živá voda - výhody?

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

živá voda - výhody?

Príspevok od používateľa pajin »

Zdravím, mám jen takový hypotetický dotaz... Jakou výhodu má použití živé vody při zakládání akvária?

Když pominu situaci, kdy přesouvám život do většího akvária a potřebuji to dolít vodou, tak se zaběhlá voda hodí (např. kvůli ORP apod., úplně tomuhle nerozumím...). Pokud ale zakládám na prázdno, není lepší namíchat vodu novou? Tímto si pak zajistím, že obsahuje všechny makro a hlavně mikro prvky... Všude se mluví o "syndromu staré nádrže", který podle některých teorií může být způsoben "vyplýtváním" mikroprvků. Pokud teda použiju při zakládání akvária 100 % vody z 4 roky fungující nádrže, neuspíším si tento stav? Navíc může voda obsahovat různé "toxiny" z chemického boje korálů, které se nemusí líbit určitým druhům korálů atd. atd... Sice si tím možná trochu prodloužím záběh akvária... Zkušenosti s tím ale nemám, sám jsem zakládal ze 100 % živé vody bůh ví jaké kvality, ale možná do budoucna bych uvažoval o té druhé variatě. Co myslíte?
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: živá voda - výhody?

Príspevok od používateľa vlčák »

syndrom stare nadrze neni vyplytvani mikroprvku ale kumulace fosforecnanu v dekoraci a detritu.a jeho nasledne uvolnovani pri poklesu PH. ziva voda ma vyhodu ve svem nazvu--je ziva.budes startovat na radoby monokulturu bakterii z obchodu za penize nebo je lepsi pouzit funkcni smes bakterii a planktonu a mikroorganizmu se zabehle nadrze ? pokud mas strach z chemickeho boje koralu a veris tomu ze nektere druhy spolu nemohou prosperovat stav se u me a ukaz mi ktere to jsou :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
DonPedro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 362
Dátum registrácie: 16 Feb 2015 16:41
Bydlisko: Kounice 473, 28915

Re: živá voda - výhody?

Príspevok od používateľa DonPedro »

Ahoj, ptáš se na výhody živé vody, tak se připojím k Vlčákovi a podepisuju se pod to co napsal. Sám jsem pár mořskejch akvárií už rozjížděl a výhody použití bakteriálně vyzrálé vody jsou hmatatelné. Taktéž rozjezd z mrtvých kamenů nebo živých je dramatickým rozdílem, protože kameny živé jsou osídleny miliardovou populací nitrifikačních a denitrifikačních bakterií a ta je klíčová k redukci odpadních látek, které při svém přebytku v systému způsobují milované řasy :D Jinak žádnej inteligentní mořák nemá starou vodu zbavenou všech prvků, ale pouze jejich částí, kterou do vody obvykle nepřidává (molibden, jód, bor, draslík atd.) To však nezpůsobí takové komplikace jako množení všech bakteriálních kmenů, které uměle do vody dostaneš s obtíží a za velké prachy....
Takže závěrem: ŽIVÁ VODA=LEPŠÍ ZÁBĚH
Kounická louže - Ballingova metoda - Led- Antiphos - 40kg - živé kameny - odpěňovač
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: živá voda - výhody?

Príspevok od používateľa pajin »

Jasný, to chápu. Já se ptal jen na vodu, ne na kameny. Takže bych spíš uvažoval případ, kdy bych namíchal vodu, nechal pár dní provzdušňovat a pak přidal živé kameny... Takže by byl delší záběh, ale bakterky z kamenů by byly. Je fakt, že by to byl asi rozdíl v délce zaběhu - i když v akváriích s odpěňovačem je minimálně 10x míň bakterií ve vodě než na útesech v přírodě, tak pořád je to cca 100 tisíc bakterií na mililitr... Jen mě zajímalo, jestli s tím někdo zkoušel experimentovat :)

Jinak bych netvrdil, že syndrom staré nádrže je z akumulace fosfátů... To je jen jedna z možných příčin nebo kombinace příčin, v úvahu připadá spousta dalších věcí :)

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: živá voda - výhody?

Príspevok od používateľa pajin »

Jinak Vlčáku, máš v akváriu Gonioporu a Galaxeu? To by mě zajímalo :)

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"