Slané Máchovo Jezero

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

Tak po jednom roce 120 l. mořského experimentu se staví nová nádrž 200x44x70 cm. Základem této nádrže bude starší nádrž od JardyH (turnovská methóda), u které bude odříznuto čelní sklo a přelepeno Optiwhitem. JE to ještě fár fár ewej, ale zakládám toto téma, aby i naprostému laikovi bylo zřejmé, kolik úsilí je potřeba vypotit.

Projekt je hotov asi rok a musí se začít betonováním podlahy v obýváku. Zde se projevila první myšlenka kompromisu. Manželka řekla: když akvárko a betonování, tak také krb (a s ním další betonování a nová díra do komínové šachty). Před 14ti dny jsem vyklidil obývák, začal betonovat a připravovat lože pro krbová kamna a pro akvárko. Obojí sežralo neuvěřitelných 250 kg namíchané betonové směsi z Obi. Již vše uschnulo a vytvrdlo, momentálně jsem v nucené fázi pokládání dlažby pod krb. Mám položeno 5 z 28mi dlaždic. Už jsem i vymaloval. Do toho přišlo stretko v Badíně a nucená odstávka prací, kterou jsem doma vysvětlil tím, že stejně ten beton potřebuje dva dny schnout :-)

Právě teď umírám hlady a dávám si přestávku od dalších prací, doufám, že do rána položím zbytek dlaždic a pokud ano, pak v pondělí přijde položit koberec a další, již jednodušší práce. Snad se mi během soboty poštěstí začít stříhat video z Badína, u toho si trochu odpočinu, ale zde mohou začínající akvaristé vidět problémy, které jim stavba akvária přinese v reálu. Rád bych si hrál, ale když manželka poručí, musí se prostě makat. V příštím příspěvku budu dále popisovat průběh stavby. Základy už jsou. :-)
Používateľov profilový obrázok
Draceksopticek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 17 Okt 2010 21:02
Bydlisko: Mladá Boleslav
Kontaktovať používateľa:

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa Draceksopticek »

Njn to je všude stejný já když řekl akvárko tak že nejdřív vymalovat a vytapetovat chodbu přitom se mi mimochodem spalšily štafle takže mám teď trochu chromou ruku :D no a ještě prý komplet obývák a to bude horší máme ho trochu vetší navíc si ženský moc vymýšlejí když už se človek dá do práce tak toje ještě tohle a pak zase tamto a podobně no ale po obýváku už snad začnu na tom AQ. Navíc ty jejich změny už mě nebaví :D nejdřív že bude v kuchyni, že tam to bude lepší teď zase že né, že by musela chodit prát do sklepa protože bych jí zrušil vestavnou skříň s pračkou takže nakonec zase bude asi v chodbě jestli se zase někdo špatně nevyspí a nebude zase všechno jinak :D Až to budeš rozjíždět se budu muset přijít už podívat si myslím že to rozjedeš dřív než já. Já to vidím tak že asi před Vánocema to připravím podstavec a podobný věci a po Vánocích asi koupím AQ a techniku a začnu to sestavovat. Možná AQ a filtr koupím už před Vánocema abych to zrovna dopasoval na místo až budu dělat stojan a řezat díru do zdi.
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa BODLOK »

K tomu co čtu od "mých sousedů"lze jen těžko něco dodat.Ale přesto,nikde jsem to dosud na REEFu nečetl,jaká je hlavní podmínka pro reefařinu a a vše kolem toho.Kdo začíná si v první fázi ani neuvědomuje co všechno bude třeba udělat.
Ale vrátím se k té hlavní podmínce.Je to jednoduché i složité zároveň.Mořské AQ v bytě je věcí celé rodiny.Je dobré,když tento koníček rodina toleruje,lepší je když má reefař její plnou podporu i za cenu jistého záboru místa v bytě,kterého není nikdy dostatek.
Většinou si rodina neuvědomuje co je to moř.akvaristika.Je dobré navštívit třeba Mořský Svět v Praze,Pepina v Kut.Hoře....to co uvidí je určitě "dostane"a vše bude OK.
Zdravím Vasekg a Draceksopticek
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

Přišel čas doplnit nějaké informace, abych si pak za několik let mohl připomenout, jak to začalo.

Takže...Milý deníčku:

Podlaha je připravená na příchod nového akvária.

V budoucí pěstírně (či karanténní nádrži) již dva měsíce probublává cca 400 l. vody a korálové drti (zhruba polovina obsahu budoucí nádrže), a to proto, abych trochu urychlil náběh nového systému. Je potřeba, aby systém naběhl co možná nejrychleji, protože jsem se ve svém malém pokusném reefu dostal na samé fyzické hranice, občasná chemická válka korálů nahňácaných vedle sebe se s jejich růstem stupňuje, což pozoruji zejména na jedné (mé nejkrásnější) akropoře. Pokud ji rychle nepřestěhuju, nic z ní nezbyde....

Již jsem pevně rozhodnutý provést Turnovskou metodu. Nechci, aby mi doma nic hučelo (i když stejně na začátku bude). Proto v systému místo velké filtrace bude pouze vysoké dno - a v levé části akvária bude vlepená 3komorová malá krabice s přepadem. V malém filtru bude uhlí, hřebíky, na začátku odpěňovač a návratové čerpadlo. Rád bych pak na místo skimmeru usadil kalcium reaktor, protože bych ho nechtěl mít mimo akva (z důvodu dalšího jiného využití skříněk pod akva).

Princip je ve své podstatě stejný, jako u Jardy (jsem věrný opisovatel všeho dobrého)

- Na dsb mám objednanou nejjemější frakci mletého zeolitu 25 kg + drcený zeolit 25kg. Dále mohu využít zásobu hrubší frakce zeolitu, který mám doma. Vhodné poměry spolu s dolomitickým vápencem ještě doladím s Jardou. Na tomto dsb bude ležet vrstva korálovky a na ní mramorové valounky (jsou levné a moc hezky vypadají). Pokud se mi to povede, bude v jedné části akva písečná vrstva - moc se mi líbí, mám ji i v nynějším akva a snad to není utopie.
-celá filtrace by měla po zajetí obsahovat pouze dsb, kalcium reaktor, vápennou vodu a pokud to nepůjde bez skimmeru, tak místo velkého (který tam budu mít na začátku) bych rád použil jen ten malý na 250 l akva od Tunze.
-světla pro začátek 6x 80w T5 3x bílá 2x modrá 1x červená pro color - na noc diodové osvětlení, vše již mám doma a pomalu se připravuji na postavení rampy.
-mám připravené dva streamy - jeden 3000l. a druhý je silnější (nevím z hlavy kolik) Marea - jistě postačí (Jarda by řekl, že je to určitě silné :-)).
- v čem si nejsem zdaleka jistý, je jít v Jardově šlépějích i při výrobě útesu z pěny....Popravdě řečeno se mi ten jeho útes strašně líbí, ale mám z něj strach. Ono ve finále mi prostě stejně nic jiného nezbyde, protože na kameny prostě nemám - budu rád, když budu mít po vánocích a jarních platbách úřadům tak na tu korálovku do dsb :-) V malém pokusném akváriu a v nádrži, kde se mi zajíždí voda mám tak 20kg šutrů, ale z nich se mi pro jejich nevhodný tvar útes slepit nepodaří. Takže toto je ještě otevřená kapitola......

Akvárium se ke mě postěhuje během týdne až tří neděl - již používané, takže budou následovat úpravy a čištění. Předpokládaný termín napouštění je začátek února.

Vašek
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

MIlý deníčku, to byl zase den na houby...ale už to vypadá lépe, Patrik sehnal dodávku a večer jedeme pro moje nové akvárko. Jak ten velký krám dostanu aspoň domů do chodby, začne čištění nádrže, vlepní filtru, přesun do obýváku a cvičné napuštění sladkou vodou....Nějak to všechno nabralo spád :o
Používateľov profilový obrázok
Miloslav
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 01 Nov 2006 13:52
Bydlisko: Jiřice u Benátek nad Jizerou

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa Miloslav »

No vida preji hodne stesti v budovani :-)
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

Nádrž doma, já hotový a polomrtvý.....Dnes jsem v práci a zítra začínám čistit - nemáte nějaký dobrý tip (kromě osprchování wapkou), jak vyčistit sklo od nánosu řas a dalšího bordelu? Vždy jsem používal k velké spokojenosti ocet, ale byl jsem upozorněn na to, že ocet velmi snižuje životnost silikonových spojů. Jakou chemii můžu použít? Samozřejmostí pak bude pečlivé vypláchnutí čistou vodou. Zvenčí je na skle barva - tam spolehlivě pomůže odstraňovač barev (budu se snažit vyhnout silikonovým spojům)......

Hlavně mi neraďte pevné nervy, hodně času, horkou vodu a kartáček :-)

Vzal bych to venku wapkou pod tlakem, ale nejsem Frištenský a podruhé toho obříka nehodlám tahat, leda až se mi zahojí modřiny a přestanu pajdat na pravou nohu...
V.
Prílohy
fgff.jpg
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa Roman »

nebal by som sa toho octu, kludne dotoho

a zelam pevne nervy a more trpezlivosti
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa chip »

ocet, odstranovac vodniho kamene a ziletkova skrabka....
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Ocot nie zlý, no kyselina citrónová ešte lepšia a hlavne v teplej vode
:) a pre silikón rovnako málo agresívna ako kys. octová
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Používateľov profilový obrázok
Miloslav
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 01 Nov 2006 13:52
Bydlisko: Jiřice u Benátek nad Jizerou

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa Miloslav »

Tak kyselinou citronovou jsem akv cistil a de to dobre, chce to teplou vodu, hrubou houbu a ziletkovou skrabku a hooooodne trpelivosti :wink:
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa Steedy »

Co jsem odsledoval na americkych forech tak pouzivaji vinny ocet v nejakem pomeru 1l vinneho octu na 1galon vody a to vse vylit do akvaria napusteneho vodou nechat michat a po cca 3dnech vymenit celou vodu vyhodit.. rozezere to i vypnitou rasu vsecko... ale marian ma pravdu kyselina citronova je taky ok a mozna jeste rychlejsi a jeste ti bude vonet akva :-D :lol:
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

OK dám na vaše rady a obrním se tím, co mi nejvíc chybí...trpělivostí.

A protože když se má něco posrat, tak pořádně, tak mi právě zdroj mé obživy a radosti velký bratr notebook začal házel jednu BSOD za druhou, což znamená servis, tři neděle bez kompu a hodně času na čištění....při kvalitách Toshiby a dvouměsíčnímu stáří to nechápu...

Nejhorší je, kam zase přemístit 1.5 tera dat......
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa VF »

vasekg napísal:Nejhorší je, kam zase přemístit 1.5 tera dat......
Na 2TB externí disk.
Zkušenost je nesdělitelná!!
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

mam dva 500 a dva 160 - všechny plné, server 4tb narváno.....a pálit to na b-ray je drahý...to je zase situace... :cry:
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"