Slané Máchovo Jezero

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
MartinXJ
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 18 Mar 2008 07:49
Bydlisko: Praha

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa MartinXJ »

Jakou teplotu vody máš v akva? Po zakrytí se připrav na nárůst...
470 l v Modřanech
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa Franky »

Priprav si ale investiciu do chladica, lebo cez sklo sa ti neskutocne prehreje voda.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

26 stupňů a to dotápím dvěma topítky. Na této teplotě bych rád akva udržel, ale protože staré akva jelo i na vyšší teplotě, nebude mě vadit (přes léto) když to vyleze na cca 28.

Pánové, loni jsme v létě doma slavili - po 13ti letech, co tam bydlíme, jsme měli BEZ TOPENÍ poprvé teplotu v obýváku na 21 stupňích. CHlazení opravdu nebude potřeba. :D :D
....a kdyby něco, přes léto mohu vždy skla sundat, dá se větrat.....

V.
Používateľov profilový obrázok
MartinXJ
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 18 Mar 2008 07:49
Bydlisko: Praha

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa MartinXJ »

Mě je jasné, že jsi nad tímhle přemýšlel a že ptám na jasnou věc. Já jen pro ilustraci, až to zakryješ, tak abychom viděli o kolik ti vzroste teplota. Mám ve svém pokoji někdy jak v sauně, plíseň jsem v jednom roh stropu už bohužel v zimě měl. Těším se až budou jednou prostory přizpůsobené pro bydlení s akváriem...
Ať se ti daří.
470 l v Modřanech
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa bradoo »

vasekg napísal:CHlazení opravdu nebude potřeba.
čiste teoreticky 10l odparu zoberie zo sebou okolo 20MJ tepelnej energie. To stačí na zohriatie 1000l systému o 5stupňou za predpokladu že je celý komplet obalený do hrubého polystyrénu :mrgreen: . V praxi sa to teda až tak neprejaví- tepelné straty cez sklo. Tak ako píšeš bude stačiť keď odstrániš časť krycích skiel v lete a budeš regulovať odpar.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

Bradoo díky za pěkné vysvětlení. Ono vše souvisí se vším a akvárko zakreju v době, kdy budu měnit T5 za diody (holt pak budu muset topit jako o život). Takže zahřátí by hrozit nemělo.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

Tak zakrytí akvária je hned v prvním plánu - před týdnem mi poprvé po letech vyskočila rybka - žena našla sušenku "doktorky" za akvárkem, ledva jsem dnes dovezl novou, jumpnul ven mandarýn, rybka, která spíše kopírovala dno....a zdolala výšku 8 cm a 5 cm široký skleněný kant....další sušenka. Obě rybky jsem celkem obrečel, takže ještě tento víkend zakrývám, nevím, zatím, čím, ale zakrývám.


Do doby, než přišel bodlok žlutooký, byl v akvárku klid. Dnes je tam trochu rušněji, on malinko prohání okolí,ale zatím jsem si všiml, že prohání pouze velké ryby (králík), proto je mi divné, že vyskočily tyto menší ryby.

Mimochodem, ty ryby žily v poklidu a co jsem viděl, tak i bez stresu, proto to přičítám pouze shodě okolností, než problému zlého bodloka, který si přišel do nádrže trošku zablbnout :-)

řasy mizí, koráli rostou, řekl bych, že kritický náběh DSB mám zasebou a akvárium pěkně prosperuje.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

vasekg píše:
DSB bude 25 kg zeolit frakce 0,2 mm + 25kg zeolit 100 mikronů prach + cca 15kg zeolit 3-5mm + 2kg dolomitický vápenec. do vrchní poloviny vmíchám starou propranou korálovku 25 kg a vrch přijde posypat novou korálovkou 25kg. Na to už jen 20 kg mramorových šutrů (promíchat s tou horní korálovkou, hezky to vypadá).
V.
Roman píše:

no neviem... na moj vkus príliš jemná frakcia , to bude beton. Do toho žiadne červy moc nepolezú. ale každý sa učí na vlastných chybách



Včera jsem při lehké údržbě nechtěně šťouchnul do dsb dna - předělával jsem vyústění hadice z čerpadla a rozryl jsem nevědomky vrchní vrstvu (korálovka) i střední vrstvu (korálovka a zeolit). Když už jsem byl v tom průšvihu, vyzkoušel jsem prstem, zdali se podloží neslepilo. Vše je krásně sypké. Akorát jsem si ten sajrajt rozvířil po celém akva a jistě do vody uvolnil mnoho nehezkého.

tím narážím na komentáře na začátku tohoto vlákna. Po 7mi měsících je to stále sypké a neslepené. Uvidíme, jak to bude dál.

V.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa rybka »

Sám mám v DSB zeolit i jako protispékavou přísadu
http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=2&t=3006&start=15
Asi největším oříškem na tomto fóru je rozlousknout, zda informace pochází z vlastní zkušenosti chovatele anebo je to jen mudrování o něčem přečteném jinde na netu. Proto Turnovské metodě fandím, byť mám v mnohém rozdílný názor.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa Roman »

vašku, a čo červíky ? boli ? lebo v mojom 7mesiacom starom DSB kde mám 2 frakcie mletej koralovky sa to červikmi hemží

v minulosti som mal DSB s mixom koralovka/zeolit v 2 akváriách a jasne bolo vidieť že v sekcii s jemne mletým zeolitom sa červom nedarí. Zeolit zľahol a takmer nič sa cezneho neprevŕtalo.

Neviem aký "betón" si čakal, vzal si si aj majzlík ? :lol:

toľko k názorom "prečítaným na nete"
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

popravdě řečeno jsem tam nekoukal, bylo to v místě, kam mám díky komoře na skimmer špatný přístup a hlavně je tam hodně tma....

jediné, co jsem otestoval, byla "propustnost" podloží - nevím, jak to lépe vyjádřit.

Červíků mám ale v dsb hromadu - svrchní vrstva cca 6 cm se jimi doslova hemží - v poslední době už je začínám vyhazovat. Co je ve větší hloubce dna, to nevím. Obecně je vidět, jak je horní polovina dsb krásně narušována různými kanálky a cestičkami a dolní polovina se jeví jako kompaktní.

možná by chtělo, aby se mi nějaký profík na nádrž podíval a vyjádřil úsudek - já jsem jen amatér, snažící se kopírovat vše dobré, k čemuž se hrdě hlásím :-) S mými znalostmi je to už horší, což bohužel taky vím.

V.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa bradoo »

vasekg píše:
DSB bude 25 kg zeolit frakce 0,2 mm + 25kg zeolit 100 mikronů prach + cca 15kg zeolit 3-5mm
65kg zeolitu na 500l sa mi zdá dosť moc. No keď to Jarda odskúšal verím že to funguje. Tiež som zvedavý ako sa bude dno chovať za 1-2 roky. Veď Jarda svoje dno zase trochu pozmenil...
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

akorát stříhám nějaký video - vezmu ho k Pepinovi a pak na něj sem dám odkaz.

Zatím to funguje - první půlrok byl sice nápor na mé nervy a můj odpěňovač, ale teď je to paráda. Nevím, jak může Jarda fungovat bez odpěňovače, ale asi ano :-)

Jediné, co mě teď limituje, je nefunkční kohout u CO2 na ca reaktoru. Lití sody je na pytel, takže jdu zítra po půl roce vlastně poprvé měňit vodu. (vždy při větší údržbě tak jednou za dva měsíce jsem měnil tak po 15ti litrech vody, protože vodu, kterou jsem si z akvárka odlil stranou a přeházel do ní měkáče, tu jsem pak vyléval).

V.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa Roman »

no oni ani mne moc pod 5-6cm nejdu.
to ze si to svojou tlapou dokazal narusit este neznamena ze to nebolo usadnute a nepriepustne

Znamena to ze si dal koralovku navrch a jemny zeolit pod to? to ma aky vyznam ? v praxi sa dava jemna vrstva navrch a hrubsia pod to, v minulosti sa pod cele DSB dokonca davala este uplne prazdna vrstva tzv "plenum"

bradoo: mnozstvo zeolitu vs. objem nadrze ma vyznam tak v prvych tyzdnoch/mesiacoch kym na seba zeolit nenaviaze vsetko co mu sadne do absorbcnej rady, potom sa z neho stava v podstate inertny substrat
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

mám vlastně tři vrstvy -

spodní - promíchané frakce zeolitu
střední - zeolit/korálovka/dolomitický vápenec
vrchní - korálovka

Proč? inspirace, kopírování od Jardy, a díky tomu, co vše jsem (a v jakém množství) měl doma, to takhle prostě vyšlo.

Hlavně se mě Romane neptej, jestli rozumím tomu, proč to dělám a jaký to má důvod - musel bych tě odkázat na mého tiskového mluvčího :D :D :D

Já jsem opravdu rád za své základní pochopení těch nejběžnějších procesů, toto je na mě vysoká škola.

V.
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"