DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa VINTR »

Ahoj chtěl jsem se zeptat.
Jak dlouho vydrží tato filtrace - nevyčerpá se za nějaký čas?
Zdenda
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 08 Mar 2006 14:19
Bydlisko: Zábřeh na Moravě

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa Zdenda »

Já ji musel vyměnit asi za 7 let.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa VINTR »

ahoj můžu se zeptat na základní věci k DSB?
Vím, že je zde již o této filtraci dosti psáno, ale jak každý ví, v průběhu času se názory vyvýjejí :lol:
1) Jaký materyál je vhodný na spodní část?
Je zde popsáno, že vhodný je ten nejemější dolomit 0 až 1 mm, bylo zde uvedeno, že se dá použít i http://www.gardencentrum.sk/hnojiva/105 ... olomit.htm - je to celkem jemný CCA 10-15 cm.
- POUŽIL HO NĚKDO - je to bezpečné
2) Jaký materiál na střední část?
Je zde psáno že vhodný je zeolit s jemným dolomitem. zase 0 -1 mm dolomit a jemný zeolit do 1 až 5 mm (celé homogenizovat) zasypat 5 - 10 cm
Dá se použít zase výše uvedený dolomit + dolomit pro kočky na scaní - jak zde bylo uvedeno?
POUŽIL HO NĚKDO (zeolit na scaní)- je to bezpečné
3) Vrstva, která top vše zakryje?
dolomit větší zrnitosti - korálovka
MŮŽE BÝT I HRUBÁ KORÁLOVKA - 2 cm?

A ještě jedna věc, nemám s tím žádnou zkušenost, ale logicky si říkám, že odpěňovač je nejvhodnější dát na začátek, tak jako u jakékoli filtrace (kvůli kyslíku) - JE TAK?. DÁLE JAKÝ PRŮTOK JE VHODNÝ PŘES DSB -asi bude rozhodující šíře DSB a samotný průtok.

Dík za info.
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa LukasO »

Viděl jsi u mě jak to vypadá :-)

1)na spodní je vhodný pytel dolomitickýho vápence - v Bauhausu měli pytel asi za 89korun (máš to přes kopec :-) ) hnojivo do záhonu nebo pro dobytek do žrádla se to používá
2)doprostřed jemnější drtinu (ideálně něco s obroušenýma hranama) smíchat se zeolitem - neriskoval bych kočičí chcankolapky, ale koupil bych zeolit (60kč kilo +-) budeš potřebovat asi 3-4kila
3) nahoru něco co se ti bude líbit :-) hrubší korálovka

btw - budu rušit to akvárko z kterýho máš toho sarkáče, jestli chceš, můžu ti dát dno z toho

odpěňovač určitě před dsb - kyslík a kdyby jsi ho dal za dsb, vyšlehá ti i tu trochu planktonu, kterej se ti tam objeví...
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa VINTR »

No, zaujalo mě to tví vyzrálý DSB :D jak jsem byl u tebe :lol: , čučel jsem na to jak husa do flaše a tak přemýšlím o dovolené, výš jak to je, když hlídáš děcka ......, nemáš co dělat a máš roupy - na pohádky seš starej, přemýšlel jsem o vyhození přepážek (musel bych je vyříznout) a nasypal bych to tam, akorát nevím kam z čerpadlem (jasný že na konec), ale na konci by byl i ten písek z DSB? přemýšlím jak chytnout čerpadlo. A co průtok mám hop na ......... Jakej je tak normál?

To dno bych rád i vzal, jak to budeš mít prázdný, nějak bych ho využil. Na co je tam ten zeolit? Po čase je asi k ničemu? Je to jen na start?

Mám takovou úvahu, ale nevím jestli ji můžu, realizovat. Uvidím??????????????????????
Prílohy
2014-07-21-2819.jpg
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa LukasO »

průtok přes dsb by měl být nižší, již z principu funkce - žádné rychlé občerstvení. Já mám aquabee 2000/1 - a myslím, že funguje.
funkci zeolitu tu někde pěkně popsal vik, hledej :-)

no pokud tam mermomocí chceš nechat to refugium (což bych ponechal), vyřízni ty dvě přepážky a buď nalep jednu tak, abys měl komoru pro čerpadlo, nebo prostě musíš nějak to čerpadlo vymyslet. Nad dsb by měla být nějaká hladina, ale ne moc vysoká, aby nevznikalo hluchý místo.
čerpadlo může být i nad dsb, jen musíš zajistit aby se nerochnilo v písku (zavěsit?). Akorát v poslední komoře kde mám čerpadlo je i doplňování odparu... to bys musel nějak promyslet.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa tomáš »

marcer napísal:Takze som zavolal priamo do Zeocemu ohladne Zeolitu a zistil som, ze najjednoduchsie je hocikde v zoopotrebach, alebo supermarketoch (Hornbach, Kaufland) kupit podstielku Pussycat pre macky. Mal by to byt cisty Zeolit frakcia 0.5mm az 2mm, co by malo byt viac menej idealne. Uz to niekto pouzivat a vie to potvrdit?
ano a je to cisty zeolit zo Zeocemu... 4,5kg za 2,49€
....každý život si zaslúži respekt....
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 789
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa maros002 »

Když už se tady momentálně řeší to dsb u uživatele,, ome ", tak já tedy začnu.Jako víceméně nezkušeného by mě zajímalo, jak je to s dsb versus používání různých vodiček. Kdysi už jsem tady podobné téma zakládal,tudíž se omlouvám za duplicitnost a v tom případě prosím přesunout. Ale zajímá mě,jestli existuje pravděpodobnost nesouladu při použití produktu red sea nopox, který sráží fosforečnany a dusičnany, jestli to náhodou netahá i z toho dsb.protože při použití kz přípravků se dsb nedoporučuje. Aspoň jsem se to tady kdysi někde dočetl(snad reicho?ale nevím to jistě ) mají nějaký přípravek, teď nevím název, který rozpouští ty no+po čka. Nemůže být na stejném principu ten nopox? snad jsem to napsal srozumitelně :)
Maroš 480 ka
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 789
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa maros002 »

A nebo je to tak, že přiměřeně velké dsb k akváriu by si mělo samo poradit s případnou eliminací všech nečistot bez přidávání těchto přípravků?
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa amsi »

... Bio Mate :-)
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 789
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa maros002 »

To je ono. Díky :)
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa amsi »

DSB a kapka Pelet ... uděla a drží 0 ... Nocko i Pocko ... 8)
Používateľov profilový obrázok
pepakolin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 04 Aug 2011 12:47
Bydlisko: Kolín

Príspevok od používateľa pepakolin »

maros002: NOPOX je pouze zdroj uhliku pro bakterie , stejne tak jako VOC pokud se nepletu a pouzivam ho i kdyz mam dsb
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa LukasO »

dsb je v podstatě jen místo kde se ti drží bakterie (pominu funkci makro- mikro- života, kterej tam prostě ten bordel rozmělňuje na menší a menší sjrajt :-)
mám dsb a k tomu opatrně přidávám vodku. Ale nesmí se to přehnat. Protože samo dsb dokáže srazit no-po na nulu a když tomu ještě pomůžu vodkou (uhlíkem), je to rychlej proces. Dsb má krom toho i celkem stabilizační funkci - tj udrží ti stabilitu... bohužel, pokud se to rozhodí, o to dýl dokáže udržet rozhozený systém v rozhozeném stavu. Proto KZ nedoporučuje dsb - protože by to ty jejich vodičky vesele vcuclo a dlouho by se nic nedělo... a pak by to šlo do kytek. Takhle to je od KZ mnohem rychlejší :-)
Udržovat funkční systém je jako jízda s autem na sněhu - jde to, ale musí se myslet a hodně opatrně. Když k tomu přidám vodku(voc,...) je to jako bych jel na letňákách - furt to jde, ale je to o hubu. Když k tomu ještě přidám pelety nebo nedej bože KZ, je to jako ještě dvě promile v krvi - ono to chvilku pujde... do první zatáčky.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa aquain »

SUPER !
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"