nitrifikacia a denitrifikacia

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

donedavna som mal problem s riasamy kupil som zebrasomy a tie sa s chutov pustili do vsetkeho i do tejto riasy. na jednom kusku z nej trochu ostalo teraz ked by sa dala nejako pouzit prehodil som ju do malej nadrze
je uplne vykosena az po kamen ale ked podrastie foto poslem.
povodom je z grecka su to tenke rurky ktore sa rozrastaju ako konare, ale husto. tak ako som spomenul.priemer je asi do 0,5mm. nema korene. o podklad sa prichyti lahko.
Josef Nosek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 26 Nov 2006 12:11
Bydlisko: Praha 8

Príspevok od používateľa Josef Nosek »

Nevíte někdo o bezpečném a odzkoušeném způsobu "krmení" bakterií nitrosomonas a nitrobacter? Někde tu běhaly debaty na téma krmení cukrem, octem či vodkou, ovšem vždy s varováním jak je to nebezpečné. Existuje přípravek od Prodibio, jenže to není zrovna nejlevnější varianta při dlouhodobém užívání. Dík.
Pepa N. 360 reef mix.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Dávkuji 1,5 ml vodky na 400 l vody. Mám 1 flavescentku a 1 hepatusa, 1 salarius, nějaké měkké korály a nějaké tvrdé /né acropory(na ty si zatím netroufám), zatím je tam nějaká montipora, pocilopora, seriatopora, 1 pavona, gorgonie/. Mám od začátku hodně mrtvých kamenů a následně přidaných 5 kg živých. Dával jsem i probidio bakterie. Ale postupně se mi na kemenech udělal takový povlak - takový sliz-né klasické sinice, ale asi něco takového. Jsou spíše na světle ve stínu se nedělají. Občas se zdá, že jsou na ústupu, ale postupně zase nabují /nejvíce se objevily, jak jsem začal více krmit ryby/. Dost mě ten povlak štve - pevně adheruje, občas se plošně ve velkém plátu odloupne.
Začal jsem každý týden měnit 25 l vody a trochu se to zlepšilo, ale povlak úpně nezmizel. Dokonce se dělává i na písku :twisted: také to asi brání vzniku fialové vápenité řasy - protože na skle se tvoří pěkně, ale na kamenech pouze ve stínu - na světle to ten sliz udusí.
Přitom uvedené korály všechny rostou.
Fosfáty mám neměřitelné /doposud rowaphos/
Ale NO3 kolísal až k 25 mg/l.
Když jsem s vodkou začínal před 3 týdny, tak jsem to trochu přehnal a stáhl je až na nulu - naštěstí byl krátkodový výkyv, takže ani korály nezačaly blednout-hladina NO3 hned stoupla /toho sajrajt-slizu je tam dost/ :evil:
Jinak nyní 3 týdny mohu ručně dávkovat vodku a každý den (či ob den, ev. 2/ měřit NO3.
Nyní tedy dávám 1,5 ml vodky/den. Odpěňovač pění jak blázen - za den 2 dcl hnědé zapáchající břečky /a to je to jen Beast 400/.
Sliznatej povlak na kamenech zatím moc neubývá. Dále je v systému cca 400g zeolitu a malý sedimentační filtr s caulerpou.
Tak uvidím. ZELENÉ ŘASY vláknité se mi ale nedělají!
Ale s vodkou určitě opatrně - dá se to určitě během pár dní odpálit.
Taky mě trochu štve Salifert NO3 test. Pokud se do kyvety dívám shora, tak mi to ukazuje 2-5mg/l. V návodu je však napsáno, že pro vyšší citlivost je možno hodnotit zabarvení ze strany kyvety - ale to je pak barva mnonem intenzivnější a najednou to ukazuje až třeba 25 mg/l.
Každopádně se snažím vyvarovat tomu, aby to ukázalo nulovou hladinu NO3 a sleduju vybarvení korálů a stav sinulárie a dalších měkáčů.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Prave kvôli tomu aby davkovanie vodky bolo co najplynulejsie ju davkujem 6x denne cerpadlom, ale nie je to nutnost. Podla mna je ovela dolezitejsie dodrzat disciplinu a odmeriavat presne. Nie napr. 3ml, 3,2ml, 2,9ml, (1xZABUDNEM), 4ml, ...atd, pretoze sa to odrazí na kolísajúcej hodnote NO3, a zvýšenej ´náladovosti´ koralov.
A co sa tyka odpenovania registrujem, akurát zvysený objem sajrajtu ale skôr svetlej farby ako tmavej
Svetlosivý sliz vytvorenych baktérií mi nevadí, pokiaľ sa to napr. negatívne neodzrkadlí na chode techniky, resp. je nutné mierne zvysit jej pravidelnu udrzbu.

P.S. Nedá mi este doplnit ze vodka je dobry sluha, ale zlý pán. Nie je problem pri predavkovaní odpálit korály. Je to prostriedok s vysokou koncentráciou(na východe mozno este vecsou :) ), preto narábanie s ním iba na vlastne riziko!!!
Naposledy upravil/-a andy v 30 Nov 2008 22:07, upravené celkom 3 krát.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
marcelv
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 01 Mar 2008 23:38
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marcelv »

Chcel som doplniť:Takže dávkujem 3ml vodky na 1000l na začiatok čo budem podla potreby zvyšovať.Podla rady som dal 2 lyžice glukozy a 20ml octu na pol litra vodky.Vedie ma k tomu zvýšený obsah no3 okolo 20-25 mg.Salifert tiež chápem meraním pohladu z vrchu.Z boku tiež vidím bludy.Zatial neviem čomu pripísať zvýšený obsah no 3.Používam aj zeolit asi 3 kg na 1000l.možno moc krmim a mám aj dost rýb.A tie antiasy stále hladné :D Páčia sa mi ale asi ich predám.No najprv som plánoval neaký profi denitrifikátor ale mám bobky to vyskúšať.Takže vodku skúšam v malých dávkach uvidíme.Dávkujem cez Grotech TEAC III
takže je to presné.
Naposledy upravil/-a marcelv v 30 Nov 2008 22:51, upravené celkom 1 krát.
marcelv
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 01 Mar 2008 23:38
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marcelv »

To pepe:Dával jsem i probidio bakterie. Ale postupně se mi na kemenech udělal takový povlak - takový sliz-né klasické sinice, ale asi něco takového.

A neni su to tie baktérie či živé alebo uhynuté?Čo ja viem bakterie digest treba krmiť lebo uhynú ked všetko spotrebujú.Trebars Bioptimom.Sám som to chcel tak urobiť ale vodka je lacnejšia.Digest dávam 1 ampulku raz za dva týždne.Inak neviem či Vitamines and Amino acids M od Grotechu neni podobné ako Bioptim ?obsahuje Consisting of 11 Vitamines and 20 Amino acids.
Naposledy upravil/-a marcelv v 30 Nov 2008 23:01, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Myslím, že to nejou ty bakterie - na kamenech to mam už několik týdnů. Vodku dávkuji cca 2-3 týdny. Předtím jsem dávkoval probidio (biodigest+bioptim). No nevím. Každopádně ve stínu se to nedělá.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Daj foto tych kamenov.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
marcelv
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 01 Mar 2008 23:38
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marcelv »

pepe napísal:Myslím, že to nejou ty bakterie - na kamenech to mam už několik týdnů. Vodku dávkuji cca 2-3 týdny. Předtím jsem dávkoval probidio (biodigest+bioptim). No nevím. Každopádně ve stínu se to nedělá.
Ked si dával biodigest+bioptim tak si mal no3 25mg?
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Tehdy byl NO3 nižší, ale i tak byl do 15.
Zítra se budu snažit přidat foto.
marcelv
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 01 Mar 2008 23:38
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marcelv »

pepe napísal:Tehdy byl NO3 nižší, ale i tak byl do 15.
Zítra se budu snažit přidat foto.
Ja chcem dosiahnut tak 5 mg/lNajviac 10
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

podla skusenosti ludi z reefcentral ten povlak ktory spominas prave vznika ked sa davkuje okrem vodky aj ocot a cukor a hlavne ked sa to tymi dvoma poslednymi prehana....

Velmi dobre spracovany clanok

http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/index.php

s presnym vysvetlenim co a preco pripadne ako, prehladne tabulky na davkovanie atd. Treba nastudovat.
Ja som zacal davkovat vodku presne pred 11 dnami, no3 a po4 nemeratelne (zmerane testami elos), zatial vysledky vidim len na mnozstve rias ktore treba oskrabovat zo skla, v podstate od 4 dna davkovania nic na skle nerastie, rovnako red turf algae zacina ustupovat.
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Tak vkládám foto toho slizu. Pevně to adheruje a nejde to ani odsát /pokud se to samo v plátu neodloupne/.
Na posledním foto je něco co mi vyrostlo na živáku - teď to vypadá jako malý žampionek o vel. cca 3/4 cm, na povrzu síťkovaný.
http://www.reef.sk/album_showpage.php?p ... user_id=65
http://www.reef.sk/album_showpage.php?p ... user_id=65
http://www.reef.sk/album_showpage.php?p ... user_id=65
http://www.reef.sk/album_showpage.php?p ... user_id=65
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Etylalkohol, ocet nebo cukr obsahují uhlík, což je jenom jedna ze živin, potřebných pro život bakterií. Pokud ale v akváriu naroste něco podobného, jako je ukázáno na obrázcích, musí (nebo musel) být v akváriu bohatý zdroj jiných živin - především dusičnanů. Zpytujte svědomí, kde je chyba - staré kameny (prosycené odpady), přerybnění, stará voda s vysokým obsahem NO3 apod. V aspoň trochu čisté vodě vám nic takového narůst nemůže.

P.S. A další otázka je, co s tím. Pokud tato organická hmota v akváriu zůstane a uhyne, všechny látky v ni obsažené se vlastně vrátí nazpět do vody. Takže jediná možnost je tuto hmotu z akvária odstranit odsáváním a věřit, že si se zbytkem poradí odpěňovač.
Kulička se "síťovanou" strukturou je asi mořská houba, filtrující vodu plnou bakterií..
Naposledy upravil/-a Jaroslav v 01 Dec 2008 15:06, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Nádrž je stará cca 5 měsíců, vše nové, kameny od pepina tzv. "relief relief rock" luhované 3 týdny (zpočátku s přídavkem sava), 9 kg živého písku. Jediné co mě napadá je, že jak jsem koupil ryby, tak jsem jim zpočátku dopřával krmení zřejmě o mnoho víc než bylo zdrávo. Takže teď dostávají podstatně méně.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"