Filtrace vedle AQ -spojené nádoby

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Radim35
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 31 Dec 2015 10:10

Filtrace vedle AQ -spojené nádoby

Príspevok od používateľa Radim35 »

Dobrý den zvažuju zřízení mořského AQ o rozměrech 170x60x55.Filtrace o rozměrech 120x66x50 bude umístěna ve vedlejší místnosti a spojena s AQ pomocí tzv.spojených nádob tudiž v AQ nebude přepad (hluk,menší odpor návratového čerpadla atd).Jelikož jsem začátečník a zkušenosti mám pouze ze sladkovodní AQ tak bych potřeboval poradit jak nejlíp postavit filtraci .Moje představa by měla být viz.příloha.Zajímá mě hlavně vytvoření skrápěcího filtru jeslti má nebo nemá smysl,protože jsem se dočetl že je to nejefektivnější způsob nitrifikační filtrace ve spojení např.s refugiem a DSB. DSB by mělo mít velikost cca 80x50 cm-viz obrázek.Dále by mě zajímal názor na ta spojené nádoby jestli s tím má někdo zkušenost.Z vlastnído pohusu pouze vím že potrubí vedoucí do filtru musí mít cca 2krát větší průměr aby se hladiny stačily srovnávat a aby nedocházelo k tak výraznému poklesu hladiny v poslední komoře.
Za jakékoliv návrhy a připomínky předem děkuji. :)
filtrace.png
filtrace.png (6.15 KiB) 1892 zobrazení
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: Filtrace vedle AQ -spojené nádoby

Príspevok od používateľa Bohuš »

Mám filtraci jen o něco níž než akva, ale ne jako spojené nádoby. Není to hlučné, ale mám malý průměr trubky jen 1" takže si nemůžu dovolit velký průtok mezi akva a filtrem.
V řešení bez přepadu vidím problém v zanášení hladiny nečistotami. Přepad je alespoň z tohoto důvodu důležitý...
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Filtrace vedle AQ -spojené nádoby

Príspevok od používateľa MRysan »

U moře to vyzkoušeno nemám, ale teoreticky to jde. Jediné co potřebuješ je nějaký přepadový práh, jinak se mastnoty z hladiny nezbavíš, odpěňovač tam je a DSB si tam taky klidně dej. Skrápěcí filtr je zbytečný za předpokladu, že bude na přítoku nějaká ponožka.
Pokud to budeš mít přes zeď, tak bych dal pořádnou přepadovou trubku a stíhat bude určitě. Stačilo by navrtat stěnu akvárka a skrz ní protáhnout PVC koleno a otočit směrem nahoru a máš přepad.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
Arčí
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 862
Dátum registrácie: 23 Okt 2011 03:09
Bydlisko: Veverské Knínice, Brno-Venkov

Re: Filtrace vedle AQ -spojené nádoby

Príspevok od používateľa Arčí »

Dvě těžké nádrže pevně spojené trubkou, zkušenost s tím nemám ale podle mě stačí když otvory budou nepatrně excentrované nebo menší pnutí ve skle způsobené třeba i u výměny vody nebo čímkoli a dřív nebo později začne prosakovat nebo hůře to praskne. Nevím, nějak se mi to nezdá. Ale fakt nevím. Jen píšu, co se mi honí hlavou.
kubko82
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 03 Nov 2011 12:00
Bydlisko: Prievidza

Re: Filtrace vedle AQ -spojené nádoby

Príspevok od používateľa kubko82 »

Ja by som v stene vybural otvor na akva ktore by bolo z jednej polky filtracia z druhej akva.Medzi ne preoad a mas to.Akva v z jednej strany filtracia za stenou
Reef 500 litrov.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Filtrace vedle AQ -spojené nádoby

Príspevok od používateľa MRysan »

No to jo, asi by se to dost pnulo, takže tam musí být gumová hadice, nebo alespoň jeden z konců nepřipojen k druhé nádrži, což vyústění do ponožky přesně splňuje.
LPS/SOFT 300l
Radim35
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 31 Dec 2015 10:10

Re: Filtrace vedle AQ -spojené nádoby

Príspevok od používateľa Radim35 »

Takže nějak oddilatovat např.vložením kousku hadice mezi potrubí nebo to spojit přímo celé pomocí vhodné hadice.Dík za rady.
Používateľov profilový obrázok
Arčí
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 862
Dátum registrácie: 23 Okt 2011 03:09
Bydlisko: Veverské Knínice, Brno-Venkov

Re: Filtrace vedle AQ -spojené nádoby

Príspevok od používateľa Arčí »

Ale jak ti to něco ucpe, jsi víš kde. Když už trubku skrz zeď, tak klasiku přepad do ponožky, jak už zde bylo zmíněno. Propojovat dvě akvária tímto sebelepším způsobem mě přijde dost nešťastné a komplikované.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtrace vedle AQ -spojené nádoby

Príspevok od používateľa vik_33 »

Promiň mi tu přímost, ale celé je to hloupost.
Jen minimum mořských nádrží funguje bez přepadu. A i ty, které jejich majitel spustil bez něj, nakonec buď zruší anebo do nich nějakým méně-či více krkolomným způsobem přepad doinstaluje.
O problematice slepé hladiny už tu bylo psáno. Ovšem kombinovat tento způsob napojení filtrace ještě se skrápěcím filtrem už mi připadá jako pokus přepisovat fyzikální zákony. Výsledek lze celkem úspěšně odhadnout i bez vyššího vzdělání v oblasti fyziky, hydrodynamiky a oborů příbuzných.
Vyregulovat hladinu v takto zapojeném filtru bude téměř nadlidský úkol a i potom bude hladina ovlivňována i sebemenší údálostí. Stejně tak DSB, pokud by bylo podle nákresu, bude čeřeno proudící vodou a tudíž celé špatně. Více asi nemá cenu rozepisovat. Snad jen:
Vyfukováním cigaretového dýmu do vody zlato nevzniká. Přesto se čas od času najde někdo, kdo to zkusí ...
Anebo také - čůrat proti větru se nevyplácí ...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Filtrace vedle AQ -spojené nádoby

Príspevok od používateľa VINTR »

Jak ti tady všichni radí, vidím tam i já ty stejné chyby, pokud to zjednodušíš.... mohlo by ti to fungovat. Přepad, je základ, stahuje bordel z hladiny (Rozdíl hladin musí být min 4 cm jinak to nefunguje a bordel se nestahuje - mám to odzkoušené). Přepouštění z nádrže min 2x trubka (jedna hlavní a druhá záložní, pro případ ucpání hlavní.... načti jak to mají jiní - já v tomto hřeším). Myslím si, že skladba filtru by měla být následující. První komora kvalitní odpěňovač, druhá komora DSB (dle ověřeného postupu) - na skrápěcí se vybodni a třetí návratové čerpadlo s doplňováním odparu...... V podstatě ošlehni filtraci někoho komu to jede pod nádrží, akorát ty to budeš mít vedle :wink: .... uživatel rybka to tam má dobře popsáno jestli si dobře pamatuji. Máš tam Strašně nesmyslně přepážek.... Dal bych dvě, jak máš tu přepážku u návratovky tak ta je OK a první bych dal úplně stejnou, naměřil místo na techniku udělal DSB a hotovo a budeš jen vylívat jednou za čas odpěňovač a měnit vodu.... toť celá údržba při měkáčích. U tvrďáků budeš muset přemýšlet nad dávkováním prvků...., ale to už seš daleko. Předpokládám, že začátek bude s měkáčema :wink:. Já mám jako návratoý čerpadlo atmana za 400 kilča (At-203), bys nevěřil jak šlape a jaký má výkon, možná pro tebe až moc silný v tomto sestavení (pokud nebude překonávat výškový rozdíl).....

Doplnění: a to červený je co? Jestli odpěňovač tak to švihni do první komory. Pod DSB bych určitě nic nevedl.
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: Filtrace vedle AQ -spojené nádoby

Príspevok od používateľa Bohuš »

Taky jsem přemýšlel nad tím, co je to červený..?
Já mám teď filtraci (odpěňovač, DSB atd.) taky za zdí. Rozdíl hladin asi 20cm. To už na přepad a potrubí bez pevného propojení nádrží stačí. Ale dnes už bych udělal filtraci ještě níž, aby byl větší spád potrubí.
Připojím se k ostatním, nastuduj ověřené systémy filtrace a neexperimentuj... . Nestojí to za pozdější problémy. :)
Radim35
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 31 Dec 2015 10:10

Re: Filtrace vedle AQ -spojené nádoby

Príspevok od používateľa Radim35 »

Děkuju za názory.Máte v tomhle asi pravdu,jak s tou mastnotou na hladině tak s pružným spojením obou nádrží-to se dá ale pořešit.Jinak proč o tom tak uvažuju je hlavně kvůli hluku.Hluk vznikající přeléváním vody z AQ do komína se dá poladit to jo ale nedovedu si představit hluk vznikající v přepadové trubce i v případě že použiju DURSO .Musí v tom taky hrát roli průměr te přepadové trubky né-čím větší tím vic vzduchu -tím víc hluku -? Nebo se to dá poladit tím reg.ventilem.Dík za vyjasnění a ještě přeju štastný a veselý nový rok :?
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: Filtrace vedle AQ -spojené nádoby

Príspevok od používateľa Bohuš »

Já mám akva navrtané asi 15cm od horního okraje. Přepad ani vtékání vody do potrubí nedělá žádný hluk. Trubka se nesmí zahlcovat.
Mnohem víc hluku dělají čarpadla a další technika...
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: Filtrace vedle AQ -spojené nádoby

Príspevok od používateľa radEg »

Ja mám spojené nádoby. Aj keď medzi dvoma filtrami.
1) navrtat tak presne diery aby to bez problémov sedelo na prepojovaciu trubku sa u mňa nepodarilo tak som to musel troška ošáliť, na to pozor
2) pretekanie vody medzi nadobami funguje na základe fyziky, tento proces moc neurychlim a je limitujuci
3) keď zapnem prudove čerpadlá, ochladenie svetiel prípadne niečo iné (brum a sum) želám si počuť pretekajucu vodu (potocik)
4) nerob to
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"