DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa LukasO »

rozdíl mezi vápenkami může být v obalu, možná mírné odchylky složení...
já koupil v bau-hajzlu v brně naproti globusu pytel krmiva pro zvířata a už mi to leží v akva čtvrtým rokem (plus mínus) - nevšim sem si, že by osádka držkovala, že sem použil dolomiťák.

k tvému předchozímu jen doplním - spíš než velikost, je důležitější tvar zrna - drcenej z vápenky má ostrý hrany zrna, a to se nelíbí červikům a breberkám. Proto na svrchní vrstvu (3-5cm) bych nešetřil a koupil pravej mořskej písek. A klidně mix jemnějšího a hrubšího - není to tak moderně plochý, ale o to líp se bude dařit osazenstvu
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa LukasO »

to Mender - šak diskuzní fórum je pro diskuzi. Máš pravdu, čistej vápenec sem nenašel. Ale jak píše i Ron Schimek - vono by to fungovalo i bračáku... jen by se tam zbytečně pouštěl bordel (silikáty, kovy,...)
jinak pokud jsi připojil dsb k fungujícímu akva, tak ti ho osídlí hodně rychle. k těm bakterkám kup novej čerstvek živej kameň a bude to superžůžo
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa Mender »

Tu vrchní vrstvu mám právě z Red Sea Live Reef Base, a Aragonit je od Pepina. K tomu živáku - uvažoval jsem o tom, ale kde teď vzít čerstvej :-). V Brně u Valy určo ne a v Olmiku p. Vránek teď delší dobu nebyl pro čerstvé zásoby. :-(
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa Bohuš »

No a jestli to dobře chápu, tak o ten tvar - kulatý hrany je důležitější až u vrchní vrstavy, kde jsou větší živočichové. Bakterkám je to asi šumák. Člověk se taky nerozřízne o hranu paneláku - v poměru velikosti :mrgreen:
Já jsem dal nahoru aragonitovej písek kterej byl na dně akvárka velikost kamínků 2-3mm. Nalil jsem to tam i s detritem a ještě jsem tam napíchal stříkačkou ampulku PRODIBIA. Píšou na tom, že jsou tam nitrifikační i denitrifikační bakterky, tak to třeba taky pomůže na rozjezd.
Voda se mě vůbec nezakalila. Mezi vrstvy jsem dal perlinku, Projistotu. Protože navrchu jsou škeble - krmení pro straška :D
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa LukasO »

přesně.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa radEg »

Ja som kúpil vápenec vo firme Dolvap Varín pri Žiline. Či som spravil dobre Vám poviem až za pár mesiacov.

1,5€ / 35 kg :shock:
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa vik_33 »

Nechci nijak zásadně zasahovat do vaší debaty, ale pro správnou funkci DSB je více-méně šuma-fuk, z jakého bude materiálu. Co je důležité, je složení jednotlivých vrstev dna - jejich hrubost, velikost zrna. Proto jsou doporučováni konkrétní=vyzkoušení výrobci/dodavatelé.
Např. nacpat velmi jemně mletý vápenec do filtru se zdá být dobrý nápad, navíc za super cenu, ale velmi rychle z něj vznikne pevná, homogenní hmota s vlastnostmi podobnými spíše betonu. Žádný červík tou hmotou nepronikne a pro správnou funkci DSB musí docházet k pomalému :!: přerývání substrátu.
Kdo tomu nevěří a chce jít vlastní cestou, ať klidně jde ... a nabije se čenich. Hlavně ať tu ale své pokusy nevydává jako návod :twisted:
Nejvíce se o DSB dozvíte od nejvyššího guru přes DSB - Ron Shimek site
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa LukasO »

No viku, v podstatě jsi shrnul co jsme tady psali. Jen si dovolím trochu doplnit/poupravit tvou poznámku o jemně mletém vápenci.
Jemně mletý vápenec je na "spodku" dsb, kde vlastně dojde k jeho osídlení denitrifikačnímu bakteriemi a dochází zde k anaerobním procesům. Tato část se přerývat nesmí. A žádný červík ti tam nevleze ani za pět bludišťáků. Páč by tam bez dýchacího přístroje celkem rychle zhebnul. Vrchní vrstva se - přesně jak píšeš - musí "přerývat" a to čiností makroživota (proto pro dsb nelze použít pouze bakterie ve flašce - ty pouze infikují materiál bakteriemi - více méně). Jen upozorním, že pokud chcete narušit povrchovou vrstvu (je li značne zabordelena), tak maximálně do 1cm hloubky. Právě aby nedošlo k narušení anaerobní vrstvy - to by byl průser.
A pokud zůstaneme u Rona Shimka, tak spíš než zrnitost, zmiňuje ostrost hran materiálu (mletina má ostré hrany, přírodní materiál je má vlivem eroze jemnější)
Ale to jen pro doplnění aby zde bylo vše.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa radEg »

vik_33 napísal:Nechci nijak zásadně zasahovat do vaší debaty, ale pro správnou funkci DSB je více-méně šuma-fuk, z jakého bude materiálu. Co je důležité, je složení jednotlivých vrstev dna - jejich hrubost, velikost zrna. Proto jsou doporučováni konkrétní=vyzkoušení výrobci/dodavatelé.
Např. nacpat velmi jemně mletý vápenec do filtru se zdá být dobrý nápad, navíc za super cenu, ale velmi rychle z něj vznikne pevná, homogenní hmota s vlastnostmi podobnými spíše betonu. Žádný červík tou hmotou nepronikne a pro správnou funkci DSB musí docházet k pomalému :!: přerývání substrátu.
Kdo tomu nevěří a chce jít vlastní cestou, ať klidně jde ... a nabije se čenich. Hlavně ať tu ale své pokusy nevydává jako návod :twisted:
Nejvíce se o DSB dozvíte od nejvyššího guru přes DSB - Ron Shimek site
vik_33 mňa by zaujímalo či tvoja reakcia patrila na môj príspevok lebo ak áno rád sa nechám poučiť. Viem že vo všobecnosti "nemáš rád DSB" preto neviem či tvoja reakcia bola všobecná alebo robím ja resp. niekto iný chybu. Budem rád ak budeš konkrétnejší.

Preto sa chcem spýtať či schvaľuješ rybkov postup ? Ak áno potom v čom vidíš problém ? Zatiaľ to mám vo vreciach tak poraď.

Ja som vychádzal z toho, že okrem rybku má rovnaké DSB aj kominik. A podľa všetkého aj LukasO. A celkom im verím, že by to mohlo fungovať. Medzi vápencom z vápenky Vitoul a Dolvap nevidím zásadný rozdiel. Podľa zloženia a podľa "zrnitosti" Išlo mi skôr o vzdialenosť kvôli doprave.

Napíš prosím konkrétne ja sa určite radšej popálim teraz ako neskôr.

PS: zeolit je už namočený tak aby bolo zrejmé že aj ten tam chcem pridať.
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa MRysan »

A jak se dostane ta voda do té jemné vrstvy když s pomocí nějakého organismu? Difuze by podle zrnitosti trvala asi 5 LET.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
Michal S
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 17:17
Bydlisko: Bernartice okr. Benešov
Kontaktovať používateľa:

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa Michal S »

chtěl bych se zeptat jestli Dolomitický vápenec je to samé jako Vápnitý dolomit

Nikde to nemůžu najít
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa Bohuš »

na předchozí stránce jsem dával odkaz, kde je to podrobně popsáno... :wink:
Soukys
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 31 Mar 2014 22:38
Bydlisko: Zlín

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa Soukys »

Zdravím pánové. Chci založit nové akvárko, filtrace bude DSB (kopie od Rybky) a chci se zeptat jestli se zeolit před smícháním s jemně mletým uhličitanem vápennatým musí nejpr smočit. Nějak sem to tu nenašel, Děkuji za odpověď
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Aby jsi nepohořel. Ještě to raději promysli. Co se týče uhličitanu vápenatého tak do toho bych znovu nešel. Po více jak roce jsem ho rušil a DSB bylo totálně bez procesu a navíc jak beton.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"