MTS REEF

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: MTS REEF

Príspevok od používateľa Jajo »

Prvky kalciak nedodá. Max CA,MG a SR. Ostatné buď častou výmenou,alebo doplňovaním. Len treba striedmejšie. Ja mám aj kalciak aj prvky, len prvky dávam polovičné z doporučeného dávkovania. No a neskôr to budem dávať premeriavať pre istotu + občas 30% výmena vody.
Pri tak vysokých po4 a no3 by som tú riasu prvkom za vinu nedával. ;)


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: MTS REEF

Príspevok od používateľa axelson »

netvrdim ze to davam za vinu prvkom to urcite nie.(u mna cez triton metodu bola namerana med a molybden) odstranene vymenou predifltrou na osmoze a pridane DYI a aktivne uhlie. Ako budes merat parametre ostatných prvkov okrem klasických testov ? ze ake davkovanie zvolit? kalciach rozopusta komplet schranku ktora neobsahu len tieto 3 prvka ako si uviedol ci ano?Ak sa mylim oprav ma... NO3 znizi krmenim o tom nepochynujem tiez som to tak urobil a po 4 sorbentami to je ok. Ale samozrejem mozno moj nazor je mylny som len zaciatocnik. Ale do akva ktore nebolo zarastene dodavat prvky kalciakom a este davkovat prvky sa mi zda nevhodne ale je to len moj skromny nazor.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: MTS REEF

Príspevok od používateľa Jajo »

Meranie v dnešnej dobe je pomerne jednoduché. ATI, Triton, a pod. Domácim testom nezmeriaš ani po4. Mne hanna ukazuje stále nulu a keď to dám premeriať do laboratória, tak ukáže 0,06-0,08. Aminokyseliny a rôzne vitamíny ti CA reaktor asi nedá (aspoň si myslím). Na začiatku tam SPS boli a bez CA reaktoru, alebo balinga na dorovnávanie aspoň KH by mu asi neprežili. Teraz tam už pravdepodobne SPS nebude, tak je zbytočný. Pre lps by mohla stačiť aj výmena vody.
Ja som tiež začiatočník, ešte nedávno som o mori vedel max že je slané :) Ale toto je problém o špinavej vode, tam extra skúsenosti nepotrebuješ. Nič viac a nič menej. Neskôr sa tu môžme baviť o pridávaní prvkov. Ak ich dával tiež polovicu z doporučenej dávky, (tak to mal na začiatok nastavené) a nemenil to, tak mu to nemohlo uškodiť. (Pokiaľ menil pravidelne vodu)
Ja som len chcel podotknúť, že aby sa nechytil len toho dávkovania prvkov a riešil hlavne špinavú vodu.
Aj toto je len môj skromný názor. :)


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: MTS REEF

Príspevok od používateľa axelson »

ano na niektorých veciach sa zhodneme :D ja idem kalciak uz rok a bez problemov aminace a vitaminy pridavam rucne ked si spomeniem a zatial je to ok.(to samozrejme kalciak nevie skoda) Vsetko rastie. Spinavu vodu vyriesi podla v tomto pripade krmenim to je asi aj zasadny problem prekrmovanie. Samozrejme testy su ok triton a pod. ale finacne aby si dal kazdy tyzden robit test nie je bohvieco :D Ja osobne meram raz za par mesiacov ca kh a mg len informativne. NO3 a PO 4 nemeriam vodu menim raz za 3-4 mesiace a nevidim problem v akvariu. Za rok a nieco mi odisiel jeden koral cataphylia koli cervom vo vnutry. Verim ze vela ludi bude mat opacny nazor ale mne to funguje :D Druha vec ze predavkovat prvkami sa da tiez dost lahko ak sa davkuje neprimerane mnozstvo :?
Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Re: MTS REEF

Príspevok od používateľa Donkezz »

Super debata prvky mi nastavil Janci Zeman na 5ml za den tak som to nechal nebol ziadny problem s akvarkom nemal som ani sinicu ani nic na zaciatku.
Po 6tich mesiacoch mi asi tyzden unikalo nejake suche zradlo do komina kde to kyslo a vtedy to zacalo. Tak bojujem.
Atomaticke krmitko som odstavil odvtedy, vsetko odsal menil vodu atd.
Potom nespravne diagnostikovana cyanobakteria, chemiclean potom odpenovac zblazneny nikto mi nepovedal ze ho mozem zdvihnut ze to pomoze :) az Zuzana Cizmarikova za co dakujem.
Ked odpenovac takto penil a nic nerobil fosfaty vybehli na 0.3 a bojoval som dalej :)

Ale uz sa to hadam zlepsi bude to aj tym krmenim alebo hlavne tym.

Prvky som na chvilu odstavil hlavne preto ze dve flasky obsahuju molybden a barium. Buduci tyzden ich znova zapnem. V mensich davkach asi.

Axel zaujalo ma ze menis vodu raz za 3-4 mesiace to je super lebo to je jedine co ma v praci dost hneva kedze osmozu mam v druhej budove v kotolni :)

Dakujem za cenne rady.
1. Soft coral Akva (PREDANE)
2. Akva MTS REEF
Akvarium v kancelarii 330l, SPS
Filtracia: Siporax 2l, Zeolit 1l, Uhlie 1/2l, Silicarbon 200g, Odpenovac BM NAC7, Kalc. reaktor, Doplnanie prvkov Arka Vida GT4(Grotech ABCM)
Osvetlenie: LED made by JRX
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: MTS REEF

Príspevok od používateľa axelson »

Drviva vacsina ludi meni 10% kazdy tyzden resp.druhy. Nepozroujem zhorsenie akvarka ked menim vodu malo.ani narast no a po.takze to neriesim a idem takto.Moze sa vyjadrit madox videl akvarko nazivo ako sa mu dari :D
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: MTS REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

Na likvidaci řasy bych použil Dolabellu, ale pak ho musíš poslat dál... zdechla by hledem, nebo bys musel přikrmovat.... Je to sekačka na trávu jako prase :wink: vlastní skušenost
Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Re: MTS REEF

Príspevok od používateľa Donkezz »

Dollabela prisla minulu stredu kde presla tam je cisto ale inde je toho na nu dost :D sem tam zakotvi v piesku alebo niekde v rohu ako keby si to chcela hodit :D
1. Soft coral Akva (PREDANE)
2. Akva MTS REEF
Akvarium v kancelarii 330l, SPS
Filtracia: Siporax 2l, Zeolit 1l, Uhlie 1/2l, Silicarbon 200g, Odpenovac BM NAC7, Kalc. reaktor, Doplnanie prvkov Arka Vida GT4(Grotech ABCM)
Osvetlenie: LED made by JRX
Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Re: MTS REEF

Príspevok od používateľa Donkezz »

Ahojte mam otazku.

Fosfaty sa drzia uz celkom nizko boli na 0.03 chvilu potom stupli na 0.04 o dva dni na 0.07 vymenil som znova ecophos. Je mozne ze musim tak casto menit ecophos?

Ale hlavne sa chcem opytat co hovorite na to co mi poradili v Triton-Lab
Use AL99 PO4 remover to remove Barium (ale je to aj na fosfaty.)
Vyskusat to ? Ako je to s davkovanim tam je to nachylnejsie na presne davkovanie.

Dakujem
1. Soft coral Akva (PREDANE)
2. Akva MTS REEF
Akvarium v kancelarii 330l, SPS
Filtracia: Siporax 2l, Zeolit 1l, Uhlie 1/2l, Silicarbon 200g, Odpenovac BM NAC7, Kalc. reaktor, Doplnanie prvkov Arka Vida GT4(Grotech ABCM)
Osvetlenie: LED made by JRX
Jakub33
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 04 Máj 2015 09:27

Re: MTS REEF

Príspevok od používateľa Jakub33 »

Ten nárůst je opravdu velký.
Dobré by bylo vědět:
Čím to měříš? Hanna checkerem? Krmíš méně? Používáš aktivní uhlí? Jak velký proud jde přes ten Ecophos? Máš ho ve fluidním filtru?

AL99 je určitě dobrý používat, protože funguje na bázi hliníku a odstraňuje z vody kromě fosfátů i např. to Bárium, které se dostává do akvária z železitých odstraňovačů, jako je třeba Ecophos. Takže je lepší ty odstraňovače pravidelně měnit.

Ale v této době, kdy ty fosfáty tak rychle jdou nahoru bych ten Al99 nepoužíval, protože je dobrý spíše na stabilizování fosfátů než na jejich regulaci. Nachylnější na přesné dávkování nijak extra není.




quote="Donkezz"]Ahojte mam otazku.

Fosfaty sa drzia uz celkom nizko boli na 0.03 chvilu potom stupli na 0.04 o dva dni na 0.07 vymenil som znova ecophos. Je mozne ze musim tak casto menit ecophos?

Ale hlavne sa chcem opytat co hovorite na to co mi poradili v Triton-Lab
Use AL99 PO4 remover to remove Barium (ale je to aj na fosfaty.)
Vyskusat to ? Ako je to s davkovanim tam je to nachylnejsie na presne davkovanie.

Dakujem[/quote]
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: MTS REEF

Príspevok od používateľa Jajo »

Nazdar.
Mne keď sa upchal odpeňovač, tak mi tiež vyskočili po4 a tiež som menil obsorber každý tretí deň. Po pár výmenách sa to ustálilo. Odsal si všetok ten bordel po tom žrádle? Budú aj kamene nasiaknuté. Ja som ich trochu kartáčoval zubnou kefkou a ofúkaval prúdovým čerpadlom. A ešte si skontroluj odpeňovač, či ho teraz nemáš zas moc vysoko, keď si ho nedávno dvíhal koli tomu chemicleanu.
Inak niekto ešte používa aj tekutý odstraňovač po4, vraj sa lepšie dostane do útesu, ktorý je nasiaknutý po4. Ale radšej ešte miň ten ecophos a neskôr uvidíš. Možno ešte nopox by si mohol pridávať, ak nepoužívaš pelety.
Ale skôr by to chcelo čas a moc to nekombinovať a hlavne už tak nekŕmiť ;)


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Re: MTS REEF

Príspevok od používateľa Donkezz »

Ahoj meriam hanna checkrom. Kazde dva dni.
Teraz klesli fosfaty z 0.07 na 0.06 uvidim ako dalej.
Myslim ze to chce len cas je to len prvy tyzden co som zacal menej krmit.

Uz tak nepozorujem ze sinica pribuda skor stagnuje ze je rovnako stale.
Riasy su po vsetkych skalach kde nie su koraly tie budu asi tazsie miznut.
Dollabela sa stratila neviem kde :(

Odpenovac peni dobre za den tak liter vody z neho vylejem a dorovnam to solou aby sa hustota drzala.

Ecophos je v prepade pred vytlacnym cerpadlom nie je vo valci.

A pouzivam aj uhlie ale dal som ho menej cca tak 1/4 litra.

A nopox asi nie ked mam all in one pellety

Spravim dalsiu vymenu vody dnes mi pride sol.

Dakujem za rady.
1. Soft coral Akva (PREDANE)
2. Akva MTS REEF
Akvarium v kancelarii 330l, SPS
Filtracia: Siporax 2l, Zeolit 1l, Uhlie 1/2l, Silicarbon 200g, Odpenovac BM NAC7, Kalc. reaktor, Doplnanie prvkov Arka Vida GT4(Grotech ABCM)
Osvetlenie: LED made by JRX
Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Re: MTS REEF

Príspevok od používateľa Donkezz »

Este stale to nie je ono. Asi vymenim rowaphos dnes znova a idem prec na 5 dni tak som zvedavy co sa stane :)

15.3.2017 Alk:11,2 PO4-0,07
17.3.2017 Alk:10,0 PO4-0,06
18.3.2017 Alk:- PO4-0,06
20.3.2017 Alk:9,5 PO4-0,03
22.3.2017 Alk:9,9 PO4-0,04
1. Soft coral Akva (PREDANE)
2. Akva MTS REEF
Akvarium v kancelarii 330l, SPS
Filtracia: Siporax 2l, Zeolit 1l, Uhlie 1/2l, Silicarbon 200g, Odpenovac BM NAC7, Kalc. reaktor, Doplnanie prvkov Arka Vida GT4(Grotech ABCM)
Osvetlenie: LED made by JRX
Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Re: MTS REEF

Príspevok od používateľa Donkezz »

Ahojte po 5dnoch v alpach hodnoty v akva konecne dobre. Aj fosfaty hanna checkrom su 0,00.

Prosim vas mam otazku all in one pellety vo valci sa mi zalepili ze sa uz nemelu.

Mam ich vyhodit a dat nove pelety alebo ich uplne vyhodit a nahradit niecim inym. Dakujem


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
1. Soft coral Akva (PREDANE)
2. Akva MTS REEF
Akvarium v kancelarii 330l, SPS
Filtracia: Siporax 2l, Zeolit 1l, Uhlie 1/2l, Silicarbon 200g, Odpenovac BM NAC7, Kalc. reaktor, Doplnanie prvkov Arka Vida GT4(Grotech ABCM)
Osvetlenie: LED made by JRX
Používateľov profilový obrázok
milan101
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 188
Dátum registrácie: 20 Dec 2008 21:03
Bydlisko: Považska Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: MTS REEF

Príspevok od používateľa milan101 »

nevyhadzuj, len ich pomiesaj aby sa rozlepili
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"