Cecova 450L Fishonly

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Cecova 450L Fishonly

Príspevok od používateľa Ceco »

Ahojte moriaci.

Rad by som sa ako zacinajuci moriak podelil o informacie ohladom mojej
novej Fishonly 450-ky, ktoru mi vytrvalo pomohol dat dokopy Roman.

Co sa tyka setupu:
Rozmery: 150x50x60(v)
Osvetlenie: 1x36W TLD 865, 1x 36W blue, 10 hodin denne
Filtracia:
Filtracka cca 100L umiestnena v skrinke pod akvarkom:
1. komora - prepad z akva
2. komora - odpenovac made in Biotop pohanany cerpadlom AquaMedic PH 2500 s needle wheel a nasavanim
3. komora - koralova drt + aktivne uhlie + PhosEx
4. komora - pripravena na mensie refugium, zatial bez caulerpy, momentalne nacpana asi 1kg zeolitu.
5. komora - vytlacna s cerpadlom AquaMedic PH 2000

Dodatocna cirkulacia: MaxiJet 1000 l/h

Na stavbu utesu bolo pouzitych cca 60kg kamenov, z coho 20kg bol SVK tuf pouzity do zakladov a zbytok mrtvy sea import - bohuzial ulozeny do akvarka bez luhovania.

28.6 bolo zahajene prve napustanie. Voda po par dnoch uplne zlta z bordelu, co povychadzal z kamenov. Filtracka este nezapojena, len mixovanie vody MaxiJetom.

Po 2 tyzdnoch vymena 90% objemu. 150 litrov pouzitych zo zabehnuteho akva. Kamene luhovali dalej, ale uz to nebolo take strasne.

16. jula som nameral NO2 mimo rozsah kolorimetrickej stupnice JBL testu a NO3 ~60mg/l.
17. jula bola spustena filtracka, nasadene aktivne uhlie a cca 1kg zeolitu.
20. jula NO2 uz "len" ~0,2mg/l a NO3 ~20mg/l
24. jula NO2 ~0.05mg/l a NO3 ~10mg/l
Odvtedy sa to drzi na tychto hodnotach.
SG: 1.022 po celu dobu
Teplota: 27 - 29 °C

25. jula kvoli odlahceniu Romanovej QT (liecil Amyloodinium) nasadeny 1x Pterois volitans a 1x Zebrasoma flavescens.

Par fotiek sa da pozriet v mojej galerii

Co ma momentalne trapi je vysoky obsah PO4.
Orientacna hodnota merana kolorimetrickym testom od JBL je okolo 1mg/l co je sakra dost. Z toho dovodu nabehla rapidne hneda sinica, ktora sa vytvara aj na koralovom piesku. Ten obsah PO4 mohol byt aj vacsi, pretoze som meral 1. krat az po par dnoch od nasadenia JBL PhosEx Ultra.
Teraz mam dilemu co dalej, ci cakat ako sa to vyvynie, alebo nejako konat. Jedna alternativa je pridat dalsie balenie PhosExu, pretoze na nom pisu, ze je vhodny do 100L morskej vody, takze ho je zrejme na 450-ku malo. Alebo skusit pouzit nieco na baze FeCl?

Vdaka za pripadne rady.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Pridaj ešte dve balenia Phosex-ultra a čakaj :lol:
THE OLD MAN AND THE SEA......
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Takto vysoké množství bych likvidoval tekutým srážedlem a následně mechanickou filtrací (velmi dobrá je filtrační vata). Technický síran ani chlorid železitý nelze v mořské akvaristice použít z důvodu pro nás nežádoucích příměsí. V kvalitě p.a. jsou obě soli dost drahé, nejlevnější řešení je použít některý z komerčních přípravků.
Repikov návrh je taky použitelný, ale sorbční kapacita PhosExu je na to množství relativně dost malá, chtělo by to alespoň 10 balení, což je zase nesmysl.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

mam doma este nejaky Aqua Care Phosphate minus , to je cisty FeCl3 , trosku dame a uvidi sa

mam otazku na ostatnych, vzhladom na velkost perutynovej huby zhaname P.hepatus vo velkosti M alebo L , tzn min 8cm , radsej 10cm
ak sa niekto chce zbavit prerasteneho kusa alebo viete o predajni kde ho maju, uvitame info
podobne aj Z.xanthurum ..ale to nedufam ze sa najde :)
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Paracanthurus hepatus nesnáší vyšší množství odpadních látek ve vodě, s tím bych raději počkal.
Používateľov profilový obrázok
Caco
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Dec 2005 09:26
Bydlisko: Banská Bystrica

Príspevok od používateľa Caco »

Roman napísal:mam doma este nejaky Aqua Care Phosphate minus , to je cisty FeCl3 , trosku dame a uvidi sa

mam otazku na ostatnych, vzhladom na velkost perutynovej huby zhaname P.hepatus vo velkosti M alebo L , tzn min 8cm , radsej 10cm
ak sa niekto chce zbavit prerasteneho kusa alebo viete o predajni kde ho maju, uvitame info
podobne aj Z.xanthurum ..ale to nedufam ze sa najde :)
A nechcete namiesto hepatusa 12 cm picassa ? :)
Naposledy upravil/-a Caco v 04 Aug 2006 09:47, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

rybka napísal:Paracanthurus hepatus nesnáší vyšší množství odpadních látek ve vodě, s tím bych raději počkal.
Okrem PO4, ktore je v rozmedzi 0.5 - 1 mg/l je NO2 ~0 mg/l a NO3 ~10mg/l, co je myslim si v pohode.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Caco napísal: A nechcete namiesto hepatusa 12 cm picassa ? :)
Je tendencia casom prejst na reef, takze na Triggerfish asi mozeme zabudnut. Aj ked...
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Mačka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 15:01
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Mačka »

Ak ma niekto skusenost s Aqua Care Phosphate minus mohol by mi zodpovedat na tieto otazky (Roman, Ty si tu uz spominal, ze si to pouzil):
Boli ste spokojny s ucinkom tohto pripravku?
Pomohlo vam to vyrazne znizit PO4, za aku dobu a z akych hodnot?
V akej forme sa vam vyzrazal PO4 vo vode?
Ako ste vyzrazanu latku dostali z vody, islo to v pohode?
Upravovali ste nejak pred alebo aj po pouziti pripravku vodu?

Dik za odpovede.

Mačka
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

funguje dobre , aj ked je pravda ze som to nikdy exaktne nemeral

vyzraza sa to vo forme hrdzavej zrazeniny, musis mat dobre nastaveny odpenovac, takisto je dobre po pouziti odkalit dno a filtracku

ak mas nizke KH tak pri pouziti AC Ph- moze klesnut pH a zrazenina sa opatovne rozpusti vo vode a vlastne nic z vody nedostanes.
Myslim ze subezne pouzitie trosky vapennej vody nemoze uskodit
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

O par minut to tam idem naliat. V prvej faze zatial len 10ml na 450 litrov. Potom poreferujem, ako to dopadlo.
Na flasi pisu, ze uhlicitanova tvrdost by nemala byt pod 7 stupnov dKH.
Nemam bohuzial test na kH, takze som pre istotu supol pred pol hodinou do akva polievkovu lyzicu hydrogenuhlicitanu sodneho.
Inac, ten moj Phosphate minus je uz po zaruke, tak dufam, ze to nebude mat nejake negativne ucinky.
Zajtra mam v plane vymenit 90 litrov vody.
Momentalny stav PO4 ~0.8 mg/l
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Před použitím přípravku je nutné změřit obsah vápníku a doplnit jej na maximální úroveň. Obvykle je to uvedeno i v návodu na použití těchto preparátů. Tekuté přípravky "proti" fosfátům jsou roztoky solí trojmocného železa (chlorid, síran). Železo se sváže s fosfátem na nerozpustný fosforečnan železitý a zbytek molekuly se sváže s vápníkem buď na nerozpustnou sádru (případ síranu) anebo na rozpustný chlorid vápenatý (samozřejmě ve formě iontů). V každém případě ale v akváriu klesne obsah využitelného vápníku. Rybka o tom (myslím, že tady ? nebo reef.cz ?) také něco psal - v každém případě tuto mojí informaci může odborně doplnit.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

to je pravda , ale kedze je cecove akva zatial bez bezstavovcov, tak obsah vapnika az tak velmi neriesime a KH zatial podrzi ta soda
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Zreferujem vysledok vcerajsieho pokusu s Phosphate minus.
Nalial som tam cca 20ml. Voda prakticky okamzite chytila biely zakal.
Do rana bola cira, avsak PO4 nekleslo a vlastne som ani nezaznamenal vacsi odpad v odpenovaci (merane po 18 hodinach).

1) Bud bolo nizke pH a vyzrazane PO4 sa rozpustilo skor, ako sa stihlo odpenit
2) Alebo bolo 20ml malo
3) Alebo ma na to vplyv to, ze Phosphate minus je po expiracii (aj ked biely zakla indikoval, ze k procesu zrazania doslo).

Zrejme sa k tomu treba postavit viac zodpovedne, a merat aspon pH.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Při zjevné alkalitě nacpané pomocí sody bikarbony nezvýšíš KH, musíš tam dodat i vápník a hořčík. Sodík Ti tvrdost nezvýší - a o tom to KH je. Vysrážel jsi další vápník namísto ortofosforečnanů, alkalita zůstala stejná a KH jsi ještě snížil. Zachycená sraženina je žlutohnědé barvy, nikoliv světle šedá. K zachycení je nejlepší mechanický filtr se silonovou střiží, odpěňovač zas tak účinný není.
Za vše můžou desítky různých srážecích křivek a jednotlivých dílčích rovnovážných stavů.
Při konkrétním údaji cca 500 litrů vody s obsahem 0,8mgPO4/l bude spotřeba tekutého srážedla okolo 250 ml, přesné složení ani koncentraci Phosphate Minus bohužel neznám, usuzuji jen podle podobných přípravků.
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"