Změna na refugium

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

maty-magor
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 16 Sep 2007 10:17
Bydlisko: Klobouky u Brna

Změna na refugium

Príspevok od používateľa maty-magor »

Zdravím všechny mořské akvaristy. I když už se tady toto řešilo již mockrát, tak jistě závisí filtrace systém od systému, a proto jsem se rozhodl založit toto téma. Mám akva 90x50x60, čiže 270l. Pod ním mám klasický kaskádový filtr 75x25x30 - 55l. Tento filtr má6 komor, do první jde voda z přepadu, tam je i odpěňovač AM Miniflotor, dále je použit externí filtr, naplněný Phosexem, poté korálová drť a Bioballs. Akvárium funguje již skoro půl roku, a pořád to nefunguje tak jak by mělo, nedostatečné odbourávání nitrátů, konkrétně NO2 i NO3 se drží kolem 10. V akva mám jen dva klauny a jednoho sapína, a 3 ks měkých korálů. Nevím už co s tím. A proto jsem se rozhodl, že podle vzoru jiných předělám filtr na refugium. Jde ale o to, jakým způsobem předělat původní filtr, jak přeskládat přepážky a jak vysoké je udělat, aby to nebylo málo, nebo zase moc. Vzhledem k tomu, že mám k dispozici 2 ks velkých externích filtrů, tak bych mohl využít téměř celou plochu filtru k tvorbě refugia, a Bioballs, popřípadě korálovka a chemické náplně bych nechal v externích filtrech. Aktuální průtok filtrem je 2x 1600l( řekl bych spíš tak 1200 při té výšce akva od filtru), a proto bych se ještě chtěl zeptat, zda mi to bude stačit, nebo zda-li budu potřebovat jiné množství vody. Děkuji za nápady a návrhy.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

kaskadovy filter neriesi odburavanie NO3, to je unho konecny produkt

mas niekolko moznosti:
1; castejsia vymena vody (zaroven vyriesis kopec inych problemov...vapnik, horcik, mikroprvky..)
2; zeolit , na tvoju nadrz staci pol kila do pancuchy a vymenit raz za 8 tyzdnov
3; skusit to refugium, otazka je, co prinesie
4; nejaky sofistikovany denitrator , budto vodka-filter, sirovy filter...cojaviem...ale to zaciatocnikom dorazne neodporucam
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

U měkkých a kožnatých korálů bych obsah NO3 raději nesnižoval. Při obsahu NO3 pod 6 mg/l vybělují Cladielly, pod 2 mg/l mizí Xenie. Problémem v popisované nádrže budou nejspíš sinice a řasy - problém není v příspěvku přesně definován; nejprve bych zvýšil proudění vody, aby v nádrži cirkulovalo nejméně 10.000 litrů vody hodinově (teoretických ze štítků čerpadel).
A hlavně bych naplnil nádrž korálnatci, a to co nejdříve. "Prázdná mořská skalka" fungovat nikdy nebude...
maty-magor
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 16 Sep 2007 10:17
Bydlisko: Klobouky u Brna

Príspevok od používateľa maty-magor »

OK, dokoupím čerpadla, abych zvíšil průtok, protože 10 000 teda oparvdu nemám, mám víc než třetinu, ale tolik ne, dokoupím tedy i pár korálů a uvidí se. Jinak děkuji za odpovědi.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"