Božží reef 160L

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Božžkova observatoř (LAGOON 112L + REEF 160L)

Príspevok od používateľa Bozzek »

Nemůžu si pomoct, toho kraba začínám mít fakt rád :D
Pozorovat jeho noční dovádění je občas k popukání :D
Na první pohled si ho možná nevšimnete, ale je tam.
LAGOON - Najdi kraba!
LAGOON - Najdi kraba!
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Božžkova observatoř (LAGOON 112L + REEF 160L)

Príspevok od používateľa MRysan »

hned ho bodnout harpunou :D kdyby tam nebylo to oko, tak bych si ho nevšimnul.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: Božžkova observatoř (LAGOON 112L + REEF 160L)

Príspevok od používateľa Smityl »

ja nějak nerozumím tomu sletu těch fotek, jak tam máš tu fotku že tě přestala bavit ta hromada kamení ve předu tak tam nemáš žádné korály a ty acro jsou skoro zdechlý a na další fotce je akva plny na oko zdravých korálů včetně té nadherné zelenožluté acro jaksi tomu nerozumím. A jakej měl průtok ten přepad s těch kanalizačních trubek ??
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Božžkova observatoř (LAGOON 112L + REEF 160L)

Príspevok od používateľa Bozzek »

Fotky mají pořadí tak, jak šel vývoj.
To polozdechlé akvárium je cca týden po zapojení externí filtrace.
Zapomněl jsem dodat, že jsem některé korály přendal z laguny do reefu, proto se to pak zdá plnější.
Planuji si nechat jen hlavní nádrž s reefem a zbytek z laguny později přestěhovat do refugia ve spodní filtraci, až bude hotová. Potřebuji uvolnit místo na hudební aparaturu a v mém minipokoji je to celkem boj :D

Jinak kdyby měl někdo zájem o kameny (živé, oživené, polooživené), stačí napsat zprávu.
Velikosti od pomeranče až po takové větší grepy :D

Pak sem hodím ještě tu novou sůl, jelikož reakce korálů je na ní fantastická.

btw. ta krásná zelenožlutá akropora je chcíplá :D ale je mi to divné, protože se zas začíná od vrcholků zbarvovat do červena, buď je to řasa, nebo záhadně povstává ze záhrobí.
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Božžkova observatoř (LAGOON 112L + REEF 160L)

Príspevok od používateľa vlčák »

ja a jeste meni barvu ze zelene na cervenou. :roll: to bude tou zmenou soli :mrgreen:
Bak
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 03 Jan 2015 13:58

Re: Božžkova observatoř (LAGOON 112L + REEF 160L)

Príspevok od používateľa Bak »

Nemám potřebu se zde nějak zviditelňovat, ale tvoje vlákno je vzorová ukázka jak se to dělat nemá a musím tedy reagovat. To co zde napíšu, platí pro dost lidí zde, kteří si v dnešní rozežrané době pořizují živé tvory bez špetky respektu k jejich právu na život a bez minimálních základních znalostí o jejich potřebách k chovu v zajetí. Svoje kopance zde popisuješ v jakýchsi glosách, kterým se zde někteří smějí a přitom jim uniká fakt o kterém píšu v úvodu. Podle fotek je každému kdo jen trochu slané vodě rozumí jasné že taháš za fusakli zdejší neznalé čtenáře a někdy i sám sebe. Vyfouklé nenáročné měkáče, zoas a diskošky zmizely, zbytky rozsekné tubipora m., caluestrey s čerstvě odhaleým skeletem a další jasné ukázky strádání těchto živočichů. Největší perla jsou SPS s vytaženýma polipama. Budiš odpuštěno všem, kteří začínali s nedostatkem informací, které byly ve své době omezené i na netu. Ovšem dnes zde exhibují jedinci, kteří mají k dispozici stoh příkladů a návodů, ale stejně se snaží neustále objevovat již dávno objevné. Jestliže někomu unikají základní vědomosti jak provozovat moře nebo chovat jakékoliv živočichy, tak by se do toho neměl vůbec pouštět a už vůbec ne formou jakéhosi experimentu. Stává se tu z toho pomalu portál podobný Rybicky.net, kde do plkaní neznalých jelit sem tam vstoupí fundnovaný akvarista, ale pak aby se v tom prase nebo začátečník hledajíc info vyznali.

For admins: zamyslete se prosím nad tím, jestli je vhodné označovat zdejší přispivatele nějakým počtem rybiček a k tomu je pojmenovávat reef experty, za to že zde mnohdy vedou pouze prázdné tlachy a jejich slané akvárko je staré týden i s cestou ze zverimexu domu.
Naposledy upravil/-a Bak v 14 Jan 2017 09:04, upravené celkom 1 krát.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Božžkova observatoř (LAGOON 112L + REEF 160L)

Príspevok od používateľa švíco »

Taky už mi to začíná připomínat pejska a kočičku... semhle přidám toto, tamhle přendám tamto, dám to k sobě, dám to od sebe... naliju tam toto, nastříhám ono, nasypu vyperu, zasadím, pomodlím se božsky a stejně to není ono...

Vzal bych rozum do kapsy, nabral bych směr totální pokory (jak k životu, tak k formě podání) a nejdřív se snažil pochopit, jak to příroda s fungováním mořských živočichů zamýšlela a ne se snažit o laboratoř s nejistým výsledkem...


Ona to totiž není prča... měl by to být koníček podložený zájmem o život a přírodu. ne z toho dělat show...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Božžkova observatoř (LAGOON 112L + REEF 160L)

Príspevok od používateľa Bozzek »

Chápu vaše rozhořčené komentáře a mají v tomto vláknu určitě své místo, dovolím si však některé věci upřesnit.
Někdy je lepší se nejdřív zeptat na podrobnosti a ne hned odsuzovat.

božžkova tyranská show
Pokud si někdo opravdu myslí, že týrám mořský život a nemám k němu respekt, ať se u mě klidně osobně zastaví a vidí to na vlastní oči, jak to všechno "strádá a chcípá". Pak mi může rozbít čumák, pokud tomu tak je.
Asi jsem opravdu jediný, komu se někdy něco pokazilo.
Jako největší průšvih vidím zapojení té filtrační nádrže. Něco bylo hodně špatně, dodnes netuším co přesně.
Ano tohle jsem opravdu podělal, ale udělal jsem vše co bylo v mých silách, abych to napravil.
Korály vykazující negativní reakce na prostředí či umírající jsem okamžitě přesunul do laguny (díky za to že ji mám pro tyhle případy). Opravdu jsem neměl srdce na to dívat se, jak mi umírá život pod rukama a já nevím co s tím.
Vrátil jsem je až po zjevném nastolení klidu v hlavní nádrži.

Přišel jsem o 1 poustevníka,1 akroporu,1 seriatoporu a nešťastně 1 dolabellu, jinak mi nechcíplo NIC. Asi jsem jediný, komu kdy něco umřelo.

Některé mé příspěvky mohou působit tak, že to mám celé na háku. Chtěl jsem jen do toho vdechnout trochu nadhledu a osobitosti, nechci zde dělat žádné exhibice či mořský cirkus. Nedávejte prosím tolik na první dojem.

strádající korálnatci
Caulastrea
Radši bych, kdyby ses nejdřív zeptal, kde se tam ty odhalené skelety vzaly. Za celou dobu mi neodumřela ani jedna hlavička. S odhalenými skelety jsem to už dostal (koupil). Při havárii s filtrací se hlavičky opravdu hodně stáhly a jejich vnější obal se poškrábal o skelet, proto jsou některé průhlednější a jiné zas sytě zelené ( ty byly v laguně). Jinak je pravidelně krmím a hlavičky se dál množí.

Tubipora
Tento korál jsem dostal od místního člena s upozorněním, že je to velice křehké. Přes veškerou mou snahu o šetrné zacházení se mi trochu rozlámal. Klidně sem pak hodím fotku, jak pěkně prosperuje a má ukázkově vytažené polipy a pěkné syté zbarvení.

Měkáče
Ne vždy jsou fotky pořízeny ve stejný čas každý den. Někdy jsem fotil ráno chvíli po rozsvícení, tudíž se ještě některé korály nestihly uplně probudit. Občas se i korál přes den třeba na hodinu zatáhne, ale zbytek času vypadá uplně OK.
Pro xenii nějak nedokážu najít vhodné místo, proto je chvíli zatažená, pak zas otevřená, možná to chce jen čas a radši do toho nehrabat.

SPS
Vytažené polipy a syté pěkné zbarvení mi nepřijde jako strádání.

Ale jak jsem již uvedl výše, klidně se přijďte kdokoliv podívat naživo.

Pokud admin uzná, že tomuto foru tak škodím, ať mě prosím zabanuje, abych zde už nemohl šířit bludy pejska a kočičky.

Tě pic Božžek
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Božžkova observatoř (LAGOON 112L + REEF 160L)

Príspevok od používateľa pepe »

To Bak:
Musím na to reagovat. Jsem totiž na takové názory vysazený.
Až Božžkovi pochcípají ryby nebo do AQ strčí hepaťáka, tak to bude problém a i já si řeknu, že něco zanedbal a podcenil.
Ale z jeho příspěvků vyplývá, že je to inteligentní člověk a má právo na takové chování a experimenty, pokud ho to baví. A to píšu v kontextu toho, že koráli jsou sice živočichové, ale vegetativně se množící a každou chvíli tady někdo na fóru píše, že měkáč "posílá tobogánem" nabo že recykluje tvrdé korálnatce do Ca-reaktoru.
Mne prozatím Božžkovo vlákno nepohoršilo. A fandím mu. Možná objevuje objevené, ale vypadá to, že ho to baví. A také je v diskuzi slušný - občas tu vidím nějaké urážlivé či zesměšňující komentáře v diskuzi a odpovědi od neznalých začátečníků i velice zkušených matadorů (u těch je to ještě trapnější - pokud nechci objektivně poradit tak mlčím) - ale takovou reakci jsem od Božžka prozatím nečetl. Ještě pochopím, pokud tak reagují zkušení mořáci na někoho, kdo dělá chybu za chybou a kope kolem sebe a je arogantní, že se mu nedaří (i to jsem tu zažil), ale to jsem také v Božžkově vlákně nečetl.
Naopak mne pohoršuje to, když se někdo snaží moc moralizovat a přitom to není na místě.
Každý má svou zodpovědnost - a zodpovědný začínající akvarista se - pokud chce - na fóru zorientuje ... i když to dá chvíli zabrat.
Bylo by super kdyby to šlo, aby dole pod příspěvkem v podpisu (nebo jak se to jmenuje) mohla být ikonka s obrázkem akvária - po kliknutí na ní by se otevřel plný náhled na foto akvária přispěvatele dole s tabulkou, kde by byly údaje jako datum založení nádrže, heslovitý popis filtrace, osvětlení, suplementace a základní parametry vody) - to by výrazně urychlilo orientaci pro každého a zatraktivnilo pohyb ve fóru .... ale tomuhle nerozumím a nevím, zda to jde.
Ještě podotýkám, aby mne někdo nepodezíral z podujatosti, že Božžka vůbec neznám.
Bak
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 03 Jan 2015 13:58

Re: Božžkova observatoř (LAGOON 112L + REEF 160L)

Príspevok od používateľa Bak »

Pepe já to neadresoval jen Božžkovi. Věnuji se akvaristice cca 30 let a postavil jsem spousty nádrží i úplným neználkům ti si ale ulehčili život svůj, i živočichů tím, že se nechali vést na začátku za ruku. Komentoval jsem to hlavně proto, že to tu je servírováno jako nějaká show k pobavení. Chápu adminy, i jednoho z nejpřísnějších katů mezi nimi, že jim už došla chuť a trpělivost vodit tyto střelce za ruku. Je mi jedno jak se co rozmnožuje. Zodpovědný člověk než si pořídí živého tvora, tak má v dnešní době spousty možností nastudovat zdarma tuny informací a teprve potom zvažovat jestli je schopen vytvořit podmínky pro zvířata, která by si chtěl pořídit. Taky se mi líbí sibiřský tygr a mám 2000 m2 pozemek, ale nepořídím si ho, protože vím že bych mu nedokázal vytvořit podmínky. Zde nejde jenom o Božžka, ale o přístup lidí k přírodě celkově. Někdo holt bere věci zodpovědě jiní vytvářejí pro zvířata která začínají chovat experimentální observatoře. V době když jsem začínal s rybama, neexistovaly počítače, jsem hltal veškerou literaturu která tehdy občas vyšla. Vážil si každé rady starších zkušených akvaristů a hlavě chovaných exemplářů. Dnes se zvířata prodávají jako rohlík v každém hypermarketu a podle toho to potom vypadá. Někteří lidé ztrácejí nebo zcela ztratili úctu k živým tvorům a pořizují je na chvíli jako doplněk do bytu. Jak to chcípne tak se to spláchne a zbytek prodá. No tak to nevyšlo no, jedeme s čistým svědomím dál. Už dávno jsem zjistil, že je to zbytečné upozorňovat na tento laxní přístup, ale občas mi to nedá a snažím se trochu přibrzdit tento rozjetej vlak a tak se omlouvám těm jenž se poznali v mnou uváděném příkladu a nějak je to pobouřilo.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Božžkova observatoř (LAGOON 112L + REEF 160L)

Príspevok od používateľa pepe »

Ale jo, já to zcela chápu a souhlasím s Tebou uváděným zodpovědným přístupem!
Jen chci říct, že zrovna Božžek mi nepřijde až tak nezodpovědný a marnotratný ... podle mne jen experimentuje v malém měřítku s fragy korálů, které jiní vyhazují. S tygrem bych to tedy nesrovnával (však už jsem se vyjádřil výše ohledně ev. úhynu vyšších živočichů - myšleno obratlovců) - a pokud by tam dal např. Tridacna Maxima - hmm tak to by bylo také napováženou!
No a že má básnické střevo a kus extrvagance ... to už je charakterová vastnost ... a někomu to může sednout a jinému ne.
Já se věnuji akvaristice tedy pouze 25 let, mořské 13 let. A ano souhlasím, že zodpovědnost musí být - je ale nutné míru zodpovědnosti vztahovat vzhledem k závažnosti jednotlivých posuzovaných případů (heh tahle věta je jako by ji napsala moje žena - právnička :lol: )
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Božžkova observatoř (LAGOON 112L + REEF 160L)

Príspevok od používateľa Bozzek »

Smityl napísal: A jakej měl průtok ten přepad s těch kanalizačních trubek ??
Netuším kolik by měl zvládnout maximální průtok, ale čerpadlo mi tahalo cca 400l/h
Ono jde dost o konstrukci té přepadové nádoby. Budeš mít hladinu moc nízko a dostanou se tam bublinky, což pak přeruší po čase průtok vody. Budeš mít hladinu moc vysoko a neudělá to efekt vodopádu pro efektivní sběr hladiny.
Pokud se do toho v budoucnu pustím znovu, určitě bych si nádobku slepil ze skla.

Díky Pepe za podporu
Naprosto chápu, že na někoho moje vlákno může udělat dojem popsaný výše v příspěvcích.
Opravdu nedělám žádné experimenty ohrožující život a ctím potřeby mně svěřených živočichů.
Krmím, čistím, měním vodu, měřím, topím, hlídám, koukám a občas je i chvilka se pokochat jen tak v křesílku :)
Pokud jsem s některými korály manipuloval a přesouval je mezi akvárii, nejednalo se o žádný šok, mám v nich stejnou vodu, o totožné teplotě a slanosti. Stála za tím také nejasná představa o budoucím uspořádání.
Jsem holt člověk, co nerad odkládá změny. Pokud mi něco vadí, snažím se najít řešení hned.

Ano, všude je podrobných informací haldy, ale nikde nenajdu přesný návod, jak vše zrealizovat zrovna v mých podmínkách a při mých možnostech. S něčím jsem začal a postupně se dopracoval k tomu, jak už to chci natrvalo mít zařízené. Není to jediná věc, u které jsem začal složitě a dopracovával se k jednoduchosti. Upřímně....komu se to nikdy nestalo?
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Božžkova observatoř (LAGOON 112L + REEF 160L)

Príspevok od používateľa Bozzek »

NOVINKY JEDNOHO BOŽŽÍHO RÁNA
ŽIJE!!!
Ten malý oranžový poustevníček mi neumřel. Dnes brzy z rána jsem ho spatřil jak si to trajdá po útesu. Sice jen ve stinu mezi kameny, ale je v pořádku. Nepředstavitelně se mi ulevilo.

Akropora, ačkoliv začla chytat načervenalou barvu, ze záhrobí nepovstala a opravdu se mi bude připomínat už jen kalciovým náhrobkem. Ostatní prosperují dobře a barvami září.

Obětoval jsem LED rampu a uvolnil tak místo na zavěšení AquaClearu. Radši posílím filtraci než světlo, pod zářivkami se korálům také vegetí dobře.

V nádrži mi začal celkem hojně žít zooplankton (takové malinké krevetky), tudíž klaun má o zábavu na celý den postaráno.

Dva poustevníci si mezi sebou prohodily ulity, opravdu netuším jak se jim to povedlo, jestli si kamarádsky plácli nebo předcházela bitka. Jen dodávám, že prázdné ulity tam mám různých velikostí.

Všechny korály se mají dobře, zbytek osazenstva taktéž.
Laguna je zrušená a přesunuta do menšího akva, je v ní ubytován můj "chlupáček" krab, 1 poustevník a 3 měkké korály.
Zmenšením nádrže se zlepšilo prosvětlení a cirkulace vody, také to mám více praktické, jelikož malá laguna je teď přímo pod hlavní nádrží.

Zde je odkaz na tu super sůl
http://www.profiplants.cz/produkt/blue- ... s-sea-salt
Reakce hlavně SPS je zcela zjevně pozitivní, nádherně se sytě vybarvují a polipy si jen mlaskají :P
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Božží reef 160L

Príspevok od používateľa Bozzek »

BOŽŽÍ ZPRÁVY Z OCEÁNU
Odpěnovač pořízen, zprovozněn a upevněn. Zatim z toho nic extra hnědého a zapáchajícího neleze, tak je zapnutý jen přes noc.

Laguna zrušena, je potřeba uvolnit místo, vše živé přesunuto do reefu.

Dokoupil jsem jednu modrou zářivku jako náhradu za tovární coolwhite, tudíž mi tam teď žhne slunko Coral plus + Blue plus od ATI, reakce korálů pozitivní, krásně se vytáhlo zbarvení. Růst cyanobakterie tím byl také zjevně zredukován.

Ve filtru jsem navýšil objem zeolitu o 50%, výměny vody 2x týdně 10% či 1x týdně 20% podle časových možností.

Plánuji pořídit ke klaunovi nějakou společnost, rád si nechám něco doporučit. Možná druhého klauna či nějakou jinou nenáročnou rybku.
DSC_0018.JPG
DSC_0006.JPG
DSC_0007.JPG
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Božží reef 160L

Príspevok od používateľa Bozzek »

další foto
Prílohy
DSC_0023.JPG
DSC_0021.JPG
DSC_0022.JPG
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"