voda

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

JLC
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 07 Mar 2014 16:55
Bydlisko: Praha 6-Liboc

Re: voda

Príspevok od používateľa JLC »

Když vyměním v nanu nebo ve velkém AQ 10% vody (se stejně odlišnou teplotou) dojde ke stejné změně teploty v obou systémech. ˇ
Čím větší podíl vody budu měnit v jakkoliv (reálně) velkém systému projeví se to samozřejmě více.
Spíš naopak v nano vzhledem k minimálnímu výkonu topítek, které budou u nano většinou vycházet více W/L objemu) dojde k rychlejšímu znovuohřátí vody než ve větším systému.
AQ+filtr=~400 L, měkké koráli, Filtrace: protrhávání měkkých korálů, odpěňovač Deltec SC1455, Fe absorbér, zeolit, světlo LED (PRC 2x110 W,na 50%).[url]viewtopic.php?f=4&t=8772[/url]
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: voda

Príspevok od používateľa maros002 »

To sice ano,ale pořád se s tím větší akva vypořádá lépe jak nano. Větší objem není takový náchylný jak menší, i když to zní nelogicky. Nano je prostě náchylnější na změny.
Maroš 480 ka
JLC
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 07 Mar 2014 16:55
Bydlisko: Praha 6-Liboc

Re: voda

Príspevok od používateľa JLC »

Pokud se jedná o náchylnost živočichů ke změnám v teplotě, tak by to mělo být jedno, bud to vydrží nebo ne. Leda, že by ti živočichové v nano více "živořili" než ti ve větších systémech.

Pokud se jedná o porušení např. biologické rovnováhy odstraněním části mikroživota, nebo změny chemického složení vody, tak by zase neměli být možné masivní výměny vody (při nezměnění teploty), které se v nano dělají snáze a tedy obvykle častěji a spíše mu prospívají.
AQ+filtr=~400 L, měkké koráli, Filtrace: protrhávání měkkých korálů, odpěňovač Deltec SC1455, Fe absorbér, zeolit, světlo LED (PRC 2x110 W,na 50%).[url]viewtopic.php?f=4&t=8772[/url]
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: voda

Príspevok od používateľa moře v Praze »

:D Ale ale jsem si jistý, že to měl vik na mysli masivní výměnu vody. A jinak se hádáte o kile peří nebo železa.
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: voda

Príspevok od používateľa maros002 »

Nikdo se nehádá, jen argumentujeme. Nebo něco takového :-) to je na tom to skvělé. Co člověk to názor a každému to jede a funguje jinak. Tedy pokud
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: voda

Príspevok od používateľa vik_33 »

to JLC: je to jen další z Tvých teorií, kterých už tu pár bylo, ale samozřejmě že to můžeš vyzkoušet ... V nádržích funguje setrvačnost a ta je u většího objemu rozhodně vyšší, než u AQ s objemem pár litrů. V nádrži je totiž i technika, dekorace, živočichové - a to vše má v sobě naakumulované teplo. V menších objemech méně, ve větších více ... ale nemíním se přít. Vyzkoušej si to, změř to a publikuj ... určitě to tu přivítá řada akvaristů. A já se samozřejmě též rád poučím.

Pokud jde o délku doby míchání vody na výměnu, tak ve stejném článku ( Výměna vody ) popisuji jak to bylo a jak to je.
Mé tvrzení navíc podporuje např. i návod na soli Red Sea Coral Pro, kde výrobce uvádí že se voda s touto solí nemá míchat déle než 4 hodiny.
Na to, jak to bylo dříve, se zase můžeš optat mořáků s dloholetou praxí ( mám na mysli 15-20 a více let ). Někteří takoví jsou i členy tohoto fóra. Voda se nemíchala dny, ale celé týdny, aby byla připravená pro použití v akváriu.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: voda

Príspevok od používateľa kominík »

ono ohřátí vody pro výměnu je do nana daleko jednodušší na požadovanou teplotu-vezmu varnou konvici trochu prohřeju vodu ro a smíchám v 10 l kýblu

zkus to s výměnou 200 l

jinak v poledne jsem sud zasolil v průběhu dne dorovnal na požadovanou hustotu a večer při hodnotném televizním pořadu vyměním :mrgreen:
JLC
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 07 Mar 2014 16:55
Bydlisko: Praha 6-Liboc

Re: voda

Príspevok od používateľa JLC »

to vik_33: takže jde spíše o teplotní setrvačnost dané vším ostatním než vodou. kvůli čištění jsem pochopil, že se nyní dělají spíše menší útesy, takže ten poměr kamení (asi největší kapacita) ku vodě je u malých a velkých nádrží dost podobný.

K délce rozpouštění soli-jsem rád, že to potvrzujete i s kominikem.
řada příspěvků tady zmiňovala spíše hodiny až den až dva nebo jak to vyjde večer-ráno.
Já to dělám asi extrémně krátce-jen tak jak mi trvá vyčistit filtr, očistit skla a odsát vodu.

Vodu už také nepřihřívám, tím, že ji skladuji týden, obřeje se asi na 21°C a při teplotě AQ 24-25°C je ten krátkodobý pokles třeba i 20% výměnou u mě neznatelný. Samozřejmě já tam nemám nic citlivého. Proto mě zajímalo jak to dělá někdo s náročnější osádkou a je fajn slyšet, že ani zkušenější s AQ s SPS toto neřěší, takže za tuto zkušenost děkuji a třeba to ušetří rutinu i některým dalším. Z debaty mezi Tebou a rybkou v tomto vlákně totiž žádný závěr nevyzněl.
Naposledy upravil/-a JLC v 17 Jan 2015 19:10, upravené celkom 1 krát.
AQ+filtr=~400 L, měkké koráli, Filtrace: protrhávání měkkých korálů, odpěňovač Deltec SC1455, Fe absorbér, zeolit, světlo LED (PRC 2x110 W,na 50%).[url]viewtopic.php?f=4&t=8772[/url]
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: voda

Príspevok od používateľa aquain »

Pře 20ti roky jsem vodu míchal týden a když jsem vypnul čerpadlo a podíval se na dno nádoby, tak tam byla ještě půlka dávky nerozpuštěná .(sůl AM nebo velmi drahá TM) :? A pro dest. vodu jsem jezdil s deseti 50l bandami do teplárny v Ú.n. Labem, měli tam obrovské kolony s iontoměniči a platil jsem tam 50 hal. za 1 litr. :wink:
JLC
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 07 Mar 2014 16:55
Bydlisko: Praha 6-Liboc

Re: voda

Príspevok od používateľa JLC »

to kominík: díky za předanou zkušenost, s tou konvicí mě to taky někdy napadlo, ale měl jsem obavy jestli ten "nerez" co se v ní používá je reef-safe, jestli se něco při povaření "agresivní" RO vody něco z toho nerozpustí. NEvím jestli to někdo z nanařů tady takhle dělá, švíco to popisuje že to přihřívá ponořením skleněné konvice s teplou vodou, tak jsem to taky dělal a to je asi safe, pokud se mu ta voda nevyšpluchne.
AQ+filtr=~400 L, měkké koráli, Filtrace: protrhávání měkkých korálů, odpěňovač Deltec SC1455, Fe absorbér, zeolit, světlo LED (PRC 2x110 W,na 50%).[url]viewtopic.php?f=4&t=8772[/url]
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: voda

Príspevok od používateľa Lukáš »

Teoretizovat je zbytocne, najlepsie sa o najvhodnejsej dlzke miesania presvedcite pomocou 3 zakladnych testov. Odmerajte si ORP, KH a pH (kalibrovanym pH metrom, nie testami od Sery) v cerstvo zarobenej morskej vode, po 24 hod. a po tyzdni skladovania. Ostatne parametre nie su prilis podstatne.

Otestovat si treba samozrejme kazdu znacku soli osobitne.

Potom sa da diskutovat dalej a dospiet k nejakym objektivnym zaverom.
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: voda

Príspevok od používateľa Bohuš »

A nebylo by jednodušší RO vodu rovnou ohřát v čisté skleněné konvici, než konvici ponořit do kýble RO vodou... ??
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

Ahoj reefari, jelikoz zas vedete zabomysi valky pridam svuj ne-poznatek. Mam nano50 a vetsi 350 l. Vodu menim pravidelne od zalozeni 10l/30l a14dnu. Zezacatku diky vasim radam jsem ohrival vodu pri michani. Dnes micham cca 2 dny a neohrivam. Doliju namichanou primo a nikdo mi nenadal... z aq nikdo nekricel. Ted delam ve velkem + 70l vymenu cca 30% a 3tydny na preskacku. Neohrivam naliju a zase nic. Pri michani se mi stavalo ze byla kalna voda i 2dny. Otevrel jsem novy kbelik RSP coral a po hodine pruzracna voda... ro cca 10C ? ... po dvou dnech se sice ustali na nejakou nizzsi pokojovku a liju. Zadny rozdil teda nepozoruji..... a nic vkyblu nezustava.....

Jo a když se fakt nudím vyměním i 20-30L v Nanu :D , abychom nebyli jen u 20 %...

Odesláno z mého GT-I9195 pomocí Tapatalk HD
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: voda

Príspevok od používateľa MRysan »

tak to taky přihodím svůj lajcký názor a naprosto špatný postup.
Dřív jsem skladoval RO vodu i slavnou v barelech, slanou do toho ještě neustále točil. Teplota byla pokojová. Po nějaké době to skončilo u toho, že vyměňuju 5% vody za týden. Takže dám kýbl, za půl hodiny mám RO vodu, hodim kelímek soli, čerpadlo 2000/h, půl hodiny to tam šrotuje. Za tu dobu je voda čirá, nikdy jsem jí neměřil a hned leju do akvárka. Po žádné takové výměně jsem nepozoroval nějaký negativní efekt, problémy sice mám, ale ty asi nemají souvislost s věmenou vody.
Asi by neylo nejlepší najednou shodit teplotu o několik stupňů dolu, ale u výměny 5-10% je to zanedbatelné (z mého pohledu)
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: voda

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Lukáš napísal:Teoretizovat je zbytocne, najlepsie sa o najvhodnejsej dlzke miesania presvedcite pomocou 3 zakladnych testov. Odmerajte si ORP, KH a pH (kalibrovanym pH metrom, nie testami od Sery) v cerstvo zarobenej morskej vode, po 24 hod. a po tyzdni skladovania. Ostatne parametre nie su prilis podstatne.

Otestovat si treba samozrejme kazdu znacku soli osobitne.

Potom sa da diskutovat dalej a dospiet k nejakym objektivnym zaverom.
Tak ja ORP meriam aj kH, niekedy som zmeral 1-2 krát aj pH.
Žiadna čerstvo zarobená voda ani po miešaní 2 dni, nemá šancu dosiahnuť ORP, ako v akváriu, ktoré je pozítivne ovplyvňované skimmerom.
Raz som bežal 3 týždne bez skimmera, kvôli odídenej riadiacej jednotke, a aj tak ORP nekleslo menej ako pri čerstvo zarobenej vode.
Vodu miešam tak 12-24 hodín. pH malo už po tejto dobe hodnoty uvádzané výrobcom, KH tiež.

Ale treba si naozaj uvedomiť, že pri 10-15% výmenách vody, je celkový výkyv podľa mňa zenedbyteľný a aj ORP je do 12 hodín znova na predošlých hodnotách.
Preis soľ udáva napr. Stále miešanie 2 dni.
Dnes som si kúpil po 5 rokoch read sea pro reef a na obale sa uvádza miešanie okolo 2 hodín.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"