skrapaci filter

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Neregistrovaný

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Každopádně v této sekci (nebo v nádrži měsíce) by bylo dobré popsat provozní zkušenosti se skrápěcím filtrem se siporexovou náplní. Tato metoda se teď dere do popředí asi jako Miracle Mud před 5 lety.


Kluci popište mi nekdo lépe - co je to ten Siporax - a především, kde se kupuje ten vhodný do moře

mě ten název něco připomíná - nějakou izolační hmotu na bázi sypkých bílých malých kuliček, kterou jsem izoloval komín - ale ten bych teda do moře nenasypal :) - stejně by plaval :)
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Siporax je filtračná hmota, ktorá je veľmi porovitá a tým májú sa kde bakterky usídlovať. Jeden liter siporaxu má filtračnú plochu okolo 300m2 ak sa dobre pamätám. Je to produktk od SERY a zvlásť na more siporax nieje. Vyzerá ako klasické keramické krúžky. Túto funkciu ti spraví aj korálovka v podobe čipsov alebo väčšie kusy koralovky. Cena za siporax je okolo 800sk za litrové balenie a korálovka okolo 130sk ak sa nemýlim s cenami.
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

A samozrejme každé filtračné médium má svoju životnosť. Je zbytočne vyhadzovať peniaze, ak sa dá niečim nahradiť. Teraz je to len na tebe.
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
denis
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 18 Sep 2006 19:15
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa denis »

no tak si ma nepotesil teraz velmi, ja som si myslel ze ked kupim pouzivany siporax ze bude este lepsie ale takto to vyzera, ze skor sa mi opotrebuje :cry: a navyse ked to moze nahradit koralovka za lacnejsie :cry: :cry: :cry:
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

denis napísal:no tak si ma nepotesil teraz velmi, ja som si myslel ze ked kupim pouzivany siporax ze bude este lepsie ale takto to vyzera, ze skor sa mi opotrebuje :cry: a navyse ked to moze nahradit koralovka za lacnejsie :cry: :cry: :cry:
Ono se dá udělat i to, že ten Siporax po upotřebení vložíš do čerstvé horké vody z vodovodu a chlor a teplota udělají své, tedy všechno zničí.Tak to necháš nějaký den, tak 3 dny a můžeš jej znova aplikovat.Je také nutné ho pořádně vyprat třeba v proudu vody.Jinak ta korálovka je určitě elegantnější, ale pozor.Korálovka má výbornou absorbci, ale průchod vody okolo "stěn" není dokonalý, to znamená, že bakterie se dostanou do jakési pasti, kde může být problém s přísunem kyslíku, který je nezbytný.U Siporaxu je mnohem lépe zajištěno to, že voda se může dostat do mnohem větší části společně s kyslíkem a bakterie se tak nedostanou do pmyslné pasti.Tedy Siporax ano, pokavaď ti nezáleží tolik na penězích, ale korálovka je úplně v pohodě a z velké části nahradí Siporax.Toť můj postřeh.
Používateľov profilový obrázok
denis
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 18 Sep 2006 19:15
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa denis »

tak aj tak dobre :) vcera som nasypal do kyblika zakazdym za dve hrste siporaxu a prudom vody premyjal kym som nepremyl vsetky sulky
to som uz v posteli lezal a nedalo mi zaspat tak som o 24hod vyliezol z nej a siel premyjat :D
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ked uz si ho oplachol sladkou vodou, mozes pouzit aj Savo. Obycajnym prudom vody to moc neprecistis. Nechaj ho par dni v kybli so Savom (obycajnym, co sa pouziva na dezinfekciu bazenov, pitnej vody) a potom dobre premy.
Používateľov profilový obrázok
denis
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 18 Sep 2006 19:15
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa denis »

nasiel som doma SAVO a ani som netusil ze ho mame...
je tam pisane:

Dezinfekcny prostriedok SAVO spolahlivo likviduje virusy (vratane HIW a HBV) bakterie, riasy, nizsie huby. Odstranuje pachy, odfarbuje a bieli textilie a drevo.
- Cistenie a dezinfekciu podlah, nabytku, kuchynskeho a hygienickeho nacinia uskutocnuje roztokom pripravenym z 1L SAVA a 10L vody.
- Pri dezinfekcii pitnej vody v studniach davkujte na kazdych 1000L pitnej vody 9 ml SAVA
- Na dezinfekciu a likvidaciu rias v bazenoch davkujte 25 ml/m3 v tyzdennych intervaloch a pri starte 50ml/m3.


Lukas kolko ml mam teda pouzit na vycistenie toho siporaxu? nechcem daco pohnojit tak sa radsej opytam...
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Cca od oka asi tak 1/5 flase na kybel vody. Ked je to moc zanesene tak aj viac. Nechaj to pracovat 2-3 dni a uvidis ten bordel.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Lukáš napísal:Cca od oka asi tak 1/5 flase na kybel vody. Ked je to moc zanesene tak aj viac. Nechaj to pracovat 2-3 dni a uvidis ten bordel.
Je to úplně jedno kolik dáš, kultura, která se vytvořila v Siporaxu bude okamžitě zničena už jenom tím, že jí dáš do čerstvé vody.Savo bych se skoro bál použít, neboť obsahuje chemikálie, které mohou ulpět na Siporaxu a ani voudou je nevymyješ, neboť se k nim proud vody an nedostane.Tedy, dle mého názoru je to zbytečné.Stačí horká čerstvá voda a každý den výměna.Tak bych to udělal 3x a Siporax je good.Až použiješ to Savo, nech to hodně dlouho odlouhovat, nebo se ti to může také stát osudným.Tedy, dle mě Savo, jednoznačně ne!
Používateľov profilový obrázok
denis
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 18 Sep 2006 19:15
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa denis »

Lukáš napísal:Cca od oka asi tak 1/5 flase na kybel vody. Ked je to moc zanesene tak aj viac. Nechaj to pracovat 2-3 dni a uvidis ten bordel.
Lukas uz si bezne cistil takto nejake naplne do filtra? a potom dal do mora? Lebo moguaiou prispevok ma dost desi poviem pravdu...
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

denis napísal:
Lukáš napísal:Cca od oka asi tak 1/5 flase na kybel vody. Ked je to moc zanesene tak aj viac. Nechaj to pracovat 2-3 dni a uvidis ten bordel.
Lukas uz si bezne cistil takto nejake naplne do filtra? a potom dal do mora? Lebo moguaiou prispevok ma dost desi poviem pravdu...
Neviem nakolko sledujes toto forum, ale o Lukasovych vedomostiach a skusenostiach by som nepochyboval. ;)
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

jezisi ste jak mali :)
ked neviem co je v SAVO , tak ho nepouzijem.
Existuju aj ciste technicke chemikalie, osobne davam zanesenu koralovku vyluhovat do roztoku Hydroxidu sodneho, da sa kupit v samoske pod nazvom Sifo (prostriedok na cistenie umyvadlovych odpadov) . V sprchovom odtoku to spolahlivo rozpusta vlasy a mastnotu, nejaky riasovy povlak je pre NaOH brnkacka.
Savo je len nejaky slaby roztok chlornanu sodneho, vybieli, nasmradi, ale nijam moc nerozpusti. Tie "superantibakterialne protiplesnove " prisady by mne osobne vadili a preto savo nepouzivam

howgh
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Roman napísal: Tie "superantibakterialne protiplesnove " prisady by mne osobne vadili a preto savo nepouzivam howgh
Tie su v tych specialnych savach. Obycajne je chlornan sodny. Zakladom je, dobre to potom vyluhovat alebo aspon oplachnut v cistej vode. Ked to uz nesmrdi ako Savo, moze sa to dat do AQ. Cistil/bielil som tak kompletne vsetky mrtve kamene (po zakladnej hydroxidovej kure) a momentale mi po nich lozia slimaky, pustovniky a pod. Kto neveri, nech to radsej nepouziva, ako uz napisal Roman. Na zodpovednost to brat nemozem.
Alik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 08:59
Bydlisko: Letohrad

Príspevok od používateľa Alik »

Sava bych se vůbec nebál - používám a vše jede bez problémů. Je fakt, že by to často chtělo ještě něco silnějšího, jak píše Roman (díky za inspiraci).
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"