Zeolit

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Zeolit

Príspevok od používateľa repik »

V Baťovke ideme na zeolit a zatial ok.Takže zeolit áno. :lol:
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Ano. Ked dodrzis urcite zasady je jedno co mas za filtraciu, kazda bude fungovat. Ale so zeolitom je to urcite lepsie pre zaciatocnika. A asi aj financne menej narocne.
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Zeolit

Príspevok od používateľa Robo »

repik napísal:V Baťovke ideme na zeolit a zatial ok.Takže zeolit áno. :lol:
Čauko Repik.
Podeľ sa koľko nádrží a ako dlho šlapete na zeolit. Vieš aj bahno fungovalo určitú dobu a potom nastávala katastrófa. / Viem že Rybka ide na zeolit už dva roky vraj? /
Robo
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Neregistrovaný

Re: Zeolit

Príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Robo napísal:
repik napísal:V Baťovke ideme na zeolit a zatial ok.Takže zeolit áno. :lol:
Čauko Repik.
Podeľ sa koľko nádrží a ako dlho šlapete na zeolit. Vieš aj bahno fungovalo určitú dobu a potom nastávala katastrófa. / Viem že Rybka ide na zeolit už dva roky vraj? /
Robo
O Rybkovi je to pravda , ja bezim na bahno 2 roky a zatial bez problemov , jedine co som mal , boli vo vode.
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Zeolit

Príspevok od používateľa Robo »

Anonymous napísal:
Robo napísal:
repik napísal:V Baťovke ideme na zeolit a zatial ok.Takže zeolit áno. :lol:
Čauko Repik.
Podeľ sa koľko nádrží a ako dlho šlapete na zeolit. Vieš aj bahno fungovalo určitú dobu a potom nastávala katastrófa. / Viem že Rybka ide na zeolit už dva roky vraj? /
Robo
O Rybkovi je to pravda , ja bezim na bahno 2 roky a zatial bez problemov , jedine co som mal , boli vo vode.
Čo to znamená bez problémov? Napiš niečo viac , aké veľké máš akva , čo v ňom máš ,ako často meníš vodu a tak???

Robo
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Re: Zeolit

Príspevok od používateľa kubrt »

Anonymous napísal:
Robo napísal:
repik napísal:V Baťovke ideme na zeolit a zatial ok.Takže zeolit áno. :lol:
Čauko Repik.
Podeľ sa koľko nádrží a ako dlho šlapete na zeolit. Vieš aj bahno fungovalo určitú dobu a potom nastávala katastrófa. / Viem že Rybka ide na zeolit už dva roky vraj? /
Robo
O Rybkovi je to pravda , ja bezim na bahno 2 roky a zatial bez problemov , jedine co som mal , boli vo vode.
Kto si ? Peter ?
Neregistrovaný

Re: Zeolit

Príspevok od používateľa Neregistrovaný »

kubrt napísal:
Anonymous napísal:
Robo napísal: Čauko Repik.
Podeľ sa koľko nádrží a ako dlho šlapete na zeolit. Vieš aj bahno fungovalo určitú dobu a potom nastávala katastrófa. / Viem že Rybka ide na zeolit už dva roky vraj? /
Robo
O Rybkovi je to pravda , ja bezim na bahno 2 roky a zatial bez problemov , jedine co som mal , boli vo vode.
Kto si ? Peter ?
Jasne sorry , zabudol som sa zaregistrovat , Peter
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Zeolit

Príspevok od používateľa Robo »

kubrt napísal:
Anonymous napísal:
Robo napísal: Čauko Repik.
Podeľ sa koľko nádrží a ako dlho šlapete na zeolit. Vieš aj bahno fungovalo určitú dobu a potom nastávala katastrófa. / Viem že Rybka ide na zeolit už dva roky vraj? /
Robo
O Rybkovi je to pravda , ja bezim na bahno 2 roky a zatial bez problemov , jedine co som mal , boli vo vode.
Kto si ? Peter ?
Aj ja by som rád vedel kto si tak sa ukáž ?
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

No dobre zabudol som sa zaregistrovat a prihlasit , sorry este raz , Peter Alexy Partizanske , O.K. ?
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

Peter napísal:No dobre zabudol som sa zaregistrovat a prihlasit , sorry este raz , Peter Alexy Partizanske , O.K. ?
No čau Peťo.

Som rád že si sa odhalil a ešte radšej ž si to ty. Ako sa darí? Tvoja huba mi už rastie o sto šesť.

Robo
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Caute vsetci, no ta huba je nezmar mne uz leze z akvarka... Inac vsetko sa zda v poriadku , najviac sa dari Acroporam , tie prírastky su fakt rýchle a viditeľné....

Peter
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Použití zeolitu pro filtraci v mořském akváriu je záležitost neustále rozebíraná od doby, co jsem poprvé referoval, že ji používám. Zprvu jsem čelil pošklebkům, vyvracel "marketingová tvrzení" některých obchodníků a přitom filtroval. První systém funguje 2 roky, prosperují všichni korálnatci, které v něm chovám. Druhý systém provozuji rok a je na něm znatelné roční zpoždění.
Po setkání mořských akvaristů ve Valašském Meziříčí jsem u prvního systému zkusil "odpojit" filtraci snížením průtoku ze 2000 litrů hodinově na cca 400 litrů. Po dvou dnech jsem pozoroval zhoršení stavu korálnatců, po týdnu pak nárůst obsahu dusičnanů. Pokus jsem zastavil, zvýšil průtok a po dalším týdnu se stav zlepšil na původní. Takže filtr i po dvou letech funguje, procesy, pro které byl zkonstruován, probíhají a nádrže zatím stále nemohou fungovat na samofiltraci.
Zeolit však není všemocný, řeší pouze odbourávání amoniakálního dusíku ve všech podobách. Neporadí si s hydrogenfosforečnany a nemá pufrační schopnost pro stabilitu pH. První problém umí řešit "Miracle Mud" za cenu pravidelné obměny, jednorázové komerční přípravky (AntiPhos, RowaPhos, PhosEx atd.); druhý problém pak Kalciumreaktor, skrápěcí filtr nebo alespoň kartušový (klasický) filtr. Zeolitová náplň tedy nikdy nebude fungovat samostatně, ale vždy jako součást stavebnice, nejlépe jako předfiltr klasického filtru.
Výsledek je pak vidět třeba na http://www.sweb.cz/aquasmejkal/tank.htm
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

Čauko Rybka.

Píšeš že prietok cez zeolitový filter máš 2000 l / hod. Na aký objem akva je to? A platí tu ako pri bahne že minimum je 10 násobok objemu akva , alebo sa dá ísť aj na nišší prietok . Mám 160 l akva bez odpeňovača s klasickým filrom a za ním mám zaradený zeolitový s kaulerpou , ale z technických príčin mi tadiaľ môže tiecť maximálne 800 l / hod.
Myslíš že je to postačujúce? Dík.

Robo.
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Můj 1. systém je složen ze dvou nádrží o hrubém objemu 2x 145 l a filtr má celkový hrubý objem 70 litrů. V systému je tedy asi 270 litrů vody. Průtok filtrem je asi 8-minásobný a stačí to. Mám možnost jej i zvýšit, vyzkoušel jsem to, ale přestalo docházet k vlastní sedimentaci ve filtru. Je totiž užší, než by měl být.

U sedimentačních filtrů platí: raději menší objem filtru než větší. V klasickém filtru by taky nemělo být podle pana Jaroslava Ondráčka z Českých Budějovic zdržení vody delší než 20 minut (tento chovatel o tom taky něco ví :lol: ). Je třeba počítat i s hluchými místy ve filtru, kde se voda může zdržet déle! 10-ti násobný průtok u "Miracle Mud", doporučovaný výrobcem, je pouze doporučení a ani pan Jiří Berka to myslím nedodržuje. Každopádně pod pětinásobek objemu vody v systému (nikoliv pouze vlastního akvária) ať nikdo nejde. Ten by měl být dodržen z důvodu, aby voda měla všude stejné parametry. Cílem filtrace je udržovat stabilizovaný systém, ne "válku vod".

Takže Robo, sečtením objemu vody v systému těch 800 litrů hodinově bude málo. Teď to může být ještě v pohodě, ale problémy přijdou po cca 2 letech provozu, kdy dojde k provoznímu zanesení filtru, částečnému snížení jeho účinnosti a rozkolísání parametrů vody. Průběžné vypírání části náplně sice pomůže, ale spasitelné není. Údaj, že přes klasický filtr se pouští dvoj až trojnásobek objemu vody nechme historii mořské akvaristiky a literárním zásluhám chovatelů průkopníků. Například ve vídeňské ZOO mají instalovaný informační panel s objemem vody v centrální nádrži, provozní zásobě a průtoky přes odpěňovač, tlakové Dyna-sand filtry a skrápěcí filtry. Čísla jsou u všech údajů vysoká, ale poměry se dají dopočítat. Pokud je příčinou možného průtoku přes klasický filtr korálová drť, částečně bych ji nahradil korálovými čipsy.
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

Ja mám cez klasický filter prietok 2000 l /hod. , ale s neho mi potom tlačí vodu do zeolitového filtru čerpadlo a keďže pod akvárkom už nemám žiadne miesto tak ten zeolitový filter je malý a nestačí z neho odtekať voda späť do poslednej časti klasického filtra odkiaľ ju čerpadlo tlačí do nádrži- toto čerpadlo má výkon 2500 l /hod. Musím pošpekulovať ako inak by som to mohol vyriešiť.

Robo
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"