Slané Máchovo Jezero

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa bradoo »

Roman ale pri menení 15l raz za 2 mesiace v tak velkom systéme môže trvať hodne dlho až sa doplní to čo zeolit naviazal. Myslím že každý zeolit má v absorbčnej rade aj niektoré mikroprvky potrebné v reefe. Takže ja by som určite prvého polroka robil masívnejšie výmeny vody.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa Roman »

ja by som hlavne zeolit do systému v takých množstvách nedával a už vôbec nie ako trvalú súčasť
je jasné, že po prvom napustení mal obsah nádrže pramálo spoločné s morskou vodou, tipujem že napríklad draslík mu to vytrhalo na nulu . Potom sa mu to saturovalo dusíkom a dnes môže pokojne spávať.

naštastie príroda je silná a živočíchy, ktoré prežili milióny rokov trvajúcu evolúciu prežijú aj "metódu"

takže na dôvody sa spýtaj autora "metódy" a jeho padawana
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa rybka »

Pokud se zeolit před použitím nasytí v solance z mořské soli, bude částečně inertní. Pokusím se to rozebrat na sorbční řadě.
1. Cesium a olovo zůstanou otevřené na úkor těch slabších, využití tu je na zachytávaný nechtěný možný obsah olova v "Ballingových solích" s označením Per analysis.
2. První skupina kovů alkalických zemin a hlavně diskutovaný draslík, tím zeolit nasytíme v solance a další obsah se teoreticky nemění. Maximálně jej částečně spolu s ostatními vytěsníme jedině olovem nebo cesiem.
3. Amoniakální dusík, o jeho shromažďování na povrchu jde, aby si s ním snadněji "pohrály" bakterie. Pokud tam není, zeolit si natáhne něco slabšího, kovy alkalických zemin 2. skupiny, tedy vápník a hořčík a v malé části zbytek sorbční řady.
Zeolit tedy nikdy nebude amorfní substrát, kolísající množství amoniakálního dusíku nikdy nebude mít vliv na obsah draslíku a obsah vápníku a hořčíku je v mořské vodě dost vysoký na to, aby malé množství zeolitu mělo vliv na jeho obsah a měřitelné změny koncentrací.
Problém může nastat při velkém množství zeolitu v zanedbané nádrži, kdy může působit nikoliv jako stabilizační prvek (a o to v moři jde), ale jako stabilizátor chemický reagující na chemické děje v akváriu způsobující nestabilitu prostředí (a o to v moři nejde).

A pokud se nasype nasucho do filtru, nejlíp nějaká jemná frakce, tak o tom už kdysi dávno Roman psal :lol:
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa Roman »

jj jemný zeolit nasucho do filtru a mlieko jak vyšité :)

mladý padawan však naštastie na zeolit nasypal koralovku , takže to čiastočne zadekloval a všetko sa deje pomalšie :)
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa Roman »

rybka napísal: Zeolit tedy nikdy nebude amorfní substrát,
amorfný a inertný nééni celkom to isté :)
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

1. nejsem odborník
2. funguje to
3. vida, rozšířil jsem si slovník, aspoň k něčemu ten reef je.

Umím přiznat vlastní chybu a až se to celé pokazí, nasypu si popel na hlavu, napíšu to sem a skončím s mořskou akvaristikou, protože na vybudování něčeho jiného nebudou peníze.

V.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

takto vypadalo akvárko v srpnu, po 6,5 měsíci v chodu. Točeno v době, kdy již došlo k masivnímu úbytku řas, ale stále ještě zůstávají. Dnes (17.10) jsou velké plochy na útesu již čisté a řasa se objevuje pouze sporadicky. Jediný větší řasový shluk se objevuje pouze pod filtrem v pravém rohu, kde je méně světla.

http://www.youtube.com/watch?v=sCyF3ZuX3JA

Podotýkám, že video je přesvětlené, ale s tím jsem díky špatné kameře nic dělat nemohl. Jinak je situace taková, že s metodou filtrace jsem velmi spokojený, vše funguje, jak má a osádka roste, ale nejsem spokojený se svým hloupým designérstvím :-) Tak moc jsem chtěl mít uprostřed velkou jeskyňku, až je v nádrži mohutný, nehezký útes. Budu předělávat.

Během týdne budu točit další, aktuální video.

V.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

Poradí někdo, nebo dá někdo nějaký nápad?

Vše v akváriu funguje - až na některé Acropory. Mám 5 Acropor - tři mají polypy jako větší kvítky (1mm velké), dvě jsou s velmi malými polypy. Ty malopolypové mi nikdy nešly a nejdou.

Jak píšu, ostatní koráli rostou bez problémů, ty Acropory s většími polypy také, ale ty s malými polypy hnědnou, posléze chcípaj. Nerad bych aby tak dopadla další, kterou jsem přivezl.

KH 10-11
PH 7,9-8,3

PO4, NO3, NO2 - O (NO3 se snažím zvednout, leč to jde těžce)
CA a MG jsem teď neměřil, ale kalcium reaktor jede vyrovnaně.....tak snad tím to není.

Nějak mám vnitřní tušení, že se to týká toho zeolitového dsb dna, u staré nádrže jsem takový problém neměl. :D :D

Tak raďte :-)

Druhou věc bych si rád nechal vysvětlit od odborníka - ale prosím laicky, pokud to jde: kdysi na něco podobného odpovídal Rybka, ale já opravdu nejsem v chemii odborník:::. Čím, nebo jak jsou v akváriu reprezentovány živiny, kromě NO3? Opět se mi rozjela řasa, začal jsem totiž silně překrmovat. Přitom NO3 se drží vytrvale na nule. Krmení začínám omezovat, ale rád bych znal odpověď na to, proč i při tom překrmování s cílem "navýšit NO3" se to nehne z nuly (když živiny tam musí být).


Je vidět, že tam stále ještě nemám něco poladěné. Ještě že krom těch acropor to hezky roste. Ale nechci se jich vzdát, mám je rád.


Díky za každou radu...V
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

Tak rady na mé předchozí otázky jsem naštěstí našel na zahraničních fórech, u jednoho prodejce a jednoho reefaře. Akvárium se vrací do původního stavu (naštěstí) a tak jsem si udělal seznam toho, co v akváriu vlastně mám. Nejsou zde zapsány koráli, které odešly při mnou zaviněné skoro - havárce, tedy stavu, který měl k velké havárii již velmi velmi blízko:

Seznam života k prosinci 2011


Rybičky:
1x Salarias Fasciatus - král moře
2x Ambhiprion ocellaris
1x Labroides dimidiatus (již druhý, první vyskočil)
2x Synchiropus splendidus (nový páreček, první Splendidus mi na jaře po roce vyskočil)
4x Chrysiptera parasema
1x Chrysiptera hemicyanea
1x Pictichromis paccagnellae (svině jedna malá, zákeřná)
1x Siganus vulpinus
1x Paracanthurus hepatus
1x Acanthurus leucosternon
1x Ctenochaetus strigosus

Sasanky:

3x Heteractis magnifica (patří tam jen jedna, ostatní čekají už měsíc na odloupnutí a jdou jinam)

Ježci:

1x Diadema setosum
1x Mespilia globulus
1x ještě jeden ježek 5x takový, co modrá globuluska, oranžovo, černo-bílé jemné ohebné ostny, na nic nebere ohled a boří vše, jako tank

Ostatní havěť:

1x Dolabella Auricularia
1x Calcinus Elegans

koráli - větší kousky:

Heteroxenia
capnella
Rumphella
Ricordea zelená
Protopalythoa
Sarcopython bílo-šedivý, nevím název
Pachyclavularia violacea - je s ní porostlý filtr a zakrývá bordel
Discosoma červená, modrá, zelená, zelená+bílé kraje, zeleno-bíle pruhovaná, mushroom.
Zoanthus zelený, modrý, růžový (nová akvizice, růžový vypadá snad ještě lépe, než ten čistě modrý)
Favia zelená nádherná
Pavona hnědostříbrná, hnědozelená
Hydnophora exesa
Montipora červená plátovka, tyčové - zelená, stříbrná, hnědá, červená (2x, každá jiná)
Seriatopora Caliendrum
Stylophora pistillata modrá - půlka, co zůstala půl hodiny pod silným světlem na suchu, odešla, teď pomalu dorůstá
Galaxea zelená, nevím, jak se jmenuje dál
Euphyllia - asi Divisa
Acropory 2x zelená, jednou hnědo modrá
Goniopora krásná zelená pomalinku přirůstající, takže mám radost
Caulastrea hnědo-modré polypy - neznám jméno.
Briareum
Pinnigorgia - krásně rychle roste


koráli - malé fragy:

Seriatopora Hystrix
Pocillopora - 3x, zelená, růžová, hnědá - malé fragy s šancí na přežití
Caulastrea curvata - velmi poničené polypy, pomalu se zvětšují, ale je to boj
Plexaura homomalla - malý frag
dva fragy něčeho neznámého, zeleně svítivého
Parazoanthus
zelená montipora plátovka polomrtvá
dvě další barevné variety zoantusů - jen pár polypů

jistě jsem na něco zapoměl, píšu z hlavy a doufám, že jsou názvy správně, tam, kde jsem nevěděl, jsem se ptal meerwaser lexiconu a stýčka Googla.

V.
Používateľov profilový obrázok
Marineman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 259
Dátum registrácie: 11 Jún 2011 08:15
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa Marineman »

Bude FTS?
SOM LEN ZAČIATOČNÍK!!!
Plánujem 60l nano reef.
Plánované osadenstvo:
párik Synchiropus splendidus
mäkké koraly
Dúfam, že tento projekt zrealizujem čo najskôr.
NANO REEF JE PRIMA!!! :D
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

co je to fts? Už asi nějak stárnu a ty zkratky neovládám :-)
V.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vik_33 »

Foto celé nádrže ( Full tank shot )
Další zkratky zde
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

ah já trubka....

klidně to vyfotím, ale zatím se stále není na co pořádně koukat. Před 3 týdny jsem vytrhal komplet všechny Capnelly a vyházel velký kýbl šutrů, abych to provzdušnil. Poslední tři neděle také dochází k postupné regeneraci korálů, které dostaly za uši špatnou kvalitou vody.

Ale v příštím týdnu se klidně o něco pokusím. Chtěl bych teď v sobotu a v neděli (žena nebude doma) ještě přestavět zbylý útes, jenže nevím jak. Ve své podstatě (jak už jsem zde psal) mám dva velké kameny a na nich do pyramidy třetí - mám krásnou jeskyňku za cenu mohutného, nevkusného útesu. Dříve byly ještě napravo velké balvany, ty jsem vyhodil, nyní zbývá ona pyramida a tu bych chtěl ještě rozbořit. Bohužel to bude asi za cenu olámání 3/4 korálů a jejich opětovného nalepení jinak.

Ale stejně to vyfotím před a po a hodím to sem

V.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa bradoo »

cc. Vašek plánoval si dať krycie sklo. Dal si ho? Svietiš už led? Použil si sklo či plexi? Nekleslo PH?Pýtam sa lebo tiež chcem zakryť - ohrievač beží takmer nonstop čo sú zbytočné náklady. dik
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

Mám zakryto 3mm sklem, normálním od sklenáře, jsem velmi spokojený, zakryto mám cca 2 měsíce a neměnil bych. Je zakryto cca 9/10 akva - odkryté je místo filtru, kde kouká skimmer, odpar se snížil na cca půl litru denne místo 7-8 litrů, PH nekleslo.

Ztráty světla v akva jsem si nevšiml, ale na druhou stranu taky skla každý týden nosím pod sprchu do koupelny a čistím od soli. To je nutné zlo.

Neměnil bych. Jo a už skoro netopím a mám 26 - 27 stupňů - topítko spíná jen v noci, zatímco dříve běželo skoro celý den. Celkem úspora.

V.
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"