Božžkovy necky 324 L

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

SPS lesík a zahrádka v laguně

Príspevok od používateľa Bozzek »

Už je na čase sem napsat nějaké novinky a tak posilněn ohnivou vodou pár řádků utrousím po cestě za božžím reefem.
Opustil jsem myšlenku "all in one" (vše v jednom) a s pořízením druhého akvária o stejném objemu se rozhodl vytvořit specializované nádrže. V původních neckách postupně buduji "SPS dominated" (hromada chlupatých klacků) a vše ostatní se přesunulo do vedlejšího akvária, kde vládnou podstatně klidnější podmínky. Ubral jsem značné množství útesových kamenů, posílil proud, naddimenzoval osvětlení a zvětšil kapacitu filtrace (závěsný Seachem Tidal 110), ano přesně tak, pokračuji v "sumpless" (bezžumpovém) systému a daří se, ať si říká kdo chce co chce. Z dvousložkové chemie jsem přešel na balling a pumpovací Jebák to tam leje tak, že už mi ty čerpadla hučí v hlavě. Myšlenku odstraňování odpadu přes makrořasy jsem opustil (filozofii tritonu též) a nechal jen jednu na okrasu, spoléhám na Matrix, protože vše je jen Matrix...a na bakterie. Navyšuji počet ryb, jelikož co jiného se tam má hýbat ve statickém sps lese. Pro rýpaly rovnou odpovím, ostenci mi korály nežerou! Humáček trochu okousal hadici a sežral krevetu, držel jsem za ni minutu ticha při cvrkotu posvátných čerpadel. Hadice se přestěhovala do laguny a léčí své ostnaté packy.

Teď trochu k druhému akváriu. Proudění je zde podstatně slabší a osádka ryb minimální, tedy jen jednočlenná v podání maskovaného poseroutky pilníkotrnného. Nachází se zde má sbírka zoanthusů, eufilková zahrádka a akanový krmelec. Značně se usnadnilo krmení korálnatců bez neustálého otravování hladových obratlovců. Též se jedná o "sumpless" (Tidal 75) systém a zatím stíhám chemii dávkovat ručně jednou za pár dní, nejspíš to tak i zůstane, velice nenáročná nádrž. Ve filtraci taktéž uctívám mocné biomedium Matrixu a jako podestýlku používám vatičku, písek se zde považuje za netolerovatelný bordel, dno je hladké jak z reklamy. Toto lagunové akvárium je mladé, tudíž se na stěnách vyskytují hnědozelené dekorativní tapety, které časem strhnu a potěším vaše oči pohledem do božží zahrady.

Nad oběma tanky září slunce typu Trubka5. S "barebottom" (holodnem) provedením jsem naprosto spokojený jak z hlediska údržby, tak i vzhledu (nejsem žádná princezna že). Vytvořit akvária specializovaná a s podmínkami pro různé druhy korálů se osvědčilo jako krok správným směrem. Máme tři ráno a prozatím se loučím, jdu na hluboký ponor do říše spánku.
Prílohy
IMG_20181118_143247.jpg
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

zpověď hříšného mořského akvaristy

Príspevok od používateľa Bozzek »

Pro ty, které ještě zajímá, jak to s tim Božkem dopadlo, přikládám jednu všeříkající fotografii.
I toho sebevětšího magora a blbce časem moudrost dostihne, čisté vystřízlivění z blouznění jeho neomylného a všemocného ega, inu dostihlo mě prozření a je na čase za tím vším, co se poslední dva roky odehrávalo, udělat tlustou černou čáru a začít dělat věci tak, jak se mají a jak mi všichni zkušenější už od začátku radili, díky jim za tu snahu.

Po (desetitisících) tisících zbytečně proinvestovaných peněz, desítkách zbytečně uhynulých korálnatců, stovkách zbytečně promrhaných hodin objevováním už objeveného, prozřel jsem (zase!) a začal soucítit s tím cenným životem, který chováme v našich malých mořích. Oni se snaží 24 hodin denně (ano i ve spánku) ze sebe vydat to nejlepší, co v ních je, aby přežili, aby vyjádřili naplno smysl jejich existence. Pak je mi do breku, když jsem za dva roky snažení nebyl schopný se nasrat a za pár tisíc vyvrtat nádrž a udělat normální sump, aby vše fungovalo tak, jak to má fungovat celou dobu. Ach jak si nalháváme, jak si na něco hrajeme a nad smrtí kolikrát jen mávneme rukou a poslední vzpomínku spláchneme do záchodu.

Vše je jen odrazem stavu naší mysli, jelikož z mysli vzešly všechny pojmy a definice, tudíž pokud změním svoje smýšlení a definice, svět okolo se též začne měnit, stejně jako moje akvárko se začne měnit a hele ho, vrták už se točí a najednou tu máme 700L systém ve třech nádržích a všechno začíná být dobré. Tak Božží syn nalezl smíření sám se sebou, s vesmírem i se svým malým mořem a sedmého dne odpočíval po stvoření lepšího světa (v pátek).

Těším se na vás v novém tématu, které založím až bude mít opravdu smysl něco prezentovat.

Tě pic Bozzek (Filip Malý)
Prílohy
57362454_2163112040477931_5265357316206624768_n.jpg
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Božžkovy necky 324 L

Príspevok od používateľa Jajo »

Tak konečne už máš myšlienky akvaristu.
Ešte chytiť “cit pre more” a pôjde to samo.
Cesta nebude jednoduchá, len treba vydržať. Nech sa darí.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Božžkovy necky 324 L

Príspevok od používateľa axelson »

Bozku konecne ten spravny príspevok. cely cas som sledoval tvoje prispevky a som rad, ze rozum zvytazil nad egom. Drzim palce nech sa dari :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"