Zanclus Cornutus

Diskusie na tému všetkých druhy rýb v REEFe.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

To beru :lol: :lol: :lol:
Používateľov profilový obrázok
Fero
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 13 Mar 2006 14:10
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Fero »

rybka napísal:U prvoků je to zcela běžné.
Ichthyophhthirius multifiliis - kožovec rybí - velikost parazita až 1 mm, způsobuje běžné onemocnění sladkovodních ryb známé jako "krupička" - sladkovodní druh; tento je povětšinou první parazit na čerstvě importovaných mořských rybách (ale nikoliv tím, že si onemocnění vzal s sebou z moře) - zdroj - Dr Axelrod: Dr. Burgess´s mini Atlas of Marine Aquarium Fisches 1991, str. 845.
Amblyoodinium ocellatum - mořský druh obrněnky, přisedlí paraziti vytváří na ploutvích a šupinách ryb zlatavý prach. Velikost dospělců je pouze 0,01 mm. Tyto parazity lze velice snadno zlikvidovat dlouhodobou koupelí v brakické vodě (1,014g/cm3) a za nás tuto aklimatizaci dělají vesměs všichni importéři a i obchodníci.
Oodinium pillularis - obrněnka hrušková - sladkovodní druh. Vytváří na kůži ryb bílou krupičku (ale podstatně drobnější než kožovec rybí). Likvidace parazita pomocí změny osmotického tlaku na buněčnou membránu byla vždy neúspěšná jak u sladkovodních, tak i u mořských ryb. Použití měďnatých preparátů na bázi malachitové zeleni nebo modré skalice již taky nepomáhá. Sladkovodní akvaristika to řeší pomocí dlouhodobých koupelí za přidání formalínového tzv. FMC roztoku. Bohužel i zde jsou časté reinvaze parazita a o negativech těchto koupelí píše jen málokterý autor.
Cryptocaryon irritans - mořský druh prvoka parazitujícího převážně na vnitřních orgánech ryb, dost podobný mořské obrněnce. U stresovaných a oslabených jedinců se dokáže invazně uchytit i na těle ryb. Tady se projeví podobně jako mořská obrněnka, ale jednotliví paraziti jsou šedobílí.

Dříve firma Tetra nabízela přípravek TetraOomed, který se podle stupně ředění dal aplikovat i v nádržích s korálnatci. Alespoň to tvrdil příbalový leták. Toto léčivo se již (naštěstí :evil: ) nevyrábí. Byl to mix malacitové zeleni a formalínu (vlastní analýza podle zbarvení prstů a čichem :lol: ). Výsledek mé léčby v roce tuším 1994 - uhynulo úplně vše již při dávkování vhodnému i pro korálnatce A. melanopus, A. clarki, A. frenatus., Ch. parasema atd., z bezobratlých i Aiptasie :roll: .

Jedinou rozumnou prevencí je začít uvažovat. Ryba, která v přírodě obývá své teritorium čítající až několik set metrů čtverečních nejspíš nebude to pravé do našich "krabiček od zápalek" o objemu do jednotek tisíc litrů. Uvažovat tak, jak o tom píše BIFIMANN :!:
Jestli se RNDr. Bohumír Lojkásek DrSc. z Ostravské univerzity (mimochodem dnes asi nejuznávanější český ichthyolog a můj velice dobrý známý, pamatuje si jej z dětství i Amsi) stihne uvolnit na naše setkání ve ValMezu, můžeme celou problematiku probrat s fundovaným člověkem. A máme program na neděli :lol:
I. multifillis.O prechode na morské ryby pochybujem,tak isto ako o vierohodnosti zdroja.
A. ocellatum-súhlas, až na otázku-kto sú to všetci importéri a ako vieš, že to robia.
o. pilullaris-v súčasnosťi existujú vcelku spoľahlivé metódy liečby, je to ale sladkovodná záležitosť.
c. irritans-práve to je to zviera, z ktorého by sme mali mať pri novych importoch do mor. akvárií najväčšie obavy.(komplikovaný vývoj. cyklus a s tým súvisiaca komplikovaná liečba).Návodov na liečbu je veľa:napr.
-meď
-formalín
-kommb. dvoch predošlích
-chinín
-UV
-výmena vody/resp. prekladanie rýb každý deň do novej/
-metronidazoly
-ozon
-medikované krmivá
-hyposalinita-1,009-1,010 /pri nižšej hynú ryby, pri vyššej prežije parazit//už pri tejto má problémy väčšina štvorzubcov a hynú asi všetky živoč. pribuzdné žralokom-raje, chiloscilium./
-biologická podpora/krevety/-ryby, sťa by nápomocné, vačšinou uhynú spolu s ostatnou osádkou.
-atď. spolu asi 30 metód, z rôznymi závermi.Pozrite napr: www:reefkeeping.com/issues/2003-10/sp/feature/index.htm a pod.

Aj keď závery na výsledky rôznych metód sa líšia, určité vysledky sa dajú dosiahnuť skoro s polovicou z uvedených/týka sa cryptocaryona/.

Nebudem sa radšej o chorobách rozpisovať, aby to nevzbudzovalo zbytočné katastrofické závery.Rybky nám žijú, Nemo si našiel nový, šťastný domov plný priateľov a pohody.Ešte tá sasanka.
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: Zanclus Cornutus

Príspevok od používateľa Franky »

Zdravim, chcel by som sa opytat, ake krmiva podavate tejto krasnej rybe, mne zatial okusuje iba riasy a obcas si zobne do krillu. Inak podavam, missis, artemiu este neaka morska zmeska planktonu, skusal som banany, nori riasu a vlocky so spirulinou.
cizmik
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1438
Dátum registrácie: 04 Aug 2010 16:16
Bydlisko: Jablonec nad Nisou

Re: Zanclus Cornutus

Príspevok od používateľa cizmik »

Dával jsem mu tuňáka, granule, banán, salát. Nepohrdnul ani Fungií nebo Zoanthusem :lol:
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: Zanclus Cornutus

Príspevok od používateľa Franky »

Tuniaka akeho? :D cerstveho alebo z konzervy?
cizmik
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1438
Dátum registrácie: 04 Aug 2010 16:16
Bydlisko: Jablonec nad Nisou

Re: Zanclus Cornutus

Príspevok od používateľa cizmik »

Mražený steak :wink:
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: Zanclus Cornutus

Príspevok od používateľa Franky »

Dakujem, tie banany si mu ako podaval? ja som odlupol take mensie kusku trocha nechal nasiaknut vodou, potom skrmil, ale zrali to len klauni a hepatak. Este dotaz, je normalne, ze si obcas pre radost dobne koralov? :twisted:
cizmik
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1438
Dátum registrácie: 04 Aug 2010 16:16
Bydlisko: Jablonec nad Nisou

Re: Zanclus Cornutus

Príspevok od používateľa cizmik »

Banán (oloupaný a kolečko) a tuňáka jsem mu podával peánem-žral i z ruky. Jinak samou radostí mi sežral Fungii a celou kolonii Zoanthusů
cizmik
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1438
Dátum registrácie: 04 Aug 2010 16:16
Bydlisko: Jablonec nad Nisou

Re: Zanclus Cornutus

Príspevok od používateľa cizmik »

cizmik napísal:Banán (oloupaný a kolečko) a tuňáka jsem mu podával peánem-žral i z ruky. Jinak samou radostí mi sežral Fungii a celou kolonii Zoanthusů
:cry:
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Zanclus Cornutus

Príspevok od používateľa shark »

jak jsi dával ten banán?chtěl jsem jej nabídnout bodlokům ale nevim jak
nedaří se mi to nijak upevnit-pokažý to rozmačknu :D
cizmik
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1438
Dátum registrácie: 04 Aug 2010 16:16
Bydlisko: Jablonec nad Nisou

Re: Zanclus Cornutus

Príspevok od používateľa cizmik »

s citem :D né vždy se to povedlo na první pokus :oops:
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Zanclus Cornutus

Príspevok od používateľa shark »

no když jej dám do chňapky tak to rozmačkne téměř okamžitě právě :?
cizmik
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1438
Dátum registrácie: 04 Aug 2010 16:16
Bydlisko: Jablonec nad Nisou

Re: Zanclus Cornutus

Príspevok od používateľa cizmik »

na maso a banán používám peán, chňapku s přísavkou mám na salát
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Re: Zanclus Cornutus

Príspevok od používateľa maro »

môj žerie všetko. vrátane polypov acropor :evil:
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: Zanclus Cornutus

Príspevok od používateľa Franky »

Tak stav sa trocha zmenil, smakuje mu celkom nori riasa, ale popri mojich 3 bodlokoch sa mu vela neujde, nasledne som skrmil mrazenou potravou, reakcia bola najrpv pozitivna javil zaujem no hned ako chnapol po kusku krillu ci misisu ho aj vyplul. Inak stale aktivne plava v akvariu a vkuse nieco odobava z utesu, vsimol som si, ze mu celkom zasmakoval neaky druh huby, ktory bol ukryty v skare, ruzovej farby asi 2x2 cm velka plosinka, dokonale ju vydobal. Existuje neake krmivo, ktore je zlozene len z hub alebo daju sa kupit konkretne neake "skrmujuce" huby? :roll:

Vdaka
Napísať odpoveď

Návrat na "Útesové ryby vhodné do REEFového akvária"