Akú výpovednú hodnotu má meranie NO3 a PO4?

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Akú výpovednú hodnotu má meranie NO3 a PO4?

Príspevok od používateľa andy »

Po dlhsom case som sa dokopal k tomu že pomeriam ´exaktnejsie´ obsah dusicnanov a fosfatov v akva ako primárnych ukazovatelov znecistenia a kvality vody v akva napr. vzhladom na moznu tvorbu rias (hanna fotometer, ale nie checker).
S údivom som zistil že v ´najvšpinavšom akva´ kde bol obsah NO3 8mg/L a PO4 0,4mg/L nemám problem s riasami (bez bio zataze iba cerstve kamene, resp. pre ucely testovania).
V ostatných akva kde su obe hodnoty 0,0mg/l sa nejake riasy najdu.
Z toho mi vychádza ze pri merani nutričnych parametrov vody meriam iba stav vody ale o moznej tvorbe rias je zodpovedny aj stav ostatnej výbavy akva ako kamene event. piesok.
Ja viem neobjavil som ameriku, ale z tohto pohladu su klasické absorbery PO4 na pevnej baze v nevyhode oproti pripravkom na tekutej baze kedy pripravok môze byt priamo v kontakte s dekoracou v akva.
Alebo inac povedané meranie NO3 a PO4 nema dostatocnu vypovednu hodnotu pre zhodnotenie kvality akvaria ako takého.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Akú výpovednú hodnotu má meranie NO3 a PO4?

Príspevok od používateľa Lukáš »

Pokial neporovnavas "identicke" systemy, ktore sa lisia len obsahom NO3 a PO4, tak kvalita vedeckeho dokazu a interpretacia tvojich zisteni je dost mizerna. Ale ako stary morsky vlk to iste sam tusis.

Da sa to vysvetlit rozdielmi v osvetleni, stabilite zivinoveho cyklu (tam kde krmis mozu ziviny stupat a klesat pocas dna, ich dostupnost pre riasy sa meni v case, zatial co v nekrmenom AQ su fluktuacie minimalne,...) a dalsimi faktormi. Navyse NO3 8 mg/l nie je ziadny pruser, akurat tie fosfaty su o nieco vyssie, nez by sa patrilo.

No a keby som mal chytat za slovicka, primarny indikator znecistenia je podla mna obsah rozpustenych organickych latok, ale to by bolo zase na dlhsiu na diskusiu.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Akú výpovednú hodnotu má meranie NO3 a PO4?

Príspevok od používateľa martin01 »

Podle mého může být pak problém v tom, dostat nasycený tekutý absorbér z nádrže. Pokud vím, tak dochází k jeho srážení a jestliže se jej nepodaří odstranit z vody, tak se to míjí účinkem. Netuším, jak dlouho dokáže udržet návaznost na fosfáty, než bude hrozit jeho jednorázové uvolnění na zpět do nádrže. Co se týká měření hodnot, tak vypovídající hodnotu pro mě má, pokud jej provádím ve stejný(pravidelný) čas ve stejné nádrži a nedochází k jeho výkyvům. Pokud udržuji stabilně "nízké" hodnoty, nedávám možnost k ukládání do dekorací, odkud by pak hrozilo při výkyvu pH jednorázové prudké uvolnění. Stačí abych si vložil do akvária malý kámen, který je nasycený PO4 a on i jeho okolí je schopné se potáhnout fialovou řasou během jednoho dne. Pak další týden až 14 dní trvá, než řasa zmizí. Něco se odstraní pomocí absorbérů a něco spotřebuje řasa pro svůj růst. Když už provádím měření, tak pro to, že alespoň částečně věřím jeho výsledkům, to jen, že i o tom by se dalo diskutovat.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: Akú výpovednú hodnotu má meranie NO3 a PO4?

Príspevok od používateľa andy »

OK, dobre, zle som to formuloval. Ma to zmysel merať. Myslel som vo vzťahu čo vlastne meriame ci organicke alebo anorganické ... .V chémii nie som doma, tak preto.
V mojom trvalale nutricne podvyzivenom akva som konecne zacal davkovat NO3, po ciastocnom uspechu - nakrmeni nitrifik.(denitrifik.?)bakterii sa dosiahol efekt ze sa zacali odburavat aj fosfaty. Odpenovač prestal odpenovat (nakrmene bakterky požrali všetko) tak som ho vypol, a SPS sa zacali vyfarbovat :shock: , ale LPS to samzrejme moc nepomohlo. Budem musiet prejst na davkovanie NPK, to je ale pomaly kacírstvo :evil:
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
calfa
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 20 Okt 2013 01:59
Bydlisko: Skalica

Re: Akú výpovednú hodnotu má meranie NO3 a PO4?

Príspevok od používateľa calfa »

Vy to xapete?
:mrgreen: ja moc ne :mrgreen:
Veci by sa mali zjednodusovat, ako sa len da, ale nie viac.A.EINSTEIN
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: Akú výpovednú hodnotu má meranie NO3 a PO4?

Príspevok od používateľa andy »

Mojim zamerom bolo podporit nitrifik.bakterie dodaním ammoniak-dusitan-dusicnanoveho ´hnojiva´ pretoze samotne amionokyseliny az tak nezaberali a pridavat uhlik cez VOC alebo pelety nemalo zmysel kedze no3 a po4 boli akože nulové. Budem tam musiet este asi pridat aj fosfor, tak ako je to namiesané v komercnych produktoch ako napr. sango nutri-complete . Proste chcel som vyskusat stiahnut fosfaty inym sposobom ako za pomoci roznych adsorberov.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Akú výpovednú hodnotu má meranie NO3 a PO4?

Príspevok od používateľa LukasO »

To je takovej trochu tobogán. Přidáváš VOC abys stáhnul hodnoty, pak tam sypeš hnojivo abys ho zvedl a zase přidáš VOC abys to pak stáhnul... sorry ale to je trochu přitažený za vlasy
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: Akú výpovednú hodnotu má meranie NO3 a PO4?

Príspevok od používateľa andy »

Pisem ze VOC nepridavam, potrebujem stimulovat nitrifikacne a nie denitrifikacne bakterie. Ja by som skôr cele to divadlo nazval ako pokus o odburavanie nezelanych organickych komponentov v akva riadenym pridavanim anorganickych prvkov (ak pisem kraviny tak ma opravte).
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Akú výpovednú hodnotu má meranie NO3 a PO4?

Príspevok od používateľa LukasO »

VOC je pro denitrifikační bakterie ale ne pro nitrifikační? To sem nevěděl. :roll: Já myslel, že zdroj uhlíku (VOC, pelety,...) je pro všechny bakterie. Jakožto ucelený filtrační koloběh dusíku.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
calfa
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 20 Okt 2013 01:59
Bydlisko: Skalica

Re: Akú výpovednú hodnotu má meranie NO3 a PO4?

Príspevok od používateľa calfa »

hras to divadlo uz aj s NPK? :mrgreen:
Veci by sa mali zjednodusovat, ako sa len da, ale nie viac.A.EINSTEIN
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"