Reverzní osmoza

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa vik_33 »

Potřebuješ ještě minimálně dvě věci - ventil k zásobníku a téčko. Hadičku od DI postfiltru přivedeš k zásobníku a napojíš do T-kusu. Další hadičkou propojíš T-kus s ventilem na zásobníku. Ten se dává do závitu nahoře u kraje. Ventilek dole je na natlačení vzduchu pod membránu zásobníku ( ta pak tlačí vodu ven ), na ten nesahej, tlak je tam nastaven od výrobce. Další hadičku od T-kusu si přivedeš až k akváriu a na její konec připojíš další ventil, anebo plovák, případně obojí. To téčko tam je proto, že když otevřeš ventil na konci ( příp. plovákový ventil ), tak nejprve teče voda ze zásobníku ( má vyšší tlak ) a pokud nezavřeš koncový ventil ( plovák ) tak po vyprázdnění zásobníku teče voda přímo z RO. Teprve po uzavření koncového ventilu se začne plnit zásobník. Až se naplní, čtyřcestný ventil uzavře přívod vody do RO.
Snad je to jakž-takž srozumitelné.
Howgh!
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa pepe »

Jasan Viku, zní to srozumitelně! Díky :!:
Nevíš ještě od čeho by mohlo být to těsnění z 2. dotazu?
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa pepe »

Tak už jsem přišel na co je to malé silikonové těsnění - je to na utěsnění plastového černého trnu k připojení hadičky odpadní vody na trubku odpadu (budu mít RO pod dřezem v kuchyni - no ještě musím vymyslet, jak to tam navrtám a přidělám, protože sifon či trubka za (pod) sifonem se mi nechce vrtat ... ale mám tam ještě takovou tenší trubičku vedoucí vodu z odkapávače ... ale na tu zase nepasuje ten černý trn - ten je na větší průměr - tak uvidím).
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa LukasO »

já to navrtal do trubky mezi umyvadlem a sifonem. pasovalo to na první pokus. Jen když oplachuju ventil, tak mi to z odtoku trochu prská - ničemu to nevadí. jen to slyším :-) alespoň mám kontrolu jestli jsem nezapoměl zavřít oplachovací ventil.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Killingman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 21 Mar 2014 09:29

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa Killingman »

Mám dotaz (teoretický)...

Dokoupil jsem k osmoze 1mikron sedimentační filtr a zapojil ho tak, jak je všude uvedeno, tj:
5mikron-carbon-1mikron-membrána-DI

Ale můj dotaz zní - proč se zapojuje 1mikron filtr až za uhlí? Proč není zapojení tohle:
5mikron-1mikron-carbon-membrána-DI ??
To mi přijde logičtější, když mám "jen" osmozu s 5mikron filtrem, tak je zapojení 5mikron-carbon-membrána-DI. Jediné co mě napadá je to, že ten 1mikron filtr chrání membránu před kouskama uhlí co by se mohly vyplavit?

Díky za osvětu
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Přišel jsi na to 1.mikron se dává za uhli přesně z toho důvodu - bordel z uhlí, samo, že to dočistí i to co projde 5kou.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa pepe »

A je ten sedimntační filtr za uhlím tak nutný? Já jen, že mám model RO bet tohoto vmezeřeného filtru pře membránou, tak snad se membrána tolik neničí (nezanáší) ...
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa LukasO »

nutný to není - pokud včas měníš předfiltry, mělo by to být v cajku... ale o tom, že to je lepší, není pochyb :-)
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa pepe »

Ahoj. Ještě dotaz ohledně mosazných fitinek. Potřebuju připojit tento kulový ventil s vnějším závitem 1/4" http://www.mangala.cz/komponenty-dily-k ... 15_70.html, kt. je z mosazi a musím vmezeřit redukční fitinku. Ze zdi mi kouká vnější závit 3/8". Mám pod umyvadlem navíc samostatný volný takovýto závit. Čili bych potřeboval redukci závitu 3/8" vnitřní / 1/4" vnitřní ..... mám 2 dotazy:

1) nevadí, že redukce bude z mosazi? (je to před RO a ten kohout od Mangaly je také z mosazi, i když má asi vzhledem k barvě nerez úpravu)

2) dělá se vůbec taková redukce, aby měla oba závity vnitřní? ... nemůžu jí najít (v Bauhausu mi pán řekl, že se asi nedělá)

Dík za rady :!:
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa LukasO »

Minuly tyden jsem je kupoval.dela se vse,pripadne si to slozis

Med pred osmozou nevadi,mame to tak skoro vsichni
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa pepe »

Díky Lukáši.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa pepe »

Ahoj, mám problém s fosfáty. Měřím pomocí HANNA checker.
Mám AQ 150 l, nyní je v provozu 10. týden - založeno vše živé (kameny, písek, voda). Od začátku mám stále všechny hodnoty OK krom fosfátů (vše měřeno HANNOU - prozatím sleduji NO2, PO4, KH, teplota, salinita) - zajímavé je, že NO3 mám od založení AQ stále 0,0 ... no 1x jsem naměřil 0,2 mg/l. KH mám v rozmezí 8-10, teplota 24-25°C. Dolévám vodu z RO a výměna 20 l vody salinity 1,025 každý týden od 7. týdne provozu. Salinita je v AQ stále stabilní 1,025 (refraktometr Grotech)

Ale stále mám problém s PO4. Do AQ sypu Rovaphos jak vzteklej (fluidní filtr DIY ... průtok tak 150l/h ... odhadem, ale jen tak aby se povrch ve válci jemně vlnil) a 1x se mi podařilo stáhnout fosfáty na 0. Jinak je mám stále vysoké.

Dnes jsem naměřil fosfáty 0,21 ppm. Přitom hned pozaložení AQ jsem míval hodnoty o řád nižší ... takže koncentrace fosfátů jakoby pomalu lezla nahoru. Přitom první 7 týdnů bylo AQ prázdné (krom malého kousku ZOA a malého sarkofytonu), před 14ti dny přidáni 2 malí klauni (cca 2 cm) a tento týden 2 malí kauderňáci (cca 4 cm) a 2 eufilie (ty se tváří zatím OK). AQ je plné živoda - několik desítek stomatel, pár malých krabů, blešivci a jiná drobná hevěť, pár skelných sasanek, kaeny krásně poroslé vápenitou řasou, nějaké makrořasy).

No a proč to píšu do téma RO:
napadlo mne změřit fosáty ve vodě z RO a nestačím se divit: 0,82 ppm.
CO JE ŠPATNĚ?
Mám tuto RO: http://www.mangala.cz/ro-41080mdi-filtr ... -p-68.html s dvojitým in-line konduktometrem: http://www.mangala.cz/dvojity-inline-mo ... -p-75.html a zásobníkem na 12 litrů. RO je v provozu těch 10 litrů (sice jsem ji měl doma již rok ... tak dlouho jsem plánoval AQ :) , ale vše bylo originál zabalené v neporušených obalech vč. membrány).
Inline konduktometr ukazuje za membránou 17-19 us a za mixbedem 0 us (takto jsem ho měl v sestavě vřazený z Mangaly). Tlak dle manometru nepoklesl od začátku provzu RO.

Nemáto potuchy kde se ty fosfáty ve vodě z RO berou??? Máte někdo nějaký nápad??
Naposledy upravil/-a pepe v 25 Máj 2015 22:45, upravené celkom 1 krát.
Josh
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 05 Mar 2015 13:46
Bydlisko: Lok

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa Josh »

Ak ti RO dava vela No3 a Po4 tak poradim , kup si
http://abc-zoo.sk/2854-aquili-filter-no3-po4-sio2.html
toto a mozno to pomoze ja to pouzivam tiez. Nameral som 3.7 no3(po zamiesani zo solou)
AQ - 182L, filtracia 40L.
viewtopic.php?f=2&t=8067
Používateľov profilový obrázok
DonPedro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 362
Dátum registrácie: 16 Feb 2015 16:41
Bydlisko: Kounice 473, 28915

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa DonPedro »

Z řádu :(
Kounická louže - Ballingova metoda - Led- Antiphos - 40kg - živé kameny - odpěňovač
rozek
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Sep 2011 03:51
Bydlisko: ružomberok

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa rozek »

Chcel by som sa informovať čí nebude vadit RO /3stupnova 50galonova/nainštalovať ju poležiačky .Potrebujem ju dať do kupelne pod skrinku a na stojaka tam ni je miesto.
Dakujem
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"