jednoducha filtracia vs zložitá

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: jednoducha filtracia vs zložitá

Príspevok od používateľa Jajo »

Tak siporax som mal. Ale už som ho vyhodil. Nejak sa mi už nezdal po 2 rokoch.
Áno, používam Zeolit. Je to totiž základ filtrácie pri zeovite. Mám ho v reaktore a miesam 2x denne.
Problém pri zeolite je, že sa na ňom extrémne zachytávajú baktérie a potom už nedokáže absorbovať amoniak. Preto sa to musí preplachovať.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
erce
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 05 Jún 2013 16:03
Bydlisko: Bratislava

Re: jednoducha filtracia vs zložitá

Príspevok od používateľa erce »

Jo, aj ja som ho preto vyhodil mal som ho uz cez dva roky. Zeolit tiez dam novy dal som namacat so soli zatim. Uvidim ci ustupi sinica po tom chemicleanu.
kincmar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 22 Júl 2012 17:35
Bydlisko: Brno

Re: jednoducha filtracia vs zložitá

Príspevok od používateľa kincmar »

Podělím se s mojí zkušeností se sinicí. Trápila mě po přestěhování zajetého akvária do nového skla a změně typu filtrace. Před tím jsem měl DSB, odpěňovač , vodka. V nové nádrži pouze odpěňovač, vodka, kemira. Po nějaké době, kdy sinice sama od sebe neodcházela jsem použil https://www.fish-street.com/ultralife_red_slime_remover obdoba chemicleanu, zabralo to do pár hodin, druhý den jsem byl bez sinice. Vydrželo to tak cca 2 měsíce pak se pomalu zase začala objevovat a to už jsem postupně zkoušel všechno možné (více měnit vodu, méně měnit vodu, dodávání bakterii ) Hodnoty byli NO3 2-5 , PO4 0 podle hanna. Pak jsem vypnul světla na dva dny a zase byl od sinice na pár dni pokoj, po zmizení sinice se dalo naměřit reálné PO4 0,24 , takže jsem dal více kemiry do fluiďáku a pomalu snižoval . Po cca týdnu jsem opakoval zhasnutí, už jen na den a tak se mi podařilo sinici umírnit a postupně snížit PO4 k nule . Řekl bych, že největší problém byl ve světle, svítil jsem od 8 ráno do 11 večer. Teď svítím od 11:30 do 23:00 a jsem bez sinice. Tím ,že snížíš intenzitu si moc nepomůžeš, sinici stačí málo aby se ji dařilo. Ještě dodám nádrž je cca 500l SPS,LPS mix a žádný korál nepřišel o život :)
erce
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 05 Jún 2013 16:03
Bydlisko: Bratislava

Re: jednoducha filtracia vs zložitá

Príspevok od používateľa erce »

Caute

No vyzerá to že chemiclean zaberá

Posielam update videa možno to niekomu bude nápomocné :)

https://youtu.be/3shKHuxn-P8
erce
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 05 Jún 2013 16:03
Bydlisko: Bratislava

Re: jednoducha filtracia vs zložitá

Príspevok od používateľa erce »

Caute

Mam taky problem, mal som sinice tak som to chcel nejako zmenit a snazil sa najst dovod robenia sinic no sa mi to nepodarilo. Presiel som z davkovania NOPOXU na peletky, niektore korale si ten prechod odniesli :(
Nasledne som kupil novy kalciak a vymenil som zeolit za matrix. Vyhodil som biomolitan vo filtri. Prestal som davkovat GROTECH A,B,C,M. No stale sinice neustupuju. Zacal som pridavat od KZ A-balance, Cyano clean a ZeoBak ale sa mi zda ze sa este viac riasi akva ako sa riasilo :(

Teraz mam vo filtri peletky, matrix, odpenovac, silicarbon v puncoche, hodnoty su Ca 450, Mg 1350, NO3 - 5, PO4 - 0 (hanna)

Poslal som aj do tritonu na rozbor vody som zvedavy na vysledky.

Obrázok
Obrázok

Dakujem za akukolvek radu
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: jednoducha filtracia vs zložitá

Príspevok od používateľa VINTR »

Osobně bych přestal experimentovat s filtrací...... a vším možným. Jel bych na odpěňovači, s přiměřeným množstvím peletek. Pak bych zřejmě změřil KH a pokud by bylo cca 7,5 -8 vypnul bych Ca reaktor - stejně nevím čemu rozpouštíš vápenec, tvrdé korály tam nemáš. Pak bych pravidelně měnil vodu a čekal nějaký ten měsíc. Měřil bych jen hustotu a držel ji na 25... Pořídil bych globusku a zajíca pomáhají s tím taky. Nečekal bych zázraky, ale jakmile ti začnou růst korály začne ustupovat i sinice. Z kamenů ti ji zlikviduje globuska a z písku sem tam i zajíc pokud nebude mít dostatek řas na útesu.... Primárně tito nejedí sinici, ale jak ojíždí řasu baští i tu sinici která je na ní.....:wink:
erce
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 05 Jún 2013 16:03
Bydlisko: Bratislava

Re: jednoducha filtracia vs zložitá

Príspevok od používateľa erce »

Myslíš mam vybrať aj ten matrix aj silicaron?
Diky za radi :)
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: jednoducha filtracia vs zložitá

Príspevok od používateľa VINTR »

Merix a silicarbon, jsem vživotě nepoužil, ale jedno je na osazení bakterek a druhé na silikáty, to ti tam nic zlého dělat nebude. Silikarbom, jak dojde jeho životnost vyhoď a s tím metrixem bych moc pak neštěrchal....
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: jednoducha filtracia vs zložitá

Príspevok od používateľa bradoo »

Mne to nepripadá ako sinica ,ale dinoflagelates. - aspoň podľa 2 fotky. Ak ti vyjde nízky fosfor na tritone a zároveň máš nízke NO3 , tak to máš asi isto. Najlepší spôsob na odstránenie je dať mu konkurenta. Čiže zvýšiť NO3 na 5-10mg/l a PO4 na 0,05-0,1. Postupne začne miznúť a nahradzovať ho začne klasická zelená riasa, ktorú žerú aj ryby a slimáky. Daj si do prehliadača dinoflagellates a skús porovnať fotky.
erce
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 05 Jún 2013 16:03
Bydlisko: Bratislava

Re: jednoducha filtracia vs zložitá

Príspevok od používateľa erce »

Áno je to dinoflagelates máš pravdu. Čo som čítal že na na nete že to poziero PO4 preto možno mam hodnotu PO4 na nule. Ako myslíš zvýšiť PO4 kŕmením? Alebo takéto niečo?

https://seachem.com/flourish-phosphorus.php
lucius
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 109
Dátum registrácie: 21 Dec 2017 08:29

Re: jednoducha filtracia vs zložitá

Príspevok od používateľa lucius »

...pokud je to dino?, jsou jich vice druhu, jedny jsou z nulovych hodnot, druhe prilis z vysokych, doporucuji precist na reef2reef, je tam toho plno.. pokud mas nulove men vodu se soli co ma v sobe no3 a po4 atd.
erce
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 05 Jún 2013 16:03
Bydlisko: Bratislava

Re: jednoducha filtracia vs zložitá

Príspevok od používateľa erce »

Mam ozone myslíš že by to pomohlo na DINO?
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: jednoducha filtracia vs zložitá

Príspevok od používateľa VINTR »

Za mě tedy s ozónem opatrně - tvrdé korály ho nemají moc v lásce (při správné dávce je OK). Tím experimentování jsem myslel i lití všeho možného a umocněný to je tím, že nevíš na co!!!!!
erce
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 05 Jún 2013 16:03
Bydlisko: Bratislava

Re: jednoducha filtracia vs zložitá

Príspevok od používateľa erce »

Chápem. No cim viac toho čítam cim viac študujem
Tím viac mam zamotanu hlavu a tím viac viem že neviem :)
Takze?
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: jednoducha filtracia vs zložitá

Príspevok od používateľa bradoo »

Najlacnejšie je použiť dusičnan sodný alebo draselný a fosforečnan trisodný. Pokiaľ ale extrémne málo kŕmiš, možno stačí postupne zvyšovať kŕmenie. Samozrejme treba odstrániť fosfát absorbér a zrušiť/obmedziť dávkovanie uhlíka. Fosforečnan lacnejšie kúpiš trebars https://www.centralchem.sk/eshop/fosfor ... pa-gr-1kg/ Dusičnan -https://www.centralchem.sk/eshop/dusicn ... pa-gr-1kg/. Snaž sa držať NO3 asi 100x väčší ako PO4. Zo začiatku sa ti ale stav rias na určitú dobu zhorší. Pri slabom osvetlení sa zhoršia farby SPS, pri silnom sa niektoré môžu aj zlepšiť. Ozón som nikdy nemal tak neviem. Samozrejme keď budeš dávkovať Po4/NO3 treba merať , lebo zo začiatku môžu byť potrebné denné dávky hodne vysoké, ale časom potrebná dávka výrazne klesne.
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"