Labroides dimidiatus - nutnost ci moda?

Diskusie na tému všetkých druhy rýb v REEFe.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Ako dlho vam v priemere vydrzal labroides?

menej ako 3 mesiace
11
38%
3-6 mesiacov
6
21%
6-12 mesiacov
1
3%
viac ako rok
11
38%
 
Celkom hlasov: 29

Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Labroides dimidiatus - nutnost ci moda?

Príspevok od používateľa Roman »

Obrázok

tak som sa zasa raz zamyslal nad liecenim krupicky a podobnych chorob a nasiel som na nete zopar uvah o potrebe chovat cisticov Labroides dimidiatus v nasich nadrziach.
Tak nejako ich davame do akvariek automaticky "lebo sa to musi" a ked chcipnu/ vyskocia/ alebo ich nieco zozere kupime noveho , ved stoji len tri-styri stovky a "cistic musi byt"
Osobne som za par rokov popravil uz zopar L.d , zatial najkratsiu karieru mal jeden co vyskocil ten samy den co som ho priniesol :oops:
Ked som mal moznost pozorovat stanovistia L.d na reefoch , tak jednen par zvycajne obsluhoval niekolko desiatok metrov stvorcovych reefu a cistil tak mozno stovky ryb.
K tomu dva postrehy:
- nikdy som na reefe nevidel rybu viditelne napadnutu krupickou, chapem ze tam niekde je ale nikdy nedosahuje proporcie zname z akvarii..co z toho vyplyva?? L.d sa NEZIVI parazitmi ale koznym slizom ryb. Ked aj obera z ryby parazitov, ide mu hlavne o sliz, ktory napadnuta ryba tvori vo zvysenej miere a popri tom z nej oberie aj parazita. Cysty parazitov skratka nie su primarnou potravou L.d
- druha vec je mnozstvo ryb , ktore potrebuje na uzivenie. V nasich domacich akvariach sotva dosiahneme taku hustotu ryb, aby sa L.d uzivil len na nich a tak nastupuje otazka nahradneho krmenia. Ak uz teda pominieme ze nahradne krmivo nebude jeho primarna volba , dost velke mnozstvo jedincov si na nahradnu potravu neprivykne vobec a po par tyzdnoch uhynu.

Populacie L.d na reefoch teda nie su ktovieako huste a masivny vylov pre akvaristiku ich stavy v prirode asi nezlepsi.
Moj nazor je , ze by sme L.d nemali kupovat , mali by ostat tam kde su .
Na bezne cistenie ryb v akvarkach uplne staci Lysmata, ktora na rozdiel od L.d aspon neokusuje zevy (aj ked su zaznamy o tom ze L.ambon. skosila zoanthusty...)
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Dovolím si oponovat Romanovi. Všichni jste asi viděli dokumentární filmy z korálových útesů, ve kterých velice často ukazují tzv.čistící stanice. Obvykle je to nějaký výraznější útvar (např.balvan) na dně, kolem kterého se zhromážďují větší ryby a jiné druhy ryb (většinou právě Labroides dimidiatus) jim tam obírají parazity. Kdyby to pro "čištěné" ryby nemělo velký význam, zcela jistě by se nechovaly tak, jak se tam chovají - potlačená mezidruhová i vnitrodruhová agresivita, dravci neloví své oběti a pod. Jsem přesvědčen, že L.d. mají stejný význam i v akváriu.
To, že L.d. (a nejen tento druh ryb - např. i rody Nemateleotris, Ptereleotris atd., při leknutí vyskočí z vody skoro každá ryba) skákají je prostě fakt, se kterým se musíme vypořádat technickými opatřeními - mít akvárium postavené tak, aby z něj vyskočit nemohli. Já sám mám tři velká exposiční akvária ve stěně upravené tak, aby z nich ryby vyskočit nemohli, ale prostor, kde se akvária vzájemně téměř dotýkají, je volný. Jednou se mi stalo, že sameček L.d. z krajního akvária přeskočil do prostředního (kde byl ale také sameček) a z něj přeskočil do dalšího akvária k samičce. Tam spolu žili asi tři měsíce, pak se ale sameček rozhodl vrátit do "svého akvária" a znovu přeskočil do prostředního akvária. Tam jej ale trvale sídlící samec zabil. Právě ve vnitrodruhové agresivitě vidím důvod některých úhynů L.d., kdy si chovatel koupil dva jedince. Výše zmíněná samička u nás žije již od roku 1997, přežila řadu "katastrof" včetně povodní a doufám, že bude žít ještě dlouho. Ryby, se kterými bydlí, poctivě čistí a rybám se to líbí i přesto, že na jejich kůži nejsou pozorovatelní žádní parazité. U jednoho kolegy také samička L.d. žije již déle než 6 let (a to je na tak drobnou rybku docela dost). Častým důvodem úhynů nově dovezených jedinců je také stres - ukryjí se "před vnějším světem" do štěrbiny tak hluboko, že se z ní již nemohou dostat.
Také jsem kdysi (rok 1999 ??) koupil P.hepatus, který se celý osypal a navíc dostal do ran po parazitech sekundární infekci. Na těle se mu udělali hluboké boláky - skoro díry. Čistič (spolu s krevetami) jej ale dal do pořádku, i když na hlavě rybě zbyla jizva. Po uzdravení P.hepatus krásně vyrostl a když jsem později k němu přidal druhého, ukázalo se, že je to pár, který se pak v akváriu i třel. Bohužel povodně v roce 2002 ani jeden nepřežil.
Takže si myslím, že Labroides dimidiatus v akváriu význam má, i když, samozřejmě, jej v některých jeho funkcích lze nahradit krevetami Lysmata amboinensis. To ale znamená, že v akváriu pak nemůžeme mít ryby, které se krevetami živí - například rod Gomphosus, Halichoeres atd.......
Abychom L.d. mohli bez problémů delší dobu chovat, musíme pro něj prostě vytvořit předpoklady a některé z nich jsou výše zmíněné.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no tie stanice v mori su, ved som o nich pisal.
Otazka je co tam tie L.d presne z ryb oberaju, podla mna hlavne kozny sliz a parazity iba v malej miere
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Nikdy som ho nemal , mam ryby tri roky Z.flavescens , P.Hepathus a teraz C.Loricula a no problem..Tak ani nepocitujem potrebu tejto ryby, uz rok nemam ani Lysmatu a. a v pohode... Aspon zachranim jednoho alebo viac jedincov L.d. priklanam sa k Romanovmu nazoru, ze ho treba setrit a zbytocne nekupovat,co v skutocnosti obziera si netrufam hodnotit vzhladom na moje chabe vedomosti, ale moj reef sa bez neho dokaze zaobist uz tri roky.
Peter
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

hmm tu o tom pisu vacsi odbornici nez ja... :P

http://reefkeeping.com/issues/2003-10/s ... /index.php

"One last note on Labroides wrasses, contrary to popular opinion, they do not consume Cryptocaryon parasites. They have demonstrated a strong preference for gnathid isopods, which make up between 77 and 85% of their natural diet (Grutter, 1997 & 2000). The remaining prey items are composed of scales, parasitic copepods, and non-parasitic copepods. So, regardless of whatever conscientious objections one may or may not have regarding their availability in the marine aquarium trade, they are not going to help in the battle against Ich. Also, since Cryptocaryon irritans is known to be rare in the wild (Bunkley-Williams & Williams, 1994), it would follow that it is unlikely that Ich makes up any significant portion of any cleaner organism's diet. This, coupled with how deep the trophonts embed, throws into question the effectiveness of any cleaner against Cryptocaryon irritans."

by Steven Pro
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Minulou sobotu a neděli jsem strávil asi 20 hodin na internetu a hledal jsem podklady do této diskuse. Našel jsem více než 80 vědeckých statí (včetně zdrojů k článku, na který se odkazuje Roman), které měly aspoň trochu vztah k diskutované tématice. Výsledek hledání a pročítání literatury ale pouze potvrdil mojí představu o "pravdě" jako o potvoře, která má mnoho tváří a ukazuje nám vždy pouze jednu v závislosti od toho, z jakého "uhlu" na ní pohlížíme.
Našel jsem informace o 28 druzích parazitů a patogenů, kteří žijí (nebo se projevují) na kůži a žábrech a mohli by tak být pro Labroides dimidiatus zajímaví. Bohužel většina publikací se věnuje problematice parazitismu "užitkových mořských ryb" (systematice, diagnostice a medikaci), takže jejich přínos k problému L.d. v akváriích "ano či ne" byl minimální.
Nicméně aspoň jakýsi závěr lze učinit. Labroides dimidiatus v žádném případě nedokáže sebrat všechny stádia parazitů a některé parazity asi nesbírá vůbec. Jeho přínos pro hygienu akvária je proto velmi omezený. Přitom je to ryba, která pro svojí pohyblivost bývá (podle literatury) téměř výhradně lovena pouze pomocí kyanidu se všemi z toho vyplývajícími negativními důsledky pro její životaschopnost a biotop. Spolu s její vlastností " šokování " to může být i příčinou rychlého uhynutí většiny čerstvě dovezených jedinců.
Takže po tomto zjištění se začínám přiklánět k názoru Romana (a jiných odborníků), že bychom si měli Labroides dimidiatus v akváriích raději odpustit.
Při listování literaturou mně potešilo, že jsem nalezl i článek českých autorů (Lom & Dyková). Tito ve svém článku doporučují léčit Cryptocaryon koupelemi ryb ve vodě se sníženou salinitou.
Dalšímu mému surfování na internetu mi zabránili nedělní deště a voda, která se mi začala hrnout do sklepa k rybám ze zaplavené kanalizace. Takže jsem musel začít řešit "přízemnější" problém a ztratil tak sílu a odvahu se dále vztahem L.d. a Cryptocaryon v akváriích zabývat.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

hmm vam tam zateka nejak casto....

mna osobne to nakoplo k zhananiu chovneho paru Gobiosoma oceanops, ktore sa dokazatelne v akvariu mnozia a tiez sluzia ako cistice.
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
palo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 01 Okt 2006 08:41
Bydlisko: Ostrava-Poruba
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa palo »

Můj postřeh u mého již třetího labradiuse.Nevím jestli to má nějaký význam ,ale pořídil jsem si již třetího čističe,a protože jsem chtěl ,aby mi tentokrát vydržel déle než měsíc,tak jsem poctivě vybíral ,tak aby vypadal silný a zdravý.Vybral jsem si opravdu pěkného jedince a po aklimatizaci kterou jsem natáhl na čtyři hodiny se zařadil bez problémů mezi mé osazenstvo akva.Druhý den už se snažil pracovat jak má a třetí den(když si na něj ryby zvykly)už byl naprosto v pohodě.Tak byl bez problémů celý týden až pak jsem začal pozorovat jako by byl víc a více nervózní.Začínal jezdit po nádrži jak torpédo tam a zpátky.Nevěděl jsem co s ním ,ale pak jsem si všiml že se po krmení uklidnil.Začal jsem ho krmit dvakrát denně když můžu i třikrát (krmil jsem jednou za dva dny) a od té doby je vklidu a pohodě.Už se dožil prvého měsíce a vypadá to zatím velice slibně.Není možné,že mají tyto ryby, vzhledem k tomu že musí ve svém působišti vlastně celý den makat(čistit a čistit),tomuto uzpůsobený i trávicí trakt?A tím při našem ne moc častém akvarijním krmení vlastně umřou hlady?Co si o tom myslíte.Není to možné?
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

mno já jej mám už více jak rok a pokud jde o krmení nebyl s ním vůbec problem.Snad jen dodám, že po jeho přidání jsem pořídil ještě jinou rybu a ta se osypala a to jej natolik zaměstnalo ,že se aklimatizoval ihned.Jen dodám že jsem s nevědomosti pořídil 2 Ks a to byla chyba.Prakticky do 3 dnů zůstal jen jeden :( tak asi tak.
Snad se mu bude dařit i dál :)
Zdenda
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 08 Mar 2006 14:19
Bydlisko: Zábřeh na Moravě

Príspevok od používateľa Zdenda »

Problém je v tom, že potřebují občas živou potravu, třeba artemie nebo plankton. Pak vydrží opravdu dlouho.
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Myslim ze s krmenim u Labroidesu to bude podobny jako u Pseudanthiasu a Synchiropusu. Proste to jsou ryby, ktery potrebujou kontinualni prisun potravy, jinak casem hynou.
marco
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 25 Nov 2005 15:37
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marco »

[quote="Jaroslav"]
Při listování literaturou mně potešilo, že jsem nalezl i článek českých autorů (Lom & Dyková). Tito ve svém článku doporučují léčit Cryptocaryon koupelemi ryb ve vodě se sníženou salinitou.
quote]

...kupelom vo vode s nizsou salinitou, ci dokonca v sladkej vode avsak s totoznymi parametrami som svojho casu takisto liecil cryptocaryona a vcelku uspesne, teraz sa vsak snazim konat skor preventivne aby sa choroba u mojich bodlokov vobec nevyskytla - pridavam cesnak do nori a zapinam UV ked kupim novu rybu

PS: Inak nikdy nezabudnem ked Roman prvy krat pred rokmi ponoril novo dovezeneho loricula z Viedne do sladkej vody kedze bol vyhadzany, myslim ze tu dobu ked bol v miske so sladkou vodou sme vobec nedychali od strachu...

este otazka na Jardu, kedze mas vcelku slusne skusenosti s cisticom vedel by si mi poradit ci je mozne dat do jedneho akva Labroides s rybkou Balistapus Undulatus respektive s Murenou Gymnothorax undulatus? Nie ze by som ho potreboval, ale chyba mi ta ich symbioza... Dakujem (uz som to nacal niekde na fore ale bohuzial ziadna odpoved neprisla...
What doesn´t kill me, makes me stronger.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Bohužel sám nemám žádné zkušenosti ani s Balistapus undulatus, ani s murenou. V moři ale L.dimidiatus čistí murény celkem běžně a B.undulatus nemá v literatuře uvedeno, že žere ryby, tak bych se moc nebál. Jediný kritický moment snad bude pouze vpuštění L.dimidiatus do nádrže, ale jestli L.d. přežije prvních několik desítek minut, tak by to snad už mělo být dobré. Až na to, že to nijak neovlivní pravděpodobnost jeho pozdějšího úhynu z jiných příčin.
marco
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 25 Nov 2005 15:37
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marco »

Jaroslav napísal:Bohužel sám nemám žádné zkušenosti ani s Balistapus undulatus, ani s murenou. V moři ale L.dimidiatus čistí murény celkem běžně a B.undulatus nemá v literatuře uvedeno, že žere ryby, tak bych se moc nebál. Jediný kritický moment snad bude pouze vpuštění L.dimidiatus do nádrže, ale jestli L.d. přežije prvních několik desítek minut, tak by to snad už mělo být dobré. Až na to, že to nijak neovlivní pravděpodobnost jeho pozdějšího úhynu z jiných příčin.
Diky za radu, este by som mal jednu otazku, co alternativa s Lysmatou, myslim ze murena by ani nebol tak problem kedze som v mori videl ako cistia gymnothoraxi, aj ked ti boli vacsie, ale stale mam obavy o toho balistapusa, je to fakt tiger?
What doesn´t kill me, makes me stronger.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

davam tej krevete minutu, nanajvys dve....
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Napísať odpoveď

Návrat na "Útesové ryby vhodné do REEFového akvária"