caulerpa

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

atomino
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 19 Okt 2006 19:02
Bydlisko: čadca

caulerpa

Príspevok od používateľa atomino »

zdrawim vsetkych.
chcem sa opytat skusenejsich mam aqa 250l a vo filtry sa mi uvolnila jedna komora a tak som do nej nasadil caulerpu. celkom sa jej dari a rastie. len na starsich vyrastkoch sa objavuje tmavocerveny az hnedy povlak a na tychto koncoch rastie potom pomalsie a mozno ze aj odhniva. je to normalne alebo je v niecom problem? pytam sa aby to nebola nahodou predzvest niecoho co ked sa nebude liecit nenarobilo sarapatu.
aqa inac bez problemov prietok filtrom asi 3x objem nadrze, svietenie vo filtry12 hod denne usporkou 11Wna plochu 20x20 cm
filter sa zda ze funguje zatial normalne.
1komora chipsy
2ha caulerpa,
3tia koralovka v pancuche,
4ta opat koralovka,
5 odpenovac a zeolit a vytok do aqqa.
zeolit uz vydrzi dlhsie ako na zaciatku asi 2mesiace a PO4 sa pohybuje okolo 0-0.25
co vy na to? diky.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Mozno je to nejaky druh epifytickej riasy alebo sinice, ktory nasledne potlaca rast caulerpy. Tu ale aj tak treba pretrhavat, takze vyhrn rukavy a pravidelne odstranuj stare stielky caulerpy.
Ak mas moznost zohnat nejaku inu riasu, skus to trebars s nou. Alebo iny druh caulerpy. Mam empiricku skusenost, ze cim vacsi druh, tym je stabilnejsia. Caulerpy momentalne iba tolerujem, kym nezbezpecim arzenal inych, vdacnejsich rias. Nechce sa mi svietit 24 hod. non-stop, co nakoniec ani nie je prirodzene pre ostanu floru a faunu refugia a taktiez nemam chut cakat na nejaku kalamitu, co mi pridusi acropory.
Používateľov profilový obrázok
gajduso
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 679
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 22:17
Bydlisko: Piestany
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gajduso »

neni su to vlaknite riasy meral si PO4 ? chyta sa ti ta riasa aj na sklo alebo na ine veci?
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Ak myslime na to isté, u mňa by to bol signal ze je najvyssi cas vymenit phosex. Ale to by som uz náznaky zacinajucej vlaknitej riasy mohol zaregistrovat aj inde v akva, preto vlozenim phosexu by si nic pokazit nemal.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Ahoj, nic proti, ale ten průtok filtrem máš hodně malý.Teda,alespoň se všude dočteš, že by to mělo být tak 6x až 10x ideálně.Ale jestli ti to funguje, tak proč ne.Ať se daří, Franta
atomino
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 19 Okt 2006 19:02
Bydlisko: čadca

Príspevok od používateľa atomino »

ten povlak sa nechyta nikde v aqa iba na listy tej caulerpy vo filtry. ale tie treba uz asi odtrhnut asi su uz stare na novych to nie je az asi po mesiaci sa na listoch zacne tvorit ten fialovy povlak. budem ich otrhavat nech to tam nehnije.
PO4 su max do 0,25.
vo filtry mam este aj nejaku tahavu riasu na stonkach jej rastu male gulicky a tej sa dari a ta rastie podstatne rychlejsie a na tu sa to nechyta. ale neviem ci aj ona ma schopnost pohlcovat PO4. myslite si ze vsetky alebo vacsina zelenych rias ma schopnost pohlcovat PO4? planujem urobit iba jeden velky riasovy filter s dostatocne velkou hrubkou dna a vela druhmi rias a dat ho nad aqa a odtial priamo prepad do hlavnej nadrze.
aj mne sa zdal prietok maly ale problem zatial nie je len nabeh aqa trval trosku dlhsie a teraz sa uz bojim aby som zvysenim prietoku nevytiahol s filtra vsetok bordel.
pokial sa nemylim prietok iba riasovym filtrom staci asi dva az troj nasobok a v buducnosti planujem iba riasovy.

diky
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

atomino napísal:ten povlak sa nechyta nikde v aqa iba na listy tej caulerpy vo filtry. ale tie treba uz asi odtrhnut asi su uz stare na novych to nie je az asi po mesiaci sa na listoch zacne tvorit ten fialovy povlak. budem ich otrhavat nech to tam nehnije.
PO4 su max do 0,25.
vo filtry mam este aj nejaku tahavu riasu na stonkach jej rastu male gulicky a tej sa dari a ta rastie podstatne rychlejsie a na tu sa to nechyta. ale neviem ci aj ona ma schopnost pohlcovat PO4. myslite si ze vsetky alebo vacsina zelenych rias ma schopnost pohlcovat PO4? planujem urobit iba jeden velky riasovy filter s dostatocne velkou hrubkou dna a vela druhmi rias a dat ho nad aqa a odtial priamo prepad do hlavnej nadrze.
aj mne sa zdal prietok maly ale problem zatial nie je len nabeh aqa trval trosku dlhsie a teraz sa uz bojim aby som zvysenim prietoku nevytiahol s filtra vsetok bordel.
pokial sa nemylim prietok iba riasovym filtrom staci asi dva az troj nasobok a v buducnosti planujem iba riasovy.

diky
Ahoj, já se teda nechci mýlit, ale ta řasa tam není kvůli PO4, teda taky něco pobere,ale málo.Ta je tam hlavně kvůli tomu, že uvolňuje látka zamezující růst řasy.Na PO4 jsou speciální biosubstráty jako je Antiphos,Phos Ex a pod.Takže bych si nedělal iluze, že to caulerpa vyžere.Když tak mě opravte, ať nešířím nějakou ptákovinu.Zdar Franta
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Samozrejme dolezity je pomer mnozstvo riasy na (objem systemu * mnozstvo organickych latok na liter). Jednoducho povedane, ak je riasy primalo na velky objem vody, jej ucinnost v odburavani dusicnanov a fosforecnanov je zanedbatelna v porovnani s adsorbentami ako zeolit a pod. V tom pripade ale plni ine uzitocne funkcie - je zdrojom fytoplanktonu a zdrojom prirodzenej potravy pre bodlokov a ine riasozrave ryby.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Ceco napísal:Samozrejme dolezity je pomer mnozstvo riasy na (objem systemu * mnozstvo organickych latok na liter). Jednoducho povedane, ak je riasy primalo na velky objem vody, jej ucinnost v odburavani dusicnanov a fosforecnanov je zanedbatelna v porovnani s adsorbentami ako zeolit a pod. V tom pripade ale plni ine uzitocne funkcie - je zdrojom fytoplanktonu a zdrojom prirodzenej potravy pre bodlokov a ine riasozrave ryby.
Tak to jsem hold zase nevěděl to co bych měl.Teď už to teda vím :-).Nevíš tedy v jakém pomeru se dá říci, že by měla být caulerpa vůči akvárku?
atomino
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 19 Okt 2006 19:02
Bydlisko: čadca

Príspevok od používateľa atomino »

je jasne ze ju v tak malej komore nemozem povazovat ako hlavnyz odburavac skodlivych latok je tam iba skusobne a mozno pre moj dobry pocit. preto mam este vo filtry aj ine filtracne komory a aj phosex ako som pisal v poslednej komore no po zriadeni riasovej kkomory phosex vydrzi podstatne dlhsie a vymyzli aj sinice s aqa. preto uvazujem vsak nad otazkou iba cisto riasoveho filtra nad aqa s roznymi druhmi rias.
mozno mi poradite pripadne nieco vylepsime. chcem vacsie aqa a voda by sla s 560l aqa dole do komory s odpenovaqcom a odtial by som ju tlacil cerpadlom do prvej komory s cipsami odtial by pretekala cez riasak a poslednou prepadovou komorou s phosexom, oddelenou este biopenou by padala dole do hlavneho aqa.
moja otazka preto znie: ake rozmery by mal mat riasovy filter a hrubka dna,tak aby to dostatocne prefiltrovalo 560l aqa kde uvazujem s bodlokmi a aj makymi a tvrdymi koralmi? a ci bude postacovat prietok 2xaqa/hod.?
pripadne dat dole este nejaku komoru navyse s koralovkou a zeolitom?
dik za radu.
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

Jesto viacej druhov CAULERPY
1.prva> horznovita -tejto sa super dari, a ma aj nove bobulky horzna :)
2.druha> taku z rozstrapkanimi koncami -tato hnedne na koncoch a zda sa mi ze odumiera...

-ake este jesto, a ake skusenosti s nimi mate?

(niekde som zachytil ze hroznovita je pohroma ked si zmysli, vyjadri sa dotycny? vdaka)

j.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no...sfleku by som ti vymenoval asi 7-8 druhov caulerpy :)
studuj bracho:
http://www.wetwebmedia.com/caulerpaalg.htm
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ako tak udrzatelna je C. prolifera, s ostatnymi mam skor negat. skusenosti a tazko sa ich neskor zbavuje (rucne takmer nemozne a na jezovku alebo bodloka musis mat stastie - nie kazdemu zachutia).
Dnes su dostupne aj ine riasy, takze cpat caulerpu do novych nadrzi, zvlast ak su tam tvrde koraly je podla mna nezmysel. A pozor aj na zive sutre na ktorych je Caulerpa - ak ju tam nechcete zamerne s nejakym konkretnym umyslom (AQ pre koniky, morske rastlinkove AQ, lagunovy biotop,...) taketo kamene nebrat.
Myslim, ze sa opakujem, urcite som o tom uz v nejakej suvislosti pisal. Ale kde :roll: ?
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Jaké jiné řasy - a hlavně kde je sehnat?
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"