Zeolit

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Od Pepina jsem koupil před časem zeolit, zelené barvy,tedy nevím jakého původu, který je určen do sedimentačního filtru.Udělal jsem hned chybu,smíchal jsem ho s aragonitem, který jsem měl z DSB,aby se to co nejdřív oživilo.Reakce zeolitu byla jak při hašeném vápnu.Tedy,moje otázka,jak dlouho budu muset počkat,aby se filtr uklidnil,respektive,co se stalo s bakteriemi a jinými primitivními živočichy z DSB.Při tom co jsem viděl si myslím,že šanci asi moc neměly.Ta reakce zeolitu s vodou byla nečekaná, i když tuším,že se musí zeolit nechat odmočit.Díky za odpo.
Anne Monica
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Mar 2007 20:06

Príspevok od používateľa Anne Monica »

ahoj, mohl by mi nekdo zkuseny vysvetlit rozdil mezi temito druhy zeolitu?: http://www.aquabis.cz/product/zeolit-25-5-mm-9/
http://www.zeopol.com/cenik.htm
http://www.pepinuvutes.cz/store/goodsde ... odsID=0091
....o vsech se na dotycnych strankach pise, ze jsou vhodne pro akvaristiku, ale prvni dva jsou cenove "trosku" nekde jinde, cili jaky je v tom hacek? diky za odpoved
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

neviem ci som skuseny a neviem ake su Tvoje znalosti v tomto smere, tak sa to budem snazit povedat ludsky. ide o to, ze ani na jednej stranke neuvadzaju o aky typ (mineralogicky) zeolitu ide. nazov zeolity sa pouziva pre celu skupinu mineralov.
to, ze niekto napise, ze je vhodny pre akva este neznamena, ze tomu tak naozaj je. v zasade by som bral ten od pepina, aspon budes mat istotu, ze uz to je v mori odskusane. ak by si potrebovala blizsie poradit, tak napis. ale na rozhodnutie by Ti to mohlo stacit.

amp
Anne Monica
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Mar 2007 20:06

Príspevok od používateľa Anne Monica »

2 Amphibia: no, pisou tam, ze....."je to zeolit clinoptilolit"....a o tom se se docetl tady, ze je vhodny pro more....pokud je cisty. Zkusim koupit par kilo za ten mensi peniz, vyzkousim a uvidim....treba to neco udela aspon ve sladkym akvarku a kdyz to nezafunguje, tak ho po vyloveni soupnu pod rajcata, tam by skodit nemel:) kazdopadne dik za reakci
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

jaaj, ja som to len preletel ocami :) nemam svoj naj tyzden :( sorry. toto som si nevsimol. moja vina. clinoptilolit je good. chemicky aj biologicky Ti to pomoze. a pod paradajky ho dat mozes, akurat tam potom budes zbytocne hnojit :)
Anne Monica
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Mar 2007 20:06

Príspevok od používateľa Anne Monica »

zbytecne hnojit?...ja to pochopil tak, ze tenhle material je schopnej na sebe navazat hnojiva, zabranit jejich zbytecnemu vyplavovani, ale kvitka si z toho potrebny ziviny korinkama vydoluji...neco podobneho se tu i popisuje, ze rasa v refugiich dovede tahat dusik, zachyceny zeolitem a tim ho svym zpusobem recyklovat....tak doufam, ze se pletes a aspon rajcata budou prosperovat :D
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

pochopil si to spravne, len ja som sa asi nejasne vyjadril. myslel som to tak, ze ked sa tie zeolity nasytia, tak si z nich rastliny postupne budu odcerpavat potrebne latky a dalsie (pravidelne) hnojenie je potom zbytocna zalezitost. a recyklovat moc nie... to nie je perpetum mobile. ale to uz je tema mimo toto forum.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Anne Monica napísal:ahoj, mohl by mi nekdo zkuseny vysvetlit rozdil mezi temito druhy zeolitu?: http://www.aquabis.cz/product/zeolit-25-5-mm-9/
http://www.zeopol.com/cenik.htm
http://www.pepinuvutes.cz/store/goodsde ... odsID=0091
....o vsech se na dotycnych strankach pise, ze jsou vhodne pro akvaristiku, ale prvni dva jsou cenove "trosku" nekde jinde, cili jaky je v tom hacek? diky za odpoved
Rozdíl je v čistotě. Zeolit nabízený Zeopolem a firmou Aquabis pochází z ložiska při Nižnom Hrabovci (SK). U tohoto zeolitu je trochu problém s obsahem příměsí - koloidních křemičitanů. Zeolit nabízený Pepinem a dalšími obchodníky pro moře (a další využití) je v principu sice úplně stejný klinoptilolit jako z uvedeného ložiska, ale bez obsahu koloidních křemičitanů.
Fungovat bude stejně, ale s rizikem prudkého rozvoje diatom řas. Toto nelze podcenit při způsobu těžby v Nižném Hrabovci. Navíc tam začli předloni těžit další "hlínu" s obchodním názvem Bentonit, což už nemá s čistým klinoptilolitem nic společného.
Obavy, že vyschne "moravský" zdroj čistého "zeolitu" již nejsou na místě, ve Slovinsku je spousta nalezišť a na některých se už těží.
Pokud se někomu nelíbí cena, ve Vídni si může koupit 1kg za €-9,-. Právě zde je u nás cena úplně někde jinde :lol:
Anne Monica
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Mar 2007 20:06

Príspevok od používateľa Anne Monica »

diky obojzivelnikovi i rybce, zkusim koupit lacinej, pouzit do sladkyho akvarka a pak pod kytky....to by v tom byl cert, aby neslo si ho v odchovnejch akvarkach nabit a pak s tim vyhnat rybiz zvici kachnich vajec, no ni?...za tu cenu:)
do more ho zkusim nejdriv do soft and fish only, tam snad nejaka ta sinice nebude tak akutni
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

rybka napísal:s obchodním názvem Bentonit, což už nemá s čistým klinoptilolitem nic společného.
paradoxom je, ze v zasade to nema ani s bentonitom nic spolocneho.

len by som xcel upozornit pripadnych zeolit "hunterov", ze v hrabovci je niekolko druhov "zeolitov" a teda ich mineralogicke zlozenie je variabilne a to dost casto. su tam aj lokality, ktore nie su komercne velmi zaujimave, ale nachadzaju sa na nich "zeolity" s ovela vyssim obsahom clinoptilolitu ako maju komercne lomy.
na druhej strane si nemyslim, ze zeo z vychodneho slovenska su nepouzitelne. ano, niektore obsahuju priemerne 9% zivcov, 4% kremena, 9% cristobalitu, nejake to vulkanicke sklo atd... co su silikatove zalezitosti, ale mnohi ho pouzivaju a bez problemov. a ako som uz vyssie pisal, tak su tam aj ine lokality. tie su zial ale komercne nedostupne.
na zaver ako priklad na porovnanie by som spomenul este davnejsie tu preberanu temu "magicke bahno", ktoru tu rozoberal roman. predava sa to za drahe peniaze, ludia to kupuju, funguju na tom a pritom je to absolutna somarina (dany produkt). takze by som radikalne nezatracoval vychodoslovenske zeolity.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

vidim ze sa vyznas v mineraloch, mozes aspon strucne z hladiska zlozenia bahna Miracle Mud , povedat preco je to somarina ?To co sa o nom obchodnicky hovorilo to bola somarina to uz viem,ale predsa to fungovalo a myslel som ze aj tam je zeolit.. Sam som na nom fungoval asi tri roky a bez odpenovaca s pravidelnou vymenou vody, jednu prepazku mam dodnes este som ju nevymenil a ak mam byt uprimny, nejake negativa som nezistil...Iba to ze to bolo hrozne drahe..
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

Peter napísal:mozes aspon strucne z hladiska zlozenia bahna Miracle Mud , povedat preco je to somarina ?
no ved prave. uviedol som to ako priklad. ide o to, ze na jednej strane Ti obchodnici tvrdili, ze ide o "zazracnu" filtraciu, o specialne zlozenie a povacsinou aj, ze hlavnou zlozkou su zeolity, ktore su naj atd... na strane druhej som mal moznost robit analyzu takehoto "magickeho bahna", vzorku dodal roman a niekde to tu uz aj popisoval, s vysledkom viac ako prekvapujucim. ide v zasade o to, ze v dodanej vzorke nebolo ani za macny macik zeolitu, vzorka bola zlozena z kremena, zivcov a nejakych akcesorii (sorry, ale na blizsie zlozenie si uz nepamatam). zeolit sa nepotvrdil ani pri 2 a tretej opakovanej analyze. nuz teda bahno to bolo ale urcite nie "zazracne", teda okrem ceny. a aj napriek tomu, ludia na tom bezia a funguje im to. no ale ak by sme sa bavili vyhradne o zeo a ich ulohe v tomto bahne, tak 0 bodov. je zase pravda, ze ich bolo pravdepodobne niekolko "druhov" atd... ale uznaj, ze za cenu 120Eur/kg mat doma "zeminu" je troxen silne kafe :). fungovat to mohlo a na zaklade diskusii aj funguje, ale urcite nie na zaklade zeo...
MilanF
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 06 Jún 2006 10:19

Príspevok od používateľa MilanF »

Já bych řekl, že pokud bahno neobsahuje nic, aby to mohlo fungovat, a ono to přesto funguje, pak musí být zázračné.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

ona ta filtracia nefungovala ani velmi vdaka zazracnemu bahnu , ale najma z troch dovodov:
vdaka tym makroriasam, ktore nad nim rastli
hrubke substratu vo filtri
a tomu ze pri bahennom filtri sa odporucal priam brutalny prietok , co viedlo k tomu ze ludia zacali davat do nadrzi konecne poriadne cerpadla
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

odkaz na chemickou analýzu je zde:
http://www.reefs.org/library/article/mm_analysis.html
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"