voda

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Výměna vody

Príspevok od používateľa rybka »

Omlouvám se Vikovi za zanášení jeho vlákna.
Rezavé úsady na plastech kdekoliv dělá pouštní písek.
Rezavé sraženiny na dně jsou způsobeny:
- ortofosforečnany (bahýnko v sedimentačních filtrech)
- zbytky komplexů - chelátů (někteří míchači solí si takto pomáhají při dávkování "složitých" iontů do soli - zářným příkladem je dvojmocné železo), je to opticky špinavý způsob, ale je daleko přesnější. Tady by určitě své provozní zkušenosti nejlíp podal Ing. Folder. Ten sám začal míchat "dvousložkovou supersůl", makropodíly v soli, zbytek v roztoku. I Microbe-Lift svůj roztok "všeho potřebného" nabízí v kombinované chelátové formě na bázi Chelatonu II a Chelatonu III.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: voda

Príspevok od používateľa vik_33 »

Debata o výměně vody přesunuta sem - z části Návody.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: voda

Príspevok od používateľa vik_33 »

Ivoši, samozřejmě Ti neupírám právo vyjádřit se k čemukoliv, co tu kdo napíše, včetně mých příspěvků. A rozhodně nemíním nic mazat ( ostatně i kvůli tomu jsem před časem založil téma Smetiště, kam jsou nejprve nevhodné příspěvky přesouvány a teprve po čase mazány ). Tady ale zatím není co mazat. Vítám diskusi na tohle téma. Jen je mi líto, že k takovému souhrnnému sepsání ses Ty Ivoši neodhodlal již dávno přede mnou. Vždy to byly jen dílčí informace.

A teď k věci ... míchat sůl podle návodu je stejná kravina, jako s.át do vody. Pokud bude mít sůl stejnou vlhkost, jako u výrobce, pak možná ano. To ale nikdo neví a proto je vždy lepší dát soli méně a případně dosypat, než mít vodu přesolenou a barel plný po okraj ... Samozřejmě praxí člověk získá zkušenosti a ví, kolik té "své" soli dát, ale můj příspěvek je adresován hlavně začínajícím mořákům. K přesnosti měření hustoty, nebo salinity snad jen tolik, že kdyby to bylo tak, jak píšeš, tak bychom mohli všechny hustoměry a refraktometry zahodit do koše ( asi by neškodilo provést si rešerši Tvých vlastních příspěvků, které si mnohdy protiřečí tak, že neznalý uživatel vůbec netuší, co si má z toho vzít ).
To, že dříve ( tím nemyslím loni, nebo před rokem, ale před deseti lety a více ) bylo opravdu nutné míchat vodu řadu dnů je fakt. Nebylo výjimkou míchání vody týden, 14 dnů. A bylo to potřeba. A to že dnes to již nezbytné není je také fakt. Nemám na mysli nasypat sůl do vody a vzápětí ji nalít do AQ. Několikahodinové míchání je potřeba. Již ale není nutné míchat vodu několik dnů či dokonce týdnů ( a nic jiného jsem nenapsal ). Osobně jsem si opakovaným měřením ověřil, že obsah Ca a Mg ve vodě postupně s každým dnem klesá. A původně modrý barel byl potom pokaždé úplně bílý. Proč to tak je, to přenechám chemikům, ale že to tak je mám ověřeno jak se solí Nutron, tak s TM i se solí Preis. A ne jedněmi testy Salifert. ORP jsem neměřil, nicméně ani při masivní výměně vody ( cca 30% ), kterou dělám cca 1-3x do roka není na korálnatcích vidět jakákoliv újma. AQ mám osmým rokem, což sice není mnoho, ale úplný zajíc už také nejsem.

A upozornění na závěr - pokud se debata ponese v tomto duchu, bude vše ok. Pokud tu začnou nějaké větší osobní invektivy, bude debata přesunuta do Ringu, v případě porušení pravidel fóra rovnou na Smetiště.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Artec
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 12 Júl 2012 20:37
Bydlisko: Wien

Re: voda

Príspevok od používateľa Artec »

Na serveru "The Aquarium Solution" píší:
1. promíchat sůl v kbelíku
2. sůl sypat vždy do studené RO vody, rozpustit a poté ohřívat. Přidání soli do teplé vody může způsobit vysrážení vápníku
skromny
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 02 Sep 2010 14:13
Bydlisko: Levoča

Re: voda

Príspevok od používateľa skromny »

Nedávno sa miešanie vody začalo rozoberať v (tuším) calfovom vlákne Re: CHVOJNICKY TROJUHOLNIK 525 (strana 3 - 4). Rybka mi v súkromnej správe dosť podrobne rozpísal dôvody svojho postupu (presné váženie a dlhšie miešanie). Chystám sa to odskúšať, zakúpil som aj inú soľ (Red sea Reef Crystals). Doteraz sa v debatách rybkov spôsob nejako zvlášť nespomínal.
Ja pred vsypaním soli do RO vody radšej ROvodu dlhšie okysličujem (pár dní čerpadlom pri hladine aj lipovým drievkom). Tak teraz neviem...
skromny
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 02 Sep 2010 14:13
Bydlisko: Levoča

Re: voda

Príspevok od používateľa skromny »

Artec napísal:Na serveru "The Aquarium Solution" píší:
A asi tam robím chybu. Mne sa, prirodzene, do pridania soli voda zahreje.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: voda

Príspevok od používateľa rybka »

Studenou vodou je myšlena voda za normální (pokojové) teploty. Teplota vody nad 40°C bude postupně srážet jednotlivé obsažené ionty rozpuštěných solí. Bezpečná teplota vody pro max. účinnost RO je 35°C, nikoliv našich "vodovodních 10 až 15°C.
Pro Vika:
Distribuce solí je prováděná ve vlhkotěsných obalech, sůl je hydroskopická a váže vzdušnou vlhkost. V případě navážky zvlhlé soli (nevhodný způsob skladování, rozvažovaná sůl atd.) budeš mít vždy pouze nižší salinitu, nikoliv vyšší. Obavy z vysoké hustoty a plného barelu jsou zbytečné.
Vodu a její problematiku jsem souhrnně několikrát probíral na mých setkáních, zde stačí odpovídat na konkrétní dotazy.
A sraženiny při rozpouštění 4-tý den po zasolení?
RedSeaProCoral - okrová sraženina s obsahem pouštního písku, 1x mazlavá bílá sraženina dost podobná vápnu (celá šarže soli), nevím co udělali jiní, ale já tím posypal příjezd do garáže a změnil výrobce a značku.
Deep Blue - nic už 2 roky, KH po zasolení okolo 12°N, pH 8,3; čtvrtý den okolo 9°N, pH 8,3 a měním. A tak tomu je měsíc co měsíc, měním 20% objemu vody.
Havlis
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 27 Apr 2014 19:07
Bydlisko: CZECH

Re: voda

Príspevok od používateľa Havlis »

Zdravím...chtěl bych se zeptat...zda by sla pouzít do NANO Akvaria...Kojenecká...popř. vodovodní převařená voda..? samozřejmě akvarko 30l...díky
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Re: voda

Príspevok od používateľa tomáš »

....každý život si zaslúži respekt....
JLC
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 07 Mar 2014 16:55
Bydlisko: Praha 6-Liboc

Re: voda

Príspevok od používateľa JLC »

Ahoj,
často se tady píše, že voda se má nechat se solí míchat několik hodin.

Já ji však míchám asi 30 min (déle ji schovávat před dětma je obtížné) a řekl bych, že je zcela rozpuštěná (používám Red sea Coral Pro a RO/DI vodu pokojové teploty), čemuž odpovídá i salinita.
Pokud se jedná o nějaké minoritní hůře rozpustné soli (<<1 % složení soli) tak ty, pokud se do AQ dostanou ve formě suspenze, se už velice rychle v AQ dorozpustí a pokud je výměna vody 10-20% objemu nádrže nemůže tento chvilkový pokles těchto minoritní složky udělat nic, pokud se jedná o stopy písku, tak je to také jedno (nepozoroval jsem).
Např. tato sůl http://www.reefmarket.cz/morske-soli/bl ... kg-6x3-3kg je vidět, že se rozpouští do 40 min, ale nevím jestli jsou v rozpustnosti u nás běžně dostupných solí větší rozdíly.

Takže další vysvětlení, proč míchat vodu déle, by mohlo být uvolnění plynů, zejména kyslíku, při rozpouštění soli a nutnost jejich dplnění dalším mícháním, jak zmiňuje rybka o stránku výše:
"Rozpouštění jakékoliv soli ve vodě je exotermní reakce a k vytěsňování rozpuštěných plynů dochází." (zde mám jen poznámku, nejsem tedy fyzikální chemik, že žádná reakce při rozpouštění neprobíhá, a rozpouštění většiny solí přítomných v komerční mořské soli, tj. zejm. NaCl ve vodě je naopak endotermní děj-to by rozpustnost kyslíku naopak zvyšovalo. Důvodem pro pokles množství kyslíku při zasolení je snížení jeho rozpustnosti z důvodu poklesu jeho interakcí s molekulami vody v důsledku solvatace dodaných iontů soli vodou, která je mnohem silnější než interakce relativně nepolárního kyslíku.)
Např. zde http://www.engineeringtoolbox.com/oxyge ... d_841.html je však vidět, že při koncentracích solí, které v mořské vodě uvažujeme je rozdíl rozpustnosti kyslíku v čisté vodě a mořské vodě asi jen 20% (v rovnováze). Tomu odpovádají i zmíňovaná měření ORP Lukáše :
"Po vymene cca 200 l vody (caa 20%) mi klesne ORP v nadrzi asi o 10%."

Takže při výměně 10-20% vody i čerstvě rozpuštěné nemůže ORP klesnout dramaticky.

To, že vodu je asi zbytečné připravovat několik hodin ukazuje i zkušenost švíca:
švíco napísal:Jak na fungující nano reef, díl čtvrtý „něco okolo vody…“ ze začátku postupoval tak, že jsem vodu se solí nechal míchat spolu i několik týdnů… pak jsem jednou zkusil změnu – vodu se solí jsem nechal míchat cca hodinu a hned jsem jí po srovnání teploty s teplotou v nádrži použil. K mému překvapení korály reagovaly daleko lépe než při výměně dlouho míchanou vodou. Bylo vidět, jak výměnu vítají a jak je osvěžuje“. Od té doby tedy vodu míchám těsně pře výměnou a dlouhodobě se mi to osvědčilo.
Takže, zkoušel někdo z vás, co mají i větší AQ někdy míchat vodu se solí třeba jen hodinu před výměnou (aby okem viditelně byla všechna sůl rozpuštěna) a pozoroval nějaký negativní efekt?
AQ+filtr=~400 L, měkké koráli, Filtrace: protrhávání měkkých korálů, odpěňovač Deltec SC1455, Fe absorbér, zeolit, světlo LED (PRC 2x110 W,na 50%).[url]viewtopic.php?f=4&t=8772[/url]
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: voda

Príspevok od používateľa maros002 »

Dělám to tak pravidelně a nic kromě občasných sinic nepozoruju. Ale zrovna já asi nejsem ukázkový příklad toho, jak se starat o akva.:-) ale taky mám jenom akva 300l
Maroš 480 ka
JLC
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 07 Mar 2014 16:55
Bydlisko: Praha 6-Liboc

Re: voda

Príspevok od používateľa JLC »

Ješte se mi nezdá správná tato část návodu vik_33, která by se měla asi opravit:
vik_33 napísal:Proč je třeba měnit vodu v mořském akváriu

Ještě malé upozornění - u menších nádrží, nebo při jednorázových masivních výměnách vody je potřeba hlídat nejenom hustotu, ale i teplotu připravené vody. U větších nádrží a výměně 10% objemu to není až tolik nutné, neboť rozdíl teplot se rychle srovná.
Při výměně 10% vody je jedno jestli ji provádím v malém nebo velkém AQ, změna teploty při použití netemperované vody, bude vzhledem k vysoké tepelné kapacitě vody, stejná.
AQ+filtr=~400 L, měkké koráli, Filtrace: protrhávání měkkých korálů, odpěňovač Deltec SC1455, Fe absorbér, zeolit, světlo LED (PRC 2x110 W,na 50%).[url]viewtopic.php?f=4&t=8772[/url]
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: voda

Príspevok od používateľa maros002 »

No vik to asi myslel tak, že je rozdíl ve výměně vody v nanu a v normálním akva. Což já beru od 300 výše. Aspoň tak to chápu. Jinak s ním s dovolením souhlasím
Maroš 480 ka
JLC
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 07 Mar 2014 16:55
Bydlisko: Praha 6-Liboc

Re: voda

Príspevok od používateľa JLC »

to si nemyslím, i v nanu se může s větší frekvencí měnit jen 10% vody, tj. nemusí se dělat vždy jen masivní výměny vody.
AQ+filtr=~400 L, měkké koráli, Filtrace: protrhávání měkkých korálů, odpěňovač Deltec SC1455, Fe absorbér, zeolit, světlo LED (PRC 2x110 W,na 50%).[url]viewtopic.php?f=4&t=8772[/url]
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: voda

Príspevok od používateľa kačer »

To se nemusí, ale i tak, když budeš mít v nanu teplotu 25°C a 10% vody na výměnu bude mít třeba 20°C, tak se ten teplotní rozdíl v AQ i tak projeví, i když ne třeba tak moc a jen na chvilku, ale projeví ... A čím více vody bys měnil a čím by byl rozdíl teplot větší, tím by se to samozřejmě více projevilo ...
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"