Olomocká 400ka

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Olomocká 200ka

Príspevok od používateľa Mender »

Má někdo zkušenosti se zahříváním akvaria v noci když jsou světla vypnuta?

Akvárko se mi pořád dost hřeje. Už jsem tam instaloval 2 větráky ( to je fičák ), ale zatím je pouštím jen přes den když jsou zapnutá světla. Takto se mi podaří stáhnou teplotu někde kolem 26,7oC. Ale přes noc mi zase vyskočí tak na 27,5oC. V noci tam topí 1x Jebao DC 2000, 1x čerpadlo Vitakraft 1.000l/h, stream Jebao RW 4, ve filtru Odpěňovač Tunze 9004 a 15W T8 zářivka v refugiu. Jen pro úplnost - akvarium je zakrytované, ale není to těsné, takže proudění vzduchu je možné - viz obrázek na 1 straně.

Nechci nechat běžet ty ventilátory 24h, protože pak mám moc vysoký odpar.

Už jsem si objednal termostat, na který ty ventilátory napojím aby spínaly když je třeba, ale mám obavu, že když tam nastavím aby to udržovalo teplotu cca 27oC tak stejně pojedou pořád.
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Olomocká 200ka

Príspevok od používateľa LukasO »

spojení: nechci mít vysoký odpar a zahřívá se mi akva má řešení - chladič (např Teco). Jinak to je jako říkat - chci jezdit rychle, ale nechci mít velkou spotřebu benzínu
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Olomocká 200ka

Príspevok od používateľa MRysan »

Můžeš na stěnu přilepit peltieruv článek s ventilátorem, ale bude to trochu zahřívat elektroměr jak se bude točit.
LPS/SOFT 300l
ellbunda
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 728
Dátum registrácie: 08 Jan 2013 15:07
Bydlisko: Plzeň

Re: Olomocká 200ka

Príspevok od používateľa ellbunda »

Kolik máš teplotu v pokoji? Mám stejný objem, podobnou techniku a v noci teplota rozhodně klesá. Tzn. buď to dělá ta zářivka nad refugiem nebo se ti přehřívá jedno z těch čerpadel. Provedl bych "dotykový" test, zda je vše OK. Co budeš dělat v létě, až budeš mít v pokoji skoro třicet.
... ještě mi teče mořská voda po bradě ...
Ellbundův nano reef 30l
200 litrů v Plzni
items
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 16 Dec 2013 18:53
Bydlisko: Košice

Re: Olomocká 200ka

Príspevok od používateľa items »

Nazdar

No a nemohlo sa stat to ze zblbol ohrievac ? Lepsie povedane termostat v tom ? Ja by som ho na noc odpojil zo zasuvky a sledoval co bude do rana. Ale to je len moj tip.
Vela stastia

Daniel
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Olomocká 200ka

Príspevok od používateľa Mender »

Teplota v místnosti je o něco nižší než v akvarku, ale to akvarko i filtr je prakticky v malé komoře a je zasazené v otvoru ve stěně, takže v sousedním obýváku je vidět jen čelní stěna. Takže se dá říci, že teplota akvarka může ovlivňovat teplotu v místnosti - takže jsem už uvažoval o tom, že do komory přidám na obvodovou stěnu ventilátor ( prostup tam naštěstí je ), který v místnosti každou hodinu vyvětrá.
Ještě jsem přemýšlel, že změním umístění těch tvou ventilátorů. Teď je mám v boční stěně toho zaktyrování, takže nejsou nasměrované na hladinu a pouze prohánějí vzduch tím vnitřním prostorem. Takže je zkusím trochu naklonit aby čeřili hladinu - nevím zda to trochu pomůže???? Ikdyž to asi zase zvýší odpar. :-(

Uvidím co to bude dělat.

Z toho léta mám taky strach, ale ta komora je uvnitř bytu a nemá žádné okna a ta jedna obvodová stěna je celý den ve stínu, takže teoreticky by k žádnému velkému přehřívání místnosti nemělo docházet. V nejhorším případě budu muset sáhnout do kasičky a koupit chladicí jednotku :-(.

PS - Topnou tyč jsem pro jistotu úplně odpojil - to bylo první co mě napadlo.
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Olomocká 200ka

Príspevok od používateľa Mender »

Dnes jsem opět kontroloval parametry - NO3 už je super - 2, ale KH mi opět kleslo, teď je na 6,4. Ještě to neřešit???
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Olomocká 200ka

Príspevok od používateľa shark »

pod 7 ho moc klesat nenechavej,ideálně ho držet tak na 8 .Těch 7,5 co jsi uvedl předtím se dá brát že to není problém,no ale měl by jsi uvažovat nad tím jak zajistit Kh co nejstálejší .
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Olomocká 200ka

Príspevok od používateľa shark »

Co se týká té teploty,pravděpodobně může být problém na některém črpadle jak bylo uvedeno.Jaké ventilační a provozní teploty máš okolo nádrže to ti tu nikdo asi podle popisu nepoví jestli je a nebo není příčinou.V každém případě je nutný vyřešit a to čím dřív tím líp.Rozhodně nečekej na to až se zvednou teploty venku na letní , protože s naprostou jistotou dojde k přehřátí nádrže pokud ji už nyní těžko dostáváš pod 27°C.V létě ti vyletí o min 3-5 nahoru :!:
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Olomocká 200ka

Príspevok od používateľa Mender »

S tou teplotou už se to malinko lepší - už jsem stabilně na nějakých 26,2 - 26,6oC.

Co se týče toho KH tak plánuju teď nějakou výměnu vody se solí Red Sea Coral Pro a pokud to nepomůže, tak zkusím Microbe-Lift KH Bio-Active Booster.
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Olomocká 200ka

Príspevok od používateľa LukasO »

já mám v akvárku permanentně 27. Nevšiml jsem si, že by to někomu vadilo. V létě jsem se dostal i na 30. Pokud vše funguje (provzdušnění, oběh, proudy), tak krátkodobě se nic stát nemůže. Jiná věc je nádrž přecpaná jak japonský metro, s malým proudem, odpěňovačem na baterky...
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Olomocká 200ka

Príspevok od používateľa vik_33 »

AQ má tři neděle - všechny hodnoty jsou ještě nestabilní, tak proč by nemělo být kh?
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Olomocká 200ka

Príspevok od používateľa shark »

Viku a proč by mělo?? po třech tydnech není problem držet Kh a nevidim duvod se na to vykašlat.Čím dřív se naučí ve své nádrži mít základní parametry v pořádku tim líp
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Olomocká 200ka

Príspevok od používateľa shark »

Lukasi to že ti to vyhouplo na třicet a vše prošlo v pohodě to beru ale jak říkáš máš stabilně 27 téměř po celý rok.V tomhle akva které se řeší se už chladí a přesto má teplotu vysoko... chceš mi říct že je to ok?a má čekat až mu třicítka to akva uplně podělá?nebo co měl ten příspěvěk poradit?
Osobně si myslím že je dobře to vyřešit včas.
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Olomocká 200ka

Príspevok od používateľa Mender »

K té teplotě - Příští týden by už snad měl z Číny dorazit termostat na ventilátory, ale mám podezření, že nejvíc mi to zahřívá 15W zářivka v refugiu, takže ji asi nahradím LEDkama.
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"