Skutečná efektivita LED vs. T5

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Madox »

JLC napísal:to Madox: To je trochu divný závěr, že nejefektivnější jsou T5 a nejméně LED.
Odkud bereš ta čísla?
Prebehnes google a tam tie vseobecne cisla su. Pravdaze je to u kazdeho svetla individualne, ale na hrube porovnanie staci. Stale je to len mnozstvo svetla vyzarovaneho, nie mnozstvo svetla ktore dokazu tie koraly "absorbovat". Taktiez zalezi na distribucii svetla, cim viac sa odraza tym tym viac su tam straty (napr t5).

Ta efektivita u led bude ovela vyssia v reale, pretoze vies zvolit svetelne spektrum podla toho co absorbuje chlorofil. Naopak u HQI je tam strasne vela svetla ktore je tam "zbytocne" lebo ho ten koral neabsorbuje. Zas je otazka nakolko dobre robi tomu chlorofilu ked tam idu len urcite dlzky svetla. Predsta v prirode sa to svetelne asi skor priblizuje grafom ako u t5. Chcelo by to pokus spravit na par mesiacov, jeden filtracny system, 3 totozne nadrze, rovnake prudenie, 3 rozne druhy svetla, fragy vzdy z rovnakej kolonie. myslim ze relativne rychlo by sa dalo zsistit ako to posobi ci uz na farby alebo rast.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa MRysan »

ale, indoor pěstování trávy pod LED má delší tradici než využití LED pro akvária a naprosto jasně empiricky dokázáno, že za stejný příkon uděláte více parády resp. biomasy. O tom se snad nedá moc diskutovat a stejně tak podání barev pod LED je daleko lepší než pod T5.
Tohle mi stále připadá jako prostá otázka ceny a pohodlí. Buď si koupíte levnější T5 svítidlo a budete mít větší náklady do energií a výměny trubic (obdoba takového splátkového svícení), nebo si koupíte LED 30000, budou menší náklady na svícení a za pár let za 10000 budete muset koupit nové moduly. To je prostě o jednorázové investici.
No a taky si ho můžete postavit doma. Počáteční investice stejná jako do T5, náklady jako LED a údržba jako T5. Měl jsem 120W LED DIY, bylo to super, ale levné čísnké ledky prostě odcházejí rychleji i při perfektním chlazení a trochu mě vyděsilo zahoření cívky v trafu a následný výbuch kondenzátoru a z toho důvodu mám koupené LED, i když to podobnou nehodu nevylučuje, považuji ho za bezpečnější.
LPS/SOFT 300l
JLC
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 07 Mar 2014 16:55
Bydlisko: Praha 6-Liboc

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa JLC »

omlouvam se, spatne jsem ta cisla precetl
AQ+filtr=~400 L, měkké koráli, Filtrace: protrhávání měkkých korálů, odpěňovač Deltec SC1455, Fe absorbér, zeolit, světlo LED (PRC 2x110 W,na 50%).[url]viewtopic.php?f=4&t=8772[/url]
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa VINTR »

MRysan napísal: ale levné čísnké ledky prostě odcházejí rychleji i při perfektním chlazení a trochu mě vyděsilo zahoření cívky v trafu a následný výbuch kondenzátoru ......
Já mám kupované čínské ledky a neodešla mi za 3 roky ani jedna, jen jsem je za 300 kilča vyměnil za nové. U ledek se vypaluje gel ve kterým je zalit polovodič, ale kdybych je tam nechal fungovaly by stále 100% dál...... dodnes mi ještě staré moduly svítím nad DSB. Trafo jsem koupil "průmyslové" ale to levné a přidělal tam i ventilátor na chlazení a již několik let na to trafo fungji..... Chlazení mám kupodivu špatné, ve špičce má modul i 70°C...... Źivotnost ledek zřejmě nesouvisí tak s chlazením ale s ampéry co do ní pereme při různém napětí (10v na 11 - 12 voltové ledky je OK víc, ničíš je a odejdou). A UV ledky tam se musí počítat s výměnou častěji zčernají.... přestal jsem je používat okem je to pořád stejné...
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa MRysan »

No, jasně myslel jsem ten žlutej gel.
LPS/SOFT 300l
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Madox »

Este jedno je zaujimave na tych cislach, ak niekedy bolo treba 1-2W HQI na liter tak urcite 0,5W Led na liter nie je eqvivalentnych. Mozno problem s rastom u svetiel nie je ani tak spektrum, ktore dokaze spravit nadherne farby, ale skor mnozstvo svetla ktore by bolo k rastu potrebne. Predsalen mnohe akvaria co maju slusny rast su pod T5, len pri led moduloch sa zvacsa setri s mnozstvom svetla.
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa tomvec »

Problém s růstem je složení vyzařovaného spektra vs. spektra využitelného zooxanthelami. Aby to rostlo, je zbytečné prát tam zelenou, žlutou a kdo ví jakou ještě nevyužitelnou barvu pro růst. Otázka je, jak je to potom koukatelné. Ale ve farmách je určitě přednější růst. Nějaký článek o tom je tady.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa MRysan »

Je objem přírůstku až tak důležitý že by měl ovlivnit zásadním způsobem výběr zdroje světla?
Co podání barev
Náklady na svícení
Komfort ovládání
Cenová dostupnost
LPS/SOFT 300l
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa tomvec »

Doma ne, tam je důležitější podání barev a aby to trochu rostlo. Pro pěstírnu ano, tam můžou eliminací snahy o maximální PAR a nastavením optimálního PUR dosáhnou maximálních přírůstku při snížení nákladů na osvětlení. V článku je zmiňovaný experiment na rostlinách, při kterém dosáhli rychlejší růst při 12W LED vhodného složení proti 170W výbojce.
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Madox »

tomvec napísal:Aby to rostlo, je zbytečné prát tam zelenou, žlutou a kdo ví jakou ještě nevyužitelnou barvu pro růst.
Nove svetla ich tam uz tlacia, takze mnoho led spektier sa vyrazne podoba napr T5kam. Lenze je asi rozdiel ked dam na akvarko 2x130w Led alebo 6x54w T5. Nejako sa mi nechce verit ta efektivita (PUR) v svieteni u Led. Priznajme si, ked to nerastie, sme z toho na prasky. Ked su zle farby tiez sme na prasky ;)
Vondra Miroslav
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 20 Sep 2006 21:44
Bydlisko: Velvary

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Vondra Miroslav »

Ahoj myslím že se tu pomíjí ještě jedna věc a to je hluk jestliže nejste zrovna milionář a nemáte na tři radiony které jsou ještě celkem tiché tak jsou t5 oproti ledkám tiché nepotřebují větráky .Ahoj Mirek
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa tragett »

To se dá vyřešit výměnou větráčků, osobně sem ve svých Pacific Sunech vyměnil ventilátory a nevím o nich ani při max výkonu ...
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
jansimek7
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 02 Okt 2012 09:11
Bydlisko: Bohumil-Jevany, kousek od Prahy

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa jansimek7 »

ahoj. Za jaké tiché ventilátory se dají vyměnit ventilátory na radionech G3 PRO ? Dík moc
Vondra Miroslav
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 20 Sep 2006 21:44
Bydlisko: Velvary

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Vondra Miroslav »

Ahoj Jirko jaké jsi tam dal ty větráky to by mě taky zajímalo .Mirek
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa tragett »

Tady je video:

https://www.youtube.com/watch?v=lvDE72tcna8

světlo by mělo být osazeno ventilátory 80mm x 80mm x 20 (nebo 15) mm, čili hledat alternativu ...

Já sem do svých světel dával 120mm větráky a to ty samé jako dává JRx do světel:

https://www.alza.cz/ventilator-airen-re ... d=18849245

Pro opravdové fajnšmekry a milovníky ticha doporučuji produkty Noctua - mám v PC a jsou absolutně neslyšitelné ...
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"