650 litrové moře

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Ta 50 je 5-50. Je tech 50 vpho i s rezervou? A kolik se na tech 300 l doporučuje... aby fungoval a nerozhodil ORP redox
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa kominík »

myslel jsem tu nížší verzi 50 ,ne že máš dát 50
na začátek 5 - 10 nechat běžet ,, nějaký čas ,, a pak lehce přidávat u tebe max . bych řekl do 20 - nesmí být cítět přebytek, at nezmatíš víc než si pomůžeš , je to běh na delší trať ,takže pomalu s rozvahou
musí mít přívod suchého vzduchu

http://shop.akvaristika-morska.cz/sande ... 0-272.html

http://morskysvet.sk/eshop/ozonizer-o3- ... 500mg-1330
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Ahoj, čekám až mi dojde ozonizér a ORP metr. Potřeboval bych o vás radu jak správně používat? Kolik ozónu dávkovat, aby byl účinný na "breberky" a přitom neškodil?

Moje představa:
- Ozón napojím na sání odpěňovače, který se postará o rozšlehání a jeho maximální dávkování ve sloupci vody (odpěňovač mám napojen na vracečku z nádrže a tato voda se jím protočí cca 2x až 3x než jej opustí :))
- Musí se hlídat ORP, pořídil jsem k tomuto ORP metr. Jen nevím jaké ORP je OK a jaké je již za hranou, OT: ORP do 450 - 500 je ještě OK nebo je to již za hranou?

Očekávám od toho, že i citlivé ryby na krupičku budou výrazně méně náchylné....

Díky všem za informace.....
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Nikdo nic? Nepoužíváte? Zajímavé mi poslal Kominík, za což mu děkuji, posunulo ně to kousek dál. V rychlosti jsem si přečetl Dařbujana, a zaujala mě otázka, která mě vrtá hlavou od té doby co mam moře. Jaká je správná hustota mořské vody v nádrži. Udává se to celkem ve velkém rozmezí.... Ze začátku, pár let.... jsem to díky špatnému hustoměru držel na 1,028, jak jsem si pořídil refraktometr stahl jsem to na současných 1,025, ale již od začátku co se soukromě věnuji moři jsem narážel na hodnoty vody v řádech 1,020 až 1,023 a setkávám se s nimi i dodnes a tak by mě zajímalo jaká je tedy správná hodnota pro nádrž? Korálovou s rybama. Přijde mi, že 25 je spíše na rudé a středozemní moře..... Předpokládám, že ryby snesou bez problémů nižší hodnoty než jsou uváděny, naopak je to horší.... Otázkou je co na to korálnatci, ti to zřejmě mají naopak.

Jak to tedy je? Co je ok 1,021 - 22 je Ok? Dík.......
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 789
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa maros002 »

Když jsem před 15 lety začínal, tak se doporučovala 1,023-24, ale třeba na kýblu od red sea coral pro je napsáno doporučení pro korálnatce, jakou hustotu. A kdysi dávno tady dokonce někdo doporučoval pro sps nádrže držet 1,026,že pak se lépe drží hodnoty vody a i ty korály jsou spokojenější. Marián
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Na kyblu mam:
- 21 ryby
- 23 LPS
- 25 SPS
U rybek bych viděl že muže být i míň..... ale indopacifik má 20 - 23, proč je tedy lépe 25-26, když reál v přírodě je jinde, ryby mají zase radši míň... Některé mi spatně reagovaly na vyšší hustotu 28 (chemlon a lorichlorus).
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa pajin »

taky jsem se o to rozpětí salinity zajímal, často se na webu píše, že prý vyšší salinita ryby "stresuje" a je lepší pro fish only akvária salinita nižší... tak si ale říkám, jak to ty ubohé rybky zvládají v moři, kde už od jikry jsou ve stresu až do smrti... samožřejmě záleží, kde se ta ryba v moři vyskytuje, jesli u ustí řek, nebo na útesech, podle toho se to musí přizpůsobit...

Ron Shimek ZDE uvádí, že salinita na korálových útesech se pohybuje v rozmezí 35 - 38 ppt (1,0264 - 1,0286 sg) a že nemá smysl ji držet mimo tuto hranici. V Rudém moři i více, až 42 ppt. Koráli, sasanky, hvězdice apod. nejsou moc schopní regulovat koncentraci ointů ve svém "těle" tak, aby se výrazněji lišila od vnějšího prostředí a i v optimálních podmínkách na tuto regulaci připadá 80% veškeré přijaté energie. Vyšší živočichové už to zvládají lépe, ale pořád pro ně nižší salinita není dobrá - plži, korýši a většina ryb v nízké salinitě umíra na selhání ledvin - není to hned, trvá to i několik let... Ale pak ryba, co po 5 letech umřela na selhání ledvin, mohla žít třeba 20 let, kdyby byla salinita na správné úrovni. Vyšší salinita než optimální je menší problém než nižší.
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa Jajo »

Ja momentálne udržujem salinitu na 35‰ menej sa zariasuje sklo. A aj hodnoty vody sú trochu vyššie. Inak iný rozdiel som nepoznal. Meriam refraktometrom.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa Jajo »

A tu je ešte foto na porovnanie.
Obrázok


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Všechno je hezký, sám udržuji hustoto na 1,025+-, ale prostě narážím na určitý odkazy a starší literaturu, kde je prostě udávaná hustota nižšší.... např .: Středozemní moře 1,025g/ml, Indopacifik 1,023g/ml, Karibik 1,023-1,024g/ml a Rudé moře 1,025-1,028g/ml (Dařbuján 2009), není jediný kdo toto uvádí, doporučená hustota je 1,020 až 1,023 v jiné hystorické literatuře jsem vyčetl že pro Karibik 1,022 atd, dokonce i na webu akvaristika-morska.eu je na akropory hustota někde jinde než je zde na webu obecně známá 1,024 http://www.akvaristika-morska.eu/editor ... /acrop.pdf. Určitě by se našly dadlší a další odkazy........ a včil si vyber, co je ideální????

Za mě je hodnota 1,024-1,025-1,026 Ok, ale zajímalo by mě co na to novější literatura a zdejší chovatelé (podle mě vysoký obsah solí není dobrý pro ryby - dostávají záhul....)
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa pajin »

je to těžký no :D já se inspiruji přírodou, na netu se dají najít údaje o hodnotách vody na různých korálových útesech. nejlepší asi je dodržovat hustotu místa, odkud pochází koráli, co mám v akváriu. jenže asi málo lidí má třeba jen korály z rudého moře apod. jinak pokud ryby přirozeně žijí v hustotě 1,026, tak jsou na tyto hodnoty přizpůsobeny a není to pro ně záhul. to je jako bych řekl, že je pro mě záhul, že na moje tělo tlačí vzduch o hmotnosti 1000 kg (prostě jsme na tenhle atmosférický tlak "dělaní" a nesnižujeme si doma tlak, aby sme si to ulehčili). já držím hustotu na 1,026, zatím to všechno žije
Naposledy upravil/-a pajin v 04 Mar 2017 19:54, upravené celkom 1 krát.
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa Spongebob »

Taky udržuju 1,026.. a jen informacne i u Valy v te velke nadrzi mají 1,026.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa kominík »

mám rozmezí 1025 - 26 a třeba hepatus,flavescentka a klauni mají 9 - 10 let ,sohal a zbytek osádky 6- 7 let
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Ahoj Brňáci nemáte někdo na výměnu frág Acropory hyacinthus, granulosa, millepora, tenuis, ...... :roll: -co dělá takový "talířky".... za nějaký frágy montipor třeba.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Vrátím se k ozónu donesly se ke mě i tyto zkušenosti, tak trochu oklikou, ale jsou rovněž od zkušeného réfaře, pro ty co to zajímá nezměněné uvádím:
Ozón je sviňa, na to aby zabil rejdivá stádia parazitů se ho musí dávkovat dost. Ryba, která má krupičku se ozónem nevyléčí. Jen se zabijí další množící se potvory, které by ji napadly. To, co vidíte na rybě jako „krupičku“ je jen reakce kůže na zavrtaného parazita, který vypustí „vajíčka“ a z těchto se vylíhne X mláďatek. (tyto snad zabijete) Ryba se s tímto při vhodných podmínkách vyrovná sama. Každá ryba má parazity a jen špatným zacházením dojde k oslabení imunity (nikdy nebudete mít „čistou rybu“). Prostě s tímto žijí v symbióze, jako Vy s miliónem potvůrek např. v matraci. Ozonem narušíte zaběhlý systém, narušíte cyklus bakterií a budete začínat od znova.

Doplňuji, že tak nějak mám včil i strach ho požít, blíží se mi doba kdy to chci realizovat.....
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"