650 litrové moře

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa kominík »

psal jsi,že máš 250 a počítal jsem ph 8,2 = 32 ne 37
počítej průměr, v noci je to nižší
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa Jajo »

kominík napísal:psal jsi,že máš 250 a počítal jsem ph 8,2 = 32 ne 37
počítej průměr v noci je to nižší
Písal som, že som nameral 460mV (bolo to v období, keď mi šiel ozón na 50mg/600l) kôli krupici. Mal som pozičaný profi merák.
Nevychádza mi to z toho, že sa v tabuľkách uvádza optimum 250-400mV. Keď to prepočítam s pH 7,8-8,5 tak je to veľa.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa kominík »

hodně to je ,proces se urychlí a je otázka za jaký čas začnou odumírat bacterie a dojde v akva ke kolapsu ,tohle není nikdo schopný přesně určit,ale je otázka času ,kdy dojde k masivnímu úhýnu ,jestli to chce někdo zkusit má možnost ,nejsem proti,ale osobně bych to neradil :mrgreen:
ještě taková poznámka bacha na dobu,kdy budete používat ozón na delší dobu na vyšší výkon,rybám se může oslabit imunita (návyk na ozón)a po vypnutí zase problém
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa VINTR »

:roll: to jedu na minimum. při startu jsem měl ORP 115 = Rh 27, včil su na Rh 32-33+ :?: není to moc
Prílohy
WP_20170426_06_40_23_Pro.jpg
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Dosavadní poznatky k používání ozónu:
- napojeno přímo na sání odpěňovače.
- od pondělí jede a ORP jsem držel kolem 270-80 +-, ozonizér jede na minimum.
- v pátek jsem zaznamenal reakci eufilky stažením (předpokládám, že na ozón?)
- Snížená dávka ozónu pomocí hodin a to v závislosti na vypozorovaný stav, okamžik kdy je ryba napadána rejdivými parazity (vždy sleduji ciklus v noci napadení, které je viditelné na rybě následně druhý den ve večerních hodinách, ráno je ryba čistá "opadaná", napadení z noci není okem viditelné). Tedy přes den půlhodinové odstávky a v noci jede free. Ozón napojen jinak na zvláštní sání odpěňovače.
- Tímto ORP sníženo na 200 +. (evidentně by mi stačil ozonizér na 25 mg)
Stav:
- průzračně čistá voda
- evidentní zlepšení stavu ryby, již druhý den je více jak poloviční stav krupky pryč, následující dny se dá krupka spočítat. Z toho je viditelný, že ozón likviduje zřejmě v odpěňovači rejdivé stádium krupky - snižuje její počet v nádrži na únosnou mez, snad to tak vydrží.
Negativa:
- obavy ze špatného použití ozónu..., jinak zajímavý pomocník nejen pro to, za kterým účelem byl použit.
Kominíkovy děkuji za pomoc, doufám, že to dotáhnu do zdárného konce a neposeru si kvůli jedné rybce celou nádrž, mám z toho celkem strach.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Snad se dílo podaří, na hodnocení je ještě stále brzo :roll:

Krmení divé zvěře :mrgreen:
Naposledy upravil/-a VINTR v 05 Apr 2020 16:07, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa Spongebob »

Mas to fakt krasny :wink:
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Opět se stav zhoršil. Nižší dávka a fázování ozónu tomu nepomohlo. Musel jsem kalibrovat ORP metr - jsem nechtěně drbl do sondy :twisted: (i tak celkem přesný - rozhodil jsem ho jen o 30 mV) a láduji do potravy vitamíny. RH jsem zvýšil na 32+. Na tuto hodnotu je po delší době používání ozónu těžší se dostat, musím dávkovat daleko více ozónu (sice jsem stále na minimu, je to ale o hodně víc...). Z tohoto důvodu byl cítit ozón v místnosti, což není OK provedl jsem napojení části sání odpěňovače ke sběrné nádobě a problém vyřešen (něco podobného jako na kalciáku s cóčkem:roll:)
ORP metr měří v nádrži 260 mV +- a ke kalibraci ORP metru jsem použil kalibrační roztok 475 mV (měl by vydržet 5let :mrgreen: ).
snad to vyjde.....
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Takže krupice dnes vyhrála.... K použití ozónu. Co jsem zjistil, účinky ozónu jsem evidoval u stavu nad 250 mv (RH lehce za hranicí 32), krupice bylo méně. Musím uvést, že při tomto vyšším RH jsem viděl na korálech lehkou reakci, nic dramatického, ale byla tam. Další je fakt, že při startu stačí opravdu málo ozónu a RH (ORP) je strašně vysoké. Při delším použití jsem evidoval při stejné dávce ozónu snižováni RH (ORP) a musel jsem zvyšovat dávku ozónu, abych docílil vyššího RH (ORP) a ke konci dosáhnout RH 31 (ORP 220 mV) bylo celkem těžké - abych neevidoval reakci korálů. Dávkování ozónu je do odpěňovače s částečným opětovným nasáváním ozónu z hlavy odpěňovače, jinak by se nedalo v místnosti být, již při malé dávce by se dostával zbytkový ozón do místnosti a člověk by to dýchal - je to jed. Tímto jsem to vyřešil k naprosté spokojenosti..... Můj závěr je zatím takový, že ozón se v réfové nádrži dá výborně použít k udržení čisté vody a zřejmě i výraznou měrou napomáhá denitrifikaci. nepočítejte s tím, že při dávkování, aby jste si nevyčistily i denitrifikační bakterie, zničíte krupku na citlivějších rybách. Tudy cesta nevede. Jsem i názoru, že při dávkování ozónu jen vzduchovacím kamínkem se časem stane to, že v nádrži bude normální RH do 30 RH cca 180 mV (žádný efekt) a v místnosti se nebude dát být, protože to bude strašně cítit ozón. Účinné dávkování ozónu musí být provedeno v nějakém reaktoru se zpětným nasáváním zbytkového ozónu... V karanténí nádrži by se s dávkou ozónu mohl člověk odvázat a zjistil by i jeho účinky při rúzných dávkách (stavu RH - ORP).
Snad toto pomůže i dalším při použití ozónu (nikde jsem nic podobného nenašel, návody nejsou :!:, proto svoji zkušenost takto rozepisuji) a kdybych toto věděl, tak bych ho zřejmě ani nepořizoval, ale když už je budu jej používat na podporu filtrace.....

Položil bych otázku na zkušené (kominíku chytneš se?):
Co zabíjí krupku a jiné? Ozón v reaktoru (rozšlehaný O3)? nebo zvýšené RH (ORP) v celé nádrži, vytvoření silně oxidačního prostředí? (Pokud ORP, RH - tak v refové nádrži v životě nemůžeme jít na tak vysoké hodnoty - bez negativních účinků na denitrifikaci či nitrifikaci).
Díky za komentáře celkem mě to zajímá :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa Jajo »

Čau. Akurát som ti chcel dnes napísať, že ako pokračuješ...

Tak to má mrzí. Kto si to odniesol? Ten acanthurus?




Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Ahoj, přesně ten, nějak tyto ryby neumím udržet.... Krupice je vždy to co je sejme.... Ostatní bez krupky, až do chvíle, když je to nejhorší tak i ostatní ji nakonec dostanou, ale jak zdechne acanthurus do tří dnů jsou zase čistí. Zajímalo by mě co jim chybí, aby byly odolní jako ostatní...... Už i přemýšlím nad tím, že pořídím akrošky, který ty feny chytají (jedí), když jsou v rejdivém stádiu... A Jajo pokud si budeš hrát s tím měřákem zavěs ho tak, aby byla sonda furt v mořské vodě pak můžeš odečítat skoro hned po zapnutí....
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa Jajo »

Merák už mám doma, len ja som ešte mimo SR. Blastil mi to Mender. Je to na kontinualne meranie.Tak som zvedavý.
Čo sa týka tých bodlokov, tak bude to asi tým tvojím objemom. Malá nádrž = málo kyslíku. Acanthurus je obzvlášť náročný na kyslík. Nič iné ma nenapadá... Všetky acanthurusi, čo som videl, boli v nádržiach 500l a viac.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Kyslík to u mě nebude, mam odpěňovač s dobrým sání a vodu mi točí dtc 4000 nastaveny naplno.... Velikost nádrže je možná, ale mam 1.5 m na délku a nezdálo se, že by strádala... Spíš bych viděl, že tyto ryby acanthurus jsou na tu krupici obzvlášť náchylný a otázkou je co ji ve velké nadrž drží na uzdě......
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Ahoj, používá někdo tuto baterku s čerpadly DCT 3000, 4000 atd... (řada DCT). Mě s tímto controlerem to nejede, prostě to začne jen blikat a hotovo. Jede to někomu? Dík. S RW 8 to jede, ale já to chtěl hlavně na to DCT čerpadlo......

https://www.morskeakvarium.eu/cerpadla- ... 88bcf3845d
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300 litrové moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Ahoj nikdo nic nezálohujete? Našel jsem toto http://www.fish-street.com/coralbox_pow ... p__dc_pump Pochopil jsem dobře, že mi to pojede jen s tím Wifi controleren T1?

Eletrikáři, poraďte, podle mě má ten controler v sobě zabudovanou nějakou "novinku" pojistku na nízký napětí co starší čerpadla řad DC neměla a valila na 12 V, to zřejmě ten wifi controler nemá a pustí to jak to je, i těch 12v, napadl mě DC/DC převaděč např.http://www.ebay.com/itm/141316770525, akorát nevím jak spočítat případnou ztrátu. Jak dloho mi pak vydrží 3,6 Ah baterka co je v tom. pro klyd duše bych tam drbl i nějakou usměrňovací diodu, páč na druhou stranu chci dát i RW8, která na 12v jede.........

za rady dík, pokusil jsem se to nakreslit v reálu jak je to zapojený správně a to červený je co bych tam chtěl dát pro chod i toho DCT čerpadla.
Prílohy
Bez názvu.jpg
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"