Jak pracuje zeolitový filtr...

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Jak pracuje zeolitový filtr...

Príspevok od používateľa moguai »

Ahojte, hledal jsem,ale nenašel.Může mi někdo popsat funkci zeolitového filtru.Abych řekl pravdu,zajímá mě tento způsob filtrace,ale vím o něm prd.Díky
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Princip je jednoduchý:
zeolit je něco jako přírodní iontoměnič, zachytává některé ionty, koncentruje je na svém aktivním povrchu. Tyto koncentrované ionty jsou pak snadněji odbourávány třeba nitrifikačními bakteriemi.

Amoniakální dusík (ve všech podobách) je vázán na zeolit, který je taktéž vhodným podkladem pro nitrifikační (a další) bakterie.
Používateľov profilový obrázok
windman
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 17 Júl 2007 11:45
Bydlisko: Bratislava - Petrzalka

Príspevok od používateľa windman »

a ja sa chcem spytat, preco ho treba /ked je suchy/ pred pouzitim najprv "smáčet" ? Co sa vtedy stane?

Ja som ho v nevedomosti nalozil do pancuchya slahol do filtracky, nic negativne som nespozoroval.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

windman napísal:a ja sa chcem spytat, preco ho treba /ked je suchy/ pred pouzitim najprv "smáčet" ? Co sa vtedy stane?

Ja som ho v nevedomosti nalozil do pancuchya slahol do filtracky, nic negativne som nespozoroval.
to je dobrý v případě že se použije jemný prach-drcenej zeolit,aby se nerozvýřil ve vodě.Jinej duvod nevidim.Jev tom něco jinýho rybko?

Rybka:
Absorbční řada je Cesium - Olovo - amoniakální dusík - dále pak draslík - vápník atd. Zeolit se namáčí, aby se zasytil draslíkem a vápníkem, ten potom pustí a místo toho zachytává vše, co je v řadě před nimi. Takže i to minimum olova z vodovodní vody (bez použití RO) nebo třeba to, co je obsaženo v CaCl2.xH20 p.a. nenamočený si vezme z vody v akvarijním systému byť jen dočasně něco draslíku a vápníku, ale SPS to očividně nemají zrovna nejraději, ostatním to zakolísání chemismu nejspíš nevadí.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Tedy,zeolitový filtr (válec) obsahuje drcený štěrk zeolitu.Je to tka?A co třeba vhodnost zapojení filtru do systému.Pepin ho má v e-shopu a přemýšlím o něm,ale nevím o něm zcela nic, krom toho,že někteří z vás jej používají.Opravdu budu vděčný za praktické postřehy.Díky
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Uz to tu bolo x-krat , pouziva ho vacsina v sedimentacnom filtri ako substrat s koralovkou v pomere 30 : 70 ale len jemnu frakciu, hruba frakcia sa hodi na pancuchovy sposob alebo filter na sposob valca.
Niekolkokrat to uz tu bolo rozeberane a zase je tu ta ista tema....
Používateľov profilový obrázok
gajduso
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 679
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 22:17
Bydlisko: Piestany
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gajduso »

Peter napísal:Uz to tu bolo x-krat ...........
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=10
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Jojo,tohle jsem četl,díky.Ale hledám praktické informace ohledně zeolitového filtru.Například,já používám směs jemného aragonitu a korálového písku se zeolitem v refugiu.Mně zajímá, zda-li se musí použít zeolit jen klasicky v refugiu či jen ve válci nebo kombinovaně.Jaký má být přes válcový filtr proud vody,kolik snese systém 400 l a tak podobně.Prostě praktické info.Jak jsem zmínil, opravdu nevím o něm nic.Díky
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Ja pouzivam zeolit strk - mam ho v damskej silonke. Pouzivam tak 1-1,3g zeolitu na liter. Vacsinu mam makke koraly a keby som pouzil viac zeolitu urcite by som tym mojim chovancom stiahol NO3 na nulu a to by nebolo dobre. Co sa tyka prietoku je cca 2-3 nasobny. Vymienam ho tak raz za 4-5 mesiacov. Neviem, co este by ta zaujimalo, ked tak sa spytaj.

PS: Este ma napadlo, predtym ako tam vlozim novy zeolit, tak ho premyjem vo vode z odkalovania a necham ho tam cca par hodin nech sa trochu "naplni". Ide o to, ze za par hodin dokaze naabsorbovat NO3 a stiahnut ho tak uplne na nulu a potom mam vsetky koraly aj tyzden zatiahnute. Tvrdym to ale nikdy nevadilo.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

vacsina vyrobcov valcovych zeolitovych filtrov (papillon, Korallenzucht atd) odporuca napln 1kg sucheho zeolitu na 400l vody v systeme a zivotnost cca 8 tyzdnov , podla zatazenia systemu
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Tohle jsem potřeboval vědět.Ještě se chci zeptat, tedy, když mám v systému cca 350l vody, ve válci by měl být průtok cca 2x až 3x větší tedy okolo 1000l/h .... je to tak,rozumím tomu dobře?
Děkuji pánové ještě jednou.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Tam bymozno stacilo len take obtekanie 600-700 l/h.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Děkuji Vám všem, to jsem potřeboval vědět.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"