Slané Máchovo Jezero

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa bradoo »

Dík. Lebo el. energiu čo ušetrím na svetle miniem na ohrev :D Skúsim to s vystuženým plexi 2mm.
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa Steedy »

bradoo napísal:Dík. Lebo el. energiu čo ušetrím na svetle miniem na ohrev :D Skúsim to s vystuženým plexi 2mm.
Plexi se prohne. pouzij sklo
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

Dnes jsem chvíli nepřemýšlel a nabíral jsem z kýble pod umyvadlem v koupelně osmotickou vodu na dolití odparu. Ještě jsem ji trochu promíchal kvůli vápnu a odlil si asi 5 litrů do kýble. Vteřinu před nalitím do akva jsem se zarazil, protože se na vodě udělaly bublinky a nějak divně smrděla. Někdo - asi manželka, položil na pračku vedle umyvadla odměrku na prací prášek (se zbytkem prášku). A asi kočka to srazila do kýble s osmózkou. Obvykle bývá kýbl zavřený, nevím proč dneska nebyl.....

Prostě mnoho debilních náhod a mohl jsem mít akvárko s pár gramy Arielu.

nechci vidět ty následky, které by bývaly přišly......
Používateľov profilový obrázok
JiriLucius
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 424
Dátum registrácie: 22 Nov 2010 13:47
Bydlisko: Cesky Dub
Kontaktovať používateľa:

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa JiriLucius »

:roll: :roll:

Jeste ze jsi to zjistil vcas. Asi by Ti to vypralo cele AQ do uplne cistoty.
Posli nejake foto jak ted AQ vypada.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vik_33 »

Nojo ... řešil bys, jestli je AQ čistoskvoucí, anebo vyprané dočista do čista a na korálech by bílá bílá byla :wink:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

mnoho korálů mi nezbylo, ale ty, které zbyly, fungují pěkně a to bych hořce zaplakal. Co bych ale asi nerozdýchal, jsou rybky. Stát se mi nějaká katastrofa s rybkama, asi bych jen tak znovu nezačal. jestli najdu zítra trochu času, hodím nějaké foto prázdného reefu :-)

V.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa rybka »

Přidal bys fosfáty (které v prášku na praní "nejsou"), jemně mletý zeolit na správný mechanický zákal a k tomu nějaké anionaktivní tenzidy. To aby odpěňovač moc nepěnil a neměl jsi problém s nadbytkem pěny.
Pro každý případ si kup jedlou sodu bikarbonu v peletkách (obsahuje navíc polysacharidy). Jedna taková peletka na sání vody do odpěnovače dělá divy - pěnu můžeš prodávat :lol: Ale na zvládání drobných havárií je to super :mrgreen:
On takový kočičinec v nádrži není taky nic moc extra.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

Kde jinde si zanadávat, když ne ve svém "vlastním" chlívečku, ale nad tím, jak v posledních měsících někteří lidé doslova a do písmene zneužívají toto fórum a zneužívají méně informované akvaristy k vlastnímu obohacení, nad tím opravdu zůstává rozum stát.

Kam zmizela akvaristika a prostý zájem o toto hobby?

Vašek
Používateľov profilový obrázok
JiriLucius
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 424
Dátum registrácie: 22 Nov 2010 13:47
Bydlisko: Cesky Dub
Kontaktovať používateľa:

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa JiriLucius »

Zdar, uz dlouho jsi neposlal nejake foto. Jak bezi AQ?

Jiri
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

akva po fosfátovém a PH kolapsu, způsobeném kvalitním měřákem z číny a mojí slepou vírou se regeneruje. Fosfáty ale odcházejí velmi pomalu. Dnes v noci jsem zrovna s Rybkou konzultoval, jestli se nemohlo dsb "nacucat" fosfáty a teď je vylouhovává ven....klesá to hrozně pomalu.

LPS a gorgoniím se nic nestalo, beze změny, ryby také v pořádku, ale teprve před 14ti dny jsem nasadil první montipory, zatím se drží.

Není to moc pěkný pohled

V.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa Peter »

preto nikdy nemeram fosfaty a ani pH - na fosfaty staci pohlad do akva , akonahle su naznaky sinice - treba vymenit absorber a pH - drzim sa tendecie ci stupa alebo klesa KH, test Salifert- nedrzim sa ale konkretnych hodnot (to by skoncilo katastrofou) - iba ho drzim na rovnakej hodnote a ked klesne pridam NaHCO3, ked stupa uberem.Zbytocne vyhodene peniaze za meraky...Je to ale len moj osobny nazor a nie navod pre ostatnych..

To ist aj Ca - pokial je akva v pohode- tak drzim rovnaku hodnotu nech si Test hovori co chce, nikdy sa nesnazim upravovat hodnoty na konkretne cislo...Zatial mi to funguje :D
Boli casy ked som testoval co sa dalo, lebo ma to bavilo.Nastasie som uz vylieceny.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa vasekg »

Já bych rád postupoval jako ty - selským rozumem, jenže prostě nemám to oko. Můžu do akvária koukat pořád a tam, kde ostatní již tuší problém, já jsem pořád slepý.

Mimochodem teď mám fosfáty na 0,72 channa checker - dnes večer budu znovu přeměřovat.

a to divné - nemám ani stopy po sinicích. (nebo tam mám nějaký druh sinice, který nedokážu rozpoznat)

Ale ono se to zlepší, jde to pomalu, ale jde to.

V.
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa Martin »

Fosfáty atd se kumulují v substrátech a kamenech.

Kameny(i písek) které jsou plné fosfátů a živin budou akumulované látky dlouhou dobu uvolňovat.
"čisté" kameny zajištují stabilitu systému - ve vodě fosfáty nenaměříš.

Pokles fosfátů (a jiných nežádoucích látek) probíhá velmi pomalu může to trvat i měsíce, chce to výkonný odpěnovač a taky baktérie + výživu pro baktérie.

Rychlé snížení je pro korály velmi stresující a nemusí to přežít. Proto bych doporučoval pomalé omezování.

Ten rozdíl ve výživě je asi jako přežírání /anorexie
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa rybka »

Martin je asi víc urolog než chemik :lol:
Pokud bude mít někdo v mořské vodě přítomné některé další soli, např. citronan sodný, a organické kyseliny, např. kyselinu šťavelovou; s ostatními přítomnými solemi si může vypěstovat umělé ledvinové kameny :wink:

V moři to umí stromatolitické sinice, a ty v akváriu asi nemáme.
Je pravdou, že nejsnáze jdou do reakce s fosforečnanovým aniontem ionty hlinité, následovanými ionty vápenatými a až pak jsou ionty železité. To ale platí pro vodný roztok s pH 7. Při pH 7,8 ionty železité svou aktivitou v reakční řadě předběhnou vápenaté. A to je oblast reakce vody, která nás zajímá.
Sraženina směsi různých fosforečnanů (vápenatý, hořečnatý, železitý, železnatoželezitý) má v prostředí mořské vody okrovou až hnědou barvu (záleží na pH). Je to ten "binec" za útesem, který se tam hromadí. Ten je ale dost nestabilní a musí co nejdříve z akva ven.
Pravidlem funkčního mořského akvária je, že veškerý detrit obsažený ve vodě musí být ve vznosu ("krmením" pro korálnatce počínaje a dopravením drobných mechanických částic, tudíž i sraženiny, do odpěňovače a ven ze systému konče).
Zarůstání povrchu vápenců v mořském akváriu fosforečnany je málo pravděpodobné, ucpání pórů a skulin sedimenty je reálné a děje se.
Pak tu jsou fosforečnany organické, které se snadno hromadí ve vodě, která se nehýbe, rozkládají se, zhoršují se oxidační procesy. Proto je biotop mořské korálové laguny jiný než biotop otevřeného útesu (více živin, více odpadních látek, nižší redox i pH, výrazně slabší pohyb vodních mas - domov odolných druhů korálnatců). Ale když se to přežene a pohyb vodních mas klesne pod únosnou míru, je to rychlý začátek konce.
Vaškovi nezbyde nic jiného, než zvýšit pohyb vody a počkat, srovná se to samo. Urychlí to opakovaná výměna 20 až 25% objemu vody v nádrži. A v noci bych vodu intenzivně provzdušňoval a vytěsňoval bych tím přebytek oxidu uhličitého, ať nekolísá pH. Je to jednodušší a bezpečnější metoda než vápenná míchačka. Při jeho "štěstí" určitě :)
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Slané Máchovo Jezero

Príspevok od používateľa Martin »

Mimochodem teď mám fosfáty na 0,72 channa checker - dnes večer budu znovu přeměřovat.

a to divné - nemám ani stopy po sinicích. (nebo tam mám nějaký druh sinice, který nedokážu rozpoznat)

Ale ono se to zlepší, jde to pomalu, ale jde to.

V.[/quote]


Reagoval jsem jen na 0,72 channa checker a předpokládám že to co je měřeno jako PO4 - zjednodušeně řečeno bude i v kamenech a substrátech obecně - a bude se to uvolňovat delší dobu - po výměně vody se budou vysoké hodnoty opakovat protože zdroj není voda ale kameny apod.
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"