Cerpadla, pumpy ako zdroje vibracii

Vie niekto vyriešiť problémy s nadmerným hlukom čerpadiel alebo cirkuláciou vody - napr. moje Niagary v obývačke ?

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Cerpadla, pumpy ako zdroje vibracii

Príspevok od používateľa andy »

V mojom kratkom uvode do tejto problematiky sa zameriam skor na elektricku stranku veci, pretoze moje znalosti z hydrodynamiky a prudenia su chabe. Ked sa pozreme na cerpadlo/pumpu ako na elektromagneticky prevodnik, resp. elektricky tocivy stroj treba ratat s tym ze ako vedlajsi produkt nam z neho vystupuju aj brumy a chvenia. Brumy ono zname vrcanie generovane na frekvencii siete-50Hz. Ak je magneticky obvod motorceka slusne prevedeny je tato hladina brumu nizka a nieje mozne ho dalej znizovat. Dalsi brum alebo skor vibracie mozu byt generovane nevyvahou tociacich casti t.j. najcastejsie sustava rotora s vrtulkou. Tu tiez zalezi na kvalite toho ktoreho vyrobcu a pokial ´hadze´rotor je moznost skusit ho vymenit za iny ak by to bola vada iba konkretneho kusa, ina cesta ako napr. rucne si dovyvazit rotor upilovanim lopatiek vrtule je pakaren s neistym vysledkom. Dalsim moznym zdrojom vibracii moze byt samotne telo cerpadla resp. tych jej rozoberatelnych casti ktore nelicuju presne k sebe a po zapnuti cerpadla sa rozkmitaju od vibrujuceho napr. rotora. Tu by bola moznost uvedene diely spajat cez slabu vrstvu silik.tmelu aby boli aj neskor rozoberatelne. Alebo ich inac odtlmit. Z vlastnych skusenosti som drzal v ruke cerpadla ktore si len tak potichu ´priadli´ a ine celkom slusne brneli (skoro ako divci sen :D :D :D ). Toto boli uvedene moznosti ako zabranit brumeniu na strane vzniku. Ak uz nie je mozne na sekundarnej strane zabranit vzniku vibracii, na primarnej strane to uz vecsinou riesi aj samotny vyrobca, ktory by mal cerpadlo vybavit dostatocnym poctom kvalitnych elastickych prisaviek alebo inych uchytov aby sa vibracie neprenasali za ziadnych okolnosti dalej na akva, na stolik pod akva,... V pripade ze vstup alebo vystup cerpadla je priamo zapojeny na trubkovy rozvod je vhodne toto rozhranie urobit kratkov spojkou najlepsie zo silikonovej hadice aby sa chvenie neprenasalo aj na sustavu trubiek, kde v najnestastnejsom pripade sa moze stat ze vlastnosti napojenej trubky by mohli byt v priaznivom pomere ku kmitoctu 50Hz (kmitocet siete) a potom trubka by si veselo ´vyhravala´ v tom isom rytme. Ono prisne vzate zachadzam teraz do detailov, pretoze voda ako medium vsetky tieto vplyvy scasti tlmi, a v dosledkoch ked sa nejedna o akva v spalni alebo v obyvacke kde je ziaduca co najmensia hladina hluku, pri inych instalaciach to nehra az taku rolu. No a co sa tyka hluku generovaneho cerpadlom vplyvom pretekajucej vody to je vecsinou dane uz konstrukciou samotneho priestoru kde sa odohrava nasavanie a vytlak a tvarom listov vrtule. Ale to su veci ktore musi podchytit vyrobca. A o tom to aj je. Kolko usilia venuje vyrobca vyvoju a vyrobi tiche cerpadlo so spotrebou 20W a prietokom 2000-6000l alebo s 20W/1000l ktore pripomina malu cirkularku ? Len keby tam nebol taky cenovy rozdiel :cry:
Kto ma tiche cerpadlo/pumpu/filter nech sa prihlasi. Ale nie ze vsetci teraz budete mat tiche :D :D :D .
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Mal som EHEIM 1262 (80W, 3400 l/h) a bolo tiche - mal som ho na rozvod trubiek pripojene cez silikonovu hadicu.

301 PowerHead - tiche a spolahlive, uz roky PowerHeady pouzivam (vsetky rady) a nikdy som so ziadnym z nich nemal ziadne problemy.

Atman (presne cislo neviem) dava okolo 800l/h - je trosku hlucnejsie ako PowerHead ale zasa nie az tak moc.

Atman (presne cislo neviem) dava okolo 500l/h - je hlucne ako PowerHead.
Alik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 08:59
Bydlisko: Letohrad

Hluk/vibrace

Príspevok od používateľa Alik »

Zajímalo by mě jak na tento trvalý brum reagují naši živočichové v akváriu. Nemůže jim to vadit?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

vadi im to, ale musia si zvyknut

ja mam hlavne prudenie cez Tunze 6000 a su uplne tiche
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

Roman napísal:vadi im to, ale musia si zvyknut

ja mam hlavne prudenie cez Tunze 6000 a su uplne tiche
Romane máš ich aj s multikontrolerom a ak ano napíš niečo viac.


Robo
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

zatial bez kontrolera, pri zapnuti malicko cuknu ale potom su uplne potichu
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

čerpadla

Príspevok od používateľa Majo »

TAK TLAČNE ČERPADLA : do 2500 litrov doporućujem EHEIM nad prietok 2500 a vic DELTEC /osobne použivam-6000l / RED DRAGON ,IWAKI, ATK...
DELTEC POUŽIVA ŠASI OD GRUNDFOS TEPLOVODNÉ ČERPADLO -AK MATE
DOMA SÚSTRUH ALEBO CNC STROJ DA SA TO VYROBIŤ!
TIETO ČERPADLA SU FAKT TICHE ,SPOLAHLIVÉ AŽ NA CENU INAK DOPORUČUJEM.
HORŠIE JE TO U ČERPADIEL ODPEŇOVAČOV , ak maju rotacnu kefu a otacky okolo 3000 za sekundu potom je to doslova rachot.problem je kefa ktora sa komercne vyraba vstrekovanim a teplom sa deformuje jej cena na
EHEIM JE CCA 120e. a je dobra tak do pivnice ... vynimka je RED DRAGON
tam sa kefa vyraba na CNC s PP/HD antistat. plast a je dokonale vyvazena.
Nieco nove ma firma ATI vo svojich TWISTROCH ale to som pozeral len na obrazkoch.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: čerpadla

Príspevok od používateľa andy »

Majo napísal: DELTEC POUŽIVA ŠASI OD GRUNDFOS TEPLOVODNÉ ČERPADLO -AK MATE
DOMA SÚSTRUH ALEBO CNC STROJ DA SA TO VYROBIŤ!
TIETO ČERPADLA SU FAKT TICHE ,SPOLAHLIVÉ AŽ NA CENU INAK DOPORUČUJEM.
Mohol by si to trochu rozviest, co by sa dalo doma vyrobit? Myslel si prisposobit?
Osobne mam doma taky Grunfos na spiatocke teplej vody,
ale pokial sa nemylim je tam mozno nieco aj z keramiky, ale telo je MOSADZ(BRONZ) a obdobne bude zrejme aj u obehovych, tak neviem ako si to myslel.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

Čerpadla

Príspevok od používateľa Majo »

TAK TO JE PRAVDA ŽE TELO JE BRONZ ALE VNUTRO JE NEHRDZAVEJUCA NEREZ PRESNE TO ISTE AKO DELTEC . MAL SOM TO OSOBNE ROZOBRANE
A JE TO TOTOŽNE IDE O MOKROBEZNE ČERPADLA . S PLASTU TREBA VYROBIT PUZDRO VRTULE TOTOZNE S LIATINOVYM. ZRUČNY FREZAR TO ISTO ZVLADNE ! MATROŠ MOZES POUZIT PP alebo PVC. TLACNE ČERPADLO
NIE JE PROBLEM MOMENTALNE PRACUJEM NA POHANANI ODPENOVACA TYMTO ČERPADLOM KEFU S PP -HD MAM UZ HOTOVU /CNC FREZA/ ESTE OBAL ČERPADLA! LEN SA TROCHU OBAVAM O CHLADENIE . ALE AK TO NEPOJDE S MOKROBEZNYM TAK SUCHOBEZNE TO URCITE ZVLADNE LEN JE
RAZ TAK DRAHE CCA 5000Sk- PRE 3000 OT / MINUTA TO JE NUTNE NA SPRAVNE REZANIE VZDUCHU A SUPER MIKROBUBLINY !!! CENA PODOBNEHO VYKONU JE U RED DRAGON OKOLO 650 EU . AK TO BUDE HOTOVE POSLEM FOTO!
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Momenalne neplanujem nic s takym vacsim obehovym cerpadlom, ale ak ano urcite sa na tie Grundfosi pozrem lebo su fakt tiche, tie co mam v kotli Protherm ani neviem ze tam su.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Mačka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 15:01
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Mačka »

Ako cirkulacne cerpadlo pouzivam Merea Stream 4400 (4400L/hod, 13W) a ta je pohode a ticha.

Ako tlacne cerpadlo pouzivam od Aqua Medicu Ocean Runner 2500 (2500L/hod, 38W, 2,6m). Povazujem ho za hlucnejsie cerpadlo, lebo ho je pocut :( , ale da sa pritom zit aj spat. Dokonca je hlucnejsie ako pumpa v odpenovaci Beast 400P od Terra Nova Pro (1200L/hod, 24W), co asi pri dvojnasobnom prietoku oproti pumpe odpenovaca nie je az taky problem.

Ak niekto pouziva/pouzival od Aqua Medicu Ocean Runner, da sa nejak znizit tento hluk a ak ano, tak ako, alebo mi ostava bud si zvyknut alebo ho vymenit???


Dakujem za odpovede.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no samotny hluk cerpadla je sposobeny nevyvazenim osky , s tym nic neurobis, to je proste taka kvalita vyroby. Niektori vyrobcovia dokazu vyrobit rotor vyvazeny na miligram, niektore rotory skratka hadzu viac.

druha vec je, ako zabranit prenasaniu vibracii na akvarium, s tym uz vies urobit viac
a; molitanovu podlozku pod cerpadlo, aby sa brum neprenasal na teleso filtracky
b; pruznu hadicu na vystupe, aby ti nedrncalo potrubie, odporucam silikonovu hadicu urcenu na potravinarske ucely, ale neviem ci ju zozenies
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Mačka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 15:01
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Mačka »

Uz som skusal dat pod cerpadlo bioakvacit ca.6-7cm hruby, ale hlucnost bola rovnaka ako s prisavkami.
Vystup z vytlacneho cerpadla mam urobeny do akvaria cez hadicu, takze asi mi ostava len si zvykanut.

Nebolo by mozne vymenit povodny rotor za nejaky podobny ale kvalitnejsi a ak ano, tak aky/od akej firmy by ste odporucali?
Vyskusal to uz niekto na nejakom cerpadle?

Dakujem za odpoved.
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Zkus ho dat dal od skla, do nej se prenasej vibrace vodou a je to pak slyset. Me to pomohlo. Vytlacnou komoru mam malou, 15x15cm, a zkusil jsem tri cerpadla, Tunze 6200/2, EHEIM Compact 1000 a New Jet 1200, ktery tam mam doted (je nejtizsi, ale taky nejslabsi).
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

čerpadlo.

Príspevok od používateľa pepe »

Máte někdo zkušenosti s použitím čerpadla z pračky. Mám jedno takové - je to motor a přes hřídelku vedle v plastovém šasi napojená tlačná část. Nevím samozřejmě z jakého materiílu je hřídelka, kt. je vodotěsně uzavřena a uložena v ložisku, kt. je zevně. Navíc ani nevím, jaký je výkon čerpadla a jak by se chovala mořská voda k plastu+vrtulce a hřídelce. Každopádně, když se čerpadlo pustí nasucho, tak z výtlačné trubky fouká pěkný vánek+je vidět, jak tam hezky rotují lopatky rotoru. Mám ho a jen mě napadlo, zda by se nedalo využít:-)
Napísať odpoveď

Návrat na "BIG NOISE alebo nadmerný hluk"