Vypnutá filtrace v parném létě.

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Vypnutá filtrace v parném létě.

Príspevok od používateľa vasekg »

Mám za sebou hrůzné ráno, tak to sem chci napsat pro poučení ostatních. Udělal jsem si na začátku roku pokusné moře....abych viděl, jak to funguje, jak se o to starat atd.... velké moře cca 1000l se už staví, snad ho spustím už na konci tohoto roku. Nicméně malé moře fungovalo dobře, ba po poradách s JardouH (turnovská methoda) naprosto výborně, takže se osazenstvo pořád rozrůstalo. Podotýkám, že zkušební nádrž měla 120 litrů a tu jsem rozdělil na 40 l filtraci a 80 l. samotný reef. Pro formu vyjmenuji osazenstvo:

Xenia dva trsy
Heteroxenia 5 velkých trsů
Pachyclavularia dva trsy
Zoanthus zelený
žlutý parazoanthus
Protopalythoa žluto zelená
Euphylia - strašlivě roste
Caulastrea Furcata (nějaká, celá svítivě zelená)
Discosoma fialová, červená, zelená, zelená - pruhovaná cca 50 kusů dohromady
Montipora digitata - hnědo červená 4 kusy 8x10 cm - strašlivě rostou
Hydnophora Pilosa
Ricordea...ostře zelená světélkující
Rumphella sp
Acropora fialová s modrými konci cca 5x15 cm moc neroste (nebo to nevidím)
Acropora zelená malý frag - strašlivě roste
2x tvrďasy podobné montipoře, jeden zelený, druhý modrý - skoro nerostou, nevím co to je, ale polypy vytaženy, žije to.
Capnella imbricata cca 15 ks, roste jako kráva, vyhazuji

Dále tam jsou pouze dva klauni, tančící kreveta a poustevníček.

Moje kreveta má jen jedno oko a chuděra se pořád motá, když chci aby se pořádně najedla, vypnu proudové i oběhové čerpadlo a pokropím jí dafnií říznutou cyclopem, špenátem a krevetím masem. Toto žerou i klauni, takže tento obřad dělám docela pravidelně. Vypnu čerpadlo, 15 minut čekám na totální uklidnění vody, stříkačkou pokropím krevetu a některé korálnatce, počkám dalších 15 minut, zapínám zpět. Včera v 16 hodin jsem tento postup opět provedl, ale místo zapnutí obou čerpadel jsem se zvedl a šel na pivo. Na to, že jsem opětovně neuvedl do chodu filtraci jsem přišel v 6 hodin ráno, když jsem procházel okolo akvárka, kde bylo totální ticho (obě čerpadla jsou hlasitá). Po urychleném zapnutí čerpadel a náhlém rozsvícení - abych tam viděl - jsem zjistil, že to (nechápu!!!!!) ničemu nevadilo....koráli vypadali jako každé ráno (běžně svítím od 7.00), někteří noční lovci (caulastrea) vytažené polypy, capnelly zataženy -roztahují se později...ryby žily, kreveta blbnula jako obvykle... nyní po cca dvou a půl hodinách stav nezměněn, všechny koráli otevřeny, polypy vytrčeny...změřil jsem hodnoty NO2 a NO3 a fosfátů - vše beze změny na nule.....Měl jsem štěstí v neštěstí a už teď přemýšlím nad systémem, který by dokázal zamezit tomuto mému nerozumnému chování. Pravděpodobně seženu takový spínač, který dokáže sám opětovně spustit čerpadla při delší nečinnosti, nebo něco podobného (na pivko chodit nepřestanu :-)).

Zapomněl jsem napsat, že v akvu mám útes slepený z kamenů z Chorvatska, na něm položeny dva velmi živé šutry cca 8 kg od pana Miroslava (živé sklo).

filtrace:
první komora - odpěňovač (novodurová trubka Hornbach, vzduchování Sera, sběrná nádoba kelímek od utopenců)

druhá komora - 2 kg živých kamenů - malé do 10ti cm

třetí komora - 3 punčochy každá 10 deka uhlí, 3 punčochy každá 10 deka železitých granulí, 3 punčochy každá cca 15 deka (prostě hrst) zeolitu. - měním po měsíci á jedna punčocha (ještě že mám doma dvě baby a dostatek punčoch).

Závěr: jsem na sebe naštvaný za nepozornost, nerad bych aby se mi to opakovalo, zároveň nechápu, jak obrovská stabilita existuje jak v nádrži tak ve filtru samotném a jsem za to rád.

Měl jsem kliku, která se nemusí podruhé opakovat.

Vašek
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Vypnutá filtrace v parném létě.

Príspevok od používateľa kominík »

průšvih není zažehnán,může se stát jakoby nový náběh akva po odumřetí části bacterií a tím sínice a pod. než se to opětovně stabilizuje . Pokud to bude v poho jenom lépe pro tebe.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Vypnutá filtrace v parném létě.

Príspevok od používateľa vasekg »

aha...to jsi mne moc nepotěšil, v každém případě teď jsem přijel z výletu a po kontrole zatím vše ok. Uvidím, co další průběh a jak to bude vypadat ráno.

V.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Vypnutá filtrace v parném létě.

Príspevok od používateľa kominík »

tohle chce delší čas ,určitě se to neprojeví hned ,může to trvat několik týdnů,ale nemusí .Přidej tam bacterie ať to má s čím bojovat a uvidíš .
Rici_m
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 03 Máj 2011 10:30
Bydlisko: Kyjov

Re: Vypnutá filtrace v parném létě.

Príspevok od používateľa Rici_m »

:shock: No jak to dopadlo doufám že vše ok :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"