automaticka vymena vody pomoci peristalticke pumpy

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

krtek
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 16 Jan 2016 00:39
Bydlisko: brno

automaticka vymena vody pomoci peristalticke pumpy

Príspevok od používateľa krtek »

Zdravim Vas reefari,
mam akva cca 310 litru.
Protoze mam malo casu, a menim vodu dost random, coz si vybira svoji dan na akva, chci se zeptat, zda nekdo mate zkusenost s automatickou vymenou vody.

V mem pripade by bylo potreba menit cca 30 litru mesicne, coz dela cca 1 litr denne, coz je cca 42 ml/1 hod.
Toto by se dalo krasne a presne nastavit na peristalticke pumpe.

Otazka na Vas, je lepsi tato prubezna vymena, nebo jednorazova?
Doplneni by probihalo
Bud: 1. uplne stejne z predmychane vody
nebo 2. klasicke doplneni odparu z RO prez calk reaktor, plus davkovani soli treba krmitkem, muselo by se ale casteji merit SAL, nez by se to zkalibrovalo.

Mel jsem v posledni dobe par nehod, plus prehrati vody, + nedostatecna vymena vody, coz si vybralo svou dan. Takze nyni nabiha snad, znovu bilogicka fitrace. Chci vse co nejvice automatizovat, protoze vim, ze nestiham vse tak jak by se melo.
krtek
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 16 Jan 2016 00:39
Bydlisko: brno

Re: automaticka vymena vody pomoci peristalticke pumpy

Príspevok od používateľa krtek »

Jeste prikladam foto akva plus SUMP

Ted jsem to trosku predelal, po prehrati mi odesla biologicka filtrace, neb hodnoty jsou:
NO2 0
NO3 30
NH4 0-05
PO4 0,2

Toto jsou dnesni hodnoty. Pred 14 dny vse horsi.... Rozhodl jsem se udelat akva BEZ PISKU (nyni zbyva jeste cca pulka odsat), protoze si myslim, ze to byl take jeden z hlavnich puvodcu narustu hodnod cca pred pul rokem. Az bude pisek venku, jeste budu postupne oplachovat a odfukovat zivaky v nadrzi.


1. komoru za prepadem jsem vymenil microballs za keramiku, zivy kamen, a koraly co mi umrely.
2. komora je vata plus antiphos
3. komora peletky, valec s microballs plus keramika, calc water (na plovak z RO), skimmer grotech

Svetlo giessmann PULZAR-LED 75W.
SUL MICROBE-LIFT organic active

Na boku neni videt RO, UV je vypnuta dlouhodobe

Davkovani chemie: Sr, MG+I, vitaminy, reduktor

Protoze mi to skoro cele umrelo, chci vse postupne predelat, uvazoval jsem i o nove koncepci filtru.
DSB nemam prostor, refugium taky ne. Takze bud peletky nebo Zeovit. More mam skoro uz 2 roky a progres nic moc.
Je to dano tim, ze ten kdo mi to stavel, to nedoresil, takze se mi to parkrat zredilo, za prepadem nebyla zadna vata, zadna keramika.
a hlavne jsem nevedel co k cemu tam poradne je.

Premyslim vyhledove o Zeovitu od KZ..

Prosim Vas o Vas nazor na tu vymenu vody, a pripadne zmeny ve filtru.
Prílohy
IMG_2053.JPG
IMG_2052 (1).JPG
IMG_2051.JPG
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: automaticka vymena vody pomoci peristalticke pumpy

Príspevok od používateľa Mender »

Na Reefcentralu jsem na toto téma četl diskusi a závěr byl, že kontinuální výměna není tak efektivní jako jednorázová.
krtek
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 16 Jan 2016 00:39
Bydlisko: brno

Re: automaticka vymena vody pomoci peristalticke pumpy

Príspevok od používateľa krtek »

chapu... nenasel bys k tomu odkaz?
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: automaticka vymena vody pomoci peristalticke pumpy

Príspevok od používateľa MRysan »

u sladkovodního jsem to tak měl. 5l/hod dovnitř a přepadem ven. Bylo to velice pozitivní a levné, protože domovní vodoměr 5l/hod nezaznamená, pro rostlinstvo úplně super. Stačil na to jeden jehlovej ventil a pár hadiček.
U slaný je to trochu komplikovanější, taky jsem o tom uvažoval, ale nakonec jsem to zavrhl z důvodu technické náročnosti a nejistého přínosu.
Ty tam moc náročných obyvatel na kvalitu vody nemáš, tak je to asi jedno
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: automaticka vymena vody pomoci peristalticke pumpy

Príspevok od používateľa Mender »

krtek napísal: 10 Aug 2017 21:15 chapu... nenasel bys k tomu odkaz?
To stačí zagooglit :-)
https://www.google.cz/search?q=reef+con ... gws_rd=ssl

Ale tady je zajímavý článek:
http://reefkeeping.com/issues/2005-10/rhf/index.php
krtek
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 16 Jan 2016 00:39
Bydlisko: brno

Re: automaticka vymena vody pomoci peristalticke pumpy

Príspevok od používateľa krtek »

MRysan napísal: 11 Aug 2017 07:28 U slaný je to trochu komplikovanější, taky jsem o tom uvažoval, ale nakonec jsem to zavrhl z důvodu technické náročnosti a nejistého přínosu.
Ty tam moc náročných obyvatel na kvalitu vody nemáš, tak je to asi jedno
Chapu to tak, ze kdyz vymenim najednou 30 litru - 10 procent, a doplnim 10 procent, obsah necistot se snizi o 10 procent. Konkretne by to melo znamenat, treba z NO3 50, na NO3 45... ale pak by to zase mesic stalo a po dobu jednoho mesice stoupalo NO3.

Kdyz budu menit kazdou hodinu 50 ml, snizim obsah necistot kazdou hodinu o 0,01 procenta, coz je denne 0,3 procenta... necistot pryc
Ale v zasade pisou:"These changes are slightly less efficient than single batch water changes of the same total volume. A continuous water change of 30% exactly matches one batch 26% water change. As with very small batch water changes, these have the advantage of neither stressing the organisms (assuming the change is done reasonably slowly), nor altering the water level in the aquarium. The ease of doing such changes automatically also makes it far more likely that busy or lazy aquarists will actually do them."

rozdil v efiktivnosti 4 procenta je zanedbatelny... takze do toho asi pujdu, plus jednorazovky, pokud to bude potreba...

@mender, diky za odkaz, zajimave.

Ja jsem se totiz bal, ze ty jednorazovky maji jeste nejaky dalsi vyznam/efekt. U me je zasadni problem, ze dlouhodobe akva zazilo dost soku, a musim to co nejvice stabilizovat... proto tam toho tyky moc nemam. Coz me taky trosku trapi ty peletky, protoze, i tady se to da rozhodit. Das moc peletek-hodne bakterek, a naopak. proto premyslim o tom KZ, ale ono je to asi stejny ve vysledku.
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: automaticka vymena vody pomoci peristalticke pumpy

Príspevok od používateľa Mender »

Jen taková poznámka k tvému výpočtu :-)

když vyměníš každou hodinu 50ml, tak je to asi těch 0,01%, ale za den to bohužel není 0,01 x 24 - protože tu druhou hodinu těch 50ml už není těch původních 0,01% protože už měníš naředěnou vodu, takže je to méně a každou další hodinu se to číslo ve srovnání s tím prvním snižuje :-)

Vím, že si tady teď hraju s setinkama %, ale jen jsem chtěl poukázat na ten základní problém kvůli kterému je kontinuelní výměna vody méně účinná než jednorázové výměny :-) :-) :-)
krtek
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 16 Jan 2016 00:39
Bydlisko: brno

Re: automaticka vymena vody pomoci peristalticke pumpy

Príspevok od používateľa krtek »

Jj to mas pravdu a to jsou podle me prave ty 4% rozdilu. Nicmene, v mem pripade kdyz klasickou jednorazovku nekdy udelam po 5, nekdy po 6 tydnech, tak je asi porad lepsi to automatizovat, a pripadne vychylky kotigovat jeste jednorazovkou treba 1x ctvrtletne. No vyzkousim a uvidim. Jeste budu muset resit chlazeni. To je druha problematicka vec u me. Nyni jsem to resil prutokem chladnejsi vody prez SUMP a seazil jsem to az o 5 stupnu. Mozna je to i levnejsi nez elektrika potrebna pro chiller.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: automaticka vymena vody pomoci peristalticke pumpy

Príspevok od používateľa VINTR »

Možná to bude od tématu, ale doporučil bych ti zaměřit se nejprve na NO3, aby bylo co nejnižší. Potom zjistíš, že při osazení měkáčema ti ten dlouhodobý interval výměny nemusí vůbec vadit. Chlazení: někdo mě dával příklad, že 30°C při osvětlení led je ještě krátkodobě OK, při použití HQI jsi v háji již u 28-29°C. Kostka je stejně nejpohodlnější, jede jen pár dní v roce :wink:
krtek
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 16 Jan 2016 00:39
Bydlisko: brno

Re: automaticka vymena vody pomoci peristalticke pumpy

Príspevok od používateľa krtek »

@vintr ne mas pravdu, no3 je priorita.
Ani by mi nevadilo treba kolrm 5-10. To maji LPS
prej radeji. Napriklad ted ta eufilka co tam mam je na tom nejlepe co byla. Ale jde mi o stabilitu.
Proto ta aut. vymena nejlepe.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"