Balling versus Ca reactor

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Balling versus Ca reactor

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Rozširený Balling:
Tak som sa rozhodo po roku dávkovania plného Ballinga s doma zarobenými kompletnými roztokmi, poslať vzorku vody na kompletnú analýzu do TRITON-u, takže som veľmi zvedavý na ich merania:
Doma som schopný merať okrem KH, ktoré nebude analyzované len:
1. Ca titračne test od Read Sea
2. Mg titračne Salifert Test
3. PO4 Checer Hanna
4. K Salifert Test
5. Sr titračne Salfert Test
6. IO3, I- Test Salifert

Najprv k mojmu akváriu: Objem AQ 370 l, Filter 100l, čistý obem vody po naplnení 365l vody, link na moje AQ tu, pre tých , čo by chceli, aby dostali ucelený obraz:

http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=2&t= ... 21#p102821

Najprv som začal dávkovať rozšírený Balling metódou, ktorá ridáva rozšírené roztoky 2,5,6 do základných roztokov podľa dole uvedeného linku:
- roztok KH
- CaCl2, Mg Cl2
- soľ NACL free , MgCl2, MgSO4 ( neuvádzam hydráty solí)

tu je link na všeobecne dosť známy link:
http://reefdreams.de/lang_eng/info_3_eng.html


To na prvý pohľad má výhodu, že netreba dávkovať 6 roztokov, takže to šetrí miesto aj peniažky na dávkovacie čerpadlá:
Po opätovných meraniach: Draslíka K, Iodičňanov IO3- a Jódu I2, a Stromcia Sr (ešte raz pripomínam, len horeuvedenými testami) môžem jednoznačne povedať, že je to len míňanie času, lebo pridávanie roztokkov 4,5,6 v tak malých množstvách je pre udržanie týchto stopových prvkov absolútne nepostačujúce

Potom som sa zainvestoval do rozšíreného modulu na dávkovanie roztokov 2,5,6 priamo do filtra podľa originálneho návodu od P. Ballinga podľa encyklopédie od p. Knoppa, kde by sa každý roztok 2,5,6 mal pridávať 10 ml denne.
Po mesiacoch meraní K, Sr, IO3 som musel upraviť dávanie:
Roztok II: Chlorid Stromcnatý: 10 ml je veľmi veľa, dávkovanie upravené na 4 ml denne , Hodnoty Sr 10-16 mg.
Roztok VÍ: meraný cez K: upravený na 8 -9 ml, dosahované hodnoty K: 380
Roztok V, nemeraný, ale pri istotu som dávkoval 4 ml, aby som to neprehnal so železom. S riasami som ale nekdy problém nemal okrem guličkovej riasy, ktorú som mal už pred dávkovaním Ballinga. Ale aj tá už je konečne na ústupe.

Ešte k dávkovaniu Mg, hodnoty rozpusteného Mg v kanistry zo soľou bez soli, teda:
550g MgCl2 6.H2O na 10l
80g Mg SO4 7.H2O na 10l
sú dostačujúce pre objem okolo 360 L vody v AQ len nad 100 ml denne. To isté som zaznamenal aj pri predchádzajúcom AQ ktoré malo tiež podobný objem.
Pri dnešnom dávkovaní základných roztokov teda, CaCl2, NaHCO3 a spomínaného roztoku soli bez Nacl a Horčíka 160 ml denne, musím už spomínaných
550g MgCl2 6.H2O na 10l
80g Mg SO4 7.H2O na 10l
začať uberať, lebo hodnota Mg mi začína stúpať už po 3 týždňoch, aktuálne 1420.

Takže teraz som zvedavý na presné merania s Tritonu a uvidíme, či moje terajšie testy potom vyhodím rovno do koša, alebo nie dám hneď vedieť.
:D
Toľko z mojích ročných skúseností bez kupovania všeliakýchkomerčných roztokov od Grotechu, atď, pri ktorých som zmeny ani nenameral. Jediné zmeny v meraní som zaznamenal pri Microbe lift a Korralen Zucht, ale ceny sú vysoké a koncentrácie aj tam nízke
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"