Re: Peletky ve filtraci

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Peletky ve filtraci

Hlasovanie ukončené 08 Máj 2013 10:44

Používám a jsem spokojen
29
31%
Používám, ale nepoznal jsem rozdíl oproti předchozí filtraci
3
3%
Používal jsem, ale přešel jsem na jiný způsob filtrace
17
18%
Chci je vyzkoušet, jeví se mi jako dobrý způsob filtrace
0
Žiadne hlasovania
Zatím nejsem rozhodnut, ale možná je někdy vyzkouším
22
23%
Nepoužívám, ta cena a starosti s nimi neodpovídají dosaženým výsledkům
3
3%
Nebudu je ani zkoušet, je to jen marketing
21
22%
 
Celkom hlasov: 95

Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Peletky ve filtraci

Príspevok od používateľa vik_33 »

Tak je to třetí rok, co se u nás objevily peletky. Zkusme amatérsky vyhodnotit jejich použití v našich akváriích.
Dosud hlasujícím se omlouvám, přidal jsem ještě jednu volbu a dosavadní výsledky se smazaly :oops: . Prosím hlasujte znovu. Děkuji.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Peletky ve filtraci

Príspevok od používateľa kominík »

byl jsem s peletkama nadmíru spokojen .fungoval jsem s nimi 1,5 roku . na mou kubíkovou nádrž jsem používal l balení.toto balení mi vydrželo celý rok.po roce jsem udělal výměnu stejných peletek a při stejném zatížení nádrže mi bohužel vydržely půl roku a proto jsem od nich upustil ,ale fungovali skvěle.
Připadá mi,že ze začátku měli nějakou recepturu(hustší) a pak... :evil:
klaun22
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 30 Sep 2010 14:09
Bydlisko: F-M

Re: Peletky ve filtraci

Príspevok od používateľa klaun22 »

Souhlas s kominíkem, z hruba ze stejného důvodů jsem přešel na něco jiného, ale čím jsem postupně aq zatěžoval ,tím byl efekt pelet menší(nikdy jsem neměl zákaly ani jiné vámi uváděné potíže),jinak jsem byl taky hodně spokojen, myslím si .že pokud nádrž není přerybněná, jsou pelety jednou s cest části filtrace pro reef
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Peletky ve filtraci

Príspevok od používateľa vik_33 »

Tak "peletkáři", hlaste se :) Zatím jsou peletky v defenzivě :roll:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Peletky ve filtraci

Príspevok od používateľa amsi »

já je rozjížděl 3x a vždy spousta slizu a přicpané hadice ..... a jednou odešlo čerpadlo a peletky se skrz něj dostaly do filtru, tak jsem řekl dost. Ale možná to byl můj problém, měl jsem dost vyšší NO3 a to by nemělo být .... dneska by snad menší dávka splnila co by měla ... ale už to nebudu zkoušet.
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Peletky ve filtraci

Príspevok od používateľa Steedy »

Mel jsem je ve starem akva, mam je ve stavajicim akva a i prodejnim.

Ja na peletky nedam dopustit.
jako prvni jsem je zacal pouzivat original NP - Biopelets , ta prvni receptura byla nejlepsi.
po cca pul -jednom roku prisla nova receptura a ta byla opoznani horsi tvrdsi a nerozpousteli se tak dobre dele trvalo nez zmekly - od techto peletek jsem upustil.
Dalsi peletky prisli od fa Vertex ty pozivam ted a jsem spokojeny, rekl bych hodne blizke prvni recepture NP-Biopellets.

Zakal jsem nemel, sliz se tvoril uplne minimalne v prvnim akva , ted se sliz nedela(silny odpenovac) . Vyhoda peletky mi srazily no3 na 2mg z 50mg po4 mi drzi stabilne na 0 pouzivam cca 300g Ecophosu jako doplnek ten menim co 3mesice.
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: Peletky ve filtraci

Príspevok od používateľa gut »

já už jsem o peletách napsal několikrát,že je považuju za pohodlný způsob jak dodávat do akvaria uhlík.podle mě daleko bezpečněji(a hlavně bez dávek,ale naprosto kontinuálně)než je vodka,ocet,cukr systém.jen znova zdůrazním,že sám používám jen poloviční množství než je doporučené minimum.pelety jsem nasadil až v době kdy jsem měl NO3 kolem 10mg/l.dle mého názoru proto nedošlo k zádným problémům se slizem a pelety udělaly přesně to co jsem chtěl.postupne jak jsem více zarybnil nádrž,tak se spotřeba pelet trochu zvýšila.s důvodu abych nemusel zvyšovat dávku pelet a taky proto,že pelety vyživují především(nebo asi jen)nitrifikační bakterie uvažoval jsem jak při mé rybí osádce zajistit obsah škodlivin v normě.zvítězilo DSB s makrořasou které zajišťuje,že už nemusím přisypávat žádné další pelety.odhadem je moje spotřeba max deci/rok.upřímě pokud mě teď někdo obviní,že vlastně už nejsem "peletkář" tak nebude moc daleko od pravdy.přesto nemám odvahu(podle hesla"když to funguje nešahej na to")pelety uplně odstavit
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Peletky ve filtraci

Príspevok od používateľa vik_33 »

Peletky vs. cokoliv jiného 15:34 :idea:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Peletky ve filtraci

Príspevok od používateľa rybka »

Nestranně to vidím 25:25. Ono i Ti, kteří to nezkoušeli a nevylučují možnost použití patří ke skupině spokojených uživatelů.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Peletky ve filtraci

Príspevok od používateľa vik_33 »

Ok Ivoši, připouštím - je to věcí pohledu. V každém případě ale použití peletek v česko-slovenských akváriích není ( alespoň zatím ) nikterak masové. A když odpočítám prodejce peletek ( kteří mají jejich používání jaksi "v popisu práce" ) a lidi na ně velmi úzce navázané, tak ten průběžný výsledek je pro peletky ještě méně příznivý.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: Peletky ve filtraci

Príspevok od používateľa gut »

ono kdyby byla v anketě ještě kolonka "přidávám jiný zdroj uhlíku"asi by se pár(nemálo) lidí našlo.následovat by mohla diskuze proč jiné zdroje uhlíku.které kmeny bakterii vyživují pelety,jak a proč dochází k degeneraci bakteriových kmenů(souvisí to vůbec s dodávaným uhlíkem?) a jaký to má případně vliv na nitrifikační a denitrifikační procesy v nádrži.pokud se tím tedy někdo zabývá,velmi by mě to zájímalo
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Peletky ve filtraci

Príspevok od používateľa vik_33 »

61 už hlasovalo - pěkné číslo. A co vy ostatní?
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Peletky ve filtraci

Príspevok od používateľa Roman »

peletky u mňa fungujú na 100%.

Trošku som sa vytrápil, kým som našiel vhodný reaktor v ktorom sa netvorili zlepené hrče a kým som prišiel na to, že sa pri dopĺňaní nemajú miešať staré s novými.

Dnes už bežia bez problémov
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Peletky ve filtraci

Príspevok od používateľa shark »

Kolegové jen bych těm kdo váhají jestli prostě použít pelety chtěl podat nějakej postřeh.Před časem kdy se snimi začínalo jsem si ve své nádrži kde jsem měl slabý skimer a nasměrování vyústění reaktoru do něj ,prošel údobím jak spokojenosti s peletami(začátek)tak nadáváním (u konce životnosti náplně)Na ty pelety to chce opravdu slušnej skimmer a ne nějaký slabší případně na koleně dělaný bez dobrého výkonu.Projeví se vám poté peletky co by zdroj vetřelce :lol: jak to u mě vypadalo.Shluky bakterií tvořící ve filtru jakousi hmotu která vše ucpe a dělá bizardní tvary.Při použití normálího skimru nebyl problem.V současné době je použivám ve filtaci u systemu kde nádrž má 800L a filtr150L Ve filtraci není nic jiého než skimmer,ponožky s ecophosem a silicarbonem + reaktor na peletky.Vše filtr stíhá uplně bez problémů.V akvariu jsou jak SPS tak LPS a měkáče v rozumném složení.(Ikdyž jedna sinulárka dominuje,potřebuje trochu zaříznout)
Tady mi ta filtrace u akvaria běží od počátku a jediný co jsem na ní měnil je množství peletek ve váci.Ono totiž ikdyž jsem slyšel radu (mimochodem v PL.)že je potřeba tam dát jen trochu pelet tak se mi to zdálo absurdní a nevěřil jsem.No nic méně majitel akvaria(šéf)nařídil abych to otestoval.Tak po roce kdy je ve válci na výšku cca 5cm peletek ve vypnutém stavu válce,jsem došel k rozhodnutí že takto naplněný pelet reaktor funguje stejně neli líp.Není tedy potřeba sypat tam toho do reaktoru kilo.Je to nesmysl a jen se pak zbytečně čerpadlo co do reaktoru funí musí víc namáhat.
Použitý je tento skimmer http://www.pepinuvutes.cz/store/goods-r ... -x-15.html
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Peletky ve filtraci

Príspevok od používateľa amsi »

po hlasování , jsem udělal změnu, koupil jsem malé balení těch větších pelet, co nemusí být reaktoru a dal jsem je do nádobky, do přepadu, kam přímo na ně padá voda, mám jich MINIMUM !!!!! a po týdnu už z nich začíná jít trocha slizu, tak asi ještě uberu .... VOG jsem odstavil. :roll:
Zamknuté

Návrat na "Filtrácia"