Tragett - Projekt 500l

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Tragett - Projekt 500l

Príspevok od používateľa tragett »

Ahoj všem akvaristům!

Po nepodařeném rozjetí prvního reefu (130x65x55 - 420l) jsem přemýšlel, jak si jen pomoci k mořskému akváriu. Když už jsem byl smířený s tím, že akva prostě nebude, dostal jsem nabídku, která se neodmítá - kamarád z důvodu rekonstrukce domu musel dát své akvárium pryč a tak sem si ho od něj po důkladném prozkoumání všech pro a provti vzal.

První proti byla velikost bytu. Nosnost podlah je v pohodě - jsou betonové, respektive panelové, s rozumnou nosností. Ač jsem byl tedy smířen s akváriem kolem 200l, nakonec mi "spadl do klína" následující set:

Samotná nádrž:

rozměry 170x60x50 (h) - cca 508l - lepená z 12mm skla, příčné i podélné výztuhy, lepeno černým silikonem u jedné renomované firmy. Vrtané dno, do kterého je vlepená odpadní trubka - 40mm, bohužel jen jedna. Já sem dolepil vnitřní přepadovou komoru (15x15cm), bál sem se, že se trubka uvolní a akva se samovolně vypustí. Také jsem vlepil přepadový hřeben. Pod akváriem je 1cm polystyren. Akvárium je zakrytované plastovým krytem FARAO.

Filtrace:
Jako první jde voda z akvária do refugia, poté do dolní části, kde je v první části odpěňovač, poté odstraňovač fosfátů, dvě komory plněné korálovkou a návratové čerpadlo /NJ1700/.

Osvětlení:
Samodomo dělaná osvětlovací rampa se zářivkama 58W - 2x modrá a 2x bílá, celkem 4x58W
Svítím 10:00-22:00.

Stojan:
Svařený z jeklů o síle 4mm, obložený OSB Deskou, zatím bez laku. Podložený 2cm extrudovaným polystyrenem. Ve stojanu je filtrace + nádrž na osmózu - 60l.

Vnitřní proudění zajišťují 3 čerpadla (1x6000l, 1x2800l, 1x2000l)

Akvárium je osazeno živými kameny - cca 30kg a doplněno suchými,dále jsou v akva měkké korály, jejich názvy doplním hned, jak na ně přijdu, kamarád, co mám od něj nádrž vůbec neví, co jsou zač. Dále jsou v akva dva kousky Xenie, uvidíme, zda se chytí.

Z rybek jsou v akva dva klauni, tři sapíni zelení, dvakrát sapínek žlutomodrý.

Sůl používám zatím Coral Pro (dostal sem jí cca 20kg k akvárku)

Na dno přijde buď korálovka, nebo jemný písek, uvidím až se akva zaběhne.

Plánované předělávky:
[*] Výměna osvětlení za 4x 80W T5 (2x bílá, 2x modrá) - máte nějaké doporučení na trubice? případně nedat raději třeba 8x 39W kvůli lepšímu a širšímu výběru zářivek?
[*] Výměna odpěňovače - momentálně slouží starý odpěňovač od Tunze
[*] Zrušení komor s korálovkou a následné nahrazení válcem s biopeletama a živáky
[*] Výměna čerpadel za silnější - Kolik, jaké?
[*] Dodělání nočního osvětlení - LED moduly kombinace modré s bílou v poměru 4:1.
[*] Do budoucna je třeba zajistit chlazení - voda má bez topítka permanentně cca 26°C

Díky za komentáře, rady a pomoc :)
Prílohy
Takhle momentálně akvárium vypadá. Jedná se o první naskládání kamenů, nejspíš se bude měnit.
Takhle momentálně akvárium vypadá. Jedná se o první naskládání kamenů, nejspíš se bude měnit.
Naposledy upravil/-a tragett v 02 Sep 2013 16:36, upravené celkom 3 krát.
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Tragett - nové akva 500l

Príspevok od používateľa tragett »

Objednal sem předřadníky 2X 80W T5 - zatím dva kusy, víc mi jichprodejce nebyl schopen sehnat, do měsíce budou další, pravděpodobně už 1x80W, aby šlo lépe regulovat světelné záření, trubice zatím budou (nejspíše) v tomto složení:

- 1ks T5 Reef White 15K 80W
- 1ks T5 Reef White 10K 80W
- 1ks T5 Actinic 80W
- 1ks T5 Reef Blue 80W - se spektrem 400nm a 500nm.

Jinak akvárium prochází obdobím řas, dnes ráno jsem po rozsvícení začal pozorovat řasy na suchých kamenech. 6 dní po znovu založení. Už se nemůžu dočkat, až řasa odezní :-)
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Tragett - nové akva 500l

Príspevok od používateľa martin01 »

Nedavno jsem předělával akvárko a zároveň i útes, tak jsem prošel desítky fotek, jak nejlépe postavit útes. Všichni se to teď snaží lepit mnohem vzdušnější, aby se za tím nic neusazovalo. Při předělávce jsem musel vyhodit všechny kameny a hodně proprat písek, co se tam dokáže usadit, bych nevěřil. Bál bych se, tak jak jsi to poskládal na sebe, že to za chvíli bude to samé i u Tebe. Už bych to tak nikdy neudělal, ale třeba to něčím profoukneš. Martin
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Tragett - nové akva 500l

Príspevok od používateľa tragett »

Ono to není moc vidět, ale ty kameny sou poskládané na sobě tak, že jsou mezi nimi opravdu velke mezery a cela prava strana stoji na dvou velkych kamenech. Koupim asi nejakej reefbond a slepim neco slusne vzdusneho. Za ten tyden, co je akva napustene a sedlo si, tam preci jen nejaky bordel je, nicmene zatim sem vysledoval, ze se nashromazduje v pravem rohu pod tim velkym proudovym cerpadlem, vizualne nikde jinde nic, ale je to jen otazka casu.
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Tragett - nové akva 500l

Príspevok od používateľa martin01 »

Sám jsem nevěděl jak to poskládat, tak jsem udělal takový mix z toho, co kdo radil, ale je to určitě lepší a podle toho co jsem koukal u jiných, tak když to poroste korály, tak se vše pak pěkně vyplní. Pak už jen aby rostly :) . Taky se to bude líp dělat, když tam není písek a dají se dobře usadit. Kameny to byly pěkné, tak z toho určitě něco půjde. Co se týká čerpadel, tak to bude chtít myslím taky jiné typy, kvůli financím jsem to po různu bastlil z různých typů, ale pokud si vybereš filtraci založenou na odpěňovači a peletách nebo podobných věcech, tak tě to pak stejně dožene k tomu, aby útes byl co nejčiščí díky proudění a dno taky, jinak se člověk motá pořád na začátku. Odkalováním jsem to nikdy nedohnal. Můj pocit je, že se to bez pořádných čerpadel docílit nedá. Hodně zdaru.
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Tragett - nové akva 500l

Príspevok od používateľa tragett »

mno co sem tak sondoval, tak bych dal cerpadla o prutoku 2600l a tak 3 kusy + 1kus 5000l/hod. Jeste uvidime co se kde namane a co kdo doporuci ... :)
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Tragett - nové akva 500l

Príspevok od používateľa martin01 »

No uvidíš, co to bude dělat, já bych se bál, že ta slabá čerpadla s tím moc nepohnout. I když se říká, že víc je lepší než jedno silné. Používal jsem 5000 l a bylo to nic moc, postupně jsem přidával a obměňoval, ale nedal se srovnat účinek třeba 8000 oproti 5000l.
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Tragett - nové akva 500l

Príspevok od používateľa tragett »

Pokusil sem se pravou cast akvaria "zvzdusnit" odebranim nejakych kamenu, ale porad to ne a ne trefit, me se to proste nedari poskladat k me spokojenosti. Mozna ten kamen uplne vpravo nahore odendat, stejne jako ten uplne vpravo uprostred. Chtel bych taky vyndat ten velky uplne uprostred, ale na nem to cele visi. Zatim se mi moc nechce ten utes lepit :roll: Napadaji nekoho nejake zmeny? Uz nad tim dumam par dni :cry:
Prílohy
DSC_3231.JPG
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Tragett - nové akva 500l

Príspevok od používateľa martin01 »

Přesně vím o čem mluvíš, taky se mi do předělávání nechtělo a nejsem z toho, jak jsem to poskládal uplně nadšenej, ale máš to jednoduší, že kamenů máš dost a můžeš si s tím pohrát. Věřím, že Ti poradí někdo, s větší fantazií než mám já, ale ubral bych jich tak třetinu. Nechal bych tak čtyři - pět, které se budou dotýkat dna a udělají základ a pak dolepil něco nahoru. Je z čeho vybírat, tak uvidíš, jak se budou kombinace tvářit. Každopádně bych to lepil, když se pak útes zhroutí, tak poláme všechno, co do té doby vyrostlo.
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Tragett - nové akva 500l

Príspevok od používateľa tragett »

Mno dobrá, slepím to ... :-) ono mi stejně nic jiného nezbyde ... ale musím nejdříve načíst, jak to slepit pod vodou, objednal sem reefbond, tak teď vzhůru do čtení a hledání :roll:
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Tragett - nové akva 500l

Príspevok od používateľa martin01 »

Pod vodou jsem toho moc neslepil, lepil jsem, když to bylo vypuštěné a pak už jen tři, čtyři spoje pod vodou. Každopádně to chce praxi. Základem je s tím nehnout, když to tvrdne, lepil jsem jeden kousek, který jsem musel držet - nebyl jak podepřít a mám dojem, že natřikrát. Další věc je, že lepidlo musí být dostatečně tuhé (ne zase moc :) ), aby se pod vodou, než vytvrdne nerozpadalo. Hmotu jsem si nechal vždy tak 2- 4 minuty připravenou mimo a pak teprve začal lepit. No myslím, že tak půl toho jednoho balení byly pokusy, nejvíc jsem zužitkoval, když jsem chtěl přilepit Montiporu na sklo, stejně po týdnu odpadla.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Tragett - nové akva 500l

Príspevok od používateľa švíco »

Zrovna před chvílí jsem lepil reef bondem pod vodou... je potřeba opravdu udělat důkladně prohnětenou hmotu, spíše tužší - bez hrudek, opravdu pěkně promísenou. Pak nechat těsně do stádia, kdy začne lehoučce hřát. No a pak lepit... pěkně vmačkat do pórů, rozetřít do skulinek, aby vznikly vazby. Když jen položíš kuličku mezi dva kameny a přiklopíš, tak to moc držet nebude... lépe se to samozřejmě dělá na souši, to je fakt...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Tragett - nové akva 500l

Príspevok od používateľa tragett »

Coz o to ono lepit se da, ale ze ja sem to rozebiral :-( to je prace, ja to porad ne a ne dat dohromady. Ted sem si k tomu dal kafe a cumim na to jak tele na novy vrata. To neni snadny, uz sem vyndal nekolik kamenu a porad jich je tam moc, asi jich tam bylo opravdu presprilis. Uvidime, co se mi povede vykouzlit, sem k tomu vsemu jeste zjistil, ze ty kameny sou strasne netvarne :-/

Tohle nevim jak dopadne ... nicmene lepit sem se to asi naucil, myslim, ze mi to trosku jde :-) ale ty nervy ... uz ted vidim, ze to neni finalni faze, ze to jeste bude jinak :-)
Naposledy upravil/-a tragett v 20 Nov 2012 21:02, upravené celkom 1 krát.
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
frantod
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 332
Dátum registrácie: 01 Apr 2012 11:03
Bydlisko: Žilina Bitarová

Tragett - nové akva 500l

Príspevok od používateľa frantod »

vyzerá to lepšie...

prečo neurobíš dva utesy? pripadne tri a ten len taký maličký? širku aqua nato máš a bude to vzdušné, popozeraj aj tu na fóre ako to majú.

mne sa moja hromada tiež nepáči a pojde rozhadzať na dva útesy, len nájsť chuť :) a chuť :D
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Tragett - nové akva 500l

Príspevok od používateľa tragett »

Víc neumím, nemám kameny, nápad ... Takhle to prostě pro začátek musí zůstat :-) Jedná se o 2 "stojny" a na nich navrstvený útes. Uvidíme, jak to bude vypadat, až tam bude písek a kameny porostou řasou.

Jinak z dalších úprav - světla a materiál na výrobu 3 osvětlovacích ramp po dvou zářivkách T5 80W je na cestě, k vyzvednutí bude cca za jeden týden, takže do té doby připravuji update filtrace. Kreslím, vymýšlím a studuji, co by asi tak mohlo fungovat, zanedlouho nahodím nákres a uvidíme, zda vyplodím nějakou smysluplnou věc.
Prílohy
asd.jpg
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Zamknuté

Návrat na "Vaše nádrže"