Filtrační nádrž o patro níž?

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

beerda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 21 Nov 2010 19:40
Bydlisko: Český Těšín

Filtrační nádrž o patro níž?

Príspevok od používateľa beerda »

Zdravím všechny diskutující na Reef.sk,

rozkoukávám se po mořských akváriích a vážně o nějakém do budoucna uvažuji - místo mám na nádrž v rozmezí cca 400-800 litrů. Zrovna rekonstruujeme dům a tak chci všechno připravit - přívod elektřiny, vody a odpadu k akvárku.

Chtěl jsem se zeptat: co si myslíte o nápadu umístit nádrž pro filtraci o patro níž do suterénu? K hlavnímu akváriu by se voda z přepadu a zpět vedla v plastových trubkách ve zdi... Je to moc ujetý nápad nebo myslíte, že by se to dalo?

Výhody: především nižší hlučnost v obýváku (motory čerpadel atd. by byly v suterénu), úspora místa v obýváku, snazší manipulace s filtrem...

Nevýhody: nutnost překonávat čerpadlem 3-4 m výšky (je to problém?), nějaké další problémy?

Předem díky moc za odpovědi.
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtrační nádrž o patro níž?

Príspevok od používateľa JRx »

preco v stene, sprav dieru do podlahy....
prepad je u morskeho aqa skor nutnost.... zber necistot z hladiny...
3-4m nieje problem, musis mat vykonne cerpadlo,
Adrian to tak ma spravene v Badine - pouzil IWAKI - tiche a vykonne.
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Filtrační nádrž o patro níž?

Príspevok od používateľa kominík »

mám filtr ve sklepě a problém to určitě není spíš naopak v létě lepší chlazení,co se týče čerpadla používám Newjet 6000 l a jsem spokojen ,jo a doma je oproti dřívější filtraci,která byla umístěna pod akva o 100 % větší ticho a tím i paní domácí spokojena :lol:
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Filtrační nádrž o patro níž?

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Další výhody filtru ve sklepě (důležité přitom je, aby tam byl zdroj vody, kanalizace a prostor pro umístění RO + zásobní a míchací nádrž):
1) Výměnu vody lze provádět mimo obytné místnosti - nenacáká se po podlaze.
2) Pokud je v místnosti kanalizace, tak lze filtr zvednout na stojan nad podlahu, v každé jeho komoře udělat mřížkou krytý výpustný otvor (ústící do potrubí a pak do kanálu) a tak velice rychle a pohodlně nejen měnit vodu, ale také dokonale odkalovat filtr.

Sklep ale použít pouze v případě, že nejste v zátopové zóně, abyste nedopadl jako já v roce 2002 :(
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Filtrační nádrž o patro níž?

Príspevok od používateľa Steedy »

Nic z toho co ty popisujes vyse neni problem, napad p.Jaroslava je vynikajici urcite ti to velice pomuze udrzovat akva i filtr neustale cisty.
Co do vytlacneho cerpadla da se pouzit jakekoliv silnejsi cerpadlo od 6000L nahoru ktere bude mit vytlak aspon 4m.
Ja mam doma elektronicky rizene cerpadlo o vykonu 8000L/H a vytlak ma 4,5m, da se pouzit viz zminovane IWAKI nebo DELTEC i jina zalezi na penezich..,
Na tuto vzdalenost a prekonavanou vysku je vyhodne pouzit 90° obloukove kolinka a ne 90° pravouhle.! snizuje to ucinnost,vykon cerpadla.
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtrační nádrž o patro níž?

Príspevok od používateľa chip »

ja to mam presne takto resene. Filtr mam o patro niz a nemuzu si to vynachvalit... Cerpadel ktere jsou na trhu je sice jen par, ale ze sve zkusenosti muzu rici ze se da vybrat.
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Filtrační nádrž o patro níž?

Príspevok od používateľa VF »

Steedy napísal:Ja mam doma elektronicky rizene cerpadlo o vykonu 8000L/H a vytlak ma 4,5m.
Jaké?? To mě zajímá!!!!
Dík za info.
Zkušenost je nesdělitelná!!
beerda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 21 Nov 2010 19:40
Bydlisko: Český Těšín

Re: Filtrační nádrž o patro níž?

Príspevok od používateľa beerda »

Díky moc všem za odpovědi. Filtrace tedy půjde do sklepa a ten nápad s výpustěma jednotlivých komor filtrace je taky super!

Tak mě napadá, u akvária v obýváku teda asi nebudu vůbec potřebovat přívod vody... Postačí přívod vody do sklepa k filtru? Veškeré doplňování vody bude ve sklepě po namíchání soli přímo do filtru... Nebo se přesto na něco hodí přívod vody i do obýváku? (To víte, snažím se přeladit myšlení ze sladkovodního, kde bez vody přímo do akva bych asi nemohl existovat.)

A ještě jedna věc: kolik trubek mezi obývákem a suterénem nachystat? 1 odtok do filtru, 1 zpětný vývod do akvária + 1 záložní odtok bude stačit? (Připomínám 400-800 litrů akva.)
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Filtrační nádrž o patro níž?

Príspevok od používateľa Steedy »

VF napísal:
Steedy napísal:Ja mam doma elektronicky rizene cerpadlo o vykonu 8000L/H a vytlak ma 4,5m.
Jaké?? To mě zajímá!!!!
Dík za info.
mas to v PM
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Filtrační nádrž o patro níž?

Príspevok od používateľa kominík »

tři ks budou stačit - dvě trubky odpad + jedna trubka výtlačné čerpadlo
Ta voda ti bude stačit ve sklepním prostoru ,ale odpad bych si dnes udělal i v obýváku,když odkaluješ tak pak musím chodit s kýblem na wc ,což.. :?
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Filtrační nádrž o patro níž?

Príspevok od používateľa Steedy »

beerda napísal: Tak mě napadá, u akvária v obýváku teda asi nebudu vůbec potřebovat přívod vody... Postačí přívod vody do sklepa k filtru?

A ještě jedna věc: kolik trubek mezi obývákem a suterénem nachystat? 1 odtok do filtru, 1 zpětný vývod do akvária + 1 záložní odtok bude stačit? (Připomínám 400-800 litrů akva.)
Privod vody ti staci pouze do sklepa, pro pripojeni akvaria do sklepa ti staci 1ks vytlak, 2ks prepad,bebo 2vyvody z prepadu spojene do 1ks velke trubky. ale priklanel bych se radeji k volbe 2ks trubek smerem dolu.
jirka82328
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 24 Okt 2010 17:21
Bydlisko: rakovník

Re: Filtrační nádrž o patro níž?

Príspevok od používateľa jirka82328 »

zdravim a jake by to měli byt pruměry těch rozvodu diky
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Filtrační nádrž o patro níž?

Príspevok od používateľa kominík »

odpady mám trubky průměr 50 mm a čerpadlovou 40 mm ,ale záleží na tom jaké čerpadlo budeš mít u té čerpadlové - materiál jsem použil bazénové potrubí i ventily a průchodky.
Jednu odpadovou musíš přiškrtit kvůli hluku a tudíš použití škrtící klapky
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Filtrační nádrž o patro níž?

Príspevok od používateľa Steedy »

promin kominiku ale 50prumer trubka pro 400L akva?? toje tak trosku moc..pro to akva by stacilo 2x 32mm pro 800L akva uz bych tech 2x50nebo 2x40 dal. ja na svem mam 2x50mm vytlak si musis urcit podle vykonu cerpadla od 6000do 8000L je trubka vytlaku 32mm.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Filtrační nádrž o patro níž?

Príspevok od používateľa kominík »

bylo napsáno 400 - 800 l a ani u 400 l nádrže bych nedělal menší - proč ,třeba bude jednou zvětšovat jako většina reefařu na tomto fóru a bude sekat zase do zdi ? odpad se přiškrcuje klapkou kvůli hluku a nastaví se hladina v přepadu tak tam můžeš mít třeba 80 a vůbec to nevadí ,ale když dáš menší a chceš aby stíhalo větší čerpadlo...
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"