Pro začátek 905l :)

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Eset
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 15 Nov 2011 11:54
Bydlisko: Děčín

Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa Eset »

Tak jsem se konečně odhodlal k přechodu z mácháče na moře - do teď jsem 15 let zápasil se sladkovodní akvaristikou (hlavně krunýřovci), ale dostala se mi konečně nabídka, která se neodmítá - rohové 600l akvárium i se stojanem za neuvěřitelných 1200 Kč i s dopravou v rozlepeném stavu. Nebylo o čem přemýšlet ;) Před dvěma dny mi přivezli stojan (o dost větší než jsem počítal) a člověk co mi pro to jel mi řekl milou zprávu - akvárium má rozměry 127x127x50(boky)x109(čelní stěna)x 83 výška, to je nějakých 905 l :) V akváriu jsou 2 díry na přepad (60mm). Bylo používané, pak si ho ten člověk od kterýho ho kupuju koupil někde snad z Neratovic? a asi rok ho měl na zahradě a neodhodlal se ho slepit. Krom toho že skla jsou špinavá od provozu sladké vody je naprosto v pořádku. Takže momentálně brousim stojan (je kovový, tak se s tim musim nějak poprat... dřevo by bylo lepší) Po obroušení pujde natřít zinorexem (akrylátová barva)
Vzhledem k tomu, že je to 905l a vzhledem k tomu, že bydlim v paneláku jsem četl zdejší téma na zatížení podlahy. Snad to bude ok ;) Jestli ne, dám vědět jak jsou spokojení sousedi s mořem v obýváku. Pojištění proti vytopení sousedů nějakých 400 Kč / rok u český pojišťovny je taky příjemný.
Jak jsem již psal, přecházim ze sladký vody (momentálně v provozu jen 240l akva co bude sloužit jako budoucí filtr (120x40x50výška) Větší by bylo lepší, ale nemam zas tolik prostoru. Co se týče techniky, tak budu muset použít to co mám po důkladné očistě. Jsem kutil, takže odpěňovač a LED světlo (asi 300W) bude nějaký DIY řešení. Později třeba koupím něco origo, ale zatím je to pro mě moc velká investice do začátku. Co se týče filtrace, tak na 90% to vypadá na refugium + nějaký antiphos, případně aktivní uhlí. Časem nejspíš calc. reaktor, ale na to je čas. Co se týče ostatní techniky, budu muset řešit přez čínu, jinak bych se nedoplatil. (časem budu obměňovat za lepší).
Moje vize je do začátku něco nenáročného. Co se týče dna, tak z půlky písek, z půlky holý dno. Nějakej ten klaun bez sasanky, možná do tohodle objemu nějakej ten bodlok - časem.
Zase jsem se rozepsal... takže zpět do práce - ten stojan se sám neobrousí. Pokud to vše pujde podle plánu, tak někdy na Nový rok budu napouštět :) Mimochodem - rady jsou více než vítány a ještě jednou díky Viku za informace a pokec :)
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa amsi »

to je moc krásné na začátek ... kolik litrů !!! :-) držím palce :wink:
Eset
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 15 Nov 2011 11:54
Bydlisko: Děčín

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa Eset »

no je to rozhodně víc než jsem čekal :D až na to, že mam pořád takový blbý znamení - včera mi praskla poslední žárovka ve svšětle a dnes pro změnu přišel soused s tim, že mi zas teče sprcha (silikon vše vyřeší a pokud ne, tak víc silikonu ano :D ) Jinak Amsi čtu průběžně tvuj thread o akva co máš a jsem někde na straně asi 15 (jo čtu to od začátku :D ) a vypadá to moc pěkně :)

co se týče momentálního stavu - obroušeno, (sousedi si nepřišli stěžovat na hluk vrtačky co běželaasi 3 hodiny v kuse a to mi je divný, když choděj ikdyž mi jen vrčí čerpadlo) dál je stojan odmaštěnej ( ještě 5 minut odmašťování lihem a budu vožralej :D ) a teď mě čeká natírání - snad to nebude moc smrdět :D Jinak další info - skla budou až zítra... což moc nevadí vzhledem k tomu, že bych to stejně nelepil dnes ;)
Eset
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 15 Nov 2011 11:54
Bydlisko: Děčín

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa Eset »

Tak první nátěr je hotovej. S zinorexem se pracuje fakt supr. Kreje pěkně, ani moc hustej, ani řídkej, takže barva jak má být. Použil jsem modrou, protože zrovna tuhle barvu mám na některých dílech auta a zatím úspěšně odolává druhou sezónu. Stejně to nebude vidět, protože stojan bude obložen OSB deskama a laminem + utěsnění spojů silikonem. O skutečnosti jak odolává tahle barva soli budu informovat až to bude aktuální. reefu zdar :) (mimochodem příště nezačnu natírat v 18:00 hod. kdy jsou všichni z práce dom (respektive většina) a necham to na ráno - nehoráznej smrad a větrat se moc v tehle podmínkách nesmí kvůli správnému vytvrdnutí barvy... ale už začínám chápat co feťáci viděj na toulenu a jinejch chemikáliích :D ) mi tak připomíná že jsem chtěl toulen na výrobu lepidla na plexisklo a přišel jsem do tý prodejny v rozdrbanejch džínách a červený mikině s kapucí (moje pracovní oblečení) a marně jsem se snažil vysvětlit, že to nemam na fet :D
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa amsi »

Eset napísal: Jinak Amsi čtu průběžně tvuj thread o akva co máš a jsem někde na straně asi 15 (jo čtu to od začátku :D ) a vypadá to moc pěkně :)
neboj, dojdeš do míst kde změníš názor :-) :mrgreen: :mrgreen:
Eset
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 15 Nov 2011 11:54
Bydlisko: Děčín

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa Eset »

Tak jsem došel až na stranu č. 28, takže jsem zhruba malinko před polovinou pro začínajícího mořskýho akvaristu dost poučnýho čtení :idea: koukám, že jsi si minimálně do stránky č. 28 dost užil a doufám, že se dočtu někdy ke konci (ale klidně raději i dříve), že jsi problém vyřešil. Docela mě nahlodalo použití toho ozonu, nebo respektive mít ho v záloze co kdyby... ale až se dočtu na konec tvýho threadu, tak zjistim jaký bylo správný řešení :) (doufám) jinak obdivuji tvou vytrvalost :)
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa BODLOK »

Do diskuse píši nyní velmi málo.Budování AQ o této velikosti svépomocí je podle mě vážné rozhodnutí,ale opravdu!
Chtělo by to problematiku probrat do detailů, ale to je na moc dlouhé psaní.
Tedy stručně-spočítat celkovou hmotnost AQ a příslušenství/odhad 1500kg/a nosnost panelů.
Posudek nechat na statikovi.Pak teprve pokračovat v práci a s fin. výdaji.
Mimochodem kompletní realizace moř.AQ v této velikosti přijde na cenu slušnějšího ojetého auta.
Eset-promiň.Důvod proč toto píši,není v žádném případě proto abych Tě odradil od realizace Tvého snu.Je Tě chci jako dlouholetý reefař upozornit na možná úskalí.
Omlouvám se moc,ale prostě mi to nedalo,promiň.
Uvidíme co napíší další reefaři.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa rybka »

Cca 1200kg/m2 v paneláku, ve kterém patře a v jakém "typu paneláku" to bude stát. To aby Tě pojišťovna ve finále náhodou nevyšplouchla. Maximální průměrné zatížení máš nějakých 380 kg/m2 počítaných na stropní panel... Mám něco podobného na panelu oddělujícím vzájemně požární prostory (obytné přízemí a garáž) s nosností 750 kg/m2 a byly o tom dost vleklé diskuse. To pojištění je v případě akvária počítáno na cca 100 litrů a flek na stropě, pokud nemáš připojištění extra (Česká pojišťovna, Kooperativa).
Tu barvu, co s ní natíráš stojan si nech na něco jiného. Pokud nezačneš chlorkaučukem jako základ a na to třeba Komaxit, dlouho si železa neužiješ. Jen výpary z filtru a vzduch vycházející z odpěňovače do uzavřeného prostoru umí divy, o prskancích vody při manipulaci ani nemluvím. Až to natřeš tak to poprav, omotej "nohy" obyčejnou isolepou a až pak kapotuj. Na 30 let máš vystaráno.
Eset
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 15 Nov 2011 11:54
Bydlisko: Děčín

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa Eset »

no co se týče pojištění, tak jsem to rozebíral zatim pouze "neformálně" v pojišťovně. Přišel jsem tam, řekl že chci akvárko o velikosti 900 litrů a že bydlim v 1. patře (je pode mnou 1 byt ještě) a zavolali mi s cenou 400 a nějaký drobný ročně... samozřejmě že ve smlouvě se na to moc dobře podívám na kolik litrů atd se to vztahuje ;) Co se týče nosnosti panelu dost záleží na umístění - jiná nosnost je uprostřed místnosti a jiná u nosný zdi - já budu mít akvárium u dvou nosných zdí. Vzkušenost se statikem - nepodepíše se pod to asi žádnej. Hodně jsem četl o nosnosti panelů a ty jsou dost předimenzovaný. Můj strýc je stavební inženýr, tak to s nim ještě proberu.

Bodloku, tvého příspěvku si vážím a beru to tak, jako že sice málo píšeš, ale za to tvé příspěvky co jsem četl mají hlavu a patu. Vím, že to není jen tak a přiznávám, že 905 litrů je o dost větší sousto než jsem si chtěl nabrat, ale musím se s tím nějak poprat. Nepatřím mezi ty co jsou schopný do akvária jednorázově investovat značnou sumu peněz, ale přesto počítám s investicí na rozběhnutí tohodle akvária cca 20 000 za techniku, pár kamenů a dva klauny ;) jasně, že to nebude Tunze, nebo jiná obdba... budu se muset spokojit se značkama jako Sunsun, nebo Boyu a to časem obměnit. Co se týče problematiky, tak vše tak nějak konzultuju s Vikem, (ještě jednou díky) jsem rád, že na mě má trpělivost :).
Moře jsem se rozhodl pořídit taky proto, že mám 2letýho syna a na nějaký vylomeniny už není čas. Pomalu se usazuju a akvaristika mě vždy bavila - tak proč to nezkusit? Je mi jasný, že nemůžu nakoupit, dát to do akva a hotovo... budu si kupovat měsíčně třeba jen jeden nějakej lepší korál, nebo pár ryb, ale bude mě to těšit a o to větší z toho budu mít radost.

rybko dík za nápad s izolačkou :)
Eset
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 15 Nov 2011 11:54
Bydlisko: Děčín

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa Eset »

Tak po menších obtížích mám sklo doma. Akva se zdá být ještě větší než jsem čekal. Krom toho, že je komplet od silikonu, který dávám pomalu (opravdu velmi pomalu) dolu je ale ve slušném stavu. Dno a stěny jsou z 14mm skla, řezáno a vyúhlováno laserem. Co se týče stojanu, tak zatím 3x natřen. Na spodek přijde ještě nalepit zátěžový koberec a poté to celé "obalim" laminem. Předpokládám, že do 14ti dnů začnu lepit :)
ps: už teď vím, že budu mít velký problém s údržbou - výška 80 cm a cca 1,4m hloubka v nejširší části. Ale co... řeknu si o nový brejle a šnorchl :mrgreen:
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa kominík »

je vidět,že tě nic neodradilo a směle pokračuješ dále :D tak je to správné a tak to má být :lol: ,mnoho zdaru - to hlavní tě teprve čeká ,ale věřím,že se tady pomalu buduje další reefařská naděje a povzbuzení pro další ,kteří zatím tápou ano či ne .Jsem zvědav jak bude tvé vlákno pokračovat začínat s touhle velikostí chce odvahu. škoda,že při mém začátku jsem ji neměl dostatek a tvořil jsem to na třikrát :oops: Ať se dílo daří :wink:
Eset
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 15 Nov 2011 11:54
Bydlisko: Děčín

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa Eset »

přiznám se, že jsem měl tu fázi, kdy si člověk říká co to děláš? není to jen z rozmaru? Ale pak jsem si řek, že to musím dokončit, že se neleknu a že nezalezu do díry :) Přiznávám taky, že dost dělá i podpora ze strany přítulkyně a taky podpora tady na fóru. Až přijedu z práce, hodim nějaký fotky, ať je vidět postup :) Snad na konci mého vlákna budou fotky krásného reefu :)
Eset
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 15 Nov 2011 11:54
Bydlisko: Děčín

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa Eset »

Tak jsem se konečně dostal z práce :) Ještě skočim nakoupit nějakou chemii na čištění silikonu a odmašťování, žiletky a taky další silikon (mam jen 2 tuby a to stačit nebude) No a pak mě čeká dotáhnout ke mě přítulkyni a zapřáhnout jí do čištění :) Dnes je v plánu dodělat stojan (mimo lamina, to bude později) a najít kabel od mobilu, abych mohl hodit fotky na fórum :)
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa BODLOK »

Eset---promiň,promiň,omlouvám se!!
Máš poslední možnost zastavit čas.Prosím znova uvaž co a jak dál. 1000vka je už problém při lepení,a to obzvláště z již použitého skla.
Chtěl bych Ti toho napsat mnohem víc,ale v žádném případě Tě nechci odradit od Tvého "snu".
Věř mi,že AQ 300-500l je pro "normálního" akvaristu tak akorád.Při znalosti chemie v rozsahu potřebném pro udržení života v AQ,zákonitostí vztahů bezobratlích a obratlovců,dostatek času/dovolená?/ a neposlední řadě poměrně dost "volných"financích lze tuto velikost AQ "ukočírovat".
Navíc těch reefařů,kteří mají 1000l AQ zas tak moc není.
Možná,že se někteří ozvou.

REEF JE PRIMA !! /Dnes už vím,že není na furt-bohužel./
Používateľov profilový obrázok
MartinXJ
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 18 Mar 2008 07:49
Bydlisko: Praha

Re: Pro začátek 905l :)

Príspevok od používateľa MartinXJ »

Já myslím že po konzultaci s Vikem má Eset jasno...
Též budu se zaujetím sledovat průběh. Jen jediné si to chce uvědomit, že to sklo je to to nejlevnější a pak člověka zamrzí že to neudělal z toho nejlepšího dostupného (optiwhite).
470 l v Modřanech
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"