Měření hodnot vody z RO

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

anezka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 05 Feb 2010 11:03

Měření hodnot vody z RO

Príspevok od používateľa anezka »

Vážení, měří někdo z vás hodnoty vody pořízené reverzní osmozou? Po dnešním měření mám smíšené pocity. Hodnota vodovodní vody (Praha - Vinohrady) NO2 - 0,02 mg/l, PO4 - 0,88 mg/l,
vodivost 372. Hodnota za osmozou (včetně deionizeru) NO2 - 0,01 mg/l, PO4 - 0,23 mg/l, vodivost 0. Teplota vody upravena na 20´C. Měřeno fotometrem Hanna HI 83203 a EC mini-konduktometrem. Vadí mi především fosfáty. Jak to řešit?
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Měření hodnot vody z RO

Príspevok od používateľa rybka »

Přestěhovat se anebo se spokojit s močkou tekoucí z vodovodu. Fosforečnany stanovené jako celkový fosfor (legislativní povinnost :!: ) se neráčí uveřejňovat ani dodavatel "vody" http://www.pvk.cz/res/data/047/005378.pdf
a stěhovat se :?: třeba k nám :lol:
http://zlin.idnes.cz/vodohospodari-za-s ... zpravy_sot
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Měření hodnot vody z RO

Príspevok od používateľa vlčák »

po instalaci jsem meřil a při novem iontomenici s vodivosti 0-2 mikrosiemensy po4 foto 0
menic vymenim tak pri vodivosti 15-20
ted mam RO odpojenou ale za tyden mohu testnout,jinak za samotnou RO temer vzdy neco je,taky se muze strhnout,vstupni voda ma tak 600-700 mikroS
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Měření hodnot vody z RO

Príspevok od používateľa vik_33 »

Měřím jen vodivost - před RO je to 260 - 320 µS/cm, za RO je to většinou 2 µS/cm, za DI filtrem mám nulu ( měřeno in-line konduktometrem a ručním TDS metrem )
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
anezka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 05 Feb 2010 11:03

Re: Měření hodnot vody z RO

Príspevok od používateľa anezka »

A to je ten problém. Žijeme v přesvědčení že nulové hodnoty vodivosti za RO rovná se čistá voda. V mém případě je to jinak, neboť při výměně vody používám vodu s horšími hodnotami fosfátů než mám v akváriu. A toto potřebuji řešit. Poraďte.
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: Měření hodnot vody z RO

Príspevok od používateľa gut »

mno řešit to jde asi nejlépe získáním vody s jiného(čistějšího)zdroje.pokud to není možné tak ještě před nasolením zapojit nějaký malý kanystrák s náplní fosexu a ACčka.dost extrémní řešení ale nic jiného se asi nedá vymyslet
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Měření hodnot vody z RO

Príspevok od používateľa rybka »

Taky bych to řešil sorbentem, jeho kapacita je ve sladké vodě podstatně vyšší než ve vodě mořské. Takže fluidní filtr nejdřív do akva a pak "dorazit náplň" umístěním za RO.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Měření hodnot vody z RO

Príspevok od používateľa vik_33 »

Nechci chytračit - nejsem chemik, ale není náhodou i na toto určený DI filtr za RO? Tedy alespoň v popisu jsem se dočetl že Mixbed MB20 odstraňuje fosfáty a silikáty a náplň HP 555 je zase na dusičnany ...
Zdroj: mangala.cz
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
anezka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 05 Feb 2010 11:03

Re: Měření hodnot vody z RO

Príspevok od používateľa anezka »

vik_33 napísal: Mixbed MB20 odstraňuje fosfáty a silikáty


Jak je napsáno. Mixbed mám a na vstupu do deionizeru je PO4 0,88 mg/l a na výstupu je 0,23 mg/l. Mixbed pracuje seč mu síly stačí a přesto umí jen cca 75%. A to je v mém případě málo. A to ani nechci vědět jak jsem na tom se silikáty! Hodně diskutujících tu řeší nestabilitu systému a tady je možná jedna z příčin problémů.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Měření hodnot vody z RO

Príspevok od používateľa rybka »

Pokud bude mít voda protékající silně bazickým anexem míň jak 20°C (a ne více jak 36°C), výměna iontů nebude efektivní.
Navíc Mixbed je silně kyselý katex a silně bazický anex, pro naše účely je kapacita téměř žalostná. Přes RO moc nechtěných kationtů neprojde, nechtěných aniontů o poznání více.
Navíc různé moduly RO mají různou propustnost, čím menší jmenovitý průtok, tím čistší je permeát. Proto modul GPD 50. "Výkonný" modul GPD 100 je zde nepoužitelný.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Měření hodnot vody z RO

Príspevok od používateľa vik_33 »

A neřešilo by to v Tvém případě snížení ( zpomalení ) průtoku přes mixbed, anebo zařazení ještě jednoho filtru s náplní mixbed? :?:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Měření hodnot vody z RO

Príspevok od používateľa vik_33 »

rybka napísal: ...Mixbed je silně kyselý katex a silně bazický anex, pro naše účely je kapacita téměř žalostná...
Aha ... takže Ivoši, to chytračení ( už v roce 2007 ) o vhodnosti používat za RO ještě DI filtr byly jenom kecy v kleci joo? Hmmm ... :roll:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Měření hodnot vody z RO

Príspevok od používateľa rybka »

Viku, vždy jsem doporučoval anex, ne směs katexu a anexu. Z vody potřebujeme za RO odstranit hlavně zbytkové anionty (dusičnany, fosfáty) a koloidní křemičitany; problematika zbytkových kationtů nás netrápí.
Kapacita záchytu aniontů u silně bazického anexu je 2x vyšší než kapacita u Mixbedu. V mém případě (co se týká kvality vstupní upravované vody) bohatě stačí Silicarbon; na RO mi teče lepší voda než mnohým uživatelům z ní. :mrgreen:
anezka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 05 Feb 2010 11:03

Re: Měření hodnot vody z RO

Príspevok od používateľa anezka »

vik_33 napísal:A neřešilo by to v Tvém případě snížení ( zpomalení ) průtoku přes mixbed, anebo zařazení ještě jednoho filtru s náplní mixbed? :?:
Bohužel neřešilo. Zpomalením průtoku se stav zhoršil a přidání další patrony s Mixbedem stav nemění.
rybka napísal:vždy jsem doporučoval anex, ne směs katexu a anexu. Z vody potřebujeme za RO odstranit hlavně zbytkové anionty (dusičnany, fosfáty) a koloidní křemičitany; problematika zbytkových kationtů nás netrápí.
Mám tedy použít do sestavy silně bazický Anex místo Mixbedu?
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: Měření hodnot vody z RO

Príspevok od používateľa gut »

zdá se mi že nejvíc sexy je prostě válec(nebo přiškrcený kanistr)s náplní fosexu.pokud máš ve vodě i silikáty tak dofiltrovat silikarbonem.ale hlavně před nasolením.sorbční kapacita je dvojnásobná než ve slané vodě
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"