Pro začátek 905l :)

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa BODLOK »

Martin XJ - Ty bys se zkušenosmi začátečníka šel do 1000vky?
Zdravím.
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa Steedy »

Osobne bych radeji doporucil 500L , ale sem zvedavej jak to dopadne.. 1000L chce uz jine naroky finacni atd.. je pravda ze kdyz se neco pokazi pozna se to pozdeji.
Jinak co do lepeni stareho skla - tak do toho bych nesel videl jsem co to dokaze a dekuji nechci..optiwhite je optiwhite :)
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa rybka »

Prvním rizikem je v tomto případě použít sklo, na které s velkou pravděpodobností působilo UV záření (dočasné uložení kdesi na zahradě).
Lepení akvária tohoto objemu již chce zkušenosti s touto aktivitou, přeci jen není to "splácání" stolitrovky. tady již nehrají roli jen milimetry přesnosti sesazení, ale třeba i tloušťka lepidla v lepeném spoji.
S větší nádrží je akvaristika "těžší", je rozdíl připravovat vodu na výměnu v kbelíku nebo ve dvěstělitrovém sudu :roll: . Provoz nádrže se určitě prodraží, je nutno osvítit rovnoměrně větší plochu; bodové přisvětlování vypadá přinejmenším hrozně.

Pozitivem je větší výběr druhů ryb, celkově stabilnější prostředí. Důležitý je i moment, že to začátečníkovi jde a nemusí naněkolikrát upgradovat objem nádrže. začít se přeci může budováním "třístovkového" útesu ve zvoleném objemu a po čase k němu "přilepit" další a ten osídlit třeba jen vlastními odchovy.
Používateľov profilový obrázok
MartinXJ
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 18 Mar 2008 07:49
Bydlisko: Praha

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa MartinXJ »

BODLOK - Já bych tímto způsobem určitě nezačínal. Pro mě je to jiná finanční liga. Když jsem začínal, tak by mě ani ve snu nenapadlo myslet na objem 500l, natož skoro 1000l. Už těch 200l bylo tehdy vody ( bylo dost i pro sousedku ).

Mořský akvarista si musí chtě - nehctě, projít vlastním výzkumem, aby získal cit pro pečování o celý systém. Jestli se do toho chce někdo pustit touto cestou, proč ne.

Postavit a zasolit je jen otázka času a nadšení, ale co nastane potom? Viz rybka - výměna poměrně velkého objemu vody ( kdybych se na přítelkyni každé ráno neusmíval, tak bych letěl i s tím sudem v koupelně ). A co teprve když se nebude dařit ( viz Amsi - velmi poučné téma )? První rady povedou k výměně velkého množství vody. Pak dojde téměř 2x do roka k nemalé ivestici za světla (nebudeli LED). A co teprve když přijde první nedoplatek za elektřinu? A když náhodou člověk zjistí, že návratové čerpadlo stálo... a je potřeba nové. A že ty čerpadla v akva jsou málo a chce to další? A že stejně se některým korálům z nějakého důvodu nedaří atd...
A pak si člověk sedne a říká že já tenkrát nezainvestoval 10000,- a nenechal jsem to akva udělat z krásného nového skla s promyšlenějším přepadem a neudělal jsem to celý víc bez improvizace...

Když mi moje první akva celé umřelo, tak mi bylo děsně líto těch potvor co jsem tam měl. Když jsem s tím znova začal, tak jsem si říkal že nebudu improvizovat a šetřit (to stejně dělám, ale trochu víc s rozmyslem a nějakou tou zkušeností). Chce to vidět víc než jen oblíbený :) "nemo a sasanka". Základem nezkušeného akvaristy je dobře udělané akvárko s dostatečným fitračním prostorem s možností změn.


BODLOK - má namysli celé tohle a mnohem víc.

Nicméně držím palce. Je to odvaha. Věřím že se to podaří.



(UPOZORŇUJI ŽE JSEM STÁLE ZAČÁTEČNÍK - ČÍM VÍCE VÍM, TÍM VÍCE VÍM ŽE NIC NEVÍM)
Doporučuji hledat pomoc a inspiraci u reefařů, za kterými stojí jejich prosperující akva.
470 l v Modřanech
Eset
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 15 Nov 2011 11:54
Bydlisko: Děčín

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa Eset »

no myslim si, že v případě akvária co má nad 500l je sllo tím nejdražším právě ;) Ceny skla větších tlouštěk jsou dost velký. Každopádně jsem rád, že to s Vikem vše můžu probrat, bez něho bych byl ztracen :) No a teď jak jsem psal musim vletět na ten stojan - zítra OSB desku, dnes nalepit koberce na dosedací plochy stojanu, aby mi neudělal obtisky do lina a taky začnu čistit skla - s trochou chemie to pujde snad líp :)
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa shark »

Eset napísal:no myslim si, že v případě akvária co má nad 500l je sllo tím nejdražším právě ;) Ceny skla větších tlouštěk jsou dost velký.

právě toto se ti snaží výše uvedené příspěvky vyvrátit a ví proč.Nevěř tomu-vždyť když jsem si nechal nacenit od sklorexu nádrž na 1200L typ "delta" tak nabídka i stím ,že to bude lepené u mě doma na místě kvuli rozměrům a stím že ta dlouhá čelní stěna bude 12mm optiwhite byla velice slušných 25.000,- a nějaké drobné.
To opravdu na 1000l nádrž je malej zlomek ceny.Jen skimmer na takovou nádrž tě bude stát cca 10 000,-a to v nižší střední třídě .O ceně světla asi nemá smysl ani psát atd.Ostatně když na to přijde tak muticontroller od Tunze + 2 čerpadla by tě stály cca 22 000,- a to je běžný standart u takové nádrže
Eset
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 15 Nov 2011 11:54
Bydlisko: Děčín

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa Eset »

světlo budu mít do 5k, čerpadla pořešim čínou, hold nepatřim mezi ty co můžou dát na takový akva 20k za ATI světla a nespočet dalších peněz za Tunze, Vortech a jiný značky. Tohle chce čas - nemyslim si, že je tu moc lidí co jsou schopný dát jako počáteční investici do akvária řekněme 75k na rozjezd. Takhle budu mít z každý věci větší radost - prostě budu vědět, že třeba vyměnim měsíčně jeden stream za značkovej a budu z toho mít větší radost jak z toho kdybych to koupil hned. Navíc mám šikovný ručičky, takže si spoustu věcí umim udělat sám :)
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa Steedy »

My ti chceme pomoct a poradit ne te odrazovat.. chvalime ze mas sikovny ruce , ja taky celkem.
Ale je to o tom ze tak velka nadrz jeste z toho ze to je pouzite sklo, tak jak psal rybka , tak to muze delat velky problem i sklo oxiduje ! Ja osobne bych si nelizl ze vytopim 1000L souseda ci obyvak me zeny.. myslim ze v tu ranu bych byl mrtvy.

Jen takovy dodatek - je lepsi udelat kvalitnejsi mensi akva nez obrovske a ne tak kvalitni ,, pak budes resit X veci proc to nejde tam to a ono atd..

Do urcite miry si muzes udelat vse sam ale nad tu miru je to podle me nanic,nefunkcni tak jak by to melo byt , cas ztraveny stim, atd..

I presto ti drzim palce a doufam ze budes svetla vyjimka.
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa Franky »

To je vsetko pekne, ale vyssie uvedene prispevky, ta varuju, ze je velke riziko, hlavne s tym lepenim stareho skla, ze "nieco nebodaj nevyjde" alebo sa pokazi a potom budes mat velky problem s financiami a ked vezmeme fakt, ze byvas v byte...no coment
Radsej si odkladaj mesacne peniazky bokom a ked budes mat "co-to na rozjezd" tak sa do toho pusti ;)
Eset
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 15 Nov 2011 11:54
Bydlisko: Děčín

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa Eset »

No já jsem psal, že něco mám na rozjezd... co se týče lepení akvárek, tak je pravda, že tolik litrů jsem ještě nelepil, ale nejsem člověk co by se něčeho bál. V bytech jsou i mnohem větší akvária než je tohle. Všech příspěvkůl co tu jsou si vážím a neberu je na lehkou váhu. Já jsem původně jak jsem psal kupoval 600l rohový akvárko, to že to je skoro 2x tolik jsem nevěděl a jak jsem psal je to dos velký sousto. Nebojim se toho že by sklo bylo špatný. Co se týče UV záření nepochybně má vliv na sklo, ale mnohem větší na silikon. To bychom pak měli měnit akvárka každých pár let za nový, protože na to jde UV záření? ;) Co se týče tloušťky lepidla mam kde okoukat - kámoš má 1260 litrů. Říkám nebojim se toho a pokud to praskne, tak to praskne, já se poučim a ostatní co budou mít nápad jako já taky ;) Jinak to akva není nijak extrémě starý. Sklo by mělo být starý max 4 roky a to není tolik. Lepil jsem i akvárka z 20 let starejch oken a držej dodnes.
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa VF »

Eset napísal:no myslim si, že v případě akvária co má nad 500l je sllo tím nejdražším právě ;) Ceny skla větších tlouštěk jsou dost velký. Každopádně jsem rád, že to s Vikem vše můžu probrat, bez něho bych byl ztracen :) No a teď jak jsem psal musim vletět na ten stojan - zítra OSB desku, dnes nalepit koberce na dosedací plochy stojanu, aby mi neudělal obtisky do lina a taky začnu čistit skla - s trochou chemie to pujde snad líp :)
No a za několik týdnů zjistíš pravý opak. Že investice do dobrého skla cca 15000-20000 Kč na cca 1000 litrů je tím nejlepším, co jsi mohl udělat. Do ostatních věcí budeš investovat stále víc a víc a posléze Ti začne vadit nedokonalé slepení, možné úniky vody, poškrábané sklo atd. Čím větší akvárium tím větší pravděpodobnost nějakých problémů. A jak to pak budeš řešit??
Ještě si skutečně zkus spočítat, kolik Tě bude stát energie a další provozní náklady. Možná pořídíš světlo levně, ale hodiny se budou točit strašně rychle. Sůl také není zanedbatelnou položkou pro pravidelnou výměnu cca 10% týdně.
Nechci Tě strašit, jenom Ti osvětlit další náklady na provoz, které jsou také nemalé a kvalitní "sklo" je jen nutný, nikoliv dostačující základ.
Mnoho zdaru.
Zkušenost je nesdělitelná!!
Eset
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 15 Nov 2011 11:54
Bydlisko: Děčín

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa Eset »

sklo je nepoškrábané, v podstatě jako nové. Jediný co, tak budu muset koupit dvě nový výztuhy, protože ty jsou poškozený od přepravy, ale sklo jako takový je naprosto OK. Co se týče nákladů tak toho se nebojim... Když jsem byl schopnej měsíčně rvát 2000 do sladký vody, tak proč ne do slaný? Myslim že s částkou 2000 měsíčně se do nákladů musím vejít. Nedoplatek na elektrice mam ročně 6 - 8 000, takže to mě moc netankuje. LED světlo bude mít spotřebu 300w. To je polovina toho co spotřebuje muj komp co běží skoro celej den. Co se týče lepení akvária jak říkám nedělam to poprvé a čim širší sklo, tim líp se to lepí. Ostatně výsledek budete moct kritizovat ;) Mimochodem ty skla se pěkně špatně čistěj... ale jde to - ikdyž pomaleji než bych si přál.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa vik_33 »

Pánové, já se nestačím divit :shock: Když se objeví někdo, kdo si chce udělat AQ v bavorském tupláku, všichni se na něj sesypou ( včetně mě ), že je blbost začínat s malým AQ a že to bude následně stát spoustu peněz, až to bude chtít zvětšovat. Že provoz je náročnější, stabilita nic moc atd... A když se tu najde někdo, kdo chce začít rovnou s velkým mořem, tak mu to rozmlouváte? :shock: Výhrady ke starému sklu a lepení svépomocí chápu a já osobně bych do toho nešel. Já mám ale pod sebou 8 bytů a ne jeden ( jako Eset ) a i když pojistku mám dobrou, nemám tolik času, chuti a hlavně odvahy jako on.
Pokud ale jde o provoz takového AQ, je Esetovi jasné, že to nebude nic levného ať už jde o energii, chemii, nebo vodu. Přesto do toho má chuť, tak ho nezrazujte.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Eset
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 15 Nov 2011 11:54
Bydlisko: Děčín

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa Eset »

dík za oporu Viku ;) Chápu že je to stejný jako když někdo ještě ani nemá řidičák a chce si koupit Porsche ;) Vzkušenosti se sladkou vodou mám, vim kolik stojí provoz akvárka když člověk nechce aby mu tam život jen přežíval a trápil se... Dělam z toho co mám a moc vybírat s nemůžu... Když jsem měl 85l akva jako malej kluk, tak jsem si říkal jak je obrovský... pak to bylo 100, 120, 150, 240 a teď je mi 240 litrů jak výtěrka... tam se prostě nic nevejde. Sice v těch 1000 litrech budu mít na začátku pár šutrů a 2 rybky, ale co? Prostor mě už omezovat nebude ;)
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa Franky »

Nikto tu ale nekoho nezrazuje vik, my sa len snazime radit a pripadne usetrit peniaze za neskorsie problemi, samozrejme, ze vsetci Ti eset drzime palce, tak smelo, len to sklo no...ved je to na tebe ;)
A 300W led ti na 1000 litrov asi stacit nebude :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"