Acanthurus leucosternon

Diskusie na tému všetkých druhy rýb v REEFe.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa laomedon »

Roman napísal: ...šanca na zbavenie sa krupice v akva by bola jediná, odloviť VŠETKY ryby do karantenky, preliečiť ich, a hlavné akva nechať min 8 týždňov bez rýb, ešte lepšie 12t, ...

K tomuto záveru som prišiel aj ja. Od loviť všetky podotýkam naozaj všetky ryby. Toto by ale znamenalo obrovský stres už na aj tak choré ryby a úhyn 60% by bol ešte úspechom. Preto som sa rozhodol nevyloviť ani jednu. Toto je vec ktorú je nutné hneď od štartu nádrže dodržiavať na 100% karanténu min. 6 týždňov a to aj kameňov, koralova a proste všetkého mokrého ako to Roman písal.

Roman ale ešte jedna vec počul som že sa dá krupica doniesť do nádrže aj s mrazeným krmivom a v tom prípade je toto všetko absolútne zbytočné alebo kŕmiť ryby len suchou potravou. Aj o tom som už čítal. Ale ako prehovoriť Leucosternona na suché žrádlo ? Možno keby sa chytil na suché ešte v karanténe. Ale potom by to znamenalo žiadne LPS v nádrži nakoľko by si ich nemohol kŕmiť kvôli riziku zavlečenia krupičky.

Ale je to naozaj až neskutočné ako u nás dokázal Leucosternon nakaziť / oslabiť všetky ryby v akváriu a napáchať tak veľkú škodu. A ako náhle zmizol všetky ryby sa zotavili za pár dní !!! toto je nepochopiteľné. A stresom to určite nebolo ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa maro »

mne sa pri krupici osvedčilo krmivo Thera A +

http://www.pepinuvutes.cz/store/goods-t ... 300-g.html

Vždy pomohlo a viac ako priame kŕmenie cesnakom.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa Lukáš »

zeptej se pepina, ten ho mel pres pul roku v karantene a stejne se mu pak ve velkem AQ chytil krupici...
jsou menší akva, kde se 5 bodloků neosype a jsou větší, kde se stresujou dva .... je to složité a řekl bych neřešitelné.
Ktory obchodnik predava koraly v nadrziach bez ryb, pouziva v nadrziach so zivymi sutrami cistu, cerstvo zarobenu a odstatu morsku vodu, dodrzuje karantenu a asepsu?
Kto robi karantenu doma a vzhladom na vyssie uvedene ju vztahuje aj na bezstavovce?
Ryba bez pritomnosti parazita sa nemoze osypat, parazit bez hostitela ma obedzenu zivotnost.

Krupica je vsak len jeden (podstatny) faktor uhynu A. leucosternon v akvariach.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa laomedon »

maro napísal:mne sa pri krupici osvedčilo krmivo Thera A +

http://www.pepinuvutes.cz/store/goods-t ... 300-g.html

Vždy pomohlo a viac ako priame kŕmenie cesnakom.
Maro toto poznám už 5 rokov. Prvý krát som ho doniesol z Norimberku (interzoo) tam mal v tedy chlap s ním premiéru a rozdával vzorky. Premietal na videu prezentáciu nádrží kde plávali rôzne ryby ktoré toto "suché" krmivo žrali ako besné. Napr. Hepatus, Sohal a dokonca aj Pterois. Preto som sa veľmi potešil keď ho Pepin zaradil do ponuky. Je určite najlepšie. No žial ani to nepomohlo.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa Lukáš »

Adrian, ked tam planujes nejake podobne ryby, z hladiska dlhodobeho fungovania AQ je naozaj najjednoduchsie riesenie odlovit a preliecit ryby a AQ nechat nejaky cas bez ryb. Dokonca na to mas aj vyhradene priestory, ale asi zostali nevyuzite.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa VINTR »

Acanthurus leucosternon:
S uvedenou rybou jsem měl podobné zkušenosti jako laomedon. Neodolal jsem a koupil krásnou rybu pěkně stavěno, žrala prakticky vše u obchodníka. Byla trošku větší cca 10 až 13 cm možná i více nechci přehánět (byla to největší ryba mého malého aq). Obchodník tvrdil, že ji má v aklimatizaci již delší čas přes půl roku, myslím si že nekecal. Stav ryby tomu odpovídal. Po vpuštění této ryby se do cca týdne se objevila krupice a byla jako buchta. Ryba vydržela ještě dva měsíce. Po toto dobu bezproblému žrala úplně vše co jsem do aq dal. Bylo to jako na houpačce jednou se krupice horšila a po druhé už to vypadalo, že je na ústupu a druhý den to bylo zase v p…. Ryba po dvou měsících skončila v hadonce, mou chybou, protože jsem něco upgradoval v aq a nechal tam část krycího skla aby mi nenapadala nečistota do vody. Ryba vyskočila z aq na sklo, když jsem byl mimo. Žena si toho po čase všimla a šprtla ji zpátky, ale už to nerozkejchal a vplaval do nenažrané hadonky (pochutnala si). Už bych si ji nekoupil, protože je opravdu náchylná na krupici a dle mého názoru se ji bude dařit jen v málo nádržích. Jestli jste si někdy všimli tak ryby obchodníci převážně drží (jak kteří) v aq, ve kterých nemájí žádné korály. Dle mého názoru je to proto aby mohly aplikovat různé chemikálie (léčiva) a tím ryby udrží v čistotě (bez krupice). Doma aplikovat chemii (léčiva) nemůžete, protože byste asi všechny korálnatce zabili a pak by asi následoval kolaps celého systému.
Ozón:
S tím mám také zkušenost. Pokud nevíte jak dávkovat a instalovat tak raději nezkoušejte. Jednak je pro člověka jedovatý, jde i v nízké koncentraci cítit v místnosti (musíte dobře větrat). Za druhé, když jste pečlivý jako jsem byl já a dáte vzduchování pod hlaví proudové čerpadlo, aby se ozón opravdu dostal všude do celé nádrže i do filtru (rozšlehal se na malé bublinky) stane se vám, že krupička už v akváriu není, ale s tím zabijete i všechny užitečné bakterie a máte o problém postaraný (!!!máte vydezinfikovaný akvárium!!!). Tak bych řek Ozón raději ne, jen v rukou odborníka.
Buďte rád že jste jej nepoužil.
S krupicí mám zkušenost takovou, že pokud máte dobrou vodu (opravdu dobrou) a ryby nejsou ve stabilním stresu odejde sama. Dle mého názoru je stejně nějaký ten zárodek v maraženém krmivu (artériích, krylu atd.), kterým každý čas od času krmí, takže zárodky krupice jsou v nádrži ať chcete nebo ne. Čekají jen na vhodný okamžik kdy zaútočit. U mě to vždy propuklo, když jsem se začav něčem vrtat. Naštěstí to skoro vždy dobře dopadlo (bez větších ztrát na duši).

Podotýkám, že mám aq jen z rybami a nemá v něm větší zastoupení korálů (některé druhy ryb je okusují). Nedávkuji cca 4 roky žádnou chemii (jen částečná výměna vody a kontrola KH). Pro ryby je to dle mého názoru dostačující.

Jsou to mé zkušenosti a někdo se určitě najde kdo s tím souhlasit nebude.
S pozdravem krásného dne Vintr.
Naposledy upravil/-a VINTR v 13 Feb 2011 16:11, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa Lukáš »

Dle mého názoru je stejně nějaký ten zárodek v maraženém krmivu (artériích, krylu atd.), kterým každý čas od času krmí, takže zárodky krupice jsou v nádrži ať chcete nebo ne.
Ako by sa asi do tej artemie dostali? (skusme teraz vylucit ludsky faktor - nejakeho zlomyselneho poliaka :lol: )
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa laomedon »

Lukáš napísal:Adrian, ked tam planujes nejake podobne ryby, z hladiska dlhodobeho fungovania AQ je naozaj najjednoduchsie riesenie odlovit a preliecit ryby a AQ nechat nejaky cas bez ryb. Dokonca na to mas aj vyhradene priestory, ale asi zostali nevyuzite.
Lukáš naozaj som to chcel spraviť, a ak v budúcnosti budem plánovať ryby typu Leucosternon, Sohal, Achiles a pod. nič iné mi ani nezostane urobiť.

Karanténu mám už zriadenú. Škoda že som bol netrpezlivý a akvárium začal / spustil bez karantény. Naozaj to stojí zato. Trpezlivosť ruže prináša. Tu to je však otázka života a smrti :!:
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa laomedon »

Lukáš napísal:
Dle mého názoru je stejně nějaký ten zárodek v maraženém krmivu (artériích, krylu atd.), kterým každý čas od času krmí, takže zárodky krupice jsou v nádrži ať chcete nebo ne.
Ako by sa asi do tej artemie dostali? (skusme teraz vylucit ludsky faktor - nejakeho zlomyselneho poliaka :lol: )
veď to :D presne keď som s morom začínal pred rokmi tak mi bolo povedané že kŕmiť len suchou potravou až na KRILL a to kôli chorobám. a pamätám sa že som raz neodolal a kúpil poľskú artémiu. A bum ho čo sa nestalo zrazu sme mali krupicu. A nie na večeru. :(
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa VINTR »

Nejsem žádný odborník, ale přesně tak (není krmivo jako krmivo) :evil:
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa Roman »

diskusia o ozóne presunutá sem :

http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=47&t=2273#p36021
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa maro »

Kvôli problémom s karanténou a krupicou zakaždým keď som priniesol novú rybu, som sa rozhodol pre radikálny rez. Kúpil som cca 30 rýb naraz ( z toho 12 anthiasov a 11 chromisov). Následne som kŕmil vyššie uvedenými granulami a cesnakom, ktorý som pretláčal priamo do nádrže (ryby sa išli za ním zblázniť) a mrazené krmivo a riasy som tiež kvapkal cesnakovým koncetrátom a pridával som vitamíny. K tomu som zvýšil teplotu a znížil sanilitu. Straty boli 2 chromisy, 7 anthiasov, 2 klauny.

Po cca troch týždňoch som systém pomaly začal vracať do normálu, robiť výmeny po 20 % vody každé dva týždne a zameral som sa na zvyšovanie kvality vody. Teraz sa to začína rozbiehať, a vyzerať konečne ako akvárko. Tak uvidím ako bude.

Prirodzene všetci chceme aby nám neuhynula ani jedna rybka, ale vzhľadom na ostatnú osádku akvárka som spokojný s tým ako to dopadlo. Každopádne už žiadnu rybu do akva nepridám. Aj keď ma krúti pri každej návšteve akvaristiky, musím vydržať :)
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa tomáš »

Za posledných par mesiacov som doniesol /nakupil/ nie male mnozstvo ryb..... Mal som karantenu a uhyn bol aj napriek snazeniu podla mna vysoky... :( Nechcel som dat do AQ a do predaja "chore ryby" ....skusal som aj cesnak, aj lieciva ale nebolo to ono. Teraz som dokupil tiez par ryb - 8 chromisov, 1 zebrasoma flavescent 1 veliferka a dal som ich hned do AQ. Spravil som to preto, lebo aj po karantene mi padlo par ryb a isiel som do toho systemom bud - alebo a div sa akvarista - vsetko zije, veselo papa a ziaden uhyn :shock: A teraz "BABO RAD" :oops: Nepisem to ako navod, len ako muju skusenost.... niekedy si pripadam ako "Amsi" :wink: cim viac sa snazim tym je to tazsie :roll: /nic v zlom/ .... Ale zase ked sledujem Romanovo vlakno tak mu "tisko zavidim" :!:
....každý život si zaslúži respekt....
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa Roman »

no na závisť nie je dôvod... v mojej karanténke to tento týždeň nedopadlo dobre, viac popíšem vo svojom vlákne a v téme o karanténe :(
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Acanthurus leucosternon

Príspevok od používateľa VINTR »

Já karanténu nepoužívám vůbec. Sem tam se objeví krupice při koupi nového osazenstva (jedné dvou rybek), ale po čase zase vždy zmizla sama. Nebo se mi čas od času objeví po „nekvalitním“ mraženém krmivu (vždy to bylo po artemkách), ale cca do dvou dnů bylo po ní nebo byla na ústupu a pak zmizela úplně. Nebylo to nikdy katastrofální. Osypaly se vždy jen určité duhy ryb jako první je vždy u mě – hepatus pak loriculus a imperátor. Ostatní ryby jako jsou klauni, vulpinuska a flavescens atd. jsou v pohodě ty nic nerozhodí. Podle mého pokud ryba přijímá potravu má průměrnou kvalitu vody a hlavně není ve stresu tak se z toho dostane sama bez pomoci (mimo náročných druhů na přijímání potravy a plachost atd). Jen pro efekt mám v aq čističku a nějakou tu krevetu, ale s krupicí si nedokáží poradit je na ně moc malá. Česnek nedávám myslím si že nemá moc valný efekt (ovšem netvrdím, že jsem nikdy nezkusil) krmit se dá čímkoli. Dnes si rybky pochutnávaly na okurce (salátovce) a jak jim chutnala.

Tak to funguje u mě doma (štěstí? nevím) u někoho to funguje třeba jinak.
Napísať odpoveď

Návrat na "Útesové ryby vhodné do REEFového akvária"