Reverzní osmoza

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa LukasO »

ničemu to nevadí.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
rozek
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Sep 2011 03:51
Bydlisko: ružomberok

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa rozek »

Dakujem
Používateľov profilový obrázok
kukulin
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 13 Feb 2011 19:49
Bydlisko: Chonburi, Thajsko

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa kukulin »

Ahoj , potrebuji radu, jelikoz voda v nasem rozvodu neni pitna a budu instalovat RO pro akvarium, chci ji zaroven vyuzit pro pripravu pitne vody. Nechci ale pouzivat DI filter pro vsechnu vodu, jen pro akva. Plan je : ctyrcestny ventil pro vypinani tlaku na vstupu (tak nejak dle Vika) Sedi filtr, Carbon, Sedi, manometr, RO, zpetna klapka, rozdvojka do zasobniku na pitnou vodu + vyvod v kuchyni na piti a vareni, druhy vyvod z rozdvojky do DI filtru , tecko do nadrzky na doplnovani odparu + plovak/ventil druhy vyvod tecka - kulovy ventil do nadrze na pripravu vody pro vymenu.
Otazka je jestli mi ten ctyrcestny ventil bude fungovat kdyz bude mit docela dost kolisani tlaku z kuchyne (doplnovani odparu bude predpokladam narazova zalezitost). Dekuji za rady/komentare.....
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa pepe »

pepe napísal:Ahoj, mám problém s fosfáty. Měřím pomocí HANNA checker..
Dovolte abych se vrátil k mému problému s fosfáty, o kterém jsem psal o několi příspěvků výše. Problém byl ve vadném Hanna checkeru ... reklamoval jsem jej a s novým checkerem mám již v RO vodě 0,0 ppp PO4. Zajímavé bylo jednání prodejce (české zastoupeníí Hanna Instruments) ... napsali mi, že starý checker zkontrolovali stejným kontrolním kitem jako já a vyšlo jim, že je checker v pořádku = měří správně (přitom mně ukázal, že je překročena horní hranice rozsahu měření = tj. ukázal 2,5 ppm) ale ihned dodali že zasílají nový přístroj ... :)

Jinak ještě poznámka k Microbe Lift Phosphate Remover, kt. se zde také diskutoval ... pozor na něj - je to velice potentní odstraňovač fosfátů! Dlouho jsem měl fosfáty vysoké - naposledy jsem měřil 18.6. 0,38 ppm PO4 a tak jsem se rozhodl, že ML Phosphate Remover vyzkouším 3x jsem ob den aplikoval 2 ml (čistý objedm vody mám cca 130 l) a 27.6. jsem naměřil 0,0 ppm PO4 :!:
misan26
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 05 Sep 2014 08:07
Bydlisko: Liberec

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa misan26 »

Ahoj, chtěl sem se zeptat zda máte někdo zkušenost s tou to reverzní osmozou http://aukro.cz/reverzni-osmoza-bez-pum ... 96563.html ?? Hodně o tom přemýšlím, že bych si udělal radost děkuji
misan26
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 05 Sep 2014 08:07
Bydlisko: Liberec

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa misan26 »

Opravdu nikdo nic neví nebo nemá doporučení????
dr.dratek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 26 Feb 2008 21:50
Bydlisko: Vizovice
Kontaktovať používateľa:

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa dr.dratek »

Ahoj, trosku mimo misu, mel bych doztaz k odpadni vode - co kdybyh ji lel do jezírka? odpadni vody mam hafo a zalevat s tim nestacim. jezirko je menší (tak 2-3 kubiky), zarybněné. díky
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa LukasO »

pokud tam nemáš nějaké vzácné ryby, tak proč ne? vždyť "odpadní" voda, je jen částečně zhuštěná voda z kohoutku. Stejně ti tam napadá daleko víc bordýlku z luftu než z té vody
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
dr.dratek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 26 Feb 2008 21:50
Bydlisko: Vizovice
Kontaktovať používateľa:

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa dr.dratek »

jsou tam jen karasci a mozna nejaky maly koi kaprik, pak tam zavita žabak a z rostlin lekníny.
vyzkousim a budu pozorovat.
díky
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa Mender »

Má někdo zkušenost s provozováním reverzní osmozy se dvěma membránami sériově ( za sebou )?

Tedy na odpad z první membrány se napojí druhá. Účinek by měl být takový, že ze stejného množství vstupní vody získám více "čisté" vody.

Chtěl jsem to takto zprovoznit, ale prodejce mi to rozmluvil s tím, že z té druhé membrány nikdy nedostanu dostatečně "čistou" vodu.


Co vy na to?


Další otázka je ekonomika - až teď mi došlo, že vzhledem k ceně vody bych musel touto úpravou RO ušetřit 11m3 za dobu životnosti membrány aby se to vyplatilo, což znamená cca 4m3 čisté vody ( v mém případě více než rok ). Takže to asi nemá smysl.

Ale i tak by mě zajímalo zda někdo úspěšně provozuje RO s více membránami sériově ???
collibric
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 09 Jan 2012 00:49
Bydlisko: Praha

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa collibric »

mam dve membrany 80 GPD AQ z Mangala shopu v serii za sebou, poprve napousteno 24.4.2015, takze slavi pul roku vcetne predfiltru .. predfiltry bych mel vymenit, ale tlak ani uS pred membranama se nezmenil tak je asi jeste nebudu prehazovat ..
tlak pri oplachu
tlak pri oplachu
uS za membranama po dvoutydenni pauze (tohle jeste tim tretim ventilem posilam do odpadu taky - je diskutabilni jestli se vyplati ho tam mit, hlavne pokud RO dlouho nestoji)
uS za membranama po dvoutydenni pauze (tohle jeste tim tretim ventilem posilam do odpadu taky - je diskutabilni jestli se vyplati ho tam mit, hlavne pokud RO dlouho nestoji)
uS za a tlak na membranach po 3 minutach filtrovani
uS za a tlak na membranach po 3 minutach filtrovani
do pul hodiny bylo za membranama 8 uS, to uz jsem nefotil, 14 litru mi to ted napousti hodinu .. coz kdyz tak pocitam je asi pulka z deklarovaneho prutoku .. mozna bych to mohl poladit pri vymene oplachovaho ventilu ten jsem myslim daval vetsi .. zmerit ted pomer vystupu, onehda jsem mel cca 1:2 .. kolik z toho potece ciste vody zalezi na vice parametrech, je to v tabulkach k ty membrane ..
... močím zeolit ...
(80l 50x35x50, diy AIO, Kessil A360WE, 2x Maxspect gyre XF230, 50w neo heater, tunze osmolator, RO/DI, tunze 9004, Red Sea sol, makke + LPS, spustene 24.4. 2015)
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa Mender »

Díky za podrobný přehled.

Asi je to srozumitelné, ale mám doplňující dotazy:

- Když změříš uS na výstupu čisté vody hned za 1.membránou a hned za 2.memránou, tak máš řádově stejné hodnoty, nebo je to za tou 2. membránou vyšší a po smíchání obou ti to hodí těch 8uS????

- Dívám se, že máš poměrně vysoký tlak - takový tlak máš už ve vodovodním řadu, nebo tam máš čerpadlo?
collibric
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 09 Jan 2012 00:49
Bydlisko: Praha

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa collibric »

cerpadlo tam sice mam, ale kdyz jsem zjistil ze tlaku je az az, tak jsem ho nechal vypnute ..

docela me zacalo zajimat proc mam ty vody tak malo na vystupu, tak to asi rozeberu a zmerim i jednotlive vystupy z membran pac nevim kdy zas priste najdu cas to zdebugovat ... ale vzhledem v vysoke urovni me podkuchynskolinkove integrace to zadna legrace nebude .. :? ...
DSC_0001_ro_res.jpg
... močím zeolit ...
(80l 50x35x50, diy AIO, Kessil A360WE, 2x Maxspect gyre XF230, 50w neo heater, tunze osmolator, RO/DI, tunze 9004, Red Sea sol, makke + LPS, spustene 24.4. 2015)
collibric
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 09 Jan 2012 00:49
Bydlisko: Praha

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa collibric »

mereni:
doba testu 260sec
odpad 2l
membrana 1 - 0,58l
membrana 2 - 0,38l

1. membrana - 7uS
2. membrana - 12uS

teplota vody - 14 stupnu - to bude ten problem v prutoku, kdyz jsem koukal na krivky zavislosti teploty na prutoku, treba tady ...

vypocteno
M1+M2 = 0,96l

prutok 13.29l/hod - proti ocekavanym 25.24l/h
pomer 1:2,08

mozna by to chtelo trochu 'volnejsi' restriktor, tlaku je dost a ucinnost prilis vysoka .. aktualne je tam 420 ml ..

tak je to snad jasne vse .. :wink: ..
Prílohy
DSC_0004_ro_test_res.jpg
... močím zeolit ...
(80l 50x35x50, diy AIO, Kessil A360WE, 2x Maxspect gyre XF230, 50w neo heater, tunze osmolator, RO/DI, tunze 9004, Red Sea sol, makke + LPS, spustene 24.4. 2015)
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa Mender »

Super a díky - tady se potvrzuje, že voda za druhou membránou není to co voda za tou první. Ale těch smíchaných 8uS je asi pořád dobrý - předpokládám, že za DI máš 0mS.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"