Osvetlenie LED, HQI, T5

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: Osvetlenie LED, HQI, T5

Príspevok od používateľa Franky »

T-5 ti do 60 cm presvietia cize ked budes mat na dne diskosomi a spol, pripadne neake lps nemusi to byt problem :)
Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Re: Osvetlenie LED, HQI, T5

Príspevok od používateľa Donkezz »

Ahojte na akvarium 800x490x600 mm 60cm vyska by som chcel kupit osvetlenie.
Chcel by som mat zatial len zive koraly ale casom mozno aj LPS/SPS

Co by ste kupili vy na mojom mieste za rozumnu cenu.

Co som tak hladal som nasiel toto HQI + T5 trubice
ODYSSEA 30"(78cm) Aquarium Fish Tank Metal Halide/HQI Lighting +T5 Actinic Blue+Bluemoon LED

Potom cisto T5 svetlo len sa mi zda nejake lacne
4x24W
24" Aquarium T5 HO Light 24W x4 Reef Coral Fish LED w/ Timer Hood Fixture CE NEW
6x24W
30'' AQUARIUM LIGHT 6X 24 144 WATT T5 HO LIGHT BUILT IN TIMER LUNAR MOON
1. Soft coral Akva (PREDANE)
2. Akva MTS REEF
Akvarium v kancelarii 330l, SPS
Filtracia: Siporax 2l, Zeolit 1l, Uhlie 1/2l, Silicarbon 200g, Odpenovac BM NAC7, Kalc. reaktor, Doplnanie prvkov Arka Vida GT4(Grotech ABCM)
Osvetlenie: LED made by JRX
Používateľov profilový obrázok
GROWERZLIN
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 01 Aug 2010 20:42
Bydlisko: Slušovice(Zlín)

Re: Osvetlenie LED, HQI, T5

Príspevok od používateľa GROWERZLIN »

SPS a LPS jsou taky živé korály :-)
SPS LPS+pár soft celkem cca 30 ks
paracanthurus hepatus,Lo vulpinus,Zebrasoma Scopas, 2x ocellaris, 7x chromis, 1x synchiropus splendidus, 2x pseudanthias, 2x kauderni
Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Re: Osvetlenie LED, HQI, T5

Príspevok od používateľa Donkezz »

Ale ved nechytaj za slovicka ja to chapem ale potrebuju trosku ine osvetlenie :)
Objednavam HQI 150w + 4xT5 blue actinic + blue led moon :D
1. Soft coral Akva (PREDANE)
2. Akva MTS REEF
Akvarium v kancelarii 330l, SPS
Filtracia: Siporax 2l, Zeolit 1l, Uhlie 1/2l, Silicarbon 200g, Odpenovac BM NAC7, Kalc. reaktor, Doplnanie prvkov Arka Vida GT4(Grotech ABCM)
Osvetlenie: LED made by JRX
otik2010
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Máj 2010 19:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie LED, HQI, T5

Príspevok od používateľa otik2010 »

Ja som 10 rokov svietil T5. Teraz mam toto:
http://www.fish-street.com/product_deta ... y_code=EUR
Kedže nie som Terminátor a nemám v oku luxmeter, tak neviem porovnať svetelný tok. Ale farba svetla je úžasná. A ten efekt bodového svetla (mihotanie vlniek a tiene rýb). ÚŽASNE
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: Osvetlenie LED, HQI, T5

Príspevok od používateľa luky133 »

Inak taká filozofická otázka do pléna :lol: Kebyže dnes staviate znova reef šli by ste ešte do varianty T5 alebo rovno do LED? Ja stále rozmýšľam a neviem sa rozhodnúť. Na nano reefe síce mám LEDky, ale keď po rokoch fungovania čoraz viac nachádzam na fórach ohlasy s odchádzajúcimi led chipami po troch rokoch prevádzky a to aj na značovkých svetlách tak vážne uvažujem, že by som dal novú nádrž na T5... Dokonca som zachytil aj názory, že pod T5 je krajšie nasvietená než pod LEDkami... Samozrejme čo sa týka spotreby energie tam vyhráva LED, trubice zase treba meniť... A kvalitné stmievateľné trubicové osvetlenie stojí pomaly rovnako než LED "strednej" triedy. :twisted:
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Osvetlenie LED, HQI, T5

Príspevok od používateľa MRysan »

musíš si pořídit LED co jdou snadno vyměnit, jinak bych do nich taky nešel. Kupříkladu já mám světlo jako kombinaci epistárů a cree, nevím teda jak je to se svítivostí, ale zatím mám větší poruchovost na cree.
LPS/SOFT 300l
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: Osvetlenie LED, HQI, T5

Príspevok od používateľa maros002 »

Zdravím, možná zbytečná a hlavně hloupá otázka. Fungují 70w hqi výbojky pomocí předřadníky nebo to jde i bez nich. Začínám přemýšlet, že bych zářivky doplnil právě o 2x70w nebo 1x150w. Díky za odpověď.
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Osvetlenie LED, HQI, T5

Príspevok od používateľa LukasO »

Výbojka potřebuje k provozu předřadník. ale není problém použít 70w reflektor z marketu a jen vyměnit výbojku. životnost a spotřeba je věc druhá.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie LED, HQI, T5

Príspevok od používateľa Madox »

Skor by som osobne doporucil elektornicky predradnik, lahko kupis na 70w aj 150w. pri 250w to je zvacsa na objednavku. Zhanas konkretne metal halide predradniky. Ja som teraz menil 4ks 150w, generovane teplo elektrickymi je asi 1/10 toho co klasicke magneticke+tlejivka(ci ako sa to vola). Znackove OSRAM (made in china) vydu na 35€ na 150w, avska papierovo je o 30-40% dlhsia zivotnost vybojek. Btw pre zaujimavost na nastartovanie vybojky ti ide z predranika 5 kilovolt, pravdaze je to len vyboj, potom ti tam ide vyrazne menej.

A este dolezita vec, tie petice co su v tych svetlach co spomina Lukas nesedia s vybojkami, takze lepsie kupit niekde z netu. Ja som kupil giesemann 150w nahradne z nemecka. taktiez si treba dat pozor na kabelaz medzi predradnikom a vybojkov, pokial ti je kratky ten original napajkovany drat na petici, treba kupit spojky na 500v 25a (cca 0,7€ks), ale taktiez kupit drat so zvysenou odolnostou, tj. "buzirka" na drate vydrzi 180C. takze pri nejakom nahodnom kontakte sa neroztavi a nesposobi rovno skrat.

Ak chces fotku pod hqi 14k + t5 mozem ti nieco sem hodit. Rast mas lepsie pri 10k, naopak pri 20k mas udajne ovela krajsie vytiahnute farby.
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: Osvetlenie LED, HQI, T5

Príspevok od používateľa maros002 »

Měl jsem právě namysli ty světla co psal lukáš, plus bych k tomu pořídil 14000k výbojky. Zatím to úplně nespěchá, třeba se tady časem objeví na reefu nějaké, snad nějaké prodával aquain. Díky moc za info. Marián
Maroš 480 ka
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie LED, HQI, T5

Príspevok od používateľa Madox »

Len na tych jazdenych svetlach je tiez fajn vymenit predradniky.... moje toho mali dost odzite, ale zas telesa sa predavaju za hubicku.
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"