Odburavanie fosfatov pomocou nitratou za pouzitia uhlika

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Odburavanie fosfatov pomocou nitratou za pouzitia uhlika

Príspevok od používateľa Madox »

Ahojte,

Chcel by som sa spytat ci uz niekto skusal znizovat fosfaty pomocou nitratou. Konkretne by som to chcel pouzit pri zdroji uhliku (pelety, vodka, voc).
Vzhladom na to ze by som rad zrusil absorbent a drzal cely system len uhlikom. NOPOX tvrdi ze ma nieco v sebe aby lepsie odburaval fosfaty nakolko mam upozornenie ze sa nema davkovat spolu s absorbentmi na fosfaty. Teraz mam spotrebu asi pol litra mesacne.

Ak si dobre pametam treba 7 dielov nitratov na 1 diel fosfatov pre bakterie. Ak pridam spravne mnozstvo nitratov tak teoreticky by mali bakterie pomocou prebitocneho NO spotrebovat aj PO. Pravdaze kratkodobo zodvihnem NO v systeme, ale kedze napr VOC a vodka je extremne rychla hovorime o velmi kratkom case a taktiez o malom mnozstve. Momentalne davkujem 1ml VOC. Takze predpokladam ze u davkovani NO hovorime o max par mililitorov na velkom systeme co v konecnom dosledku bude vykyv par ppm.

K tomuto hlupemu napadu som prisiel tak ze miesto pouzitia tekute absorbentu na fosfaty som vyskusal ciste NO3. Podla hanna checkra bol 1ml tekuteho absorbentu rovnako uspesny ako 8ml NO3 na cca 550l vody. Obe merania robene 3 hodiny po aplikacii. Vyhoda je ze by to bolo "prirodnejsie" a nehrozi navrat fosfatov naspet do systemu ako pri ukladani tekuteho absorbentu.

Vedel by mi niekto s tym pomoct alebo nasmerovat na nejaku literaturu ?
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: Odburavanie fosfatov pomocou nitratou za pouzitia uhlika

Príspevok od používateľa reicho »

tak toto,ked premakas tak, idem do toho :lol: :lol: :lol:
ja bojujem s fosfatmi od zalozenia akva....no moja chyba....nacpat 30 ryb do 600l je az az..... :oops: :oops:
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Odburavanie fosfatov pomocou nitratou za pouzitia uhlika

Príspevok od používateľa axelson »

drzim palce madox:D :D majo ty si megaloman co uz :lol: :lol:
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Odburavanie fosfatov pomocou nitratou za pouzitia uhlika

Príspevok od používateľa Madox »

Reicho, mne odisli vsetky akrosky terza kvoli fosfatom a tych ryb mam podobne aj ked mensie.

Edit:, len oprava Nitratov a fosfatov, pomer je 16:1
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Odburavanie fosfatov pomocou nitratou za pouzitia uhlika

Príspevok od používateľa Jirik »

Já zkoušel snižovat nitráty pomocí fosfátů. Šlo to dobře, ale musel jsem přidávat i železo. Konkrétně eisen-mangan. Bez vodky a bez nopoxu.
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Odburavanie fosfatov pomocou nitratou za pouzitia uhlika

Príspevok od používateľa Madox »

Jirik napísal: 17 Aug 2017 14:21 Já zkoušel snižovat nitráty pomocí fosfátů. Šlo to dobře, ale musel jsem přidávat i železo. Konkrétně eisen-mangan. Bez vodky a bez nopoxu.
Vedel by si to troska popisat? predpokladam ze si mal velmi nizke fosfaty a vysoke nitraty, preco to zelezo ?
Vondra Miroslav
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 20 Sep 2006 21:44
Bydlisko: Velvary

Re: Odburavanie fosfatov pomocou nitratou za pouzitia uhlika

Príspevok od používateľa Vondra Miroslav »

Ahoj funguje to zhruba tak že jestliže chceš odbourat fosfáty pomocí dusičnanů přidáváš do vody rozpuštěný kno3 dusičnan draselný protože když přidáváš samotný uhlík tak brzo odbouráš dusičnany ale fosfáty ti tam zůstanou protože je bakterie spotřebovávají podstatně méně .Takže přidáváš dučnan draselný a uhlík je jedno jestli pelety ocet vodku prostě uhlík aby ti klesal fosforečnan a bakterie měli co spotřebovávat . Ahoj Mirek
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Odburavanie fosfatov pomocou nitratou za pouzitia uhlika

Príspevok od používateľa Jirik »

Nějak jsem to tenkrát přehnal s krmením a měl jsem no3 kolem 30. Zkoušel jsem fosforečnan vápenatý nebo tak nějak, mam tu pixlu v práci a moc si to nepamatuju, ale taky se to drželo pořád stejně, tak jsem se na to vykašlal a dával jsem jenom mraženou artemii i s tou vodou co se rozmrazila, pomalu to lezlo dolu, šutry jsem měl sice trochu chlupatý od řas, ale nic dramatickýho. No a jednou muj tenkrát dvouletej syn říká, že chce taky kapat do akvaria, tak jsem mu dal kapátko a on tam nahulil najednou celej obsah toho kapátka :D což bylo docela o dost víc než jedna kapka železa na těch mejch 100l vody. No a pak koukam, koráli ztmavli a no3 bylo skoro poloviční. Tak jsem samozřejmě krmil a kapal, ale koráli se začli zatahovat, podle mě nestačil ten fosfor. Tak jsem zase ubral na železe a pomalu jsem to stáhnul na nulu. Do tý havárie se železem jsem měl určitě půl roku no3 kolem těch 25-30 a pak tak za měsíc za dva jsem byl na nule. Ve filtru mam jenom siporax a zeolit. Od tý doby si dávam pozor čim krmim, a železo už ani nedávam. Tak třeba to bude fungovat i tobě.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"