Acanthurus leucosternon

Diskusie na tému všetkých druhy rýb v REEFe.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Miloslav
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 01 Nov 2006 13:52
Bydlisko: Jiřice u Benátek nad Jizerou

Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa Miloslav »

Ma nekdo zkusenost stimto bodlokem ?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

jednu osobnu a zopar sprostredkovanych

je znacne nachylny na krupicu a podobne ochorenia, tam kde bezne zebrasomy v pohode prezivaju byva leucosternon vystresovany na smrt a akonahle je v akvarku co i len jedina spora krupice, ma ju a do 2 dni je osypany jak buchta
je to okrem toho dost aktivny plavec a bezne akvarko s dlzkou do 1,5m mu bude po case male (ale toho stavu sa aj tak 99% z nich nedozije)

V prirode dorastaju okolo 25cm, pri potapani na seychelloch som ich tam videl mraky, taku velku rybu si v akvarku neviem predstavit

toz tak...
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Miloslav
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 01 Nov 2006 13:52
Bydlisko: Jiřice u Benátek nad Jizerou

Príspevok od používateľa Miloslav »

OK, dik za info, ja mam akv dlouhe 2,5 m ale ta nachylnost na krupicku me docela od nej odrazuje a jestli by mel bejt neustale ve stresu a stres by ved k jeho konci tak to si necham zajit chut a poohlidnu se po jinem druhu bodloka.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa laomedon »

Chcel by som sa podeliť o moju osobnú skúsenosť. Táto rybka ma vždy fascinovala a vždy som ju chcel. Pred tým keď sme mali malé akvárium (250l) som ani neuvažovol. A to kôli tomu že táto rybka má obrovský problém so stresom a v malých nádržiach je práve stres čo sa jej stane osudným.

Keď sme pred pol rokom spustili náše súčasné akvárium (cca 2750 litrov) s dĺžkou 3,2 m som neodolal a rybku po 2 mesiacoch kúpil v Pešti. Mal som obavi či bude OK ale u obchodníka (Trioker) vizeral celkom OK. Žial po vypustení do nádrže odmietala potravu. Absolútne žiadne krmivo ani len neochutnala. V tej dobe bolo na skalách dostatočné množstvo riasy a tú celkom aktívne ozobkávala 24/7. Myslel som si že sa chytí keďže v akváriou už bol vypasený Acanthurus Tristis. Žial asi po 5 dňoch sa Leukáč vyhádzal krupicou. Do vtedy sme krupicu nepozorovali na žiadnej inej rybe. Nasledoval cesnak a všetky známe postupy. žial rybka to mala za sebou asi po 2 týždňoch. :( toto bolo koncom septembra.

Koncom Novembra som bol v Pešti opäť a tentoraz v inej predajni (Coral Corner) som uvidel opäť Leucosternona. Mal ich hneď vo viacerých nádržiach viacero. Moja prvá otázka bolo či prijímaju potravu, keďže som toto považoval za kĺúčový aspek prežitia Leukáča v akváriu. Chlap neváhal a šupol do nádrže rozmrazenú artémiu. Jeden zo štyroch bez váhania začal žrať. tie ostatné tri potravu ignorovali, každá ryba bola v inej nádrži. Tak som opäť neodolal a Leukáča sme kúpili.

V tom čase sme mali v akváriu už celkom pekný počet zdravých rýb. 1x Naso brevitoris, 1x Acanthurus tristis, Zebrasoma veliferum, Siganus unimaculatus, 12x chromis viridis, 12 pseudoanthias squamipinnis, 6x pseudoanthias tuca, a zopár klavnov a ďalšie menšie rybky.

Keď sme pridali Leukáča do akvária tak na druhý deň začal prijímať potravu, mrazenú artémiu. Bolo zvláštne že všetko ostatné ignoroval. (Krill, Mysis, vločky, granule). Asi po 2 týždňoch sa aj on vyhádzal krupicou. Myslel som si že to je dočasné a že keď ryba žerie a je evidentne tučná že bude v pohode. Nasledoval opäť cesnak atď... Raz to bolo lepšie raz to bolo horšie. Po cca 3 týždňoch som doniesol od Roba (Robocop) tri Hepatusy. Všetky ryby boli zdravé a prijímali potravu. Dokonca aj správanie Leukáča bolo úplne v pohode a neprejavoval žiadne znaky stresu. Po asi 5 dňoch sa vyhádzali od krupice aj Hepatusy. Leucosternon bol stále na tom najhoršie ale vždy prijímal potravu a tváril sa úplne v pohode. Dokonca začal žrať VŠETKO aj vločky, sušenú nori a aj granule.

Nasledovala UV lampa, cesnak bol samozrejmosťou 1x denne. Po týždni nasledovala druhá UV lampa. Teraz to bolo spolu 60w UV. Pred komoru výtlačného čerpadla som pridal 2x vzduchovacie kamienky. Keďže všetky acanthurusy sú citlivé na nedostatočne okysličenú vodu. Bola chvíľa keď som si myslel že už to bude lepšie. V tom som ale spozoroval že krupicu chytili aj ostatné ryby. Dá sa povedať že úplne všetky až na pseudochromis hexataenia a nemateleotris-magnifica. Toto sú neskutočne odolné ryby.

Následne sme stratili všetky Tuky, a asi 5x Squamipinisov. Vtedy som začal uvažovať nad ozónom. Zatial Leucosternon ako aj ostatné ryby prijímali potravu v pohode. A stres asi nezažívali keďže aj Leukáč už žral aj z ruky :D Bolo by to všetko v pohode keby tá pos..tá krupička konečne zmizla.

Žial to sa nestalo. koncom januára po cca 2 mesiacoch som si všimol že Leucosternon začal chudnúť a to dosť rapídne. Aj keď naďalej prijímal potravu a brucho mal napchaté evidentne sa strácal a po 4-5 dňoch bol ako žiletka. Ďalší deň som ho už ani nenašiel. Dokonca som naštartoval okuliare a šnorchel ale ako keby sa po ňom zem (koralovka) prepadla. Možno si to chudák nasmeroval do Stichodactyla Haddoni ale to asi nezistím.

Isté ale je jedno! Po necelom týždni ako zmizol Leukáč sa Hepatusy ak o aj ostatné ryby totálne zbavili krupičky a všetky ryby sú opäť zdravé. Celkovo sme od pridania Leukáča stratili 6 x tuca, 9 x Squamipinis, 3 x chromis a Leucosternona.

Tak a teď Babo raď :!:
Prílohy
acanthurus leucosternon
acanthurus leucosternon
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa kominík »

to je mi líto ,člověk stále pokouší osud a říká si buď a nebo ,ale tohle je hodně smutný osud celé osádky :cry:
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa Lukáš »

a) v AQ uz mas krupicu - s tym treba ratat pri dalsich nakupoch
b) nikde sa nezmienujes o karantenovani leucosternona
c) ak som to dobre pochopil, pocas krupicovej "epidemie" si si doniesol nove ryby - P. hepatus (dalsi magnet na krupicu)
d) cesnak a UV lampa maju v displayAQ zanedbatelny vplyv na priebeh ochorenia (aj ked uvedena wataz zapojena v serii pri dostatocne pomalom prietoku uz nejakeho prvoka dokaze usmrtit)
e) nejak som sa rozkecal... :roll: :lol: :lol: :lol:
Používateľov profilový obrázok
Miloslav
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 01 Nov 2006 13:52
Bydlisko: Jiřice u Benátek nad Jizerou

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa Miloslav »

Otazkou je jak tu krupici z takhle velkeho akvaria dostat ?
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa kominík »

mi se oběvila krupice na hepatusovi při rekonstrukci akva před třičtvrtě rokem a po krátké době zmizela ,doufám že už se neoběví - ostatní rybky nic - mám tam čističe a ten práci docela zvládá + krevetky ,taky plánuji přidat nějakého bodloka tak doufám ,že taková tragédie mě mine :(
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa rybka »

U nově nakoupené ryby minimálně 6 týdnů karantény (pokud dokladovatelně neproběhla u obchodníka), poloviční salinita vody a UV lampa v systému. Podstrojovat krmením, třeba i živé "patentky". Pak už není problém. kožní paraziti jsou obecně 100% zabijáci ryb tohoto rodu, ale lze se jich kultivovaně zbavit. Jen pozor na reinvazi s dalšími rybami přidanými do společenství.
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Tak neviem ako robí tunajší obchodník, ale už tri mesiace sa tam dusík pozeratť na dva kúsk tejto krásnej rybky a to ich má v predajných 100l AQ a nič im nie je. A to to tam zasa bohvieako nevyzerá. Tretiu má potom vo výstavnej okolo 2000 ke, tam má okolo 15 cm. Hovoril mi dneska, že s nimi nikdy nemal problém.
Asi šťastie, alebo menší stres počas prevozu?
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa amsi »

Taky jsem to zkoušel s Leucosternonem a podobný průběh to mělo :cry: Ty karantény jsou fajn ale myslím si že taky tam má co dočinění způsob lovu. Pokud ryba žere třeba měsíc, dva, půl roku, tak si myslím že mohla být otrávená a odešlo ji něco postupně uvnitř ..... Krupice je druhá věc, hepaták se mi kdysi pravidelně osypával a vždy jen na pár dní a pak byl zase nějaký měsíc klid.
Když vidíte v obchodě rybu, chodíte se na ni dívat pár týdnů ,je v akvárku možná 200 litrovém,bez kamenů,kolem chodí lidi,a ta ryba je bez osypání ,v klidu,žere,tak je zvláštní že když ji dáte do 1000 litrů s úkrytama atd ,dostane stres,nežere a osype se a lehne. Když ji vezmete hned jak ji dovezou a vybalí, tak taky dostane stres v tom doma krásně zařízeném akvárku .....
Nevím, karanténa to nevyřeší ........... :roll:
můj, třeba blbý názor.
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa chip »

zeptej se pepina, ten ho mel pres pul roku v karantene a stejne se mu pak ve velkem AQ chytil krupici...
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa amsi »

:-) je to o tom a tom jedinci ........ jsou menší akva, kde se 5 bodloků neosype a jsou větší, kde se stresujou dva .... je to složité a řekl bych neřešitelné. Když se nebudou dovážet, nebudou se nám osypávat a stresovat. Ani my se pak nebudem stresovat :wink:
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa Roman »

chip napísal:zeptej se pepina, ten ho mel pres pul roku v karantene a stejne se mu pak ve velkem AQ chytil krupici...

veď práve, bol dobre odkaranténovaný ale krupica bola v tom veľkom akva už bola.
osobne si myslím, že v 98% našich akvárií sú zárodky krupice prítomné, prinesieš si ich na koraloch, živých kameňoch, rybách...

šanca na zbavenie sa krupice v akva by bola jediná, odloviť VŠETKY ryby do karantenky, preliečiť ich, a hlavné akva nechať min 8 týždňov bez rýb, ešte lepšie 12t, potom tam ryby vrátiť a už NIKDY do akva nič mokré nepridať , ani jediný úlomok koralu...

väčšina druhov je schopná sa s nimi v malej miere vysporiadať aj bez toho aby si si niečo všimol, leucosternon a hepatus sa ti osypú ukážkovo
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa kominík »

A jak je na tom s krupicí Sohal - reaguje stejně?
Napísať odpoveď

Návrat na "Útesové ryby vhodné do REEFového akvária"