příprava kvalitní vody

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

příprava kvalitní vody

Príspevok od používateľa zencakd »

Ahoj,

trochu zápasím s přípravou kvalitní vody. Pročetl jsem si příspěvky ohledně RO a měření zde na fóru, ale ne vše jsem našel.

Mám 2 měsíce novou RO 75 s čerpadlem (máme velmi nízký tlak vody) od Pepina (http://www.pepinuvutes.cz/store/goods-r ... padlo.html).

S pomocí konduktometru jsem naměřil na vstupu do RO 530 uS a na výstupu 90 uS! Což je hrozně moc. Vyměnil jsem předfiltr 25u (byl celkem hnědý po asi jen 600 l připravené RO vody) a hodnota na výstupu z RO se snížila na 20 uS, což je lepší, ale pořádně hodně. Konduktometr ukazuje u destilky správně 1uS, takže si myslím, že testy jsou OK.

Začal jsem to testovat proto, že pořád mám v akva (po cca 1,5 měsíci od zaběhnutí) dlouhé zelené řasy. NO3 v akva mám pořád kolem 10 mg/l a postupně jsem šel po příčině. Na výstupu z RO po výměně předfiltru mám NO3 také 10 mg/l. Na vstupu mám NO3 30mg/l (dle testů vodárny). Co je mi ale záhadou je to, že jsem udělal NO3 testy destilky a ta má také okolo 10mg/l (voda je po 3 min také slabě růžová). Testy jsou Salifer, nové.

Navíc jsem si všiml, že pokud vypnu čerpadlo RO, tak se v posledním sedimentačním filtru (5u) sníží hladina vody asi o 10cm. Jak se to stane to netuším. Je to normální? Nemůže se stát, že spadne i hladina vody v membráně RO a ta se poškodí? Samozřejmě, že z nádoby přefiltru nic nekape, voda musí přes filtr "vzlínat" nahoru. Je mi to trochu záhadou, tak se raději ptám...

Co s tím? Ostatní 2 předfiltry (aktivní uhlí) a 5u předfiltr jsou úplně čiré bez zabarvení. Doporučujete je vyměnit? Dát spíše kombinaci 5u, aktivní uhlí, 1u? Připojit za RO i RO/DI?

Díky,

David
vajda65
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Dec 2009 20:04
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: příprava kvalitní vody

Príspevok od používateľa vajda65 »

mal som podobný problém z novej membrány mi šlo 20us tak som zapojil DI filter za a teraz mám tak 0-1, nie je to možno najideálnejšie ale účel to splnilo a napríklad Di filter incline 3300 stojí u mandalu pár korún a nápln sa dá meniť.
Vytváram si svoje Bratislavské more, dúfam že to dobre dopadne :-)
http://www.biometric.sk ,,Náš dochádzkový systém, prístupový systém Vám umožní úplnu kontrolu nad pohybom Vašich zamestnancov."
patohalmo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 15 Jún 2010 22:36
Bydlisko: London UK

Re: příprava kvalitní vody

Príspevok od používateľa patohalmo »

ziadna membrana na svete neodbura 100%
Na to su DI filtre ako spravne povedal vajda65
a tie sedimentacne filtre - osobne by som dal 10 + 5 mikronovy ale na kombinacii co mas nevidim nic zle
Naco su nam full HD telky, ked mozeme cely den cumiet na reef?
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: příprava kvalitní vody

Príspevok od používateľa chip »

dalsi dulezita vec je, ze musis nechat membranu zajet. Doporucu je se novou membranu nechat pracovat "do odpadu" minimalne hodku az dve. Ale rozhodne RO/DI filtr dopln
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Re: příprava kvalitní vody

Príspevok od používateľa tomáš »

Katex - anex system, niekde to tu bolo, no nemozem to najst ani cez vyhladavanie.... Pouziva sa to aj v reefoch, ci len v sladkej vode? :?: :shock:
....každý život si zaslúži respekt....
vajda65
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Dec 2009 20:04
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: příprava kvalitní vody

Príspevok od používateľa vajda65 »

ved práve o tom je RO/DI filter, nie? sú tam zmes katexu a anexu a to dočistuje vodu
Vytváram si svoje Bratislavské more, dúfam že to dobre dopadne :-)
http://www.biometric.sk ,,Náš dochádzkový systém, prístupový systém Vám umožní úplnu kontrolu nad pohybom Vašich zamestnancov."
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Re: příprava kvalitní vody

Príspevok od používateľa tomáš »

vajda65 napísal:ved práve o tom je RO/DI filter, nie? sú tam zmes katexu a anexu a to dočistuje vodu
a membrana. Ja mam na mysli katex-anex kolona na vyrobu vody.... vystup z nej je 0 mikroSiemens, tak mi vychadza, ze je bez "nicoho" a tym padom "reef safe" :roll: ....či???
....každý život si zaslúži respekt....
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: příprava kvalitní vody

Príspevok od používateľa BODLOK »

Voda z RO i voda z kolony anex -katex je vhodná pro "moře".Proč se preferuje RO.Je to jednoduché,čisté.A-K používá k regeneraci silné žíraviny,manipulace s nimi vyžaduje velkou opatrnost.....avo tom to je.
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Re: příprava kvalitní vody

Príspevok od používateľa tomáš »

BODLOK napísal:Voda z RO i voda z kolony anex -katex je vhodná pro "moře".Proč se preferuje RO.Je to jednoduché,čisté.A-K používá k regeneraci silné žíraviny,manipulace s nimi vyžaduje velkou opatrnost.....avo tom to je.
No hura!!! Toto som potreboval vediet :!: Dakujem

Potreboval som to preto, ze mam moznost ju velmi vyhodne kupit. Este raz dakujem :wink:
....každý život si zaslúži respekt....
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: příprava kvalitní vody

Príspevok od používateľa zencakd »

Tak po zapojení RO/DI jsem se dostal na 2uS!

Koupil jsem si konduktometr, s kterým i kontroluji salinitu vody. Udržuji hodnotu 52mS, zdá se mi to mnohem praktičtější něž refraktometr nebo hustoměr. Má to i nějaká omezení/nedostatky? Díky,

David
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: příprava kvalitní vody

Príspevok od používateľa BODLOK »

Jen doplním" při hustotě 1,023 kg/l salinita 31,3 mS/cm 48,0
při hustotě 1,024 salinita 32,9 mS/cm 50,0
pokud máme v AQ "život" z indopacifiku,atlantiku,karibiku-většina z nás-nevidím důvod hustotu zvyšovat nad tuto hranici.Zde na Reefu se někde doporučovala vyšší hustota jako prevence proti "něčemu",ale nevím?
To samozřejmě neplatí pro živočichy z Rudého moře a z moře Středozemního.
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Re: příprava kvalitní vody

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

Prave z clankov ktore som cital rozne po nete, je na koralovych reefoch salinita na urovni 35SG co je 1.027 (myslim, niesom 100% isty) a to je merane na povrchu zo vzoriek blizko hladiny, z hlbkou salinita stupa, rovnako je rozdiel vo vode z oceanu a vode z blizkosti pobrezia ci takmer uzavretych systemoch ako Stredozemne more a pod.
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: příprava kvalitní vody

Príspevok od používateľa zencakd »

Pochopil jsem, že toto je častým tématem diskuze a názory se na to různí. Pan Tuček (Pepin) mi doporučil 1.025, tak se toho držím. Borneman (Aquarium Corals) na straně 349 píše:

"The specific gravity of natural seawater with a salinity 35ppt is 1.027; this is a target to keep in mind for a reef aquarium."


David
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: příprava kvalitní vody

Príspevok od používateľa BODLOK »

Přátelé,není nutné se dohadovat o hustotě skut.moř.vody.Stačí zalistovat v odborné literatuře,nebo použít službu int.vyhledávačů. Jinak jak kdo chce-hlavně aby "život"v našich AQ nestrádal.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: příprava kvalitní vody

Príspevok od používateľa vasekg »

Poraďte, kamarád má v aq permanentně vysokou hodnotu NO3 - přes 50 mg/l. Po aplikaci poměrně velkého množství zeolitu hodnota klesla, ale jen nepatrně. Což je mi samo o sobě záhadou, protože to byl ten samý zeolit, který u mě funguje bezvadně. Nicméně dnes si kamarád změřil vodu z RO - světe div se NO3 30 mg/l. Dále změřil hodnoty na vstupu - taktéž 30 mg/l. Čili prostou úvahou dojdeme k tomu, že masivní výměnou vody si teď moc nepomůže. On dnes zblbnul a koupil si peletky, takže budeme sledovat jejich ůčinnost a pokles NO3. Má novou RO, dělal z ní teprve cca 100l. vody.


1. 3/4 kila zeolitu je málo na 300 litrů? Byl máčen v solance tak týden....
2. Opravdu je normálně v pitné vodě z kohoutku tak vysoká hladina NO3? Nikdy jsem to neměřil a nezkoumal, ale přijde mi to hodně.
3. Neúčinnost RO na NO3? JE to tím, že je teprve v záběhu? Nebo RO obecně neodstraňuje NO2 a NO3?

Je to legrace, po aplikaci zeolitu se vše v akvárku konečně probralo, ale hodnoty jsou pořád vysoké a on neví, jak se jich zbavit. Budeme tak upírat zraky své k peletkám.

V.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"