Skladovanie vody

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Skladovanie vody

Príspevok od používateľa vik_33 »

Nic neprokysličuj! Zbytečně zrychluješ okyselení vody. Napusť vodu a doplňuj.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
jskubak
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 08 Júl 2010 15:19
Bydlisko: Modra
Kontaktovať používateľa:

Re: Skladovanie vody

Príspevok od používateľa jskubak »

Ja pouzivam 250l plastovo-teflonove sudy od kyslych uhoriek, pre RO vodu-tyzdne.
Dlhodobe skladovanie RO vody PE uzavrete bandasky- mesiace
Morska voda kyble od soli Tropic Marine- do 2 dni,
vyroba v 250l plastovo teflonovom sude s cerpadlom 3000l/h a termostatom 2x 300W
Ondrejst
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 24 Okt 2007 18:51
Bydlisko: Myjava

Re: Skladovanie vody

Príspevok od používateľa Ondrejst »

Aha, dík za radu ja som len chcel nejak hýbať tu vodu v nádrži lebo som pozoroval na spodku taký povlak. Nemám ho riešiť? Čistiť je dosť problematické, lebo je sučast filtračného akva, ktoré je rozdelené.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Skladovanie vody

Príspevok od používateľa vik_33 »

Čím déle budeš vodu skladovat, tím hůře. A to je bez debat. Jakýkoliv jiný názor je prostě hloupost. Fyzika prostě funguje a čerstvá voda z RO je hladová ... ochotně do sebe přijímá kde-co a oxid uhličitý je jednou z látek, která do ní proniká velmi rychle. Tím se voda hodně mění. Kdo nevěří, ať si vodu změří. Čerstvou a pak za den, dva ... ph, vodivost ... Jedinou výjimkou je skladování v tlakové nádobě, bez přístupu vzduchu. Takové nádoby běžně dodávají prodejci RO. Např. já ji mám z mangala.cz.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: Skladovanie vody

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Ja sa práve rozhodujem v čom skladovať RO vodu čistú a v čom zarábať morskú.

Na dopĺňanie odparu mi postačuje na týždeň 1l + veľkosť čerpadla => nádoba 1,5l
Na miešanie slanej vody pri výmene 1x týždeň => 5l nádoba, alebo 10l pre prípad prechodu na cyklus 1x za dva týždne

Uvažujem skôr nad sklom: Pri krátkodobom uskladnení do 1 týždňa by s tým nemal byť problém. Veď aj akvárium je zo skla a RO voda rozmiešaná v ňom ho nepoškodí. Sklo sa podľa mňa dá lepšie udržovať v čistote a nemá štruktúrovaný povrch ako napr. bandasky kde sa záhyby ťažko čistia cez úzke hrdlo.

Plastové sa zase neprasknú pri náraze a tým majú dlhšiu životnosť a sú bezpečnejšie.

Čo sa týka uskladnenia vody. Môj názor je, že vodu neskladovať dlhšie ako 2 týždne.
Do vody sa nedostávajú iba rôzne látky z nadoby, vzduchu a pod. Môžu sa vo vode rozmnožovať časom aj rôzne baktérie.
Neumývate predpokladám dôkladne tieto nádoby pokaždé pred naliatím vody! Jednoduchý oplach RO vodou určite nestačí na dôkladnú čistotu. Použitím chemikálií si napr. plasové bandasky zasviníme a je z toho prípravky cítiť.

Napr. vo vode sa bežne množí aj baktéria Legionella a určite mnoho ďalších.
Tu je fajn článok o tom: https://www.hoval.sk/blog/sk/pozor-na-b ... nne-vyhnut

Preto je fajn aj doma keď si vodu po týždennej dovolenke trochu odpustíte pred pitím. V studenej z potrubia v zemi a studni sa nemnožia. Ak napríklad necháte bežnu pitnú vodu v bandaske týždeň a následne to pôjdete piť, je to istota :D . Preto nemám rád aj tie barely na čapovanie pitnej vody do pohárikov. Alebo ako voľakedy vozili na korbe Avie malinovky a minerálku. Pekne na ne svietilo slnko. Napr. vo firme pre ktorú pracujem sa všetky zásobníky vody cez víkend ohrievajú na vyššiu teplotu, aby sa v nich zabili Legionella a obdobné baktérie ktoré môžu spôsobovať zdravotné problémy. Aj samotný názov baktéria dostala podľa námorníkov ktorí mali ťažkosti po pití dlhodobo uskladnenej vody na lodiach.

Čiže nie je to podľa mňa len o chemických látkach, ale aj o baktériách ktoré sa vo vode časom množia a pod.
Aj koniec hadičky OSMÓZY nedenzifikujete pri filtrovaní novej do kanistrov.... všade sa do vody môže dostať dáky ďalší zdroj znečistenia a baktérií.

Toľko môj pohľad :wink:
Robert-OV
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 203
Dátum registrácie: 14 Jan 2013 15:27
Bydlisko: Ostrava

Re: Skladovanie vody

Príspevok od používateľa Robert-OV »

Asi bych to až takto nehrotil :roll:
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: Skladovanie vody

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Robert-OV napísal: 24 Feb 2021 20:06 Asi bych to až takto nehrotil :roll:
Jasné, preháňať to zase netreba.

Ja len že ak niekto nechá vodu uzavretú mesiac a viac, môžu sa tam už množiť aj baktérie a pod. hoci na pohľad pôsobí čisto. S tým skladovaním to určite netreba preháňať :wink:

Vo vode môže toho žiť veľa. Preto sa voda chlóruje alebo ide cez UV lampu a pod. Kto používa verejný vodovod, baktérií tam bude minimum. Ak niekto tlačí do osmózy studňovú vodu alebo ako tu niekto spomínal z potoka, voda väčšinou dezinfikovaná nie je a môže obsahovať baktérie.

Zhrnutie o baktériách vo vode je napr. tu: https://www.crystalwater.sk/bakterie-a- ... ecistenie/
Ale podľa tohto článku, dobrá membrána osmózy zachytí aj baktérie, čo je fajn vedieť :D: https://www.cistavoda.sk/blog/reverzna- ... r-na-vodu/
Potom už pripadá kontaminácia jedine od nádob pre uskladnenie vody.
Naposledy upravil/-a Peterpeto v 25 Feb 2021 14:25, upravené celkom 1 krát.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Skladovanie vody

Príspevok od používateľa Jarry »

Měsíc bych vodu asi neskladoval, ale vodu na doplnění odparu skladuju v plastových barelech, kanystrech apod., většinou 14 dní mezi výměnami. Během výměny vylejvám i zbytky, co zůstanou a naplním novou RODI vodou. Barely spíše nečistím, ale pokud bych měl strach z bakterií, tak občasné vypláchnutí Savem určitě neublíží.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"