Red Sea Reefer 170 - hluk z filtrace

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Red Sea Reefer 170 - hluk z filtrace

Príspevok od používateľa P_P »

Ahoj,
rád bych poprosil zkušené odborníky o radu.

Koupil jsem Red Sea Reefer 170 a mám docela problém s hlukem. Jednak celkově skříň pod akva není nijak odhlučněná, mezera u dvířek, vzadu díra a pod. Takže je slyšet trochu odpěňovač, filtrační čerpadlo, sem tam tekoucí voda, ...

Ale velký problém mám se samotným čerpadlem pro filtraci. Měl jsem Jebao DC 4000 a dal je na cca půl výkonu. Bohužel hluk byl dost velký, něco jako pískot. Se snížením výkonu se hluk moc nesnižoval.
Pro tento set se doporučuje cca 2000l/hod, požádal jsem prodejce o výměnu za menší - Jebao DC 2000.
Dnes jsem je nainstaloval, hluk je trochu menší, ale stále nepřijatelný.

Akva mám v obýváku a celkově to hučí možná více než lednice, což je v jinak tiché místnosti hrůza.

Bohužel jsem v koncích. Podle různých fór má být Jebao na 24V a tím pádem tiché, bez vibrací, já to tak ale nevidím. Asi mám citlivý sluch a potřebuji extra tiché.

Velmi bych ocenil radu či doporučení na konkrétní výrobky, co mám vyzkoušet, jakým směrem se vydat:
- doporučení pro extra tiché čerpadlo, nevibrující s výkonem cca 2000 - 2500l/hod
- doporučení konkrétního materiálu pro odhlučnění skříně - ideálně samolepící, prodávaný v různých tloušťkách, někde se vleze 3 cm, jinde jen 1 cm

Pokud máte někdo tento set a řešil jste to, dík za konkrétní návod a doporučení.

Velmi nerad bych s tímto krásným koníčkem skončil ještě než vlastně začnu, věřím, že je zde na fóru obrovské množství posbíraných zkušeností, prosím, pomozte začátečníkovi.

Moc děkuji za každou radu.

Pavel
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: Red Sea Reefer 170 - hluk z filtrace

Príspevok od používateľa Smityl »

Zdarec, problém z hlukem asi bude problém protože určitý hluk uslyšíš vždy vždy bude podle mě o něco větší než hluk lednice. Moje lednice je teda téměř neslyšná což akvárium nikdy nebude. Skřínku více neodhlučníš mezery v ní jsou z důvodu ventilace která je nutná jak kvůli vlhku tak kvůli tomu že odpěňovač potřebuje kyslík pro správnou funkci když ho zatěsníš nebude fungovat jak by měl. Já osobně mám filtr v předsíni přes zeď kde mi hluk nijak nevadí, ale stejně slyším proudová čerpadla jak pulzují stejně jako vibrace na mobilu. Zeptám se ještě tak, jak dlouhou máš hadici mezi čerpadlem a návratovou trubkou, větší délka by ti mohla pomoci odstranit vibrace. Druhá věc je ta že pokud máš čerpadlo i odpěňovač úplně nový oboje se to zaběhne (zašpiní a tím se trochu hluku ztratí) i tak s malou hlučností počítej. Moje zkušenost.
mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: Red Sea Reefer 170 - hluk z filtrace

Príspevok od používateľa mcfisto »

Hluk bohuzel vzdy nejaky bude. Pokud je z cerpadla, posad ho na bioakvacit. Zaroven by se cerpadlo nemelo niceho dotykat - pokud bude oprene o sklo, vibrace budou nekolikanasobne vetsi.

Dct-4000 mam a je velmi tiche (subjektivni nazor). Mam cele akva v obyvakoloznici a spat se u toho da. Vetsi kraval dela odpenovac....a to mam taky extratichy kousek.

Posli foto, jak to mas poskladane - treba z toho bude nejskej problem videt.
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Red Sea Reefer 170 - hluk z filtrace

Príspevok od používateľa axelson »

ako pise mcfisto daj ho na molitan ja mam jebao 3000 a je uplne v pohode. Je na molitane cca 3 cm hrubom. :)
P-D
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 20 Nov 2013 15:27
Bydlisko: Praha

Re: Red Sea Reefer 170 - hluk z filtrace

Príspevok od používateľa P-D »

Potvrzuji pouziti bioakvacitu. Kup kvadrik o cca 3 cm vetsi z kazde strany, nez mas cerpadlo. Obtahni fixou zakladnu cerpadla na molitanu. Vyrez Ziletkou malou vanicku do molitanu pro cerpadlo. Tim se ti to ukotvi a nebude to litat. Jak receno nove cerpadlo potrebuje trochu zajet a nemelo by se niceho dotykat. Ani navratova trubka resp. Hadice.
skrinku muzes pomoci odhlucnit i tak, ze ji castecne oblepis zvukovym molitanem. Da se koupit v Bauhausu jako desky cca 60*60 cm a narezes si ho jak budes potrebovat. vse popsane mam u sebe, taky jebao a slysim jen velmi jemny sum odpenovace, kdyz se opravdu zaposloucham.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Red Sea Reefer 170 - hluk z filtrace

Príspevok od používateľa P_P »

díky za rady

Včera jsem vyměnil čerpadlo, ale bylo to ještě horší, takže nakonec návrat Jebao DC 4000 a puštěné na minimální výkon. Lehce jsem je dal do pásu z karimatky (doufám, že tento materiál nebude nějak škodit), celkem to pomohlo, ale ideál to pořád není.

Tu skříňku asi zkusím taky odhlučnit - jak píšete, ale jen částečně, stejně se všude nedá dostat.

Nicméně jsem dostal radu, že na tak malé akva (150 litrů včetně sumpu) stačí mnohem menší čerpadlo, něco kolem 1 200 l/hod, kde i po útlumu výškou to otočí cca 4-5 x za hod, že je to dostatečné.

Možná to vyzkouším - jakou značku doporučujete - Eheim, NewJet, nebo máte lepší zkušenosti s jinou značkou, provoz na 24V by byl fajn.

PS: fotku teď nemám, ale v sumpu mám zatím jen ponožku, rowaphos a hlavně odpěnovač

Ještě jednou díky za cenné rady a uvítám doporučení značky menšího čerpadla.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Red Sea Reefer 170 - hluk z filtrace

Príspevok od používateľa axelson »

ja mam 300 l a pouzivam jebao 3000 a ide na polku vykonu.staci to. na 150 l bohate bude stacit slabsie. Ak by si vyuyival aj ako stream co vela ludi robi ze si rozvedu prud z neho po akva. Neviem ci karimatka je idealna je tenka a a je tvrdsia :D
P-D
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 20 Nov 2013 15:27
Bydlisko: Praha

Re: Red Sea Reefer 170 - hluk z filtrace

Príspevok od používateľa P-D »

Pozor na vykon čerpadla. Mel jsem eheim. Nejen ze byl mnohem hlucnejsi nez jebao, nedal se ani moc regulovat. Hodne zalezi jakou mas vysku od cerpadla k vypusti v akva. S vyskou vykon resp vytlak klesa a mohl by ses dostat az na nulu s vytlakem. Muj pripad. Kazde cerpadlo by to melo mit na krabici napsane tabulkou. Vyreseno prave jebao 2000 a reguluji elektronicky. Naprosta spokojenost. Taky pocitej s tim, ze vytlak je zavisly i od cistoty trubek a čerpadla, casem se vse zanáší a nechces to cistit kazdy tyden...
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 342
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: Red Sea Reefer 170 - hluk z filtrace

Príspevok od používateľa Milly »

Pises ze pocujes nieco ako piskot. Ja pouzivam DC 4000 na cca1/2 vykonu. Mozem povedat ze toto cerpadlo ma nikdy hlukom netrapilo a ani netrapi pri chode na roznych vykonoch. Podla mna je tiche. Za ten peniaz je to slusna ČINA. Skus ho otvorit skontroluj ulozenie rotora popripade ci tam cosi nezapiera - ten piskot. Ja z casu na cas konzervujem gumene ulozenia vazelinou od Eheimu.V minulosti som bol sladkovodny akvarista a s myšlienkou dosiahnut hlucnost na tejto urovni som sa davno rozlucil. Viac ma trapi skimer a teraz v lete aktivny chladic. Ale aj toto je v pohode. Cize tuto oblast si musis prefarat sam . Skus ako pisu ini : silikonove medzikusy, vypodlozenie cerpadla filtr. materialmi ci sa cerpadlo neopiera o stenu filtra a.p.. A napokon odhlucnit celu skrinu.
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: Red Sea Reefer 170 - hluk z filtrace

Príspevok od používateľa maros002 »

Je to už nějakou dobu co se tu o tom psalo, ale někdo tady používal nějakou pěnu nebo něco takovéh,, co se používá na odhlučnění nahrávacích studií. Každopádně pokud máš vše v jedné místnosti (akva +filtraci), tak je možné, že ti nepomůže ani to. Ale třeba si po nějakém čase zvykneš. Moje žena chodila pravidelně na záchod, protože slyšela téct proud vody :mrgreen:
Maroš 480 ka
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Red Sea Reefer 170 - hluk z filtrace

Príspevok od používateľa P_P »

Díky všem za reakce. V současné době čerpadlo jede na minimální výkon, jak jsem psal, uloženo v pásu z karimatky, okolo jsem dal biokvacit.

Je to mnohem lepší, ale stále to celkem dost "píská". Samozřejmě trochu i hučí, ale to mi nevadí, ale ten pískot či jak to nazvat, ten mne štve. Vibrace tam nejsou, čerpadlo je na 24V, takže s tímto problém nemám.

Mám druhé akva, cca 300l Malawi, kde mám ve skříňce pod akváriem externí filtr Eheim Professionel 3, čerpadlo to má cca 1200l/hod. Tam bylo právě trochu slyšet vibrování, ale dal jsem filtr na podložku a je klid. Čerpadlo od cca 2 metrů vůbec neslyším.

Takže asi půjdu cestou výměny čerpadla - za něco menšího, cca právě těch 1 200l/hod. Při objemu 150l (včetně sumpu) a snad polovičním reálném výkonu při výšce 1,2m otočím objem 4 x za hodinu, což by prý mělo stačit.

Velmi uvítám doporučení na konkrétní model, který je tichý - ideálně regulovatelný. Díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Red Sea Reefer 170 - hluk z filtrace

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Dobre si naštuduj výkony čerpadla pri výškach a priemere hadice resp odmeraj aby si nebol prekvapený... ja mám jebao dc 2000 na 3/4výkone zapnuté a mám 180litrov za hodinu prietok... :-) výška výtlaku je asi 1,5m
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Red Sea Reefer 170 - hluk z filtrace

Príspevok od používateľa P_P »

Máš pravdu, díval jsem se a dost je to u každého čerpadla jiné, někde je to cca polovina výkonu, ale právě třeba Jebao s výkonem dost klesá.

Zatím tam mám Jebao DC 4000, trochu jsem to obložil biokvacitem a je to lepší, slyším to už jen v tichu večer.

Asi další krok bude akustická pěna do skříně na stěny, pak se uvidí, třeba to čerpadlo nakonec nechám.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Red Sea Reefer 170 - hluk z filtrace

Príspevok od používateľa Myscho151 »

pozor na to aby si to úplne nezatesnil a nezačalo ti to pod tým hniť... resp aby si to úplne neodizoloval a teplo, ktoré tam produkuje technika aby sa ti tam zbytočne nedržalo... u každého čerpadla na svete ti s výškou klesá výkon... možno skús sa poradiť s predajcom od ktorého máš čerpadlo či je to fakt až také hlučné... nakoľko veľa ľudí si chvali jebao je to čina ale dosť tichá...
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Red Sea Reefer 170 - hluk z filtrace

Príspevok od používateľa P_P »

Tak dnes jsem skříňku obložil zevnitř protihlukovou pěnou. Bohužel kvůli sumpu se někde vešla pěna jen 1,5 cm silná, někde mám 3 cm, nechal jsem si to přesně nařezat.

Výsledek z pohledu hluku je dobrý. Pískot od čerpadla zmizel, při naprostém tichu je slyšet jen mírné hučení či šumění, nebo jak to nazvat. Při běžném provozu v domácnosti 1 metr od akvária nevím, zda technika jede.

Dal jsem dovnitř teploměr s vlhkoměrem, takže změřím, jak to bude vypadat v tomto ohledu. Ale bohužel jsem si nezměřil teplotu a vlhkost před odizolováním (no jo no, to jsem zaváhal), takže nevím, jaká bude změna. Můžete mi, prosím, někdo napsat, jakou máte běžnou teplotu a vlhkost ve skříňce s filtrací. Doufám, že to někdo má změřené. Díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"