DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

kolakao155
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 824
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 21:42
Bydlisko: Bratislava

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa kolakao155 »

zaradenie DSB k fungujucej filtracii by nemal byt ziaden problem.
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa LukasO »

Dsb celkem dlouho nabiha. Takze ti to bude chvilku litat sem tam, ale jako problem bych to nevidel.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa Bohuš »

z toho mám právě trochu strach, že tolik vápence a zeolitu mě rozhodí chemii... . Teď mám hodnoty prvků stabilní akorát NO3 bych potřeboval snížit.
A co takhle udělat v DSB vlastní oběh - z konce čerpat vodu zpět na začátek a z akva přivádět jenom malý množství vody, než se DSB ustálí ? - možná je to blbost, nevím... :?
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa LukasO »

pokud dsb nedostane živiny (odpad) nenaběhne. Náběh dsb je "jen" rozmnožení de- a nitrifikačních bakterí, rozvoj mikro a makro života. Nenakrmíš, nenaběhne. A pokud ho tam připojíš později... stejně ti ty látky vycucne.
Minimalizaci provedeš naložením zeolitu do solanky (vik to tu mnohokrát popisoval) pro omezení iontové rovnováhy. Ovšem když budeš často měnit vodu, taky to pomůže.
Výkyv odpadních látek (hladovění nádrže) můžeš částečně kompenzovat mírně navýšeným krmením, nebo častějším krmením.
Další možností je citlivky přestěhovat na nějakou dobu do jiného akva (mě náběh dsb/nádrže nepřežila zéva např.)
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa Bohuš »

ten zeolit bych asi naložil. Z vyhladovění nádrže strach nemám... .
Ale napadla mě ještě jedna možnost. Připojit DSB na rozběh k akva, kde mě na parametrech vody tolik nezáleží a potom jej předělat na to kam ho potřebuju. (Jsou to dvě akvárka vedle sebe)
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa LukasO »

No to by taky šlo. Počítej, ale že, pokud po naběhnutí dsb (mluvíme o cca půl roce) napojíš na druhé akvárko, stejně dojde k velkému výkyvu. A pro nádrž je nejhorší velká změna.
Já bych připojil od začátku tam kam potřebuješ. A hlídal hodnoty...
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa Bohuš »

Hmm to je blbý, co se dá dělat... :?
A navíc bych ztratil toho půl roku, co by DSB už nějak postupně začínalo fungovat...

Tak teď už jenom sehnat suroviny. Oběhnu Bau obchody... a jdu na to. :D
Akorát budu mít asi poloviční plochu, než má akva. Tak doufám, že to bude lepší než nic.
kolakao155
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 824
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 21:42
Bydlisko: Bratislava

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa kolakao155 »

Mozno napisem blbost, ale pouzitie zeolitu v dsb az tak dolezite podla mna nie je. Viaceri autori pisu, ze je dolezite tam mat spravnu frakciu inertneho materialu ( v tomto pripade CaCo3), ktory nie je pod mikroskopom prilis ostry alebo hranaty. V takom pripade napojis na system a proste pol roka cakas kym nabehne, ziadne vykyvy.
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa Mender »

Pokud budes obihat Bau obchody tak sezenes jen Dolomiticky vapenec. Pokud chces cisty mlety vapenec tak zkus www.agrislatinice.cz
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa Bohuš »

tak jsem právě zjistil, že čistý jemě mletý vápenec prodávají v prodejně Oseva asi 200m ode mne :mrgreen:
40kg - 180kč
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa maros002 »

Ale taky se ti může stát, že ti dsb pořádně nenaběhne nebo nebude plnit řádně požadované funkce a pak z toho budeš zklamaný,že to nefunguje tak jak má. Pár už nás tady bylo,co jsme si mysleli, že si tím pomůžeme a nakonec jsme ho zrušili. Ale třeba to taky bylo jen nepochopením a u zrovna u mě i přehřátím akva a následným kolapsem. To vše je potřeba brát v úvahu. A maličkost. Dsb jsem zakládal podle Iva Rybky, ale nakonec jsem ho zrušil. Není to tak dávno co jsme to tady řešili. Škoda, že už tady Ivo nechodí. Třeba by se ti k tomu vyjádřil osobně, to by bylo asi nejlepší. A nebo JardaH. Ale ten zase funguje na jiných maličkostech. Hlavně ať ti to dobře dopadne a ať se daří.
Maroš 480 ka
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa Bohuš »

To že sem Rybka nechodí mě hrozně mrzí :cry: . Jeho vysvětlení mnoha pochodů v akva má hlavu a patu. A má to podložený znalostma v oboru... .
Když mi nebude DSB fungovat, tak to nevatí. Zastávám názor, že každá zkušenost je dobrá a špatná zkušenost člověka nakopne vždycky o kus dál. Pokud to ten dotyčný chce. :)

Mender: Díky za kontakt na vápenec. Zkusím jej sehnat někde blíž. Nevím jak je to s cenou dopravy u těžších zásilek, aby se to ještě vyplatilo...

Jinak mám doma dobrý hnojivo na zahradu :D . Protože bych nestihnul otevírací dobu v Osevě, tak jsem si vápník nechal přivézt, ale on je to uhličitanhořečnatý a vápenatý navíc s nějakým obsahem těžkých kovů... . A to nebudu riskovat.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa VINTR »

Hlavně nezapomeň, když to tam budeš dávat tak za sucha a až to tam bude tak pomalinku zalévat vodou, já to zaléval hadičkou 6 mm a dělal jsem to taky za chodu nádrže, akorát tam nemám tak citlivé korály....., takže.... Jinak žádný zákal jsem tam po napojení neměl, respektive jsem neregistroval žádnou změnu na život........
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa reicho »

alebo zalozit z velmi jemneho aragonitoveho piesku a mas po problemoch z rozhadzania chemie v akva....
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa Mender »

Ja ho budu zitra zakladat taky. Ze soucasneho recugia mam asi 5 cm vrstvu zajeteho aragonitu se zeolitem, tak pocitam, ze to hodim jako horni vrstvu na ten vapenec a doufam, ze to tim padem bude taky bez zakalu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"