Zeolit

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

aj tu
Obrázok
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

jj, dik roman, toto som myslel. odkaz co poslal rybka hovori o chemickom zlozeni, tento druhy odkaz je rtg analyza, ktora hovori o mineralogickom zlozeni. myslim, ze pre nasu potrebu vystaci aj mineralogicka analyza a teda len na doplnenie tie znacky: Amph - amfibol, Qtz - kremen, Fld - zivec, Phi - phillipsit. nuz z tohoto jasne vyplyva, ze ziadne zeo sa nedostavili :) mozno filtruju cez wifi :lol:
Naposledy upravil/-a Amphibia v 14 Apr 2008 19:55, upravené celkom 1 krát.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Amphibia napísal: a ako som uz vyssie pisal, tak su tam aj ine lokality. tie su zial ale komercne nedostupne.
Kousek na jihovýchod od Nižného Hrabovca je lokalita u osady Pusté Čemerné (2 evidované naleziště), odkrytý lom je odzkoušený. "Speciálně upravená směs 4 zeolitů", "Australský zeolit" atd.
Kdysi dávno se nabídl sám J. Berka, že nám ho natěží :wink: Po zhlédnutí nějakého "etnografického dokumentu" ve večerních zprávách z oné oblasti si to ale rozmyslel :lol:
Lom na těžbu zeolitu není pískovna - kam kopnu tam je stejný písek, i v Hrabovci jsou vrstvy velice čisté. Ale díky způsobu těžby lze očekávat a předpokládat možná rizika z přimíšenin - jíl atd.
Zkoušeny byly nakonec i komerční přípravky řady Klinosorb od Zeocemu a zeolit nabízený Gardenou (2x 5kg za 700,-Kč - já a Petr Smejkal), výsledek byl u mořských akvárií diskutabilní, nakonec skončily v akvaristice sladkovodní.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Amphibia napísal:jj, dik roman, toto som myslel. odkaz co poslal rybka hovori o chemickom zlozeni, tento druhy odkaz je rtg analyza, ktora hovori o mineralogickom zlozeni. myslim, ze pre nasu potrebu vystaci aj mineralogicka analyza a teda len na doplnenie tie znacky: Amph - amfibol, Qtz - kremen, Fld - zivec, Phi - phillipsid. nuz z tohoto jasne vyplyva, ze ziadne zeo sa nedostavili :) mozno filtruju cez wifi :lol:
Co je to ten phillipsid :?: neznám, ani Google nepomohl :cry:
A ještě jeden dotaz, co tedy v tom bahnu zachytilo (respektive vysráželo) do mořské vody uměle přidaný dusičnan sodný ve známém množství? Taky jsem si svého času koupil jedno balení Miracle Mud na experimenty, co vlastně umí :lol:
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

rybka napísal:Kousek na jihovýchod od Nižného Hrabovca je lokalita u osady Pusté Čemerné (2 evidované naleziště), odkrytý lom je odzkoušený.
jj, ale su tam aj ine. nexcem predbiehat, ale prave prebiehaju nejake analyzy a uvidime. ono tyx lokalit je tam viac, ale nie vsetky su tazene, resp. nie vsetky su komercne vyuzivane a okrem toho je tam kvantum "mini lomov", ktore su dost zname domorodcom. budeme s romanom referovat. myslim si, ze je sa na co tesit.
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

rybka napísal: Co je to ten phillipsid :?:
sorrryyyy! moj preklep. som to po sebe necital. :( je to s T, cize phillipsit. mineral patriaci do skupiny zeolitov. ale pozor, netesit sa! v prispevku trocha vyssie som pisal, ze zeolit sa nepotvrdil ani pri 2 a 3 analyze. na tom zazname co je tu na fore je phillipsit so zivcom. oni sa tie piky prekryvaju. 2 a 3 analyza sa robila na rozlisenie tychto dvoch a tam sa uz "neukazal". inak povedane, v danej vzorke sa nenachadza. na rtg sa niekedy mineraly prekryvaju a teda sa potom vzorky nasycuju a tak sa odstrani "sum", resp. "error background". skusim niekde vysnurat aj tie ostatne zaznamy.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Držím palec při výzkumu :lol: a oceňuji aktivní přístup. Čím více kvalitních zdrojů, tím lépe.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Amphibia napísal:
rybka napísal: Co je to ten phillipsid :?:
sorrryyyy! moj preklep. som to po sebe necital. :( je to s T, cize phillipsit. mineral patriaci do skupiny zeolitov. ale pozor...

Ak ma pamet neklame v jednom sukromnom rozhovore som dostal info ze prave phillipsit je zakladom celeho zazraku a ze do konca je lozisko tohto mineralu len na dvoch miestach na svete a preto je to take drahe :D
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

Peter napísal:Ak ma pamet neklame v jednom sukromnom rozhovore som dostal info ze prave phillipsit je zakladom celeho zazraku a ze do konca je lozisko tohto mineralu len na dvoch miestach na svete a preto je to take drahe :D
nuz treba to docitat do konca. ten phillipsit sa tam nepotvrdil a teda sa v danej vzorke na 100% nenachadza. okrem toho len na doplnenie info o phillipsite. je ich niekolko (phillipsit-Ca, phillipsit-K, phillipsit-Na) a vznikaju v malych mnozstvach aj v sucastnosti. o tom, ze by sa samostatne tazil nemam informacie (netvrdim, ze to tak nemoze byt, len si to neviem vzhladom na jeho vyskyt predstavit). lokalit je na celom svete viac ako dve. ale hovorit o samostatnom lozisku pri jeho dispergovanom vyskyte, hmm...
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

K tomu phillispitu a metodě stanovení, a nakonec i k živci:
Stálo by za to ověřit, jak se při uvedeném stanovení chová zrovna diskutovaný klinoptilolit uměle nasycený v roztoku chloridu strontnatého a chloridu(?) draselného. Při mých pokusech s Miracle Mud a dusičnanem sodným (ve formě toxického přípravku Pragokor AS 140 - dusičnan sodný (60%) a dusitan sodný(40%), výrobce Pragochema a.s.) byl ve finále matričním stanovením v autorizované laboratoři analyzován zvýšený obsah stroncia a draslíku ve vzorku "mořské" vody - klasické vytěsnění.
Rtg metodou stanovené minerály jsou svým způsobem pochopitelné, přesto se mi v tom nezdá přímá reakce jednoho "obchodního zástupce" (Peter a Roman dobře ví, o čem mluvím) a reakce jednoho evropského odborníka na moře na můj vyřčený termín klinoptilolit. Složení některých foren živců a klinoptilolitu kvantitativní chemickou analýzou se může 100% překrývat, to je jedno hledisko. Druhým hlediskem může být masivní a dostupné ložisko velice čistého klinoptilolitu v USA (Utah), černých lávových písků v Karibiku a vyvřelinového křemene jako plniva.
V Amphibiových stanoveních zatím chybí onen "zázračný" 20% podíl "Miracle Mud", tzn. uměle upravený nosič, kterým by opravdu mohl být některý z rodiny zeolitů.

Jsem autorem "Českého bahna", jak to nazvali uživatelé tohoto a předcházejícího fóra. Nikdy jsem nekopíroval Muracle Mud, ale zeolit ve filtru používám od doby jeho distribuce JRD Kapušany pod obchodním názvem Akvahyg (1982). Kilo za 32,-Kčs (tj. v té době za 3,30 DM). Funguje ve stovkách nádrží, v několika nefunguje - ale u těchto je problém asi někde jinde.
Amphibiovi děkuji za donucení se zopakovat si šutrologii :lol:
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

rybka napísal:přesto se mi v tom nezdá přímá reakce jednoho "obchodního zástupce" (Peter a Roman dobře ví, o čem mluvím) a reakce jednoho evropského odborníka na moře na můj vyřčený termín klinoptilolit.
uff, nemam ani pojem o akej reakcii sa tu bavime, sorry som uplne mimo :) neviem ani o aky termin islo. klinoptilolit je ale medzinarodne uznany mineral (IMA, 1977). boli tu svojeho casu snahy (Tschernich, 1992) o zrusenie nazvu klinoptilolit, vzhladom na jeho podobnu strukturu ako heulandit, ale nazov klinoptilolit je stale platny a pouzivany. najdolezitejsie mineralogicke systemy (Dana, Strunz) ho stale obsahuju a teda pokial to tam bude, tak je to platne. ak by sme xceli byt velmi dosledni, tak by sme sa museli bavit o klinoptilolite-na, klinoptilolite-ca, klinoptilolite-k. takto ho maju vedene aj mineralogicke systemy: klinoptilolit-ca (Dana No: 77.1.4.2b, Strunz No: VIII/J.23-22), klinoptilolit-na (Dana No: 77.1.4.2a, Strunz No: VIII/J.23-18), klinoptilolit-k (Dana No: 77.1.4.2, Strunz No: VIII/J.23-20). sumarne povedane, ak Vam nejaky obchodnik tvrdil, ze tento mineral neexistuje, tak tvrdil hovadiny. ono je vacsinou problem, ze tieto "suroviny" maju casto kvantum obchodnych nazvov a kompetentny napokon ani sami nevedia, co to v skutocnosti je. nechcem aby to vyznelo arogantne alebo namyslene, ale ked uz s niecim robim a predavam to, tak by som o tom mal vediet aspon zakladne informacie...
rybka napísal: Složení některých foren živců a klinoptilolitu kvantitativní chemickou analýzou se může 100% překrývat, to je jedno hledisko. Druhým hlediskem může být masivní a dostupné ložisko velice čistého klinoptilolitu v USA (Utah), černých lávových písků v Karibiku a vyvřelinového křemene jako plniva.
neviem ci som Vas spravne pochopil, ale ak ano, tak musim upozornit, ze rtg analyza, ktorej vysledky tu boli prezentovane, je kvalitativnou analyzou. nasim meranim bolo stanovovane pritomnost faz v dodanej vzorke. ak sa to prekryva, tak sa potom pouzije uz mnou spominane nasycovanie a tak sa to na 100% odlisi. okrem toho nie je problem urobit mikroskopiu a tam to rozlisit. uz davnejsie mam v plane urobit zopar vybrusov a nafotit jednotlive fazy :) ospravedlnujem sa, ale nejak som nezachytil suvis toho druheho hladiska...

rybka napísal:V Amphibiových stanoveních zatím chybí onen "zázračný" 20% podíl "Miracle Mud", tzn. uměle upravený nosič, kterým by opravdu mohl být některý z rodiny zeolitů.
ono tam chyba preto, lebo v dodanej vzorke, sa ziaden nenachadzal. tymto pozdravujem dodavatela Romana :) Roman mi dodal vzorku, ktoru kupil tusim v Rakusku pod nazvom "Miracle Mud" (120 Eur/kg), urobili sa analyzy a toto z toho vyslo. opakujem, analyzy sa robili 3x! ale na strane druhej ak by sme mali verit vyrobcovi daneho produktu tak musim povedat, ze vsetka cest Romanovi a pripadne casti rodiny, ktori sa po nociach podielali na mikroskopickom odstranovani zeolitu(ov) z danej vzorky. :D :D :D :D
rybka napísal:Jsem autorem "Českého bahna", jak to nazvali uživatelé tohoto a předcházejícího fóra. Nikdy jsem nekopíroval Muracle Mud, ale zeolit ve filtru používám od doby jeho distribuce JRD Kapušany pod obchodním názvem Akvahyg (1982). Kilo za 32,-Kčs (tj. v té době za 3,30 DM). Funguje ve stovkách nádrží, v několika nefunguje - ale u těchto je problém asi někde jinde.
to, ze ste autorom cz bahna som nikdy nespochybnoval a nikdy by som si to nedovolil. vsetka cest Vam a moru slava :) mi s Romanom sme sa len snazili dokazat, ze kupovane zahranicne vyrobky nie su vzdy to prave orechove a ze to v danych akva s ich pouzitim nefunguje na baze mineralov zeolitovej skupiny. zamer sa myslim si podaril a je na kazdom, co si z toho zoberie. s tym fungovanim a nefungovanim v nadrziax s Vami suhlasim :)
lalo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 20 Mar 2006 13:16

Dolomit

Príspevok od používateľa lalo »

Zdravím
Ja pracujem vo firme ktorý taží kameň. Máme jeden lom kte tažíme dolomitový vápenec, prikladám aj jeho zloženie. čo na to hovoríte dá sa to niekde použiť?

Fe2O3 0,15 %
CaO 33,9 %
MnO 0,01%
SiO2 0,7 %
Al2O3 0,31 %
P2O5 0,01 %
SO3 0,11 %
Cl 0,02 %
Na2O 0,08 %
MgO 18,24 %
K2O 0,05 %
TiO2 0,01 %
CO2 46,4 %

Nie som moc dobrý chemik
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

CaO 33.9% ??? ved to je nehasene vapno...nemas tam preklep ?
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Výsledek analýzy je správný, ale implementace je zavádějící. Uhličitan vápenatý je analyzován jako oxid vápenatý a oxid uhličitý. (Tolik pro Romana).
Jinak k tomu materiálu - těch křemičitanů je tam dost - možný problém s rozsivkami, sinicemi a vláknitými řasami na takovém "živném podkladu".

Otázka:
Je to analýza kamene nebo směsného vzorku z lomu?

A poznámka a trochu legrace:
Nejčistší vápenec ve střední Evropě se těží v Mladči (CZ). Je to kousek od bydliště J. Berky :lol: , ale kopou na opačnou stranu (každý ať si smajlíka vybere podle svého uvážení)
lalo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 20 Mar 2006 13:16

Príspevok od používateľa lalo »

Na toto odpeviem asi takto. ta chemicka analyza je robena z frakcie 0 - 0,2 mm cize odprasok rozpustnost je cca 1% takze vychadzam ze pokial ma vysledny vorobok taketo zlozenie tak ho ma aj kamen roznej frakcie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"